Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14508 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928 ... 968  Następna strona
 Przegląd prasy i Aktualności 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Believing napisał(a):
Nie wiem czy dobrze kojarzę, że na czele Ordo iuris stała w swoim czasie pani Kaja Godek, obrończyni życia poczętego?

To źle kojarzysz, mogę jedynie dodać, ze Kaja Godek ma tez uposledzone dziecko.

Believing napisał(a):
Zatem, czy taka organizacja, nie powinna wspierać na wszelkich płaszczyznach, realnie, kobiety które urodziły tak chore, niepełnosprawne dzieci?

Ta organizacja ma inne cele, choc o ile wiem, tez maja jakies socjalne projekty.
Believing napisał(a):
Przecież żadna matka, gdyby nie była pozostawiona sama sobie, nie oddałaby dziecka do DPS-u.

Nawet jak matka ma jakieś wsparcie to w przypadku ciężkiego upośledzenia dziecka nie poradzi sobie, trzeba być z takim dzieckiem 24 h.
Believing napisał(a):
A tu dwa ciekawe linki, które mnie zainspirowały:
Cytuj:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... ainki.read

Ale to samo tylko w inną stronę robiły feministki w Premyslu i Krakowie, podtykały pod nosy Ukrainkom ulotki o możliwości aborcji. Więc o co te pretensje?
nolda napisał(a):
Ich podejście do dzieci jest „mechaniczne”, „wyrachowanie”. Nie winiłbym je za to, im po prostu nie było dane tego doświadczyć. Uważam, że powierzanie opieki nad dziećmi upośledzonymi osobom w jakiś sposób „oziębłym” jest błędem.

Rozumiem, ze bywałeś w ośrodkach prowadzonych przez zakonnice, ze wypowiadasz się z taką pewnością?
nolda napisał(a):
Zakonnice nie potrafią tego dać. Są wyjątki, zarówno z jednej strony jak i z drugiej, ale to tylko wyjątki.

Pytanie jak wyżej.
Kael napisał(a):
Nie bronie tych zakonnic, choc wiem, ze szczegolnie przy osobach uposledzonych latwo dojsc samemu do sciany.

Tez nie bronie tych zakonnic ale jestem przeciwko sądom kapturowym i zbiorowej odpowiedzialności.
Bo teraz nagle histeria i głoszenie dogmatu, ze wszystkie zakonnice takie są.

Kael napisał(a):
Chcialabym tylko dopytac sie, kto w Polsce, dbajacej o kazde zycie poczete do urodzenia, systemowo, porzadnie, wedlug jakichs norm (np ilosci personelu na liczbe podopiecznych) zajmuje sie urodzonymi osobami niepelnosprawnymi, ktorymi (z roznych powodow) rodziny sie nie zajmuja?

Nie mam obecnie dostępu do statystyk, przed iluś laty głownie zajmowały sie tym zakony i różne organizacje lub stowarzyszenia kościelne, także niekatolickie i różne fundacje.

Kael napisał(a):
Obawiam sie, ze panuje takze wsrod przelozonych zakonnych i ksiezy przeswiadczenie, ze zakonnice musza byc na okraglo zajete praca albo modlitwa. Watpie, ze jezdza do sanatorium, maja jakies ograniczone godziny pracy, urlopy itp.
Maja zasuwac na okraglo, a jesli tak, to moga tez (zarobkowo) zajac sie uposledzonymi.

Tu poruszamy sie w sferze domysłów i spekulacji, choć przyznam Ci rację, ze problem istnieje ale nie możemy tez wszystko dawać pod wspólny mianownik.
Wiem, ze coraz częściej zakonnice czy tez księża robią specjalizacje jeśli chodzi o pedagogikę specjalną lub pokrewne dziedziny lub przynajmniej maja takich ludzi do dyspozycji.

_________________
ksiądz


Śr cze 15, 2022 16:37
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Nie ma to jak gwiazdą być.
Cytuj:
Katarzyna Cichopek uchyliła rąbek tajemnicy. Szykuje coś naprawdę mocnego dla Kurzajewskiego?!

Czytaj więcej na https://pomponik.pl/plotki/news-katarzy ... gn=firefox

Sukienka w kolorze złota (szampana?), z gołymi plecami i trenem jest całkiem niezła.


Śr cze 15, 2022 20:32
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
bramin napisał(a):
nolda napisał(a):
Ich podejście do dzieci jest „mechaniczne”, „wyrachowanie”. Nie winiłbym je za to, im po prostu nie było dane tego doświadczyć. Uważam, że powierzanie opieki nad dziećmi upośledzonymi osobom w jakiś sposób „oziębłym” jest błędem.

Rozumiem, ze bywałeś w ośrodkach prowadzonych przez zakonnice, ze wypowiadasz się z taką pewnością?
nolda napisał(a):
Zakonnice nie potrafią tego dać. Są wyjątki, zarówno z jednej strony jak i z drugiej, ale to tylko wyjątki.

Pytanie jak wyżej.

Tak, byłem, widziałem. Byli też inni, którzy potwierdzają moje słowa.
https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/paul ... or/qwgyvj6
Czyżbyś musiał włożyć palec, by uwierzyć?


Pt cze 17, 2022 5:36
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
@nolda
Byłeś we wszystkich? Ja taki DPS prowadzony przez dominikanki miałam dosłownie pod nosem. Osoby (bo były tam też dorośli) z zespołem Downa są szczere do bólu i z pewnością komunikowałyby, gdyby działa się im krzywda, więc proszę nie uogólniać.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt cze 17, 2022 5:56
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Cytuj:
Placówki, finansowane z budżetu federalnego, prowadzone były przez Kościół katolicki i Kościół protestancki. Trafiały tam dzieci rdzennych mieszkańców, które siłą odbierano rodzinom. Niektóre z nich miały nawet mniej niż sześć lat. Były bite, molestowane, zaniedbywane i pozbawiane możliwości obcowania z własną rodzimą kulturą, w tym zwyczajami, ubiorem czy nawet językiem.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/news-kana ... gn=firefox

Widać to tradycja w placówkach prowadzonych przez kościoły.

Tak na marginesie, moja 93-letnia sąsiadka z na przeciwka, była wychowanką zakonnego sierocińca. O kościele i zakonnicach nie chce nawet słyszeć. Z tej dobrótki, której doświadczyła.


Pt cze 17, 2022 20:14
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Siostry Prezentki nie będą już prowadzić DPS-u
https://www.fronda.pl/a/Siostry-Prezent ... 01005.html

Co teraz będą robiły i z czego utrzymywały Siostry Prezentki? Jak wiemy, nie samą modlitwą człowiek żyje. Do tej pory, bez znaczenia w jaki sposób się opiekowały, to za każdego pensjonariusza, mimo że traktowały to jako służbę, parę złotych dostawały. Teraz, z tego co widzę, pozostaje skromne życie z tytułu użyczenia budynku, pod warunkiem że zrobią to odpłatnie.
PS
Czy może ktoś wie, ile Siostry Prezentki średnio otrzymywały za pensjonariusza?


So cze 18, 2022 7:08
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
nolda, mówisz i masz.

Myślę, że siostry zakonne mają też inne źródła finansowania, niż państwowe czy prywatne DPS.
W moich okolicach filipini budują z ofiar drugi dom na Sołtykowie. Pierwszy mają we Wrzosowie.

Cytuj:
Kaja Godek (40 l.) powitała na świecie swoje czwarte dziecko. Aktywistka antyaborcyjna ma teraz ręce pełne roboty. Opieka nad noworodkiem pochłania ogrom czasu. Czy to oznacza, że działaczka zamierza skupić się teraz na życiu rodzinnym? A może jednak wróci do kontrowersyjnej działalności społecznej?

Czytaj więcej na https://pomponik.pl/plotki/news-kaja-go ... gn=firefox


Jedni się rodzą, inni cierpią, umierają, a biznes się kręci. Od chrztów do pogrzebów, przez komunie bierzmowania, śluby i DPS-y.
A podobno sakramenty miały być darmowe, tak jak okazywane miłosierdzie.


So cze 18, 2022 8:03
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Believing otrzasnij sie troche i zastanow sie z czego ty zyjesz? Z powietrza czy z ochlapow wydzielanych przez panstwo z podatkow zabranych pracujacym w przemysle, uslugach czy nawet i urzedach?

Ach, zyjesz z wlasnej pracy? To dlaczego uwazasz, ze praca czy tez "uslugi" ksiezy maja byc za nic? Ludzie ich potrzebuja, to ludzie musza dbac o ich zabezpieczenie materialne. Myslisz, ze Pan Jezus pomiedzy gloszeniem Ewangelii dorabial w wolnych chwilach budowaniem domow? A jesli, to za darmo i uczniow zywil cudami? To nie ta ewangelia...

Nie mam nic przeciw pracy zarobkowej ksiezy, jesli maja na to czas. Porzadny ksiadz z powolania nie powinien miec czasu na dorabianie na kasie w Biedronce.
Ale jesli zapotrzebowanie na "uslugi" spadnie, to czemu nie?

Ze zakonnice prowadza / pracuja w domach opieki nie jest jakas patologia i wyludzaniemkasy. Chyba, ze uwazasz personel medyczny globalnie za naciagaczy, zerujacych na ludzkim nieszczesciu? No to z nich nie korzystaj i lecz sie sama! Nie daj pijawkom zarobic.
Za prace nalezy sie placa. Kazdemu.

Patologia sa warunki, jak przypuszczam, nie tylko w "koscielnych" DPS ach.
Moze za malo jest kontroli, a moze "z braku laku dobry kit" i popyt przewyzsza podaz, no bo ma byc luksusowo, fachowo i tanio. Tyle, ze tak to sie nie da. Praca w DPSie za grosze to zaden interes dla wiekszosci spoleczenstwa, a bez funduszy zadnych luksusow nie bedzie. No i personel bez szansy na lepsze warunki, nie tylko finansowe, szybko sie wypala.

Jestem jak najbardziej za kontrolami, za pelna rownoscia wobec prawa i urzedow wszystkich podmiotow, takze koscielnych no i za zmiana mentalnosci w zakonach, ze powolanie i zycie zakonne = bezwzgledne posluszenstwo zwierzchnikom, brak mozliwosci sprzeciwu, zgoda na wyzysk bez zadnej rekomensaty, poza (watpliwa)wejsciowka do nieba.
Wywyzszanie zycia zakonnego nad zycie swieckie tez nic dobrego nie daje.
Kazdy ma jakies powolanie i kazde jest tak samo dobre. Czy matka jest mniej wazna od zakonnicy? Czy lekarz mniej potrzebny niz ksiadz? Czy ksiadz wazniejszy i madrzejszy niz jego parafianie?
Jedni bez drugich maja jakies braki i tylko jako rownouprawniona wspolnota (z pewnym wewnetrznym porzadkiem - bo ludzie sa rozni, czasem potrzebuja dyscypliny i granic, broniacych wolnosci i praw innych) Kosciol czy panstwo moze istniec.


So cze 18, 2022 9:42
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kael, wiem, że w krajach cywilizowanych jest inaczej. Tu mamy to co mamy.
Cytuj:
Fakt dotarł do najnowszych danych resortu spraw wewnętrznych. Okazuje się, że wydatki na Fundusz Kościelny, z którego opłacane są m.in. składki emerytalno-rentowe duchownych, sięgnęły rekordowych kwot. Rząd po cichu przy okazji nowelizacji budżetu na 2021 r. dosypał do funduszu w ciągu roku niemal 37 mln zł. Opozycja chce zmian w finansowaniu Funduszu Kościelnego.
https://www.fakt.pl/pieniadze/prawie-20 ... ze/z5p07fh


Dziękując Ci za troskę, powiem szczerze, że pracuję i płacę uczciwie podatki. Z których to finansuję (czy chcę, czy nie chcę), między innymi składki emerytalno-rentowe dla księży.
Niestety nie mam takiej możliwości jakie mają w krajach wysoko cywilizowanych by zadeklarować w urzędzie, że nie chcę opłacać składki na żadną instytucję religijną.
Więc skoro płacę, to chyba mam prawo do wymagań? Inaczej byłoby to czystym niewolnictwem - w stylu: płać, siedź cicho i nie dyskutuj.
Co do innych składek - jak choćby na NFZ, to przez 30 lat finansowania tej instytucji dobrze by było aby wreszcie wiadomym było jaki jest koszyk świadczeń. Córka koleżanki potrzebuje laryngologa a NFZ mówi że pierwszy wolny termin jest w październiku. Prywatnie będzie miała 24 czerwca. Dwa tygodnie czekania na wizytę prywatną. Ciekawi mnie jak to wygląda w Twoim kraju?
By dbać o swoje zdrowie co roku jadę prywatnie do sanatorium. Tegoroczny koszt za dwa tygodnie to 4000 PLN. Pewnie dla Ciebie to śmieszne pieniądze. Ale jak sama widzisz, jak tylko mogę staram się nie naprzykrzać lekarzom pracującym tylko i wyłącznie w NFZ ;-)


So cze 18, 2022 10:12
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Dopisując:

Dodam tylko że jeśli pacjent korzystał z sanatorium NFZ to jest zobligowany do rocznej przerwy w złożeniu wniosku na kolejny pobyt sanatoryjny. Dodaj sobie ten rok do tego co jest podane w danych.


So cze 18, 2022 10:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Believing napisał(a):
Jedni się rodzą, inni cierpią, umierają, a biznes się kręci. Od chrztów do pogrzebów, przez komunie, bierzmowania, śluby i DPS-y.
A podobno sakramenty miały być darmowe, tak jak okazywane miłosierdzie.

Believing, to jest trolling i dostajesz nieformalne ostrzeżenie.
Każda wspólnota religijna potrzebuje finansów aby moc funkcjonować. Nie ma takiej wspólnoty, która żyje powietrzem i miłością.
Ksiądz z Asyryjskiego Kościoła Wschodu, który u mnie w kościele sprawuje liturgię, pracuje na co dzień w biurze i może przez to utrzymać siebie i swoją rodzinę, odprawia tylko w soboty i niedziele ale i tak potrzebuje pieniędzy na różne sprawy w swojej wspólnocie.
Kael napisał(a):
Patologia sa warunki, jak przypuszczam, nie tylko w "koscielnych" DPS ach.
Moze za malo jest kontroli, a moze "z braku laku dobry kit" i popyt przewyzsza podaz, no bo ma byc luksusowo, fachowo i tanio. Tyle, ze tak to sie nie da. Praca w DPSie za grosze to zaden interes dla wiekszosci spoleczenstwa, a bez funduszy zadnych luksusow nie bedzie. No i personel bez szansy na lepsze warunki, nie tylko finansowe, szybko sie wypala.

Tu jest właśnie pies pogrzebany, to jest bardzo ciężka, odpowiedzialna i kiepsko opłacana praca, również na Zachodzie.
Jak byłem piękny i młody (teraz tylko piękny) organizowaliśmy obozy letnie dla dzieci niepełnosprawnych z rożnymi upośledzeniami.
Udawało nam sie to tak organizować, ze na jedno dziecko przypadał jeden opiekun/opiekunka. Jeśli było parę dzieciaków z lekkim upośledzeniem to wtedy tworzyło się małą grupę, którą zajmowała się jedna czy dwie osoby.
Jest to jednak ideał nieosiągalny w normalnych warunkach. Takie cos można zorganizować na góra dwa tygodnie ale nie przez cały rok.
Pod koniec drugiego tygodnia wszyscy byli szczęśliwi i mieli satysfakcję z tego, ze zrobili kawał dobrej roboty ale byli tez bardzo zmęczeni.
Studentki pedagogiki specjalnej czy absolwentki nieraz płakały bo opieka nad takim dzieckiem 24 h z różnymi problemami przekraczały ich siły fizyczne i psychiczne.

_________________
ksiądz


So cze 18, 2022 10:49
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Believing, zdziwisz sie moze, ale w Niemczech Kosciol katolicki jako instytucja dostaje takze fundusze panstwowe, wykonujac uslugi jak prowadzenie przedszkoli, domow opieki, czy inne. Po prostu jest jednym z podmiotow a panstwo i gminy sa szczesliwe, ze nie musza same wszystkiego ogarniac.
Oczywiscie jest tak samo traktowany jak inne podmioty, bez zadnej taryfy ulgowej " dla habitu".

A propos taryfy: place w instytucjach koscielnych oparte sa o taryfy administracji czy tez medyczne i np koscielny zarabia normalbe pieniadze, z ktorych moglby wyzyc normalnie, jesli mialby caly etat, takze dzieki podatkom koscielnym. A rzadko kiedy dzis ma.

Juz mi sie nie chce przypominac czym jest Fundusz Koscielny i co on oplaca.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Ko%C5%9Bcielny
Cytuj:
W myśl pierwszego statutu Funduszu (z 1951 r.) jego działalność powinna obejmować[19]:

Konserwację i odbudowę miejsc poświęconych kultowi religijnemu;
Udzielanie duchownym pomocy materialnej oraz lekarskiej;
W uzasadnionych wypadkach obejmowanie duchownych ubezpieczeniem chorobowym;
Dotowanie związków wyznaniowych;
Specjalne zaopatrzenie emerytalne duchownych „społecznie zasłużonych”.
Obecnie cele Funduszu Kościelnego to m.in.[20]:

dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (całkowite dotyczy tylko misjonarzy i zakonnic klauzurowych)
wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej,
wspomaganie kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych oraz współdziałania w tym zakresie organów administracji rządowej z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi,
odbudowę, remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.


Oczywiscie, ze mozna zrobic gruba kreske na niechlubna przeszlosc socjalistyczna i wstrzasnac systemem likwidujac Fundusz.
Tylko ze chocby skladki emerytalne zakonnic klazurowych i malych Kosciolow (nie tylko.katolickiego) ktos musialby jakos uregulowac. Moim zdaniem jest to wykonalne, ale system dziala, wiec - mam wrazenie - nikt nie jest dzis zainteresowany w jego zmianie. Wladza nie, bo kupuje sobie wspolprace hierarchii, ksieza i zakonnice nie, bo zostalyby bez srodkow do zycia na starosc i wierni tez nie, bo musieliby sami finansowac remonty skladki itp.
Kiedy waga przechyli sie w strone niezainteresowanych kultem religijnym, system bedzie musial sie zmienic.


Co do kas chorych w Niemczech, to mnie od reki tylko lekarz domowy przyjmie. Na wizyte do specjalisty czekam tygodnie, a czasem miesiace. Prywatnie praktycznie w ogole nie moge pojsc, chyba ze zmienie ubezpieczenie na super drogie skladki, ale to, przynajmniej w teorii, niewiele termin przyspieszy. A laboratoria, gdzie z ulicy kazdy moze przyjsc, zbadac sobie krew, sa tu nieznane.
Tu lekarze cenia swoje zdrowie i czas wolny. Jak kazdy pracownik.

W sanatoruim to ja jeszcze nigdy nie bylam. Do glowy mi nie przyszlo. Gdyby byla taka koniecznosc, jak u.mojego meza po zawale, czy u tesciowej po zapaleniu trzustki, to by mnie tam szpital wyslal i sam zalatwi papierologie.
Kiedys potrzebowalam fizjoterapie, to dostalam recepte na 6 zabiegow z ewentualna, ale bardzo niemile widziana opcja, przedluzenia o kolejne 6.

Za to po wypadku w pracy moj syn dostal full service ze wskazaniem szpitala i lekarza (tylko chirurg wypadkow i chirurgia reki) plus 2 rozne fizjoterapie przez kilka miesiecy dwa do trzech razy w tygodniu!
Fakt, ze dzieki temu stan po wypadku jest prawie taki jak przed.


So cze 18, 2022 11:03
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Po wypadku gdy poprosiłam lekarza o sanatorium poszpitalne bo się należy każdemu ubezpieczonemu. To usłyszałam że nie każdemu. Więc wybacz, ale nie zamierzam się "kopać z koniem", czy dawać w łapę, żeby mi pan dochtór łaskawie wypisał. Od tamtej pory jeżdżę prywatnie i mam ich na wielkim względzie. Cenię sobie własne zdrowie i czas. I cieszę się że nie muszę marnować jednego i drugiego na NFZ.
Dziękuj Bogu za zdrowie które masz. Ja też dziękuję.
Wizytę u endokrynologa z NFZ mam tylko raz w roku. Tudzież badania. Więc sama rozumiesz, że gdyby nie prywatne laboratoria... W niektórych od razu masz z wizytą u specjalisty. Proste, logiczne choć nie tanie. Ale cóż:
" Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz."

Zatem, życzmy sobie zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

P.S. Po wypadku, to nawet chodzenia o kulach nie nauczył mnie NFZ, tylko prywatnie rehabilitanci. Więc o czym tu mowa.


So cze 18, 2022 11:24
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Dziekuj Bogu i polskim rzadom, ze mozesz sie leczyc i jezdzic do samatorium prywatnie.
Moj maz po zawale widuje kardiologa raz na rok. Prywatnie nie ma zadnej opcji. Gdyby uwazal, ze cos jest nie tak (maz, nie kardiolog) to ma isc do lekarza domowego, albo od razu karetke wzywac.

I dziekuj za dostepne laboratoria, bo tu o zwykle badanie krwi musisz blagac nawet wtedy, kiedy wiesz, ze jest cos nie tak. Nie masz szansy na zbadanie krwi, jesli lekarz ci jej nie pobierze. Tu lekarze maja jakies limity na badania, na wypisanie skierowan na rehabilitacje itp, wiec albo ci sie uda, albo nie.

Od rodziny z Kanady wiem, ze tam jest jeszcze gorzej. Lekarze rodzinni znikaja, system jest tylko panstwowy (prywatnych lekarzy nie ma,) i masz tylko SORy, w razie kazdej choroby.

Nie ma raju na tym swiecie. Ale mamy demokracje i mozna ten swiat po trochu ulepszac.

Problem kosztow i jakosci uslug jest jednak trudny do rozwiazania. Skladki jak najmniejsze a jakosc leczenia jak najwyzsza. Jak to polaczyc?


So cze 18, 2022 12:28

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Ehm, chyba nie jest prawda to co ci rodzina o sytuacji kanadyjskiej sluzby zdrowia mowi bo zadnych "panstwowych lekarzy" tu nie ma, sa tylko prywatni. Natomiast system finansowania sluzby zdrowia to fundusz tworzony z wkladow panstwa i skladek obywateli, ktora to skaldka rozni sie w zaleznosci od wysokosci dochodow danej osoby. Osoby o niskich dochodach nic nie placa. To sa warunki ontaryjskie ale sadze ze inne prowincje niewiele sie roznia. Ten fundusz ma oczywiscie takie same ograniczenia jak twoj niemiecki, a w zwiazku z coraz wiekszym zadluzaniem sie panstwa podlega coraz wiekszym ograniczeniom. Oprocz lekarzy rodzinnych masz w Ontario "prywatne spoldzielnie lekarskie" takie zespoly lekarskie ktore pracuja wspolnie gdzie nie musisz miec lekarza rodzinnego zeby zostac w kazdej chwili przyjetym. Zwykle doczepione sa do nich laboratoria i apteki tak zeby wszystko mozna bylo zalatwic w jednym miejscu ( wizyta, badanie i zakup lekow ). Obecnie coraz bardziej lobbuje sie za objeciem panstwowym finansowaniem lekow dla wszystkich i dentystyki, co przy tej ostatniej wydaje sie konieczne na jakimas bbzowym poziomie.


Pn cze 20, 2022 14:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14508 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928 ... 968  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL