Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 19:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
 I co z ta niedzielą? 
Autor Wiadomość
Post Re: I co z ta niedzielą?
Jajko napisał(a):
pawro
wieczorna msza sobotnia (jakaś specjalne, nie każda) liczy się jak niedzielna. Nie mam pojęcia dlaczego, jak i od kiedy. Wiem, że tak jest. Korzystają z tego faktu niektórzy bogobojni katolicy niemający czasu w niedzielę - obowiązek wzięcia udziału w rytuale niedzielnym załatwiają w sobotę. Swoją drogą, chętnie się dowiem kto i kiedy to wymyślił i czy tak jest na całym katolickim świecie czy to tylko polski wynalazek?

Po co mi tłumaczysz, że sobotnia msza liczy się jak niedzielna? Czy ja to kwestionuję? Jest to pozostałość po żydowskim sposobie liczenia czasu, jak każda pozostałość mocno uproszczona, bo nikt nie czeka z zegarkiem w ręku na zachód słońca. temat już był: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=15&t=32600


N cze 23, 2013 20:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: I co z ta niedzielą?
A to przepraszam. Zrozumiałem, że twierdziłeś jakoby katolik musiał wziąć udział we mszy w niedzielę, podczas gdy Ty napisałeś, że w mszy niedzielnej (która może się odbywać w soboty i o czym Ty wiesz). Źle Cię zrozumiałem.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N cze 23, 2013 20:29
Zobacz profil
Post Re: I co z ta niedzielą?
Jajko, odpocznij sobie,zdrzemnij się, bo chyba za długo siedzisz na forum. Mój post dotyczył nierozróżniania przez Kozła Mszy od nabożeństwa a nie tego o czym piszesz!


N cze 23, 2013 21:49
Post Re: I co z ta niedzielą?
pawro napisał(a):
Może i są jakieś nabożeństwa. Katolik powinien wziąć udział w niedzielnej Mszy Świętej.Nabożeństwa (np. nabożeństwo różańcowe, koronka do Miłosierdzia, Gorzkie Żale, Nabożeństwo Drogi Krzyżówej i wiele innych) nie są obowiązkowe, choć są piękną formą modlitwy Kościoła. Warto je odprawiać, ale nie zastąpią Liturgii.

Widzę, że jest nieporozumienie co do terminów (przyjmę taką wersję).

Napiszę więc tak: we wszystkich kościołach KK w moim sołectwie jest Wieczerza w wieczory w soboty. W niektórych parafiach sobotnia Wieczerza odprawiana jest także dodatkowo w okolicznych kaplicach.

W sąsiednim sołectwie jest tak samo. Dalej mi się sprawdzać nie chciało.
Nie to więc żadnym problemem ani wyjątkiem. Jeżeli w jakieś parafii nie ma Wieczerzy w sobotę, to można zadać sobie pytanie: dlaczego nie ma?
W parafiach w których sprawdzałem jest także wieczorna Wieczerza w pozostałe dni tygodnia.

Sprawdź jak jest w twojej gminie i w sąsiednich.


Pn cze 24, 2013 6:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: I co z ta niedzielą?
Ostatnią niedzielę spędziłem w Wiedniu. Wszędzie tłumy ludzi, jak to w wielkim mieście. Miasto normalnie funkcjonuje, choć jak na nasze standardy "wszystko pozamykane". Rzecz w tym, że co ma być zamkniete to jest zamknięte, a co niezbędne do funkcjonowania i przede wszystkim obsługi turystów otwarte. I nikt nie dzieli włosa na czworo, nie zastanawia się czy obywatel ma prawo do kupienia rolki papieru albo zrobienia zakupów na cały tydzień. Po prostu niedziela. Prawo zgodne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnymi zasadami i tyle. W kościołach, muzeach knajpach, metrze i tramwajach pełno ludzi.

_________________
laudare benedicere praedicare


Wt lip 02, 2013 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: I co z ta niedzielą?
brunero napisał(a):
Ostatnią niedzielę spędziłem w Wiedniu. Wszędzie tłumy ludzi, jak to w wielkim mieście.I nikt nie dzieli włosa na czworo, nie zastanawia się czy obywatel ma prawo do kupienia rolki papieru albo zrobienia zakupów na cały tydzień. Po prostu niedziela. Prawo zgodne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnymi zasadami i tyle. W kościołach, muzeach knajpach, metrze i tramwajach pełno ludzi.


Obywatel ma prawo do rolki papieru , ale też do odpoczynku i świętowania w niedzielę. Pracownikom supermarketów, czy galerii handlowych czynnych w niedzielę takiego prawa się odmawia.


Cz lip 04, 2013 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: I co z ta niedzielą?
No i pracownikom teatrów, kin, basenów, kręgielni, kawiarni, restauracji, telewizji, radia, elektrowni, policji, straży pożarnej, szpitali, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, organizatorom pikników, strażnikom na koleji, pracownikom publicznych ogrodów, muzykom i obsłudze koncertów, dżokejom na wyścigach i całej obsłudze tego hazardu, pilotom, stewardesom, obsłudze naziemnej, taksówkarzom, kierowcom komunikacji miejskiej, nauczycielom na studiach zaocznych i innych kursach weekendowych... i długo by tak wymieniać. Oni też nie mogą odpocząć i świętować. Dlaczego skupiać się na supermarketach akurat?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lip 04, 2013 18:05
Zobacz profil
Post Re: I co z ta niedzielą?
Przeczytaj ten watek, to sobie przypomnisz, co juz tu bylo dokladnie na ten temat pisane...


Cz lip 04, 2013 18:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: I co z ta niedzielą?
Koziol napisał(a):
Ale nikt w Polsce legalnie nie pracuje 14h na dobę bez dni wolnych! Pomyliłeś kontynenty!

To była po częsci ironia. Natomiast jeśli nie każdy pracując uczciwie 8 godz dziennie, jest w stanie się utrzymać, to niestety ale opcją jest dorabianie sobie. A czy to będzie sobota i niedziela, czy też kilka godz. dodatkowo dziennie, to naprawdę samo w sobie nie jest kwestią do dyskusji.

Cytuj:
Ten kto jest bardziej twórczy ten najczęściej więcej zarabia. ten kogo trudniej zastapic, ten więcej zarabia.

A ten kto jest mniej tworczy i łatwiej go zastąpić musi charować. Jako chrześcijaninowi nie przeszkadza Ci to?

Cytuj:
Szkolnictwo w Polsce jest mocno rozwinięte, fachowcy także i ...

Zapewne ten milion ludzi na bezrobociu, oficjalnym jedynie, to ci którzy uciekają od szkół. Tak mam to rozumieć? Zresztą bądzmy poważni, znam ludzi którzy pracują w różnych miejscach, w zawodach nie związanych ze sobą. O to chodzi, aby każdy Polak umiał wszystko, pracował na kilku etatach w przeróznych pracach? Nie daj boże aby praca wymagała stałego dokształcania się np nauczyciel i zarazem instruktor jazdy. Naprawdę chcesz aby nauczyciele Twoich dzieci nie mieli czasu na samo rozwój?
Są szkoły... i tak mały geografów biologów. Ani to geograf, ani biolog.

Cytuj:
Piękne hasła, tylko jak to zrobisz? I co to godne warunki życia? Im bardziej będziesz naciskał i tworzył sztuczne regulacje tym więcej będzie zatrudnianych na czarno. Inaczej nie będzie się opłacało zatrudniac kogokolwiek, a moze nawet prowadzić firmy - to druga strona medalu.

Ja tego nie muszę robić. Twoje hasła też są tylko hasłami. Być elastycznym, przekwalifikować się, wziąc życie we wsłane ręce... Ciekawy jestem tylko ilu ludzi realnie może to zrobić, bo wbrew tym wszytki hasełkom typu "pracuj dla siebie, otwórz firmę" to nie każdy w tym kraju może mieć firmę, a nawet gdyby każdy założył to 38 milionów firm chyba nie jest receptą na nasze problemy, ani nie jest moźliwe.
8 godzinny czas pracy to też jest coś narzuconego. Może uważasz że powinniśmy to zmienić? A prawa pracownicze to każdy sam dobrowolnie respektuje?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lip 04, 2013 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: I co z ta niedzielą?
mareta napisał(a):
Obywatel ma prawo do rolki papieru , ale też do odpoczynku i świętowania w niedzielę. Pracownikom supermarketów, czy galerii handlowych czynnych w niedzielę takiego prawa się odmawia.


Polska jest krajem na dorobku i powinniśmy pracować więcej od innych.
Co nie znaczy, że ktoś kogoś ma zmuszać do pracowania w niedzielę albo do pracowania w ogóle.
Ale nikt przecież tego wcale nie robi.
Wymienieni pracownicy dobrowolnie podpisują wszak umowy o pracę deklarując, że chcą pracować na warunkach obowiązujących w konkretnym zakładzie pracy.


So lip 06, 2013 7:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: I co z ta niedzielą?
mikkel napisał(a):
mareta napisał(a):
Obywatel ma prawo do rolki papieru , ale też do odpoczynku i świętowania w niedzielę. Pracownikom supermarketów, czy galerii handlowych czynnych w niedzielę takiego prawa się odmawia.


Polska jest krajem na dorobku i powinniśmy pracować więcej od innych.
Co nie znaczy, że ktoś kogoś ma zmuszać do pracowania w niedzielę albo do pracowania w ogóle.
Ale nikt przecież tego wcale nie robi.
Wymienieni pracownicy dobrowolnie podpisują wszak umowy o pracę deklarując, że chcą pracować na warunkach obowiązujących w konkretnym zakładzie pracy.

Od dziecka słyszę, że jesteśmy krajem na dorobku. Ciekawe, że na zachodzie Europy pracuje się nie więcej, ale za to za o wiele wyższe wynagrodzenia i wszystkim się opłaca i nie są na dorobku.

_________________
laudare benedicere praedicare


So lip 06, 2013 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 28, 2015 17:23
Posty: 1
Post Re: I co z ta niedzielą?
Witam wszystkich:) Ja właśnie jestem przed założeniem własnej działalności i już się boję, jak to będzie u mnie z czasem... Oczywiście muszę najpierw wziąć kredyt, bo w tym kraju inaczej się nie da... Może macie jakieś doświadczenia w sprawie kredytów i coś mi podpowiecie, który bank jest najlepszy? Ja jak dotąd zatrzymałem się na tej ofercie [Ciach - za reklamę się płaci - YZ] ale nie jestem przekonany...


Pt maja 29, 2015 0:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL