Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 10, 2024 4:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 KLAUZURA SUMIENIA 
Autor Wiadomość
Post KLAUZURA SUMIENIA
Oto wszystkie linki na temat klauzuli sumienia jakie udało mi się znaleźć. Poruszyłem ten temat bo ostatnio pojawiły się przypadki obrazy uczuć religijnych np.karykatury Mahometa czy zdarzenia w Warszawskiej galerii zachęta.Również gorąco jest wokół problemu zamykania sklepów w niedzielę.Dodam , że w Niemczech przyjęto takie rozwiązanie:
--------------------------------------------------------------------------------------
W czerwcu br. niemiecki federalny Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę domu towarowego Kaufhof przeciw ustawie ograniczającej czas pracy placówek handlowych. Trybunał orzekł jednogłośnie, że obowiązujący w Niemczech całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta jest zgodny z konstytucją. Niemieccy sędziowie stwierdzili, iż konstytucja nakazuje ochronę niedziel i urzędowych świąt, jako dni wolnych i czasu duchowej odnowy, a zasada niedzielnego świątecznego spokoju jest nienaruszalna.

W zdecydowanej większości państw zachodnioeuropejskich od wielu, wielu lat pięciodniowy tydzień pracy stanowi niepodważalną normę. Abstrahując od przyczyn natury religijnej, dzisiejsi Europejczycy nie wyobrażają sobie, by ktoś próbował ograniczać ich prawo do weekendowego wypoczynku.

na podstawie : www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IK/niedziela_dlanas.html
--------------------------------------------------------------------------------
LINKI NA TEMAT KLAUZULI SUMIENIA

www.medilex.pl/html/prawo_cywilne/127_01.php
www.medilex.pl/html/prawo_cywilne/129_01.php
www.rubikkon.pl/Numer6/swiat-klauzulasumienia.htm
www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_06 ... t_a_4.html
www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=16310&s=opoka
info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1138349221


N lut 19, 2006 21:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 19:29
Posty: 378
Post 
zanim się wypowiem na temat "klauzury sumienia" to spytam się słowami Ewangelii: "za kogo ludzie uważają Syna człowieczego?" i dodam: "a wy za kogo mnie uważacie?"
1. Jeżeli Jezus jest dla was wierzących Panem i Bogiem, Stórcą i Zbawicielem, jeżeli jest Mesjaszem to zbędna jest ta dyskusja, bo Kościół głosi nie siebie a Chrystusa, który jako Bóg dał Prawo, wyryte w sumieniu. I jeżeli ktoś chce prawdziwie, a nie liberalnie wierzyć, to państwo, które składa się w większości z "ludzi wierzących", swoje prawo tworzy na podstawie prawa Bożego, powinno być popierane, a nie wyśmiewane, chyba, ze reguły wiary dzisiaj zostały zmienione, że Ewangelia straciła ważność...
2. Jeżeli Chrystus jest tylko jakimś wymysłem to daremna jest wasza wiara, a ta rozmowa o sumieniu niepotrzebna, bo ludzie niewierzący nie mają obowiązku kierowania się sumieniem a jedynie powszechnie przyjętą etyką lub wartościami, które są przez społeczeństwo lansowane.
3. Jeżeli uznajecie że wy macie wiele do powiedzenia, kierując się powszechnie przyjętą liberalną etyką wolności, to żyjecie w świecie ułudy i zakłamania. Dlatego to odsyłam do lektury Pisma Świętego, konstytucji Gaudium et Spes i KKK.
4. mam nadzieję, że argumenty te przekonają was, że uregulowanie tych spraw przez państwo wiąże się z powszechnie uznawanym przez Polaków religijnym światopoglądem, a jżeli nie to niech wam będzie wiadome, że w takiej ateistycznej Francji sklepy w niedzielę sa pozamykane... i nie ma tam "klauzury sumienia" ;)

_________________
"Panie, do kogóż pójdziemy"


Pt lut 24, 2006 12:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL