Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1641 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 ... 110  Następna strona
 Pedofilia: temat do rozmowy 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Zadośćuczynienia powinien dokonać sprawca, a nie cała społeczność. W przypadku księży: ksiądz pedofil plus osoby, które zamiatały sprawę pod dywan. Taka osoba osadzona w więzieniu powinna pracować, aby zarobić na swoje utrzymanie i na zadośćuczynienie dla poszkodowanego. Tymczasem siedzi sobie spokojnie na wikcie społeczeństwa, a ogół wiernych ma wypłacać odszkodowanie. Powtarzam: zadośćuczynienie płaci sprawca i osoby znające sprawę, a zamiatające pod dywan. Z własnych kieszeni.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 18, 2019 13:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Tomek44 napisał(a):
Kara i zadośćuczynienie powinny być stosowane niezależnie od siebie. Człowiek niewinny jest uniewinniany - więc żadnych skutków, w tym finansowych nie może ponosić.
Z drugiej strony widać, że nie tylko KK, ale też część katolików panicznie boi się konieczności wypłaty zadośćuczynienia. To oznacza, że nie samo karanie sprawców, ale właśnie widmo skutków finansowych jest czynnikiem, które najbardziej mobilizuje KK do działań zmierzających do minimalizacji przypadków krzywdzenia dzieci ze strony duchownych.


To co opisujesz wyżej pasuje do amerykańskiego systemu prawnego, w którym odszkodowania są jednym z głównych elementów kary. Stosowane głównie w procesach cywilnych, są batem na koncerny, ubezpieczalnie i inne potężne firmy. A także Kościół. Dlatego też ich wysokość w porówaniu do wyroków na terenie Europy jest tak horrendalnie wysoka. W Europie przyjęło się, że odszkodowanie ma być pomocą dla ofiary, natomiast karą dla sprawcy są więzienie lub grzywny i podobne regulacje.

Natomiast masz zapewne na myśli pewien ostatni wyrok orzekający karę milionowej wielkości. Zamiast komentarza pozwolę sobie podać jeden link. Jest to zadośćuczynienie za spowodowanie śmierci dwóch uczniów.

http://idziemy.pl/spoleczenstwo/interne ... inie/58088

Nasz forumowy pilaster często ostrzegał przed doprowadzaniem do sytuacji, w której sprawcy będzie się opłacało zabić ofiarę, zamiast pozostawić ją przy życiu. Dotychczas brałem to za typowe pilastrowe bajanie. Ale nie po tym prostym porównaniu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz lip 18, 2019 14:10
Zobacz profil
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
bert04 napisał(a):
Alus napisał(a):
Nakładają się dwa grzechy ciężkie - współwiny za grzech pedofilii, czyli grzech cudzy i grzech chciwości.


Dlaczego jak matka bierze prywatnie od sprawcy pieniądze to jest chciwość, a jak przez sądy i adwokaty to nie jest? Poza tym nie chciałem, żeby oceniać samą matkę, ale całą sytuację. Może ona dotyczyć też osoby dorosłej, która może AFAIK 12 lat po uzyskaniu pełnoletności zgłosić przestępstwo. Czyli 16 lat po uzyskaniu "wieku przyzwolenia". Nie musi to też być szantaż, może być całkowicie formalna ugoda pozasądowa, przy poradzie adwokackiej i zgodzie obu stron. Albo przez jakąś "komisję tego-i-owego". Być może też z innymi konsekwencjami cywilnymi, ale bez procesu karnego dla (domniemanego?) sprawcy.

Szczerze mówiąc sam nie mam do końca wyrobionej opinii co do takiej praktyki, ale coś we mnie mówi, że jednak nie. Ze ważniejsza jest prewencja, co może oznaczać publiczne napiętnowanie i izolację sprawcy. Ważniejszy jest uczciwy proces, w którym niesłusznie oskarżeni zostaną uniewinnieni, a oskarżeni słusznie zostaną skazani. Jeżeli postawimy na pierwszym miejscu zadośćuczynienia i rekompensaty, to IMHO prędzej doprowadzimy do różnych wynaturzeń całego procesu, jak wyłudzanie odszkodowań czy godzenie się na utajanie tożsamości prawdziwych sprawców.

No ale być może są inne opinie w tej kwestii.

Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli, za pieniądze prawnik staje, no i sędzia wyrok daje - konkretne wskazanie: lud się podli. Bo podłym jest ukrywanie pedofila i ustawianie się w roli sutenera. Okup w zamian za milczenie nigdy nie jest zadośćuczynieniem.


Cz lip 18, 2019 14:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
bert04 napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Kara i zadośćuczynienie powinny być stosowane niezależnie od siebie. Człowiek niewinny jest uniewinniany - więc żadnych skutków, w tym finansowych nie może ponosić.
Z drugiej strony widać, że nie tylko KK, ale też część katolików panicznie boi się konieczności wypłaty zadośćuczynienia. To oznacza, że nie samo karanie sprawców, ale właśnie widmo skutków finansowych jest czynnikiem, które najbardziej mobilizuje KK do działań zmierzających do minimalizacji przypadków krzywdzenia dzieci ze strony duchownych.


To co opisujesz wyżej pasuje do amerykańskiego systemu prawnego, w którym odszkodowania są jednym z głównych elementów kary. Stosowane głównie w procesach cywilnych, są batem na koncerny, ubezpieczalnie i inne potężne firmy. A także Kościół. Dlatego też ich wysokość w porówaniu do wyroków na terenie Europy jest tak horrendalnie wysoka. W Europie przyjęło się, że odszkodowanie ma być pomocą dla ofiary, natomiast karą dla sprawcy są więzienie lub grzywny i podobne regulacje.
Istotę zadośćuczynienia w Polsce reguluje polski kodeks cywilny. Nie jest traktowane jako element kary lub mający zastąpić karę - a jego wysokość ustalają sądy. W podanym wcześniej przeze mnie linku napisano zakres orzekanych kwot zadośćuczynienia.
Cytuj:
Natomiast masz zapewne na myśli pewien ostatni wyrok orzekający karę milionowej wielkości.
To nie jest kara, tylko zadośćuczynienie. I to nie za sam akt pedofilii, tylko za brak właściwej reakcji ze strony zakonu.
Cytuj:
Zamiast komentarza pozwolę sobie podać jeden link. Jest to zadośćuczynienie za spowodowanie śmierci dwóch uczniów.

http://idziemy.pl/spoleczenstwo/interne ... inie/58088
Nie słyszałem, ażeby szkoła, kuratorium, czy też Ministerstwo Oświaty, tuszowało wyczyn nauczyciela.
W przeciwieństwie do diecezji, które przez lata tuszowały pedofilię. Więc nie porównuj rzeczy nieporównywalnych.


Cz lip 18, 2019 15:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Tu tak naprawdę mamy dwa poziomy problemu:
1. Same czyny pedofilskie
2. Tuszowanie czynów pedofilskich i chronienie sprawców.

Osoby tuszujące takie sprawy są winne w przynajmniej takim samym stopniu jak sprawcy. Tak, uważam, że w przynajmniej takim samym, bo wiedzieć o choćby podejrzeniu czegoś takiego i nie powiadomić odpowiednich służb w celu zbadania sprawy to już przestępstwo nie mówiąc o aktywnej pomocy w tuszowaniu takich spraw i nie wyciąganiu jakichkolwiek konsekwencji.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 18, 2019 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Tomek44 napisał(a):
Istotę zadośćuczynienia w Polsce reguluje polski kodeks cywilny. Nie jest traktowane jako element kary lub mający zastąpić karę - a jego wysokość ustalają sądy. W podanym wcześniej przeze mnie linku napisano zakres orzekanych kwot zadośćuczynienia.


W podanym przez Ciebie linku na wysokość zadośćuczynienia wpływają czynniki takie, jak
- fakultatywność (?)
- aktualna i zmieniająca się stopa życiowa społeczeństwa polskiego oraz sytuacja materialna społeczności na terenie zamieszkania poszkodowanego
- inne bardzo różnorodne czynniki jednocześnie mające u poszkodowanego wpływ na poczucie krzywdy

Wybacz, ale nie brzmi to specjalnie precyzyjnie. Osoba z trwałymi uszkodzeniami ciała, która wybaczyła krzywdzicielowi i żyje w biednym regionie otrzyma mniej od osoby z urazami psychicznymi, która sprawcę czynu nienawidzi i żyje w bogatym mieście? Tak to można interpretować. O fakultatywności nie wspomnę.

Tomek44 napisał(a):
To nie jest kara, tylko zadośćuczynienie. I to nie za sam akt pedofilii, tylko za brak właściwej reakcji ze strony zakonu.


Właśnie sam sobie zaprzeczasz, bo w podanym przez Ciebie linku nigdzie nie było o "zadośćuczynieniu za brak właściwej reakcji". Zresztą oboje wiemy, że tzw. zadośćuczynienie nałożone na zakon miało inne podstawy prawne, wynikające z teoretycznej odpowiedzialności pracodawcy za pracownika. Art. 430. KC nie mówi nic o kwestii tuszowania lub nie-tuszowania, tylko przekłada winę w prostej linii i bez dodatkowych warunków na pracodawcę. Przynajmniej według interpretacji sądu.

Cytuj:
Nie słyszałem, ażeby szkoła, kuratorium, czy też Ministerstwo Oświaty, tuszowało wyczyn nauczyciela.
W przeciwieństwie do diecezji, które przez lata tuszowały pedofilię. Więc nie porównuj rzeczy nieporównywalnych.


O ile pamiętam tę konkretną sprawę to ów ksiądz został skazany rok po tym, jak dziewczynka po raz pierwszy opowiedziała o zgwałceniu. W polskich warunkach to jest dosyć normalne trwanie tego typu procesów. Więc gdzie tu widzisz tuszowanie?

Ach wiem, kowal zawinił, cygana powiesili. Jeden biskup coś tam niby tuszował więc przywalimy innemu bractwu, w końcu ta sama ferajna.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz lip 18, 2019 16:45
Zobacz profil
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
bert04 napisał(a):
O ile pamiętam tę konkretną sprawę to ów ksiądz został skazany rok po tym, jak dziewczynka po raz pierwszy opowiedziała o zgwałceniu. W polskich warunkach to jest dosyć normalne trwanie tego typu procesów. Więc gdzie tu widzisz tuszowanie?

Nie wiem, o jakiej konkretnie dziewczynce piszesz, bo jeśli o tej 13 letniej ofierze księdza chrystusowca, przez kilka lat wykorzystywanej, gdy nikt nie pochylił się nad jej tragedią (nawet znajoma księdza lekarka nie miała problemu z dokonaniem aborcji u 14-15 latki), dopiero jej akty samobójcze sprawiły, że została wysłuchana - i to jedynie przez jedną kobietę, która wyrwała ją z łap zboka, bo zupełne pudło.

Cytuj:
Ach wiem, kowal zawinił, cygana powiesili. Jeden biskup coś tam niby tuszował więc przywalimy innemu bractwu, w końcu ta sama ferajna.

Nie ma raportów, czy artykułów przywalającym komu popadnie, są konkretne osoby, konkretne daty, konkretni duchowni chroniący dewiantów.


Pt lip 19, 2019 6:34
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
bert04 napisał(a):
Nasz forumowy pilaster często ostrzegał przed doprowadzaniem do sytuacji, w której sprawcy będzie się opłacało zabić ofiarę, zamiast pozostawić ją przy życiu. Dotychczas brałem to za typowe pilastrowe bajanie. Ale nie po tym prostym porównaniu.

Przy czym tu nasuwa się smutna przestroga Jezusa - Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało...Bójcie sie raczej tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle, Mt 10,28-330
A pedofil może zniszczyć dziecku duszę na dalsze jego życie i na wieczność.


Pt lip 19, 2019 12:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
@ Alus

Primo, AFAIK ta kobieta była jedyną osobą, której ta nastolatka się zwierzyła. Tak, wcześniej nikt widzący dziecko w towarzystwie księdza nie spytał się "A może on ją gwałci?". To różnica do podobnych spraw, w których ofiary wielokrotnie próbowały powiadomić o wykorzystywaniu.

Secundo, jest od tego wyjątek, mianowicie wspomniana lekarka. W polskim prawie 14-latka w ciąży z definicji jest ofiarą gwaltu. W zasadzie trzeba ją też skazać, a przychodnia, szpital czy NFZ musi dopłacać do odszkodowania.

Tertio, nie wiem, co te raporty mają wspólnego z tą konkretną sprawą. Jeżeli widzisz związek, to może wskaż mi palcem, bo ja nie odnajduję. No chyba, że chciałaś się zgodzić z moją opinią: jacyś biskupi tuszowali, to teraz dowalimy na złość chrystusowcom.

I jeszcze jedna myśl. W tym całym wyroku podkreślano, że ksiądz jako katecheta miał "dostęp" do dziecka. Myślałem, że od roku 1997 to państwo jest pracodawcą katechetów, ale widocznie ktoś konkordat zawiesił.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt lip 19, 2019 19:53
Zobacz profil
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
bert04 napisał(a):
@ Alus

Primo, AFAIK ta kobieta była jedyną osobą, której ta nastolatka się zwierzyła. Tak, wcześniej nikt widzący dziecko w towarzystwie księdza nie spytał się "A może on ją gwałci?". To różnica do podobnych spraw, w których ofiary wielokrotnie próbowały powiadomić o wykorzystywaniu.

Co nie zmienia faktu, że przyjmowane pieniądze nie stanowią zadośćuczynienia, ale zwykły okup za milczenie.

Cytuj:
Secundo, jest od tego wyjątek, mianowicie wspomniana lekarka. W polskim prawie 14-latka w ciąży z definicji jest ofiarą gwaltu. W zasadzie trzeba ją też skazać, a przychodnia, szpital czy NFZ musi dopłacać do odszkodowania.

W polskim prawie nadal istnieje zapis o możliwości aborcji ciąży powstałej na skutek gwałtu. I prawo stanowi, że odpowiedzialność ponoszą rodzice, czy opiekuni - w tym wypadku ksiądz.
W tym tygodniu zapadł prawomocny wyrok w kieleckim sądzie na ojca, który pomógł 14 letniej córce w farmakologicznej aborcji. Córka z racji wieku nie podlegała prawu karnemu.

Cytuj:
Tertio, nie wiem, co te raporty mają wspólnego z tą konkretną sprawą. Jeżeli widzisz związek, to może wskaż mi palcem, bo ja nie odnajduję. No chyba, że chciałaś się zgodzić z moją opinią: jacyś biskupi tuszowali, to teraz dowalimy na złość chrystusowcom.

Ten konkretny ksiądz czasem nocował z dziewczynką na plebanie w której posługiwał jako wikariusz. Sądzisz, że inni kapłani chrystusowcy mieszkający w sąsiednich pokojach mniemali, że w środku nocy oboje głośno odmawiają brewiarz?
A gdzie im umknęło upomnienie braterskie, które nakazał Jezus - Gdy brat twój grzeszy... - czyli mamy tu klasyczny grzech cudzy.

Cytuj:
I jeszcze jedna myśl. W tym całym wyroku podkreślano, że ksiądz jako katecheta miał "dostęp" do dziecka. Myślałem, że od roku 1997 to państwo jest pracodawcą katechetów, ale widocznie ktoś konkordat zawiesił.

A spotkałeś sie z przypadkiem wyroku gdzie za czyny nauczyciela pedofila państwo płaci odszkodowanie?


So lip 20, 2019 7:47
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Amos napisał(a):
Ale cóż, nikt nie jest doskonały - czy ktoś z nas, świeckich może powiedzieć, że nigdy nie zasmucił Boga?
Tak samo duchowni, święcenia nie dają impregnacji na grzech ani duchowej doskonałości.

Ale jak widać na filmie braci Sekielskich święcenia dają skuteczny parasol ochronny na grzech i wynikające przestępstwa pedofili.

Czy nie uważasz że kler utracił bezpowrotnie wiarygodność, a kryjący pedofilów utracili człowieczeństwo?

Oto przykłady z listów:

Alus napisał(a):
Ten konkretny ksiądz czasem nocował z dziewczynką na plebanie w której posługiwał jako wikariusz. Sądzisz, że inni kapłani mieszkający w sąsiednich pokojach mniemali, że w śrdoku nocy oboje głośno odmawiają brewiarz?


IrciaLilith napisał(a):
Tu tak naprawdę mamy dwa poziomy problemu:
1. Same czyny pedofilskie
2. Tuszowanie czynów pedofilskich i chronienie sprawców.

Osoby tuszujące takie sprawy są winne w przynajmniej takim samym stopniu jak sprawcy. Tak, uważam, że w przynajmniej takim samym, bo wiedzieć o choćby podejrzeniu czegoś takiego i nie powiadomić odpowiednich służb w celu zbadania sprawy to już przestępstwo nie mówiąc o aktywnej pomocy w tuszowaniu takich spraw i nie wyciąganiu jakichkolwiek konsekwencji.


Tomek44 napisał(a):
Nie słyszałem, ażeby szkoła, kuratorium, czy też Ministerstwo Oświaty, tuszowało wyczyn nauczyciela.
W przeciwieństwie do diecezji, które przez lata tuszowały pedofilię.


So lip 20, 2019 8:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
bert04 napisał(a):
I jeszcze jedna myśl. W tym całym wyroku podkreślano, że ksiądz jako katecheta miał "dostęp" do dziecka. Myślałem, że od roku 1997 to państwo jest pracodawcą katechetów, ale widocznie ktoś konkordat zawiesił.

Rozumiem, że misji kanonicznej katechecie wg Ciebie od 1997 r. udziela dyrektor szkoły a nie biskup - co oznacza, że wg Ciebie za katechetą stoi autorytet państwa a nie Kościoła. I rozumiem, że miejsca na plebani katechecie, gdzie dochodziło do gwałtów, też miał wg Ciebie udzielić dyrektor szkoły a nie biskup? A tym samym wg Ciebie to dyrektor szkoły, a nie proboszcz/biskup byli władni np. ustalić i egzekwować regulamin zakazujący wikariuszom sprowadzania osób nieletnich do swoich pokoi na plebanii?


So lip 20, 2019 8:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Nie do końca tak. Katecheta podlega biskupowi, ale też dyrektorowi szkoły. Dyrektor ma prawo, a nawet obowiązek zgłoszenia biskupowi i odpowiednim organom ścigania, jesli katecheta popełni przestępstwo, a co za tym idzie, także zwolnienia dyscyplinarnego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 20, 2019 8:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Małgosiaa napisał(a):
Nie do końca tak. Katecheta podlega biskupowi, ale też dyrektorowi szkoły. Dyrektor ma prawo, a nawet obowiązek zgłoszenia biskupowi i odpowiednim organom ścigania, jesli katecheta popełni przestępstwo, a co za tym idzie, także zwolnienia dyscyplinarnego.

Rozumiem, iż usiłujesz przekonać, że dyrektor szkoły mógł, a nawet był obowiązany dokonywać wizytacji katechetów na plebanii, natomiast proboszcz, biskup oraz inni współlokarorzy duchownego na plebanii nie muszą być zainteresowani tym, do czego plebania jest wykorzystywana przez jego lokatorów. Nawet jeżeli do popełniania obrzydliwych aktów pedofilskich, to inni duchowni według Ciebie mogą zamknąć oczy, zatkać uszy i uznać, że "to jest problem dyrektora szkoły a nie ich samych"....


So lip 20, 2019 11:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pedofilia: temat do rozmowy
Przeczytaj ze zrozumieniem mój post. Odniosłam się do Twego twierdzenia iż dyrektor nie ma żadnych możliwości działania, jeśli chodzi o katechetę, bo ten ma misję kanoniczną od biskupa. Nie dyskutuję z konkretną sytuacją, bo nie znam wszystkich faktow. Z Twojego postu wynika, że katecheta to taka święta krowa, której dyrektor nic nie może zrobić, bo ten ma misję od biskupa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lip 21, 2019 21:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1641 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 ... 110  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL