Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 16:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Prawo do posiadania broni 
Autor Wiadomość
Post Re: Prawo do posiadania broni
adaBRD napisał(a):
@Yarpen_Zirgin


"Godność zabójcy

Kościół przez stulecia dopuszczał — za Św. Tomaszem z Akwinu — uśmiercenie drugiego człowieka w obronie własnej. Takie myślenie obecne jest jeszcze w nowym Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Jan Paweł II, opierając się na uniwersalnym orędziu biblijnym, wyciąga zeń wnioski bardziej radykalne, niż dotychczasowe kościelne nauczanie. Poddaje krytyce pozbawianie życia nie tylko istoty niewinnej, ale także napastnika. Zwraca uwagę na zapisane w Księdze Rodzaju słowa świadczące o tym, że Bóg broni przed innymi ludźmi zagrożonego życia Kaina. „Nawet zabójca — pisze Papież — nie traci swej osobowej godności i Bóg sam czyni się jej gwarantem”. Dlatego kard. Joseph Ratzinger nie wykluczył konieczności przeredagowania fragmentów katechizmu, które dotyczą kary śmierci."





http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... _niez.html

Szkoda, że nie raczyłaś zauważyć, iż to dotyczy kary śmierci, a nie zabicia w obronie własnej w odparciu np. bezpośredniej napaści.


N lut 05, 2017 17:39
Post Re: Prawo do posiadania broni
bylejaki
Część przestępców by odpuściła... no właśnie, część. Mój teść mawiał, że kara śmierci jest nieskutecznym środkiem odstraszającym. Ja uważam, że zabijanie przestępcow jest nieetyczne, jeśli jest szansa na inne rozwiązanie. Na niebezpieczenstwa wskazałam.
To jednak pewne przedzałożenie w schematach myślowych prowadzi rozumowanie. Ludzie dzielą się tu na dwie grupy i całe dalsze myślenie jest tylko wynikiem tego postrzegania człowieka. Będzie prowadzone odrębnymi ścieżkami rozumowania. W tym miejscu należy podpisać protokół rozbieżności, bo z ostatniego wpisu wynika, że różni nas to przedzałożenie. Przekonanie więc drugiej strony jest niemożliwe. :)


N lut 05, 2017 17:44

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawo do posiadania broni
Liza napisał(a):
Ja uważam, że zabijanie przestępcow jest nieetyczne, jeśli jest szansa na inne rozwiązanie.


Aale zgodzisz się, że są sytuacje, gdy takich szans nie ma, bądź gdy nie można oczekiwać, by ktoś stawiał na szali życie własne czy swojej rodziny, by zachować życie przestępcy?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 05, 2017 17:47
Zobacz profil
Post Re: Prawo do posiadania broni
Yarpen_Zirgin napisał(a):
adaBRD napisał(a):
@Yarpen_Zirgin


"Godność zabójcy

Kościół przez stulecia dopuszczał — za Św. Tomaszem z Akwinu — uśmiercenie drugiego człowieka w obronie własnej. Takie myślenie obecne jest jeszcze w nowym Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Jan Paweł II, opierając się na uniwersalnym orędziu biblijnym, wyciąga zeń wnioski bardziej radykalne, niż dotychczasowe kościelne nauczanie. Poddaje krytyce pozbawianie życia nie tylko istoty niewinnej, ale także napastnika. Zwraca uwagę na zapisane w Księdze Rodzaju słowa świadczące o tym, że Bóg broni przed innymi ludźmi zagrożonego życia Kaina. „Nawet zabójca — pisze Papież — nie traci swej osobowej godności i Bóg sam czyni się jej gwarantem”. Dlatego kard. Joseph Ratzinger nie wykluczył konieczności przeredagowania fragmentów katechizmu, które dotyczą kary śmierci."





http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... _niez.html

Szkoda, że nie raczyłaś zauważyć, iż to dotyczy kary śmierci, a nie zabicia w obronie własnej w odparciu np. bezpośredniej napaści.




Przeczytaj jeszcze raz :)

Jesli kupujesz bron w celu obrony wlasnej swiadczy to o tym, ze masz w zamysle zabic napastnika...czyz nie...?


N lut 05, 2017 17:53
Post Re: Prawo do posiadania broni
JedenPost
Nie można dać się zaszlachtować. Cały czas próbuje jednak powiedzieć, że użycie broni nie jest panaceum na bezpieczeństwo, raczej je utrudnia. Jeśli komuś to ma zapewnić spokojny sen, niech sobie sprawi broń. Czasem to jest jak ze ściągą, utrudnia dostęp do mózgu. Myślisz o pistolecie, jak się do niego dostać a nie widzisz ciężkiego przdmiotu, którym można celnie rzucić.
Rozbić głowę można i patelnią. Może być bliżej niż pistolet. A w afekcie to i siły większe. Jak Bóg pozwoli to z mózgu nie zrobi się wata, jak to w stresie bywa i chwyci człowiek po narzędzie obrony.


N lut 05, 2017 17:59

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawo do posiadania broni
Liza napisał(a):
Myślisz o pistolecie, jak się do niego dostać a nie widzisz ciężkiego przdmiotu, którym można celnie rzucić.


Pozwolisz, że się powtórzę? Otóż uważam, że

Cytuj:
Środek samoobrony dla zwykłego człowieka powinien być możliwie prosty i uniwersalny (o skuteczności w miarę możliwości niezależnej od predyspozycji fizycznych), działający z dystansu (tudzież umożliwiający jego zwiększenie), a nauka jego obsługi powinna sprowadzać się do wpojenia kilku prostych zasad i wyrobienia pamięci mięśniowej, która zadziała w sytuacji kryzysowej, gdy umysł będzie zajęty czym innym. Broń palna posiada właśnie takie cechy.


Improwizowanie obrony może się udać, lub nie. Posiadanie na podorędziu skutecznego narzędzia oraz wpojonych schematów jego wykorzystania znacznie zwiększa szansę powodzenia. No i jeszcze jedna kwestia, do której uporczywie będe powracał: mało kto przestraszy się ciężkiego przedmiotu czy patelni, toteż - na dobre lub złe - trzeba będzie ich użyć, gdy tymczasem broń palna sprawdza sie jako odstraszacz bardzo dobrze - wiele niebezpiecznych sytuacji kończy się na wymierzeniu lufy w napastnika i jego ucieczce, bądź poddaniu się.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 05, 2017 18:08
Zobacz profil
Post Re: Prawo do posiadania broni
Naczytałeś się kryminałów. :)
Człowiek nie potrafi zabić z zimną krwią innego człowieka. Policjanci są poddawani terapiom psychologicznym po zabiciu przestępcy. Wychowaliśmy się w warunkach komfortowych. W stresie może zachowywać się człowiek irracjonalnie i tak się zwykle zachowuje. Nie rozumiesz tych mechanizmów.
Na uczelniach wojskowych wybiera się elity do służb rozpoznania. To specjalistyczne treningi, by umieć zachować zimną krew w warunkach silnego stresu. Treningom poddawani są ci, którzy mają predyspozycje - wybrani.
Ty nie masz pojęcia jak zachowasz się w sytuacji zagrożenia życia. Biologia wyposażyła człowieka w znieruchowmienie lub ucieczkę. Walczyć będą nieliczni.
Broń to nie proteza odwagi. Jak nie ma zaczepu do biologicznej odwagi, to tabletka przeciwlękowa...placebo, które nie zadziała.


N lut 05, 2017 18:21

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawo do posiadania broni
Liza napisał(a):
Naczytałeś się kryminałów. :)


Ale Ty czytasz w ogóle co piszę, czy rozmawiasz z projekcjami?

Bo dalsza część Twojego wywodu brzmi tak, jakbyś polemizowała z kimś, kto pisze rzeczy o odwrotnej wymowie, niż ja.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 05, 2017 19:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Prawo do posiadania broni
Liza, Stefan Bandera siedział w naszym więzieniu z wyrokiem kary śmierci. Nie zdążyli jej wykonać bo wybuchła druga wojna światowa. Potem dzięki jego działaniom sto tysięcy Polaków poszło do piachu za pomocą siekier, pił, młotów, ognia, pałek i innych narzędzi. Gdyby wykonano wyrok śmierci na Banderze to kto wie, może masakry Wołynia by nie było? Gdyby Polacy na Wołyniu byli uzbrojeni to Ukraińcy musieliby się sporo zastanowić przed atakiem na wioskę. Ja mówię o takich sprawach, a nie o wieszaniu za kradzież piwa ze sklepu. Gdyby w 1917 roku ktoś wrzucił granat do piwnicy gdzie obradował KC bolszewików, to możliwe że nie byłoby rewolucji październikowej. Oczywiście to tylko gdybanie. Byłaś kiedyś napadnięta? O jakiej Ty patelni dziewczyno mówisz :) Tak jak mówiłem, trochę mord obiłem, trochę mi gębę obito. Naprawdę trzeba mi nieźle przysolić żeby mi się w głowie zawróciło, razu pewnego napadło mnie trzech gości bo pomylili mnie z kimś innym. Prowadziłem wtedy rower, a więc miałem ciężkie narzędzie. Przydało się bo jednemu narobiłem trochę szkód tym rowerem, ale podbiegło wtedy 2 pozostałych i już się sprawy potoczyły niekorzystnie dla mnie. Gdybyśmy mogli się bronić bronią, to atak pierwszego odparłbym tym rowerem, a drugim pogroził bronią. Zresztą... o czym my tu mówimy? W Gruzji wprowadzono zdaje się nakaz posiadania przez głowę rodziny broni w domu. Przestępczość spadła natychmiast (w kilka tygodni) o 50%. Źródła przytoczyć nie umiem, ale to nie dawniej jak 5 lat temu było.


N lut 05, 2017 19:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Prawo do posiadania broni
Jeszcze jedna rzecz. Liza jesteś kobietą, nigdy nie zrozumiesz przemocy. Wymyślisz milion pomysłów żeby tylko nie dopuścić do przemocy. Oczywiście to normalne zachowanie u kobiet bo są matkami. I my faceci też tego nie pojmiemy. Zabicie wroga na wojnie sprawiedliwej raczej nie byłoby dla mnie problemem ale też nie byłoby przyjemnością. Protokół rozbieżności należy podpisać, ale tu na forum :) W codziennym życiu takie poglądy jak Twoje trzeba zwalczać dla bezpieczeństwa innych.
No i ostatnia rzecz, skoro broń jest nieprzydatna w obronie (mówisz o trudności dobywania broni itp.) to po co policjanci chodzą uzbrojeni?

A o przedzałożeniach (czy jakoś tak powiedziałaś) mogę powiedzieć tyle, że w matematycznym środowisku jest żart o udowadnianiu twierdzeń. Jednym ze rodzajów udowadniania twierdzeń jest dowód przez założenie tezy :) Gdzieś po sieci krąży cała wersja tego dowcipu.


N lut 05, 2017 19:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawo do posiadania broni
bylejaki napisał(a):
W Gruzji wprowadzono zdaje się nakaz posiadania przez głowę rodziny broni w domu. Przestępczość spadła natychmiast (w kilka tygodni) o 50%. Źródła przytoczyć nie umiem, ale to nie dawniej jak 5 lat temu było.


A nie chodziło przypadkiem o Georgię w sensie stanu USA i to konkretnie jedno miasto, Kennesaw?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 05, 2017 19:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Prawo do posiadania broni
Należałoby porównać, ile napaści z użyciem broni, oraz ile zabójstw lub postrzeleń na tle rabunkowym jest w krajach, czy stanach, gdzie broń palna jest dostępna niemal dla każdego oraz tam, gdzie nie jest.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lut 05, 2017 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Prawo do posiadania broni
JedenPost: możliwe, tak jak mówiłem, niestety nie pamiętam źródła. Mam nadzieję, że nie namieszałem.


N lut 05, 2017 20:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawo do posiadania broni
@Soul33

O ile mi wiadomo z takich porównań wychodzi przeważnie, że to najwyraźniej kwestia wybitnie kulturowa, z czego należałoby chyba wyciagnąć wniosek, że dopóki nie zrozumiemy (innych niż sama dostępność broni i nasycenie nią) czynników modyfikujących, nie przewidzimy skutków rozszerzenie dotępu do broni.

@bylejaki

Nie wiem w jakim języku o tym czytałeś - jeśli po polsku, to możliwe, że ktoś gdzieś źle przełożył. Tak czy inaczej, efekt był mniej więcej taki, jak podałeś - bardzo znaczący spadek przestępczości na tle całego stanu i miast podobnej wielkości.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 05, 2017 20:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Prawo do posiadania broni
@JedenPost: Po polsku, więc pewnie ktoś źle przetłumaczył.

Liza, mówiąc o walce z takimi poglądami miałem na myśli tylko i wyłącznie Twoje poglądy nt. dostępu do broni. Nie mówiłem o walce z Tobą :) Nie chcę żebyś się poczuła urażona.


Pn lut 06, 2017 8:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL