Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Emerytury z ZUS i inne opcje 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Po co jest 500+ ?
R27 napisał(a):
W systemie solidarnościowym dzieci płacą składki na rodziców, taka jest idea tego systemu.

Jak już wspominałem, w bardzo szerokim rozumieniu tych "rodziców", w szczególności emerytury dostają również ci, którzy nigdy rodzicami nie byli.

felek_ napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Nie ma gwarancji, że miałby więcej, ale przynajmniej miałby swoje. Tyle odłożyłem i tyle mam. Wolę mieć mniej, ale swoje, niż więcej, ale kosztem łupienia kogoś innego.

A jaką masz gwarancję, że cokolwiek byś miał?

Żadnej, tak jak nie mam żadnej gwarancji, że dostanę chociaż złotówkę z ZUS. Pewna jest tylko śmierć i podatki :evil:


Pt lut 16, 2018 13:53
Zobacz profil
Post Re: Po co jest 500+ ?
Cytuj:
Gdybyś nie miała takiego wstrętu do czytania, to już byś wiedziała, że utrzymaniu siły nabywczej pieniądza służy właśnie waloryzacja.


No tak- kwota waloryzacji to 24 zł bodajże w tym roku :) W ubiegłym było kilka złotych. - To wg Ciebie utrzymuje siłę nabywczą pieniądza. ... To jest tylko teoria. Ja Ci pokazuję, jak wygląda praktyka.


Pt lut 16, 2018 13:58
Post Re: Po co jest 500+ ?
SweetChild napisał(a):
felek_ napisał(a):
A jaką masz gwarancję, że cokolwiek byś miał?

Żadnej, tak jak nie mam żadnej gwarancji, że dostanę chociaż złotówkę z ZUS. Pewna jest tylko śmierć i podatki :evil:

Nie chodzi mi o 100% gwarancji, mówię o pewnej gradacji, tzn. czy większe jest prawdopodobieństwo otrzymania emerytury państwowej czy z prywatnego funduszu?


Pt lut 16, 2018 14:00

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Po co jest 500+ ?
Kael napisał(a):
Taka jest moja obserwacja. Nie mam danych statystycznych, ale moze ty masz.

Też nie mam danych statystycznych. Za to obserwacje mam różne, na pewno nie pozwalają one na przekreślanie szans dzieci z tzw. patologii. I na pewno nie pozwalają na wyrokowanie, że dwoje pracujących rodziców gwarantuje sukces społeczno-zawodowy ich dzieci. Dlatego nie lubię dyktować ludziom, jak mają żyć, wystarczy mi odpowiedzialności za własną rodzinę.

baranek napisał(a):
No tak- kwota waloryzacji to 24 zł bodajże w tym roku :) W ubiegłym było kilka złotych. - To wg Ciebie utrzymuje siłę nabywczą pieniądza. ... To jest tylko teoria. Ja Ci pokazuję, jak wygląda praktyka.

Praktyka jest taka, że w ostatnich latach mieliśmy deflację, a więc spadek cen. W warunkach spadku cen emerytury w stałej wysokości to już podwyżka ich siły nabywczej.
Praktyka jest też taka, że za ten rok mieliśmy inflację ok. 2%, czyli 24 zł waloryzacji pozwala na utrzymanie siły nabywczej emerytury w wysokości 1.200 zł (2% * 1.200zł =24 zł).

felek_ napisał(a):
SweetChild napisał(a):
felek_ napisał(a):
A jaką masz gwarancję, że cokolwiek byś miał?

Żadnej, tak jak nie mam żadnej gwarancji, że dostanę chociaż złotówkę z ZUS. Pewna jest tylko śmierć i podatki :evil:

Nie chodzi mi o 100% gwarancji, mówię o pewnej gradacji, tzn. czy większe jest prawdopodobieństwo otrzymania emerytury państwowej czy z prywatnego funduszu?

Tak na to patrząc, to gwarancja że cokolwiek bym miał jest podobna. Przynajmniej w przypadku bezpiecznego podejścia, typu lokata w prywatnym banku czy w prywatnym funduszu pieniężnym.


Pt lut 16, 2018 14:15
Zobacz profil
Post Re: Po co jest 500+ ?
SweetChild, te wszystkie inflacje, deflacje i waloryzacje to dobrze na papierze wygląda. A praktyka- czyli codzienne zakupy- pokazują, że ceny rosną dużo szybciej i waloryzacja w żaden sposób ich nie wyrównuje.
To, co ci się podoba teraz, może już nie być takie oczywiste, kiedy sam dożyjesz do emerytury lub zachorujesz i zostaniesz rencistą- a takiej sytuacji nie możesz ani wykluczyć ani zaplanować.


Pt lut 16, 2018 14:25
Post Re: Po co jest 500+ ?
Cytuj:
Praktyka jest taka, że w ostatnich latach mieliśmy deflację, a więc spadek cen. W warunkach spadku cen emerytury w stałej wysokości to już podwyżka ich siły nabywczej.
Praktyka jest też taka, że za ten rok mieliśmy inflację ok. 2%, czyli 24 zł waloryzacji pozwala na utrzymanie siły nabywczej emerytury w wysokości 1.200 zł (2% * 1.200zł =24 zł).

Tyle tylko, że ta deflacja nie przeszkadzała ustanawiać pensje prezesom i kadrom państwowych spółek liczone w setkach tys zł.
Waloryzacja to składowa podwyżki pensji za rok ubiegły i inflacji w roku ubiegłym. Jaka będzie inflacja w 2018r tylko Bóg wie, zatem trudno mówić o wzroście siły nabywczej zwaloryzowanej emerytury.
Jeszcze tak na marginesie w kwestii inwestowania emerytów w przyszłość.....otóż emeryci inwestują większe kwoty podatków niż np. pracownicy z pensją minimalną.
Pracownikom wylicza sie podatek od kwoty pomniejszonej o składki ZUS, emerytom od 100% emerytury brutto.
Ostatnio miałam wgląd w PIT 11 osoby zarabiającą kwotę minimalną i emeryta z kwotą 1550 zł brutto. Otóż kwota rocznego podatku emeryta była wyższa o ponad 400 zł, od podatku osoby z najniższą kwotą uposażenia.


Ostatnio edytowano Pt lut 16, 2018 14:30 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt lut 16, 2018 14:28
Post Re: Po co jest 500+ ?
SweetChild napisał(a):
Tak na to patrząc, to gwarancja że cokolwiek bym miał jest podobna. Przynajmniej w przypadku bezpiecznego podejścia, typu lokata w prywatnym banku czy w prywatnym funduszu pieniężnym.

A co zrobisz, gdy prywatny bank czy fundusz z dnia na dzień zwinie swój interes?


Pt lut 16, 2018 14:30
Post Re: Po co jest 500+ ?
felek_ napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Tak na to patrząc, to gwarancja że cokolwiek bym miał jest podobna. Przynajmniej w przypadku bezpiecznego podejścia, typu lokata w prywatnym banku czy w prywatnym funduszu pieniężnym.

A co zrobisz, gdy prywatny bank czy fundusz z dnia na dzień zwinie swój interes?

W przypadku prywatnego banku masz zabezpieczenie w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.


Pt lut 16, 2018 14:32
Post Re: Po co jest 500+ ?
Alus napisał(a):
W przypadku prywatnego banku masz zabezpieczenie w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Ja bardzo przepraszam, ale Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją państwową.


Pt lut 16, 2018 14:40
Post Re: Po co jest 500+ ?
felek_ napisał(a):
Alus napisał(a):
W przypadku prywatnego banku masz zabezpieczenie w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Ja bardzo przepraszam, ale Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją państwową.

I jako państwowa instytucja obejmuje banki prywatne - dowód? - niemal 6 miliardów zł wypłacone klientom za długi i sprzeniewierzone pieniądze w prywatnych Skokach.


Pt lut 16, 2018 14:44

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Po co jest 500+ ?
baranek napisał(a):
SweetChild, te wszystkie inflacje, deflacje i waloryzacje to dobrze na papierze wygląda. A praktyka- czyli codzienne zakupy- pokazują, że ceny rosną dużo szybciej i waloryzacja w żaden sposób ich nie wyrównuje.

Wybacz baranek, ale to argumentacja w stylu płaskoziemców :( Tymczasem wskaźnik inflacji nie bierze się z kosmosu czy nawet z nieba, on jest obliczany na bazie rzeczywistych cen. I jak rzeczywiście dobrze przyjrzysz się codziennym zakupom, to jak najbardziej wszystko się zgadza.

Alus napisał(a):
Jaka będzie inflacja w 2018r tylko Bóg wie, zatem trudno mówić o wzroście siły nabywczej zwaloryzowanej emerytury.

A ja pisałem o tym, co było w ostatnich kilku latach, a nie o tym, co będzie w 2018. Z kolei waloryzacja emerytur w 2018 dokonywana jest za rok 2017, bo ma za zadanie wyrównanie siły nabywczej o wzrost cen z ubiegłego roku.

Alus napisał(a):
Jeszcze tak na marginesie w kwestii inwestowania emerytów w przyszłość.....otóż emeryci inwestują większe kwoty podatków niż np. pracownicy z pensją minimalną.

Ale inwestują część tego, co wcześniej otrzymali w ramach wypłaty emerytury. Jeśli np. ktoś dostaje 2000 złotych emerytury i płaci 500 zł podatków, to w ostatecznym rozrachunku kosztuje budżet 1500 zł.
Pracownicy z pensją minimalną nie dostają jej z budżetu, więc nawet jeśli płacą 200 zł podatków, to zasilają budżet na 200 zł.

felek_ napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Tak na to patrząc, to gwarancja że cokolwiek bym miał jest podobna. Przynajmniej w przypadku bezpiecznego podejścia, typu lokata w prywatnym banku czy w prywatnym funduszu pieniężnym.

A co zrobisz, gdy prywatny bank czy fundusz z dnia na dzień zwinie swój interes?

A co zrobię, gdy państwo ogłosi bankructwo (jak ostatnio Wenezuela, a wcześniej Argentyna)? To samo, czyli nic, więc gwarancje są podobne.
Należałoby oszacować ryzyko, czyli np. podać liczbę przypadków, kiedy prywatny bank czy fundusz z dnia na dzień zwinął swój interes, a jego klienci nie dostali ani złotówki.


Pt lut 16, 2018 14:50
Zobacz profil
Post Re: Po co jest 500+ ?
Moje rachunki ze sklepu mówią co innego. Bardzo dobrze się im przyglądam. Z mojej strony EOT.


Pt lut 16, 2018 14:54
Post Re: Po co jest 500+ ?
Alus napisał(a):
I jako państwowa instytucja obejmuje banki prywatne - dowód? - niemal 6 miliardów zł wypłacone klientom za długi i sprzeniewierzone pieniądze w prywatnych Skokach.

Dokładnie tak, ale niektórym użytkownikom państwowe rozwiązania nie odpowiadają, np. Małgosii:

Małgosiaa napisał(a):
Gdyby każdy odkładał na konto oszczędnościowe czy jakieś fundusze, to po przejściu na emeryturę miałby prawie dwa razy więcej składek, no ale nielzia.


SweetChild napisał(a):
A co zrobię, gdy państwo ogłosi bankructwo (jak ostatnio Wenezuela, a wcześniej Argentyna)? To samo, czyli nic, więc gwarancje są podobne.
Należałoby oszacować ryzyko

Chyba nie muszę Cię przekonywać, że o wiele większe jest ryzyko upadku prywatnego banku czy funduszu?


Pt lut 16, 2018 14:55
Post Emerytury z ZUS i inne opcje
Cytuj:
A ja pisałem o tym, co było w ostatnich kilku latach, a nie o tym, co będzie w 2018. Z kolei waloryzacja emerytur w 2018 dokonywana jest za rok 2017, bo ma za zadanie wyrównanie siły nabywczej o wzrost cen z ubiegłego roku.

Teoretyczne "wyrównanie".

Cytuj:
Ale inwestują część tego, co wcześniej otrzymali w ramach wypłaty emerytury. Jeśli np. ktoś dostaje 2000 złotych emerytury i płaci 500 zł podatków, to w ostatecznym rozrachunku kosztuje budżet 1500 zł.
Pracownicy z pensją minimalną nie dostają jej z budżetu, więc nawet jeśli płacą 200 zł podatków, to zasilają budżet na 200 zł.

Co nie zmienia faktu, że inwestowali przez lata swojej pracy i nadal inwestują jako emeryci.
Emeryci nie są na garnuszku państwa, jak podopieczni opieki społecznej, nic im budżet nie funduje.


Pt lut 16, 2018 15:05

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Po co jest 500+ ?
felek_ napisał(a):
Chyba nie muszę Cię przekonywać, że o wiele większe jest ryzyko upadku prywatnego banku czy funduszu?

Niestety, musisz. Przy czym zadanie jest o wiele trudniejsze, niż to jakie sam sobie postawiłeś, bo musiałbyś podać liczbę przypadków, kiedy prywatny bank czy fundusz z dnia na dzień zwinął swój interes, a jego klienci nie dostali ani złotówki.

Na marginesie BFG jest finansowany ze składek banków.

felek_ napisał(a):
Emeryci nie są na garnuszku państwa, jak podopieczni opieki społecznej, nic im budżet nie funduje.

Niestety, ale budżet funduje im dopłaty do FUS (z tego co pamiętam, jakieś 20 mld rocznie), a do tego co jakiś czas funduje im umorzenie długów tegoż FUS.
A w podstawowej części emeryci są na garnuszku obecnie pracujących.


Pt lut 16, 2018 15:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL