Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Symetria prawa 
Autor Wiadomość
Post Symetria prawa
Ostatnio spotkałem się z ciekawym problemem. Otóż w krajach, które nie uznają innego prawodawstwa poza szariatem, bywa że mężczyzna i kobieta mogą zostać skazani za cudzołóstwo, choć w świetle prawa swojej ojczyzny są małżeństwem.

Czy wobec tego muzułmanin, który przyjedzie do Polski ze swoimi żonami, może je tak nazywać, czy zostanie skazany za bigamię?


Cz sty 25, 2018 22:07
Post Re: Symetria prawa
To bigamia jest przestępstwem polegającym na nazwaniu kogoś mężem lub żoną? Kurcze. Nie wiedziałem, że polskie prawo karze za to, jak się kogo nazywa. W strasznie totalitarnym ustroju żyjemy.


Pt sty 26, 2018 7:54
Post Re: Symetria prawa
Blaszak napisał(a):
Ostatnio spotkałem się z ciekawym problemem. Otóż w krajach, które nie uznają innego prawodawstwa poza szariatem, bywa że mężczyzna i kobieta mogą zostać skazani za cudzołóstwo, choć w świetle prawa swojej ojczyzny są małżeństwem.

Czy wobec tego muzułmanin, który przyjedzie do Polski ze swoimi żonami, może je tak nazywać, czy zostanie skazany za bigamię?

Jakoś Kornela Morawieckiego nie ścigają w Polsce, choć od lat żyje z 3 kobietami równolegle:
- z żoną Jadwigą z którą spłodził czworo dzieci,
- z I konkubina Anną, z którą spłodził 1 syna,
- z II konkubiną Hanną, z którą nie ma dzieci.


Pt sty 26, 2018 8:23
Post Re: Symetria prawa
zefciu napisał(a):
To bigamia jest przestępstwem polegającym na nazwaniu kogoś mężem lub żoną? Kurcze. Nie wiedziałem, że polskie prawo karze za to, jak się kogo nazywa. W strasznie totalitarnym ustroju żyjemy.
Kodeks karny stanowi
Cytuj:
Art. 206 Kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
No i faktycznie, samo nazwanie nie jest jeszcze karane. Natomiast może być podstawą do wszczęcia śledztwa i ukarania opisanego w "nazwaniu", gdyby było zgodne z prawdą.

Na tym właściwie można ten wątek zamknąć, gdyby chodziło wyłącznie o wykazanie błędu w źródle mojego pytania.

Nadal jednak budzi to moją ciekawość: czy osoba, która zawarła w swojej ojczyźnie, prawnie - tam - dozwolony związek, że tak powiem, wielożeński, zostanie po przybyciu do naszego kraju ukarana za pozostawanie w stanie (może i wielokrotnej) bigamii?


Pt sty 26, 2018 9:53
Post Re: Symetria prawa
Blaszak napisał(a):
Nadal jednak budzi to moją ciekawość: czy osoba, która zawarła w swojej ojczyźnie, prawnie - tam - dozwolony związek, że tak powiem, wielożeński, zostanie po przybyciu do naszego kraju ukarana za pozostawanie w stanie (może i wielokrotnej) bigamii?
Jak chcesz zdefiniować owo „pozostawanie w stanie bigamii”?


Pt sty 26, 2018 10:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Symetria prawa
zefciu napisał(a):
Blaszak napisał(a):
Nadal jednak budzi to moją ciekawość: czy osoba, która zawarła w swojej ojczyźnie, prawnie - tam - dozwolony związek, że tak powiem, wielożeński, zostanie po przybyciu do naszego kraju ukarana za pozostawanie w stanie (może i wielokrotnej) bigamii?
Jak chcesz zdefiniować owo „pozostawanie w stanie bigamii”?

Czy sam fakt, że prawnie nadal pozostaje w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą nie jest pozostawaniem w stanie bigamii?
Chociaż muzułmanie w Europie rozwiązują sobie ten problem tak, że oficjalnie mają jedną żonę, a druga czy kolejna mieszka z nimi razem i jest żoną nieoficjalnie.
Często też z pierwszą zawierają małżeństwo urzędowe, a z kolejną tylko religijne.
Co prawda w takich krajach jak Wielka Brytania czy Niemcy znane są przypadki brania socjalu na więcej niż jedną żonę, ale rządy nie potrafią sobie z tym poradzić.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt sty 26, 2018 11:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Symetria prawa
Blaszak napisał(a):
Nadal jednak budzi to moją ciekawość: czy osoba, która zawarła w swojej ojczyźnie, prawnie - tam - dozwolony związek, że tak powiem, wielożeński, zostanie po przybyciu do naszego kraju ukarana za pozostawanie w stanie (może i wielokrotnej) bigamii?


Nie widzę w KK kary za pozostawanie, jest mowa tylko o zawarciu. A zasadą jest, że za przestępstwo popełnione na terenie innego kraju można u nas ukarać tylko wówczas, jeśli i jest tam przestępstwem.

Taki przykład: Polska jest z jakiegoś powodu jedynym krajem na świecie, gdzie za posiadanie i obrót rośliną o nazwie Pieprz metystynowy grozi więzienie. Na Vanuatu z kolei jest ona z podstawą tradycyjnego napoju, którym raczył się m.in. JP2 podczas wizyty w tamtej okolicy. Powinniśmy zatem masowo wsadzać turystów z Vanuatu za posiadanie i udzielanie (w swojej ojczyźnie) narkotyków?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 26, 2018 11:30
Zobacz profil
Post Re: Symetria prawa
medieval_man napisał(a):
Czy sam fakt, że prawnie nadal pozostaje w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą nie jest pozostawaniem w stanie bigamii?
No nie pozostaje. Bo zgodnie z prawem polskim może zarejestrować tylko jedno zawarte za granicą małżeństwo.


Pt sty 26, 2018 11:36
Post Re: Symetria prawa
JedenPost napisał(a):
Taki przykład: Polska jest z jakiegoś powodu jedynym krajem na świecie, gdzie za posiadanie i obrót rośliną o nazwie Pieprz metystynowy grozi więzienie. Na Vanuatu z kolei jest ona z podstawą tradycyjnego napoju, którym raczył się m.in. JP2 podczas wizyty w tamtej okolicy. Powinniśmy zatem masowo wsadzać turystów z Vanuatu za posiadanie i udzielanie (w swojej ojczyźnie) narkotyków?
Teoretycznie, to co robią u siebie w ojczyźnie nie powinno nas interesować.

Mam inny przykład. Polska jest z wielu powodów krajem, w którym nie wolno gloryfikować komunizmu? Czy wobec tego człowiek, będący propagatorem komunizmu w swoim kraju, będzie za swoje uczynki, w jego ojczyźnie, ścigany w Polsce? Czy też w ogóle go tutaj nie wpuścimy?


Pt sty 26, 2018 11:46

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Symetria prawa
Blaszak napisał(a):
Teoretycznie, to co robią u siebie w ojczyźnie nie powinno nas interesować.


No i tak to właśnie działa w odniesieniu do małżeństw. Z zastrzeżeniem kwestii legalności tam.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 26, 2018 11:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Symetria prawa
JedenPost napisał(a):
Nie widzę w KK kary za pozostawanie, jest mowa tylko o zawarciu. A zasadą jest, że za przestępstwo popełnione na terenie innego kraju można u nas ukarać tylko wówczas, jeśli i jest tam przestępstwem.


Dokładnie. Kodeks karny należy interpretować ściśle i zawężająco. Jeżeli jest w nim napisane "zawarcie", to mowa o zawarciu, a nie o pozostawaniu.

Blaszak napisał(a):
Czy wobec tego człowiek, będący propagatorem komunizmu w swoim kraju, będzie za swoje uczynki, w jego ojczyźnie, ścigany w Polsce? Czy też w ogóle go tutaj nie wpuścimy?


Nie. Zgodnie z art. 5 kodeksu karnego, stosuje się go zasadniczo tylko do sprawców, którzy popełnili przestępstwo w nim określone na terenie Polski. Istnieją wprawdzie wyjątki od tej zasady, ale z tego co wiem, tego typu czynu akurat one nie dotyczą.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt sty 26, 2018 18:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Symetria prawa
Pojawiła się odpowiedź.
drugie żony legalne w Niemczech
Jakby Kael nie wierzyła: źródło niemieckie

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N sty 28, 2018 20:19
Zobacz profil WWW
Post Re: Symetria prawa
Johnny99 napisał(a):
Blaszak napisał(a):
Czy wobec tego człowiek, będący propagatorem komunizmu w swoim kraju, będzie za swoje uczynki, w jego ojczyźnie, ścigany w Polsce? Czy też w ogóle go tutaj nie wpuścimy?
Nie. Zgodnie z art. 5 kodeksu karnego, stosuje się go zasadniczo tylko do sprawców, którzy popełnili przestępstwo w nim określone na terenie Polski. Istnieją wprawdzie wyjątki od tej zasady, ale z tego co wiem, tego typu czynu akurat one nie dotyczą.
Nie, ale tak:
https://wiadomosci.wp.pl/nocne-wilki-ni ... 761115777a
http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-no ... Id,2202696


Pn sty 29, 2018 20:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Symetria prawa
Blaszak napisał(a):
Nie, ale tak:


Nie ale nie. Decyzję o niewpuszczeniu podjęło MSW, z powodów sobie znanych. Ani nie była to decyzja sądu, ani nie została podjęta na podstawie kodeksu karnego.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 30, 2018 18:51
Zobacz profil
Post Re: Symetria prawa
Aha

Przynajmniej dobrze wiedzieć, że mamy trójpodział władzy

jeszcze


Wt sty 30, 2018 21:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL