Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 19:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Awantura o Miłosza czyli raz jeszcze o mediach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Awantura o Miłosza czyli raz jeszcze o mediach
Cytuj:
W wieku 93 lat zmarł w Krakowie Czesław Miłosz - poeta, pisarz, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla. Miłosz urodził się w Wilnie. Przed wojną sympatyzował z komunizmem, po wojnie był przez kilka lat komunistycznym dyplomatą.
Opowiadał się za uczynieniem z Polski 17. Republiki Sowieckiej. Warto przypomnieć, że w 1945 roku publicznie postulował, aby w Polsce Ludowej nie wydawać Biblii. Stwierdził, że jest to książka okrutna, krwawa i przygnębiająca. Na łamach "Tygodnika Powszechnego" atakował ojca Maksymiliana M. Kolbego. Oczerniał wydawane przez świętego Maksymiliana pisma "Mały Dziennik" i "Rycerz Niepokalanej", nazywając je antysemickimi.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?ty ... d=po42.txt

Jak rozumiem - to jest m.in. ten tekst z Naszego Dziennika który wywołał protest i oświadczenie Rady Etyki Mediów
Cytuj:
Zamieszczona w "Naszym Dzienniku" nr 191, z 16 sierpnia 2004 r., informacja o śmierci śp. Czesława Miłosza połączona z charakterystyką Poety oraz publikacja w numerze 194 (z 19 sierpnia) tej gazety są porażającym przykładem zlekceważenia zasad Karty Etycznej Mediów. Naruszają one zasadę prawdy, obiektywizmu, obowiązku oddzielania informacji od komentarza, uczciwości, obowiązku poszanowania ludzkiej godności, a także zasadę odpowiedzialnego korzystania z przysługującej mediom wolności.
Rada uznała za konieczne publiczne zwrócenie uwagi na wymienione publikacje “ND”, ponieważ ma obowiązek upominania się o przestrzeganie przez media zasady pierwszeństwa dobra odbiorcy, którego prawo do rzetelnej informacji zostało tu jaskrawo naruszone.
RADA ETYKI MEDIÓW
Warszawa, 20 sierpnia 2004 r.


To juz niczego wiecej o Miłoszu powiedzieć nie można?

Drugi tekst w tym miejscu http://www.naszdziennik.pl/index.php?ty ... d=my13.txt

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 26, 2004 15:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Czegoś nie rozumiem.
Rada wyżej wspomniana oburza się z tego powodu, że ND napisał nieprawdę ? Czy to nie jest prawda? Czy może z tego powodu, że w ten sposób nie szanuje śmierci poety?

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz sie 26, 2004 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
W Naszym Dzienniku napisano
Cytuj:
Opowiadał się za uczynieniem z Polski 17. Republiki Sowieckiej. Warto przypomnieć, że w 1945 roku publicznie postulował, aby w Polsce Ludowej nie wydawać Biblii. Stwierdził, że jest to książka okrutna, krwawa i przygnębiająca. Na łamach "Tygodnika Powszechnego" atakował ojca Maksymiliana M. Kolbego. Oczerniał wydawane przez świętego


Proponuje co bardziej zagorzałym katolikom by napluli na grób Czesława Miłosza !!!
A potem Jedynie napisali kartkę . Oczywista na tym grobie (Cz. Miłosza – aby nie było wątpliwości kto i co ) Kochamy Jezusa Chrystusa I Maryję Zawsze Dziewicę .!!
Pozdrówka
Bawcie się dobrze na pogrzebie..!!


Cz sie 26, 2004 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Bardziej mogło im chodzić o drugi - dłuższy tekst - wywiad, Rozalko...
A tym poczułam się wstrząśnięta o tyle, że naprawdę - o człowieku można zapewne napisać również dużo dobrych słów, a nie - w nocie pośmiertnej - sporządzać taką charakterystykę. Bo nawet jeśli to prawda (nie znam życiorysu i twórczości Miłosza), to bardzo wątpię, żeby pełna...

Zwłaszcza, że - przynajmniej z tego, co podawała prasa, wrócił w ostatnich latach do Kościoła i umarł pojednany z Bogiem...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 26, 2004 21:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Ja też niestety nie znam faktów co do życia Miłosza. Jednak myślę, że wypowiadanie się o jakimkolwiek człowieku w ten sposób tuż po jego śmierci jest nieetyczne i wręcz skandaliczne. Gdzie tu szacunek do człowieka :(

Godunowie - troszkę przerysowujesz, ale trafnie - smutne to :(...

I znowu dotykamy tu problemu etyki mediów i sposobu podawania informacji...

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz sie 26, 2004 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
W liście, adresowanym do metropolity krakowskiego, kardynała Franciszka Macharskiego, papież ujawnił, że Czesław Miłosz napisał do niego przed śmiercią, iż starał się w wierszach z ostatnich lat nie odbiegać od katolickiej ortodoksji. Prosił też o papieskie błogosławieństwo.

Papież odpowiedział Czesławowi Miłoszowi: "Pisze Pan, że przedmiotem Jego troski było nieodbieganie od katolickiej ortodoksji w Pańskiej twórczości. Jestem przekonany, że takie nastawienie Poety jest decydujące. W tym sensie cieszę się, że mogę potwierdzić Pańskie słowa o dążeniu do wspólnego nam celu".

"Powtarzam to dziś - napisał Ojciec Święty - jako memento wraz z modlitwą i Mszą świętą odprawioną za Jego duszę".


Z onetu... Komentarza chyba nie potrzeba.
Choć fakt pisania "tylko źle" - a tak odbieram tę notkę - nie podoba mi sie niezależnie od poglądów przy końcu życia...

PS - Albo tutaj: http://www.wiara.pl/wiadomosc.php?idenart=1093578225 (treść telegramu JP II)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 26, 2004 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 53665.html

Homilia Abp Życińskiego

pzdr :)

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Pn sie 30, 2004 11:18
Zobacz profil
Post 
Jaki był, taki był i nie Ja go osądzał będę. Jednakże niech mi ktoś wytłumaczy, na czym polegały zasługi Miłosza, że stał się godny pochówku na Skałce?


Pn sie 30, 2004 14:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Teofil pisze
Cytuj:
Jaki był, taki był i nie Ja go osądzał będę. Jednakże niech mi ktoś wytłumaczy, na czym polegały zasługi Miłosza, że stał się godny pochówku na Skałce?


Wydawałoby się że to proste ! Zdobył Nobla To takowy medal olimpijski i to złoty..
Gdy by tej nagrody nie zdobył . Podejrzewam nikt by go na zasłużonym cmentarzu nie chował.. Można zapytać czy rzeczywiście był tak dobrym poetą.. A to już jak by inny temat..
Moim zdaniem (co prawda w czasach Mickiewicza takowych nagród nie było) ale do Mickiewicza mu było bardzo daleko..!! Niektórzy Miłosza nazywają Mickiewiczem naszych czasów.!!
Pytasz o zasługi tego gościa.. My Polacy jak pewna nacja ze wschodu cenimy medale.. odznaczenia etc.. i w głównej mierze to zaważyło..!!
Mnie Janie przy tym pogrzebie nie podobał się wcześniejszy zgiełk. Jak miano do niego pretensje to trza było za życia poety sprawy poruszać. A na grobie nawet wrogowi oddaje się powagę i szacunek . Nie tyle może jemu co czasowi, przemijaniu , a nade wszystko śmierci , która czeka każdego z nas.!!

Pozdrówka


Wt sie 31, 2004 6:48
Zobacz profil
Post 
Też za wiele nie wiem jaki był.
Wiem, że jest autorem poetyckich przekładów Księgi Hioba i Psalmów.
Aby wiernie oddać, uczył się starozytnych języków używanych w Palestynie - herbajskiego i aramejskiego.
"Wróg katolicyzmu" i tyle trudu, po co?


Wt sie 31, 2004 10:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 20:29
Posty: 165
Post 
SENS

- Kiedy umrę, zobaczę podszewkę świata.
Drugą stronę, za ptakiem, górą i zachodem słońca.
Wzywające odczytania prawdziwe znaczenie.
Co nie zgadzało się, będzie się zgadzało.
Co było niepojęte, będzie pojęte.

- A jeżeli nie ma podszewki świata?
Jeżeli drozd na gałęzi nie jest wcale znakiem
Tylko drozdem na gałęzi, jeżeli dzień i noc
Następują po sobie nie dbając o sens
I nie ma nic na ziemi, prócz tej ziemi?

Gdyby tak było, to jednak zostanie
Słowo raz obudzone przez nietrwałe usta,
Które biegnie i biegnie, poseł niestrudzony,
Na międzygwiezdne pola, w kołowrót galaktyk
I protestuje, woła, krzyczy.

Czesław Miłosz 1991


Nie trzeba udowadniać, bronić i mówic dlaczego... jego poezja mówi sama za siebie, "broni się sama". Yasmin


So wrz 04, 2004 8:02
Zobacz profil
Post 
Sens... potrzebna jest i wiedza. Wiersz Miłosza z czasów stalinowskich:
"Runą i w łunach spłoną pożarów
Krzyże kościołów, krzyże ofiarne,
I w bezpowrotnym zgubi się szlaku,
Z lechnickiej ziemi orzeł Polaków.

O słońce jasne wodza Stalina,
Niech słowa twoje nigdy nie zginą,
Niech jako orłów prowadzi z gniazda,
Partia i Kremla płonąca gwiazda.

Na ziemskim globie flagi czerwone,
Będą na chwałę grały jak dzwony,
Czerwona Armia i wódz jej Stalin,
Odwiecznych wrogów obali.

Zmienisz sie rychło w wielkie spaliny,
Polsko i twoje córy i syny,
Wiara i każdy krzyż na mogile,
U nóg nam legną w prochu i pyle".

Oficjalna wersja dla komunistów i laików współczesnych.
Finezja polega na prawidłowym jego czytaniu, widzimy prawdziwe jego przesłanie.
Czytamy:obok 1 zwrotki ustawiamy w ciągu 3 zwrotkę, a przy 2 zwrotce ciąg stanowi 4 zwrotka.


N wrz 05, 2004 9:42

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Wobec robienia z Miłosza świętego, narodowego wieszcza i porównywania go do największych Polaków głos Naszego Dziennika - prawdziwy, choć zbyt ostry i niezbyt wyważony był potrzebny i ważny. Mam nadzieję, że Michnik - sumienie polskiego Kościoła (w marzeniach chyba) nie zorganizuje cyrków na wzór Skałki w przypadku Szymborskiej.


Pn wrz 06, 2004 23:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL