Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona
 Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Andrzej Stankiewicz rzucił nowe światło na sprawę wniosku Ziobry:

PiS ma w tej chwili w piętnastoosobowym Trybunale siedmiu sędziów, w tym przewodniczącą, a więc nie ma większości. Jak wynika z moich informacji, jeden z tych sędziów jest poważnie chory, jest kwestią czasu, gdy nie będzie mógł orzekać, a "PiS-owskich" sędziów będzie wtedy jeszcze mniej. Tymczasem w niektórych sprawach Trybunał orzeka w pełnym składzie. Kadencja sędziów wybranych w 2010 r. upływa dopiero za trzy lata. Wniosek Ziobry wygląda na próbę ich zdyscyplinowania.

http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/andr ... 35705.html

To znaczy - owszem, jeśli jeden z sędziów pisowskich zmuszony będzie zrezygnować, to w tym momencie sędziów pisowskich przez chwilę będzie mniej. Ale przecież PiS zaraz potem wybierze na jego miejsce nowego sędziego, na czym więc polega problem? Zapewne na tym, że, jak już od dawna mi się wydaje, dramatycznie brakuje "odpowiednich" kandydatów. Już Warciński był takim kandydatem "na styk". W obwodzie jest teoretycznie stuprocentowo pewny prof. Banaszak (którego PiS zgłaszał już w 2010 r.), ale z jakiegoś powodu ostatnio nie był on brany pod uwagę (może uznano, że jest zbyt cenny jako dostarczyciel "opinii", potwierdzających legalność każdego posunięcia PiS). No, ciekawe, ciekawe.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Ostatnio edytowano Pn sty 16, 2017 11:05 przez Johnny99, łącznie edytowano 1 raz



Pn sty 16, 2017 10:58
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Ten tekst jest o wiele bardziej rozsądny i między innymi dlatego wolę czasopisma opinii od brukowców: Ziobro gra z TK. O co chodzi w tej grze?


Pn sty 16, 2017 11:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ten tekst jest o wiele bardziej rozsądny i między innymi dlatego wolę czasopisma opinii od brukowców: Ziobro gra z TK. O co chodzi w tej grze?


Z tym tekstem są takie same problemy, jak z wypowiedziami innych pisowców:

Ziobro zarzeka się, że chodzi o to, by tę kwestię ostatecznie wyjaśnić.

Co to znaczy "ostatecznie wyjaśnić"? Ta kwestia już została "ostatecznie" wyjaśniona 7 stycznia 2016 r. postanowieniem o umorzeniu postępowania. Nawet jeśli PiS "nie uznaje" tego postanowienia jako zapadłego w składzie sprzecznym pisowską ustawą, to rozstrzygnięcie wniosku Ziobry nastąpi w taki sam sposób i będzie tak samo "ostateczne" - czyli będzie wiązało "TK" do czasu, aż "TK" (czy TK) orzeknie co innego. Ba, będzie nawet "mniej" ostateczne, bo "TK" rozstrzygnie w składzie jedynie trzyosobowym, a nie "pełnym" (czy też quasi-pełnym), jak w poprzednim przypadku.

Jeśli TK go potwierdzi - a jest to bardzo wysoce prawdopodobne - będzie to znaczyć, że nie można kwestionować obecności w trybunale wspomnianej trójki sędziów wybranych za rządów PO, ale nie można też kwestionować obecności nim sędziów wybranych przez nowy Sejm

Co to znaczy "nie można"? To, że TK uzna, iż nie może kontrolować konstytucyjności uchwał o wyborze sędziego nie oznacza, że "nie można" ich kwestionować. 7 stycznia 2016 r. TK tak właśnie uznał i w niczym to nikomu, kto chciał, nie przeszkadzało nadal kwestionować wyboru "dublerów". Podnoszenie tego argumentu przez PiS jest o tyle dziwne, że, jak dotąd, z faktu, że TK nie może kwestionować uchwał wywodził on wniosek, że może to robić Sejm (tylko Sejm). Można co najwyżej powiedzieć, że "nie może" ich kwestionować prezes TK i "nie dopuszczać" ich na tej podstawie do orzekania - ale tu też nic się nie zmieni. Przyłębska przecież tego robić nie będzie, a Rzepliński to robił pomimo tego, że nie mógł.

Mandat sędziów wybranych za rządów PO wygaśnie, a PiS... będzie mógł desygnować do TK swych kolejnych kandydatów

Nie wygaśnie, co wynika jednoznacznie z linii orzeczniczej TK, potwierdzonej wyrokiem z 3 grudnia 2015 r. Zajęte przez nich stanowiska są obsadzone, procedura wyboru (choćby i wadliwa) jest zakończona, causa finita. Nawiasem mówiąc, dokładnie to samo, przynajmniej de lege artis, tyczy się "dublerów". "Wygaszenie" mandatów tych sędziów może nastąpić, zgodnie z Konstytucją, wyłącznie w drodze postępowania dyscyplinarnego. I ponownie, to samo tyczy się "dublerów". W tym miejscu zresztą zatrzymał się nawet Rzepliński, który uznał ich status sędziego i traktował jak sędziów TK, acz "nieuprawnionych do orzekania". Niewykluczone, że to samo zamierza zrobić Przyłębska i, rzecz jasna, będzie to tak samo niezgodne z prawem.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 16, 2017 11:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Przeciwko temu tłumaczeniu świadczy też to, że Przyłębska wyznaczyła do składu - a nawet uczyniła sprawozdawcą - Muszyńskiego, czyli właśnie jednego z "dublerów", co do których opozycja, a nawet część sędziów, już oświadczyli, że "nie będą uznawać" orzeczeń zapadłych z ich udziałem. Mogła wyznaczyć dowolnego innego sędziego; mogła nawet wyznaczyć któregoś ze "starych" sędziów, wszak zostałby on w razie czego i tak przegłosowany przez nią i Warcińskiego. Tymczasem postąpiła właśnie tak, by dać opozycji pretekst do podnoszenia, że właśnie nic nie zostało rozstrzygnięte, a tym bardziej "raz na zawsze". Wyraźnie więc widać, że cel tego posunięcia musiał być inny.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 16, 2017 11:54
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ten tekst jest o wiele bardziej rozsądny i między innymi dlatego wolę czasopisma opinii od brukowców

No nieźle.....Stankiewicz redaktorem brukowców :o :o
J. Kaczyński udzielając wywiadu dla SE np. 6.06.2016r też zszedł do poziomu brukowca.....


Pn sty 16, 2017 11:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Dodatkowo zwróciłem uwagę, że to nieprawda, iż sędziowie zostali wybrani w jednym głosowaniu - zostali wybrani w osobnych głosowaniach, ponieważ każdy dostał inną liczbą głosów.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 16, 2017 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
To kwestia dyskusyjna. Wszystko zależy od tego, jak rozumieć konstytucyjne sformułowanie o "indywidualnym" wyborze sędziów. Jak dotąd interpretowano je wąsko - jako tylko i wyłącznie zakaz wybierania sędziów "grupowo", tj. że głosujemy nie na określonych sędziów pojedynczo, tylko na niejako "zespoły" sędziów (czyli np. wybieramy Tuleję, Zubika i Rymara, na zasadzie: kto jest za całą trójką, a kto jest przeciw całej trójce). Co za tym idzie, nie uznawano za naruszające tę zasadę ani wyboru kilku sędziów w jednym głosowaniu (czyli nie tak, jak się zwykle w Sejmie głosuje, tylko za pomocą specjalnego urządzenia, które pozwalało za jednym razem wybierać sędziów z dostępnej "listy" - ten za, ten za, a ten przeciw itd.), ani wpisywania kilku sędziów do tej samej uchwały o wyborze, ani wybierania kilku sędziów na pokrywające się ze sobą kadencje. Moim zdaniem, takie podejście (wprowadzone zapewne po to, by procedurę przyspieszyć) nie do końca oddaje istotę uregulowania konstytucyjnego, zwłaszcza problematyczne jest dla mnie owo pokrywanie się kadencji, zaprzecza to bowiem istocie zasady stopniowej wymienialności składu TK. Kadencja każdego z sędziów TK powinna być osobna, tak, żeby w jednym dniu kończyła się kadencja tylko jednego sędziego i dobrze by było, żeby te dni były względem siebie odsunięte w czasie (zwłaszcza że TK w swoim orzecznictwie łączył zasadę indywidualnego wyboru m.in. z odrębnością kadencji poszczególnych sędziów). Praktyka z wykorzystywaniem specjalnego urządzenia, zamiast normalnego głosowania na odrębne dla każdego kandydata uchwały, też mi się niespecjalnie podoba. Powinno to zostać, moim zdaniem, doprecyzowane, zresztą nie tylko to.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 16, 2017 12:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Niemniej wydaje mi się, że gdy każdy otrzymuje inną liczbę głosów, wtedy nie można już z taką pewnością nazywać to jednym głosowaniem. Na pewno jest to też zgodne z duchem tego zapisu w Konstytucji.

I w tym masz rację - nie zwróciłem wcześniej uwagi ale zrównywanie dat wyboru kilku sędziów jest, z kolei, wbrew założeniom Konstytucji.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 16, 2017 13:02
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ten tekst jest o wiele bardziej rozsądny i między innymi dlatego wolę czasopisma opinii od brukowców: Ziobro gra z TK. O co chodzi w tej grze?

Przestrzelił p. Dudała - prezes zawyrokował TK decyzji sejmu nie ocenia, to przekracza jego kompetencje - zatem pisowscy sędziowie nie odważą się sprzeciwić......i nie będzie kolejnego zwycięstawa.....


Pn sty 16, 2017 13:21

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 10:58
Posty: 468
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Alus napisał(a):
6,5 miliona złotych odprawy dla J. Krawca, który po 7 latach pracy musiała ustąpić i oddać stołek Jasińskiemu z PiS, to już nie wałek, bo tak zadecydowała dobra zmiana.

Należało się czy nie? Kto to jej podpisał? Kaczor czy Tusk?

_________________
Smok Eustachy
http://smocze.opary.salon24.pl/
http://blog.wiara.pl/SmoczeOpary


Pn sty 16, 2017 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 10:58
Posty: 468
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Zamykali trybunał na miesiąc (sierpień), nie brali wtedy urlopu i doili państwa na ekwiwalencie.
Nie dało się tego zatrzymać w tej sytuacji u Rzeplińskiego, ale reszta kaski nie dostanie. Wzruszył mnie los Biernata.

Zwracam uwagę, ze Komisja Wenecka staje w obronie afery.

Co będzie dalej?
Towarzystwo zostanie wzięte za mordę i będzie tyrać 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu i się skończy rumakowanie.
Wielowieyska dalej nie będzie rozumieć, na czym polega ekwiwalent i o co chodzi w wałku.
Przypominam, że urlop się liczy za dni robocze czyli Biernat już się nie pojawi.

Nie wytłumaczysz społeczeństwu, że to nie dobrze.

_________________
Smok Eustachy
http://smocze.opary.salon24.pl/
http://blog.wiara.pl/SmoczeOpary


Wt sty 17, 2017 0:21
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
smokeustachy napisał(a):
Alus napisał(a):
6,5 miliona złotych odprawy dla J. Krawca, który po 7 latach pracy musiała ustąpić i oddać stołek Jasińskiemu z PiS, to już nie wałek, bo tak zadecydowała dobra zmiana.

Należało się czy nie? Kto to jej podpisał? Kaczor czy Tusk?

Tusk podpisał w kwietniu 2016r......jeszcze nikt mu nie przypisał wszechobecności i wszechmocy :D


Wt sty 17, 2017 7:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
smokeustachy napisał(a):
Towarzystwo zostanie wzięte za mordę i będzie tyrać 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu i się skończy rumakowanie.


No i tak właśnie jest brane za mordę, że się ich wysyła na przymusowe urlopy :D A w TK jest teraz takie tyranie, że się odwołuje rozprawy, bo Pani Prezes (która, jak wiadomo, na stałe mieszka w Berlinie) nie dojechała. Na dzisiaj przewidziana jest kolejna rozprawa, Pani Prezes do składu nie przewidziano (z towarzystwa jest tylko Pszczółkowski) więc kto wie, może się nawet odbędzie :roll:

A pisowcy dalej będą święcie wierzyć i powtarzać, że za Rzeplińskiego TK nic nie robił, teeeraz dopiero haruje!

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 17, 2017 8:29
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Tak na marginesie - jak zwolennicy PiS tęsknią do czasów zaszłych.....warchołów weźmie się za mordę...... z tęsknotą rzewną wspominają ścieżki zdrowia wp**lić opozycji.

Już wiadomo dlaczego taka tęsknota za w**em opozycji - prokuratura nie znalazła żadnych wątków, którymi mogłaby sie zająć w sprawie prezesa TK Rzeplińskiego......niechybnie poleca głowy w prokuraturze....


Wt sty 17, 2017 8:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
No i oczywiście kolejna rozprawa przed TK się nie odbyła (a dodajmy, że była to sprawa ze skargi konstytucyjnej, czyli owych "zwykłych obywateli") - co zrobić, skoro w składzie orzekającym był Biernat wysłany na przymusowy urlop i Zubik, który wszak, wg Pana Prokuratora Generalnego, "nie może być uważany za sędziego TK", a nowego składu Pani Prezes, oczywiście, nie raczyła wyznaczyć (może kurier z Berlina za wolno jechał). Nowego terminu rozprawy też nie. Nie ma co, porządek w tym TK jest teraz aż miło popatrzeć! Prezydent Duda na pewno też jest w pełni usatysfakcjonowany, jak pięknie TK "wziął się wreszcie do pracy" i "nadrabia zaległości".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 17, 2017 10:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL