Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Czy jest coś lepszego od demokracji? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
pilaster napisał(a):
Poniekąd. Statystycznie się sprawdza, choć oczywiście zdarza się i na odwrót.


Primo jeden, jakie "statystycznie"? Na moją tezę znalazłem na szybkiego parę linków po polsku i angielsku (choć do źródła nie dotarłem, ponoć naukowcy w USA to odkryli). Na tezę, że bogaci są mądrzejsi - nawet tego nie. Wnioskujesz czy zakładasz a priori?

Primo dwa, powinieneś wiedzieć, że statystyka nie implikuje kauzalistyki. Bogatych jest stać, żeby dzieci "do szkół" posyłać. Takiego Mikołaja Kopernika (ojca) stać było, żeby syna na studia posyłać, choć ten miał problemy ze zdaniem i tylko dzięki protekcji wuja dostał pierwsze posady.

Jego brat, który nieomal identyczne wykształcenie dostał, nie zapisał się ani osiągnięciami w kwestii medycyny ani w kwestii ekonomii ani oczywiście astronomii. Także reszta rodziny, na ile można prześledzić, nie pomnożyła ani majątku ani wiedzy naukowej. Choć być może pewien wpływ na to miał fakt, że wielu z nich robiło karierę kościelną i nie miało (oficjalnie) potomków... co prowadzi do pewnych wniosków na temat konkurencji katolicyzmu i protestantyzmu. Ale to duża dygresja.

pilaster napisał(a):
I potomkowie krezusów kończą jako mieszkający pod mostem bezdomni? Oczywiście nie, nadal są bogaci, choć już nie tyle


Jedni kończą inni nie, jednakże chyba nawet z Twoich teorii wynika, że "szlachectwo pieniądza" jest dużo mniej trwałe, niż "szlachectwo ziemi". Poza katastrofami naturalnymi raczej nie zdarzyło się, żeby ziemia "zniknęła" (choć może być zajęta przez inne państwo i podlega innym politycznym i kapitałowym zależnościom). Natomiast firmy, banki, koncerny potrafią z dnia na dzień splajtować. Niektóre banki są sprzedawane za dolara / euro, inne muszą (?) być ratowane przez urzędasów, inaczej by też znikły.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt kwi 23, 2019 13:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
bert04 napisał(a):
tezę, że bogaci są mądrzejsi


Z jakiegoś powodu są bogaci, nie?

Częściowo dzięki zbiegom okoliczności. Ale tylko częściowo. :roll:


Cytuj:
. Bogatych jest stać, żeby dzieci "do szkół" posyłać.


Owszem, istnieje taka kowariancja. Także np w amerykańskim modelu szkoły - zdolniejsi dostają więcej pomocy od nauczycieli, na tępaków kładzie się lachę. w polskiej szkole - na odwrót. (ujemna kowariancja).

Tylko co z tego? Bogatsi otrzymują lepsze wykształcenie, ale żeby skorzystać z tego też trzeba zdolności. Także dziedzicznych.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Wt kwi 23, 2019 13:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
pilaster napisał(a):
bert04 napisał(a):
tezę, że bogaci są mądrzejsi

Z jakiegoś powodu są bogaci, nie?

Gdyby bogaci byli mądrzejsi to by nie byli bogaci, bo by im nie zależało na pieniądzach.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 23, 2019 13:51
Zobacz profil
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
Komunistyczne filozowanie. Nie ma nic złego w pomnażaniu pieniądza, szczególnie jak się to robi samodzielnie, bo to oznacza, że człowiek ma pomysł na siebie, wiedzę jak go zrealizować i potrafi systematycznie pracować - czyli ma atrybuty przedsiębiorcy i przez to jest wartościowym członkiem swojej społeczności, która od jego działalności rośnie w siłę.

W ogóle, jak komuś przestaje zależeć na pieniądzach, to znaczy, że przestało mu zależeć na życiu; takich ludzi nazywamy żulami. Czy Polska może urosnąć, jeśli żuli będzie w niej więcej niż przedsiębiorców?


Wt kwi 23, 2019 14:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
pilaster napisał(a):
bert04 napisał(a):
tezę, że bogaci są mądrzejsi


Z jakiegoś powodu są bogaci, nie?



Mógłbyś chociaż udawać, że pisząc "statystycznie" miałeś jakąś statystykę na potwierdzenie. A tutaj przyznajesz, że jednak to było tylko aprioryczne założenie.

Cytuj:
Częściowo dzięki zbiegom okoliczności. Ale tylko częściowo. :roll:


Genetyka to, częściowo, wariacja zbiegów okoliczności. Spadkobierstwo już jest bardziej przewidywalne. Einstein nie wiedział, czy jego dziecko będzie miało po nim mądrość, a po matce - urodę. Czy może na odwrót. Ale że po jego śmierci jakąś część jego majątku dostanie, to było raczej do przewidzenia.


Cytuj:
Cytuj:
. Bogatych jest stać, żeby dzieci "do szkół" posyłać.


Owszem, istnieje taka kowariancja. Także np w amerykańskim modelu szkoły - zdolniejsi dostają więcej pomocy od nauczycieli, na tępaków kładzie się lachę. w polskiej szkole - na odwrót. (ujemna kowariancja).


Kiedy znowu z "zamożniejszych" zrobiłeś "zdolniejszych"? I czy nie jest tak, że zamożniejszemu zawsze jakieś korepetycje się dostaną, a zdolniejszy musi sam nadrabiać?

Cytuj:
Tylko co z tego? Bogatsi otrzymują lepsze wykształcenie, ale żeby skorzystać z tego też trzeba zdolności. Także dziedzicznych.


Aby to porównać, takie same możliwości musieliby dostawać uczniowie niezależnie od stanu konta. Ale tak nie jest.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt kwi 23, 2019 14:31
Zobacz profil
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
pilaster napisał(a):
bert04 napisał(a):
tezę, że bogaci są mądrzejsi
Z jakiegoś powodu są bogaci, nie?
Częściowo dzięki zbiegom okoliczności. Ale tylko częściowo.
Jeśli "mądry" utożsamić z "potrafi być bogaty", to oczywiście bardziej bogaci są mądrzejsi niż mniej bogaci -- na podstawie takiej tautologicznej w tej sprawie definicji mądrości.

Zwykle jednak mądrość rozumie się inaczej, jako połączenie wiedzy i inteligencji, bądź to w jakiejś dziedzinie (np. naukowej), bądź w celu uzyskania wybranego przez siebie celu życiowego. Wówczas relacja między mądrością a bogactwem ma się zupełnie inaczej. Można zostać (lub pozostać) bogatym nie dzięki cechom intelektu, ale cechom charakteru: takim jak brak skrupułów, ryzykanctwo, instrumentalne traktowanie innych ludzi i tak dalej. Powstaje wówczas kwestia: czy rekiny biznesu, bogacze jak Rothschild albo Gates byli mądrzejsi od Einsteina i Bohra? Żaden z tych dwóch ostatnich nie dorobił się tak ogromnych majątków -- bo wystarczały im mniejsze, a woleli się w życiu zajmować czym innym.

Dla jasności, jeszcze raz: nie mówię tu o porównywaniu bogaczy z żulami, którym w ogóle nie chce się pracować, ale o porównywaniu ludzi, których głównym celem życiowym jest bogactwo, i takich, którzy mają inne cele, w związku z czym zadowalają się o wiele mniejszą zamożnością. O całe rzędy wielkości mniejszą.


Wt kwi 23, 2019 14:59

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
ErgoProxy napisał(a):
W ogóle, jak komuś przestaje zależeć na pieniądzach, to znaczy, że przestało mu zależeć na życiu; takich ludzi nazywamy żulami. Czy Polska może urosnąć, jeśli żuli będzie w niej więcej niż przedsiębiorców?

Pieniądze nie są najważniejsze.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 23, 2019 15:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
Andy72 napisał(a):
Pieniądze nie są najważniejsze.


Już św. Pawła za to oskarżano. A on replikował, że potrafi być chrześcijaninem w biedzie, potrafi też i w bogactwie. Kult biedy jest tylko odzwierciedleniem kultu pieniądza, jego wariantem, a nie jego przeciwieństwem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt kwi 23, 2019 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
A ucho igielne?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 23, 2019 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
W porównaniu do ucha igielnego można doszukiwać się czegoś, co przytaczał Karol Juniewicz w "Refleksyjach duchownych". Pisał on o tym, że jest jakiś ratunek dla bogatych. Mogą oni być bogaci, ale jeśli dzielą się swoim majątkiem i nie są do niego przywiązani emocjonalnie, to wtedy mogą dostąpić zbawienia. Mądrość nie jest postawą skrajną: wyrzucę wszystko, bo mam być ubogi. Mądrość to sztuka gospodarowania majątkiem dla pożytku swojego i innych.

_________________
MODERATOR


Wt kwi 23, 2019 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
Tylko trudna ta sztuka "ale jeśli dzielą się swoim majątkiem i nie są do niego przywiązani emocjonalnie"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 23, 2019 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
Trudna, dlatego trudno jest bogatym wejść do Królestwa.

_________________
MODERATOR


Wt kwi 23, 2019 19:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2019 2:01
Posty: 29
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
Pytanie bardziej powinno brzmieć czy jest coś gorszego, bo szczerze powiedziawszy ciężko mi znaleźć bardziej nieudolny i degenerujący ustrój od demokracji. Jeśli interesuję cię to jaki ustrój popieram, to sam siebie określam mianem monarchisty, lecz za zdrowe ustroje uważam również republiki arystokratyczne a także niektóre ustroje mieszane.

_________________
[i]"Kto nie odwraca się plecami do współczesnego świata, ten okrywa się hańbą."[/i] ~ Nicolás Gómez Dávila


N kwi 28, 2019 3:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
Bardziej jestem za republiką arystokratyczną, gdzie arystokracja to ludzie wykształceni i dojrzali. Arystokracja dziedziczna stwarza możliwość patologii - jestem arystokratą, bo mój ojciec nim był. Popieram postawę: jestem arystokratą, bo na to zasłużyłem i jestem zobowiązany do utrzymania tego stanu. To o wiele zdrowsze od postawy: wybrali mnie, to przez cztery lata będę robił, co chcę, i ustawię się na całe życie.

_________________
MODERATOR


N kwi 28, 2019 7:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2019 2:01
Posty: 29
Post Re: Czy jest coś lepszego od demokracji?
Znaczy się ewentualna monarchia również musiałaby się opierać na arystokracji, nierozłącznym elementem każdego zdrowego społeczeństwa jest istnienie arystokracji. A co do kwestii dziedziczenia to obawiam się że jest ono istotą arystokracji, bez niego zatraciłaby ona swój sens.

_________________
[i]"Kto nie odwraca się plecami do współczesnego świata, ten okrywa się hańbą."[/i] ~ Nicolás Gómez Dávila


Pn kwi 29, 2019 9:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL