Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 4:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Co teraz - ZUS czy OFE? 
Autor Wiadomość
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
Piotr1 napisał(a):
Państwo nasze, jak na razie, istnieje 1000 lat
Nie wiem, jakie to państwo, ale my przecież mówimy o emeryturach w Polsce.


Wt lut 04, 2014 9:36

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
z przyczyn "światopoglądowych" wybieram OFE.
Ale nie wierzę ni w jedno, ni w drugie - trzeba samemu zadbać o emeryturę - nieruchomości, odkładanie co miesiąc, whatever.
Niestety Polacy tego nie rozumieją i za 30 lat będą mega-protesty głupoli...


Wt lut 04, 2014 10:05
Zobacz profil
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
gacjan napisał(a):
trzeba samemu zadbać o emeryturę - nieruchomości, odkładanie co miesiąc, whatever.
Niestety Polacy tego nie rozumieją

Nie oceniaj tak surowo. Większość Polaków wydaje pieniądze na bieżące potrzeby. Zostaje im niewiele. A to trzeba odłożyć na artykuły szkolne, a to wydatki na remonty, a to znowu na samochód. Dodatkowo politycy starają się zniechęcić do oszczędzania nakładając różne podatki na oszczędności (podatek Belki).
Kogo stać na nieruchomości ten je kupuje. Ale ilu jest takich Polaków, 1-2%?? Przeciętnie, jeżeli już ktoś w nie inwestuje, to w tym sensie, że bierze kredyt na 30 lat i na więcej go nie stać. Co więcej, comiesięczne raty są takie, że nie będzie dodatkowo oszczędzać na emeryturę.
kropeczka_ns napisał(a):
Zbliża się do 50tki , już bardzie realnie patrzy na perspektywę emerytury czy jej braku.

No przecież bankructwo ZUSu nie oznacza, że emerytur nie będzie, tylko zacznie je wypłacać budżet państwa.


Wt lut 04, 2014 10:20
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
Cytuj:
Żadne OFE nie upadło przez ostatnie 20 lat i wszystkie są w dobrej kondycji finansowej.

W Chile po niemal 30 latach funkcjonowania funduszy emerytalnych okazało się, że dwie trzecie ich członków nie dostanie żadnej emerytury
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/arty ... ia-oreziak


Wt lut 04, 2014 10:37
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
Alus napisał(a):
W Chile po niemal 30 latach funkcjonowania funduszy emerytalnych okazało się, że dwie trzecie ich członków nie dostanie żadnej emerytury

Warto dodać dlaczego. Otóż to, podczas kryzysu tamtejsze OFE straciło 60% zysków, które wypracowało w ciągu....26 lat!. Dlatego też 1/3 składek wrzucono w koszty administracyjne, aby utrzymać się na rynku. Gdyby nie kryzys, sytuacja byłaby inna. Oni też mają zapis taki jak my, że w razie problemów emerytury wypłaca im państwo.


Ponadto:
PSUS napisał(a):
Zakres podmiotowy systemu emerytalnego jest w Chile bardzo nierówny. Jak wspomniano, prowadzący działalność gospodarczą praktycznie nie są objęci systemem emerytalnym. Ponad połowa członków systemu AFP nie płaci składek – są to tzw. bierni członkowie. Zakres aktywnego członkostwa wiąże się z poziomem dochodów, statusem na rynku pracy, wykształceniem i płcią. Np. w roku 2004 bierni członkowie AFP (niepłacący składek) charakteryzowali się następującymi cechami: 66% miało bardzo niskie dochody, 46% było poniżej granicy ubóstwa, 52% miało bardzo niski poziom wykształcenia, 75% nie pracowało przez poprzednie trzy lata8.


Czy ktoś się dziwi, że Ci którzy nie płacili składek na OFE(AFP) nie mają teraz emerytury i muszą pobierać zasiłki?


Wt lut 04, 2014 10:43

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
@ Val

myślę, że te 100 zł miesięcznie każdy by znalazł, a ziarnko do ziarnka...
Niestety Polacy lubią żyć ponad stan. Sam niestety często jestem głupi.
A uwierz mi, wiem co mówię


Wt lut 04, 2014 11:24
Zobacz profil
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
gacjan napisał(a):
myślę, że te 100 zł miesięcznie każdy by znalazł, a ziarnko do ziarnka...

Oj...nie każdy


Wt lut 04, 2014 11:27

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
O dziwo bardziej oszczędni są, ci którzy mają z tą 100-ką problem.
Większość naszych rodaków to lekkoduchy.


Wt lut 04, 2014 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
Półtora miliona dzieci w Polsce nie stać na pełny posiłek co najmniej raz na dwa dni (taka lekkoduchowa fanaberia) - ich kosztem te 5% może codziennie napchać swoje brzuchy - - to gdzie o odkładaniu 100 zł miesięcznie piszesz? Dla milionów 100 zł miesięcznie to niebotyczna kwota.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt lut 04, 2014 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
Oczywiście. Stąd też taką hipokryzją pachną nawoływania do likwidacji "umów śmieciowych", powodowane rzekomą troską o obywateli, którzy muszą się odpowiedzialnie troszczyć o swoją przyszłość na emeryturze plepleple. Ludzie pracują na umowach śmieciowych, bo inaczej nie mieliby pracy w ogóle i nie mieliby co do gara włożyć. Tym, co będzie kiedyś tam na emeryturze martwić się mogą ci, którzy nie muszą się martwić o to, co będzie do następnego "pierwszego". Ale, rzecz jasna, nie o to chodzi - chodzi o to, że co roku trzeba na gwałt szukać gdziekolwiek jakichkolwiek zaskórniaków na bieżące wypłaty.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 04, 2014 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
Wystarczy zresztą posłuchać pani Rzecznik:

Chciałam przypomnieć - tutaj wszystkich uspokoić, że tak naprawdę za emerytury, za wypłacalność emerytur nie odpowiadają żadne inne instytucje, poza państwem i to państwo gwarantuje, że wszyscy będziemy emerytury mieli wypłacane - tak, jak na to się umówiliśmy

http://www.rp.pl/artykul/10,1084211-Mal ... o-ZUS.html

I wszystko jasne.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 04, 2014 15:50
Zobacz profil
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
W niedługim czasie wybuchnie kolejny kryzys walutowy, obecny światowy system zbudowany na kapitalizmie jest bliski upadkowi, będą z tym związane zawirowania na świecie włącznie z wojnami. Świat już stoi przed wielkimi zmianami, na emerytury bym nie liczył a zmiany rządu mają jeden cel ograbiać ludzi, dlatego wybierałbym to co jest najbliższe odpowiedzialności rządu, państwa, reszta pojdzie w pierwszej kolejności w zapomnienie przy zmianach które niedługo wpłyną na cały świat.


Śr lut 05, 2014 1:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
Cytuj:
...włącznie z wojnami.

Znasz czas w ktorym by nie bylo wojen?
Cytuj:
... przy zmianach które niedługo wpłyną na cały świat.

No tak. Nadejscie Chrystusa. Co dla quasa znaczy "niedlugo"?


Śr lut 05, 2014 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 10:50
Posty: 16
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
a ja myślę tak:
- przy obecnym wieku emerytalnym i przyroście naturalnym ZUS w ciągu najwyżej 20-lat stanie się niewypłacalny - ja od zawsze traktuję składkę emerytalną odprowadzaną do ZUS jako trybut na rzecz tych co już nie pracują, i nie liczę nawet na złotówkę z zusu za 30 lat; uratować zus może podniesienie wieku emerytalnego do 90 lat i obowiązkowa eutanazja dla tych co przekroczą 91 lat ;)

- a tak serio to nie wiem co może uratować zus..... dla tego staram się chronić jak mogę moje przychody przed oskładkowaniem - w ramach możliwości i uczciwości.

- co do OFE - to z jednej strony były i nadal są maszynki do robienia pieniędzy dla tych co wnich pracują - gdy była akwizycja na rzecz funduszy, to agenci zarabiali krocie na przerzucaniu z funduszu do funduszu; ale z drugiej te pieniądze są inwestowane, napędzają naszą gospodarkę - przejrzyjcie udziałowców spółek giełdowych choćby tylko z wigu80, i jest cień nadziei, że nasze władze przez następne 20 lat ich nie zagarną, jak na wygraną w lotto

- reasumując szansa na emeryturę z ZUS oceniam (w skali od 1 -10) na około 1,1 a z OFE na 2,5 - co i tak nie daje perspektyw na zwiedzanie świata na starość;) lub choć opłacenie rachunków

- zatem należy przestać chrzanić, że się nie da odkładać samemu - ja odkładam 200 złotych co miesiąc na zwykłe konto pod tytułem przyszłość - może mało ale za 20 lat przy oprocentowaniu tylko 3% będę miał na koncie ponad 65 tysięcy, a gdyby okładać lat 40 (czyli mniej niż się pracuje do emerytury) to ta kwota rośnie prawie 3-krotnie do ponad 185 tysięcy złotych!

- a nie da się stówki co miesiąc odłożyć - ludziom się nie chce - trzeba prostych nawet nie drastycznych rozwiązań - każdy może własne znaleźć: palisz - nie pal albo pal pół paczki dziennie, pij jedną kawe mniej dziennie itp. odmów sobie czegoś w sklepie raz .......... ja nie widzę problemu dla większości ludzi pracujących........

- więc nie liczę ani na ZUS ani na OFE, lecz na siebie, jednak skoro płacę (bo w Polsce nie ma wyjścia) składki to zostanę z OFE czyli z ZUS, bo przecież my nie mamy wyboru ZUS czy OFE tylko wybór: ZUS i OFE czy sam ZUS. na zasadzie dywersyfikacji inwestycji i minimalizacji ryzyka

- a są lepsze systemy niż nasz- tzn każdy płaci minimalne składki od pensji na pomoc społeczną, a na emeryturę każdy odkłada sam czy przez towarzystwa emerytalne, banki, skarpetki, pod łóżko czy jak chce i ma tyle lat ile chce 20, 30, 50 by na tą emeryturę zarobić i odłożyć; a ci którzy nie są w stanie dostają pieniądze z pomocy społecznej, a właściwie bony do specjalnych sklepów z artykułami spożywczymi, odzieżą itp, bez alkoholu i papierosów. ten system, ma na pewno wady, ale moim zdaniem jest lepszy niż nasz.

- a ludzie u nas, myślę że, w 80% wybiorą sam ZUS, z czego nie więcej niż co dziesiąty świadomie, a reszta przez nie wybieranie niczego.

_________________
Ha 3, 18-19.


Cz lut 06, 2014 23:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 10:50
Posty: 16
Post Re: Co teraz - ZUS czy OFE?
a najlepsza rade jaką usłyszałem: jak zapewnić sobie spokojną i bezpieczną emeryturę i starość? - wychować dobrze czwórkę dzieci! :)

_________________
Ha 3, 18-19.


Pt lut 07, 2014 0:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL