Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 18:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Pamięć niejednoznaczna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Pamięć niejednoznaczna
Obrazek

Cytuj:
Stosunek Polaków do stanu wojennego nie zmienia się od lat. Połowa popiera decyzję generała Jaruzelskiego. Tylko nieco ponad jedna trzecia się z nią nie zgadza. Racje Jaruzelskiego rozumie 86 proc. wyborców lewicy, ale również ponad połowa głosujących na PiS i 43 proc. zwolenników PO.


Jak można mówić jednym tchem o oczyszczeniu i lustracji - i rozumieć stan wojenny? To w sumie pytanie retoryczne, bo ocena sytuacji wynika z pewnych przekłamań... Tylko czy aby na pewno jest sens opierać swoje działania na przeszłości, skoro co piąty Polak nie wie, co się wydarzyło 13 grudnia 1981 roku? Jakie ta przeszłość ma dla nich znaczenie?

Owszem - w oczyszczaniu historii z demagogii zawsze jest sens. Ale czy historia nadaje się jako podstawa działań?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr gru 13, 2006 7:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post Re: Pamięć niejednoznaczna
jo_tka napisał(a):

Ale czy historia nadaje się jako podstawa działań?


Problem w tym, że historia i doświadczenia z przeszłości, czyli generalnie pamięć powinna stanowić podstawę działań i refleksji na przyszłość. Tylko do tego jest potrzeba pamięć właśnie jednoznaczna.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Śr gru 13, 2006 8:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Pamięć niejednoznaczna
jo_tka napisał(a):
Jak można mówić jednym tchem o oczyszczeniu i lustracji - i rozumieć stan wojenny?


Podejrzewam, że wielu wyborców PiS to po prostu zwolennicy tzw. rządów twardej ręki. A że w pakiecie było też "oczyszczenie i lustracja", to kupili i to.


Śr gru 13, 2006 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
To przykre, że ludzie ciągle usprawiedliwiają Jaruzelskiego za tę haniebną i przestępczą (nawet wobec prawa PRL-u) decyzję. Lata propadandy komunistycznej i mówienia o mniejszym źle zrobiły swoje. A prawda jest taka, że Wielki Brat dostał taki łomot w Afganistanie, że na pewno nie interweniowałby zbrojnie w Polsce, więc decyzja o stanie wojennym była jedynie brutalną próbą zniszczenia "Solidarności".

Oby nagłaśnianie prawdziwych faktów historycznych uświadomiło w końcu Polakom całą prawdę o rzekomym zagrożeniu interwencją radziecką i prawdziwych motywach działania gen. Jaruzelskiego.

_________________
www.onephoto.net


Śr gru 13, 2006 12:47
Zobacz profil
Post 
Mimo wszystko minęło trochę czasu i ludzie nie żyją już tym problemem. Mają za to w pamięci różne "argumenty" i zapewne dlatego stosując zasadę, że "prawda leży po środku" dochodzą do takich wniosków.
Myślę, że to jest tylko kwestia przypomnienia faktów.

PS. A fakty były takie, że jak wprowadzono stan wojenny, to ja miałem roczek i byłem ciężko chory i Tato musiał iść po lekarza w godzinach, kiedy nie można było wychodzić. Jak zatem wszyscy dobrze rozumieją - stan wojenny był dla mnie wielkim złem ;)


Śr gru 13, 2006 12:52
Post 
W tę tak pamiętna rocznicę, skupmy sie może na oddaniu czci dla ofiar. Nie gadajmy w tych dniach o zbrodniarzach takich jak sowiecki generał Jaruzelski, o mutantach w mundurach ZOMO, o sadystach z SB.
http://www.gazetawyborcza.pl/0,77322.html

CHWAŁA POLEGŁYM i WIECZNA HAŃBA mordercom.

Ktos może bredzić o wybaczeniu. Nie ma wybaczenia dla tego kto nie przyznaje sie do winy i nie kaja się za zbrodnie. Tak więc nie ma przebaczenia dla Jaruzela, ZOMO, esbeków i wszystkich "podpieraczy" (w tym Giertycha) zbrodniarzy.
Hańba im na wieki za mordowanie rodaków


Śr gru 13, 2006 13:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Cytuj:
Nie ma wybaczenia dla tego kto nie przyznaje sie do winy i nie kaja się za zbrodnie.


mało chrześcijanska postawa....

Jezus na krzyżu przebaczył tym, którzy Go zabili....

może chodzi ci nie o wybaczenie a pojednanie? bo to dwa różne zagadnienia...

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Śr gru 13, 2006 13:46
Zobacz profil
Post 
OK, przejęzyczyłem się :)

Oczywiście chodzi mi o pojednanie. Przebaczyć moga tylko ci którzy ucierpieli, bo osoba postronna nie może wybaczać za kogoś. Może się jednak pojednać.
Niestety nie będzie pojednania, dopóki zbrodniarze beda szli w zaparte i dopóki nie wyznają swojej winy.

Niestety zbrodniarze nadal ida w zaparte. Prosty przykłąd:
Rodziny zamordowanych na kopalni "Wujek" wybaczyły i z czym sie spotkały ze strony bandytów z ZOMO? Z kpinami i ironią, bo dalej nie przyznaja sie do morderstwa i dalej nie żałuja za to co zrobili. Tak więc pojednanie nie nastapi, no chyba że na łożu smierci się zreflektuja i o nie poproszą...


Śr gru 13, 2006 13:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Oglądał ktoś poniedziałkowy Teatr Telewizji? Puścili sztukę "Norymberga" o SB-eku, którego ruszyło sumienie i chce być osądzony za swoją haniebną przeszłość (w tej roli świetny Gajos). Tak sobie myślę w kontekście rocznicy stanu wojennego, że szkoda, że to tylko fikcja. :(

_________________
www.onephoto.net


Śr gru 13, 2006 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
tolkien napisał(a):
Niestety nie będzie pojednania, dopóki zbrodniarze beda szli w zaparte i dopóki nie wyznają swojej winy.

Będą szli bo to wina edukacji i krókiej pamięci.

Jeżeli w tym kraju można jako coś ekstra reklamować szynkę jak za Gierka to ja się niczemu nie dziwię.

Pozostaje dorobić reklamy Ixi jak za Bieruta i kawy Inca jak za Gomółki.
Ludzie to kupią bo wtedy "było lepiej"

Wszystki g00wno ale równo.

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Cz gru 14, 2006 10:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Trawy napisał(a):
Jeżeli w tym kraju można jako coś ekstra reklamować szynkę jak za Gierka to ja się niczemu nie dziwię.


Ja przestałem dziwić się czemukolwiek gdy okazało się, że IV RP solidarną i zdekomunizowaną można budować rękoma ludzi o marnej reputacji, niedawnych fanów PRLu, zwanych przez niektórych postesbekami.


Cz gru 14, 2006 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
SweetChild napisał(a):
Trawy napisał(a):
Jeżeli w tym kraju można jako coś ekstra reklamować szynkę jak za Gierka to ja się niczemu nie dziwię.


Ja przestałem dziwić się czemukolwiek gdy okazało się, że IV RP solidarną i zdekomunizowaną można budować rękoma ludzi o marnej reputacji, niedawnych fanów PRLu, zwanych przez niektórych postesbekami.


To rzeczywiście paradoks. PiS głosi najbardziej antykomunistyczną retorykę, a sam po raz pierwszy od czasów w pełni wolnych wyborów, stworzył koalicję "solidarnuchów" z "postkomuchami". Skoro władza jest tak ambiwalentna to jak możemy spodziewać się jasnego stanowiska społeczeństwa.

_________________
www.onephoto.net


Cz gru 14, 2006 19:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Wracałam wczoraj wieczorem od Dominikanów Grodzką do Rynku. Na widok czołgów ciarki chodziły po plecach. To jak ludzie musieli się czuć 25 lat temu, kiedy to jeżdziło.
Jak można wysłać czołgi i wojsko na własnych rodaków???

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Cz gru 14, 2006 20:40
Zobacz profil
Post 
Kropka napisał(a):
Wracałam wczoraj wieczorem od Dominikanów Grodzką do Rynku. Na widok czołgów ciarki chodziły po plecach. To jak ludzie musieli się czuć 25 lat temu, kiedy to jeżdziło.
Jak można wysłać czołgi i wojsko na własnych rodaków???


na jakich rodaków?
komunista nie posiada narodowości, a jego braćmi, siostrami i jedynymi "rodakami" są towarzysze w wyznawaniu tej samej wiary


pzdr :)


Cz gru 14, 2006 21:44
Post 
Kropka napisał(a):
Wracałam wczoraj wieczorem od Dominikanów Grodzką do Rynku. Na widok czołgów ciarki chodziły po plecach. To jak ludzie musieli się czuć 25 lat temu, kiedy to jeżdziło.
Jak można wysłać czołgi i wojsko na własnych rodaków???


Jak w niewoli. Miałem wtedy 13 lat i dokładnie to pamiętam. Najgorsze było to, ze niewolili nas ludzie z Orłem na czapce. Może gdyby na tych czapkach (helmach) były czerwone gwiazdy i ofiar byłoby adekwatnie więcej, to łatwiej by to było znieść. Niestety to byli rodacy, sąsiedzi z klatki...Ruskiemu łatwiej byłoby wybaczyć, bo to przywleczone z pustkowia, niedouczone, zindoktrynowane itp. NIE to byli Polacy!! Wysłani na ulice przez goscia ze szlacheckiego rodu. Zdrajcę Ojczyzny Jaruzelskiego Wojciecha, sowieckiego liżytyłka.


Cz gru 14, 2006 23:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL