Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 8:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Źródła energii elektrycznej - wydzielony. 
Autor Wiadomość
Post Źródła energii elektrycznej - wydzielony.
https://tvn24bis.pl/surowce,78/koszty-w ... 79082.html

Cytuj:
Na rynku europejskim rosną hurtowe ceny energii elektrycznej. To przed wszystkim wynik wzrostu cen europejskich uprawnień do emisji gazów cieplarnianych spowodowany reformą systemu handlu emisjami ETS. Do tego rosną ceny węgla kamiennego. Od końca 2017 r. koszt uprawnień do emisji tony dwutlenku węgla wzrósł z 6 euro do 20–21 euro obecnie, w szczycie kosztowały one ponad 25 euro. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego nie mają wątpliwości - ceny uprawnień do emisji będą rosnąć.
Wzrost cen energii

Tymczasem - jak mówił w czwartek prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski - nasza energetyka w 80-proc. oparta jest na węglu kamiennym i brunatnym. Ciepłownictwo - w ponad 95 proc. - To oznacza, że ceny uprawnień CO2 bardzo mocno wpływają na ceny energii - podkreślił. W jego opinii reforma EU ETS będzie wpływać na ceny energii w Polsce jeszcze bardziej. Dotąd bowiem polska energetyka konwencjonalna korzystała ze stale malejącej liczby darmowych uprawnień do emisji. W przyszłym roku system ten będzie wygaszony, a to oznacza, że trzeba będzie ponosić koszty drożejących pozwoleń.
Eksperci Instytutu wyliczyli, że już w br. konkurencyjność polskiego przemysłu na tle sąsiadów znacznie się pogorszyła. "W Polsce w lipcu tego roku koszt 1 MWh wynosił dla dużego odbiorcy około 69 euro, w Czechach 57 euro, a w Niemczech - przy uwzględnieniu rekompensaty - tylko 38 euro" - podano.

Najsilniej wzrosty cen energii odczuwać będą sektory chemiczny hutniczy, przemysł elektromaszynowy oraz górnictwo.

Jak wskazali eksperci, rosnące ceny energii w niełatwym położeniu stawiają sprzedawców energii "z jednej strony ceny, które oferują odbiorcom końcowym, muszą przenosić koszty energii wynikające z cen na rynku hurtowym, z drugiej muszą tak realizować politykę cenową, by nie doprowadzić do ucieczki przemysłu z Polski czy wręcz upadku niektórych gałęzi gospodarki".
Jak mówił Roszkowski, Polska potrzebuje zintegrowanego planu działań na rzecz energii i klimatu. - Apelujemy o budowę nowego miksu energetycznego - mówił. W jego ocenie powinno w nim być więcej odnawialnych źródeł energii - przede wszystkim offshore (morskie fermy wiatrowe - red.), bilansowany gazem.
- 50-60 proc. miksu opartego na OZE i gazie, z wygaszaniem węgla, będzie jakimś kierunkiem - powiedział.

W jego ocenie w Polsce nie ma szansy na powstanie elektrowni atomowej. - Nie ma takiej możliwości - wybudowanie dwóch bloków po 2400 MW za 70 mld zł przy obecnej wartości polskiej elektroenergetyki szacowanej na ok. 30 mld zł, jest fizycznie niemożliwe - powiedział.

Również plany budowy bloku węglowego w elektrowni w Ostrołęce, co zapowiada resort energii, są - jego zdaniem - "kuriozalne".

To nie ten rząd wybrzydzał na energie odnawialne i wymyślał jakieś utrudnienia dla elktrowni wiatrowych?
To nie ten rząd obiecywał elektrownię atomową w czasach odchodzenia od atomu?
I to nie ten rząd podpisał właśnie kontrakt na budowę dużej elektrowni ... węglowej "Ostrołęka"?

Zmarnowane trzy lata a teraz gospodarka i ludzie zapłacą.


Pt paź 26, 2018 13:03

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Źródła energii elektrycznej - wydzielony.
Macie może wiedzę w jaki sposób przydzielane są limity emisji CO2 ? Ciekaw jestem od czego one zależą.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt paź 26, 2018 14:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kael napisał(a):
To nie ten rząd obiecywał elektrownię atomową w czasach odchodzenia od atomu?

Jedni odchodzą , inni nie ( np. GB) ...
Poza tym musi być część energetyki pracująca w tzw. podstawie, a tu mamy do wyboru : elektrownie węglowe ( Ostrołęka...) lub jądrowe .Z tych dwu zdecydowanie bardziej ekologiczną jest jądrowa. Powinniśmy mieć ją już dawno, niestety zawiniła gnuśność wszystkich dotychczasowych ekip rządowych.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pn paź 29, 2018 6:55
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
zepp, naprawdę uważasz, że elektrownia atomowa z jej wszystkimi niebezpieczeństwami a szczególnie z nierozwiązanym problemem składowania odpadów, to rozwiązanie problemu polskiej energetyki?
Mieszkałbyś chętnie 5 km od takiej elektrowni?
Od kogo mielibyśmy kupować paliwo i jak transportować?


Pn paź 29, 2018 8:22

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kael napisał(a):
zepp, naprawdę uważasz, że elektrownia atomowa z jej wszystkimi niebezpieczeństwami a szczególnie z nierozwiązanym problemem składowania odpadów, to rozwiązanie problemu polskiej energetyki?
Mieszkałbyś chętnie 5 km od takiej elektrowni?
Od kogo mielibyśmy kupować paliwo i jak transportować?

Nie wiem, czy nie wchodzimy w off, bo Moderacja ostatnio cięta, ale zaryzykuję.
Nie chcę się chwalić, ale w kwestii EJ mam wiedzę zawodową, i w porównaniu do węglowych, elektrownie jądrowe są super ekologiczne, i tak: nie obawiałbym się mieszkać w pobliżu.
Stawiającym zarzut składowania odpadów, polecam wizytę na składowisku popiołu i żużlu w Bełchatowie: z pewnością to jest miejsce gdzie nie chciałbym mieszkać, nawet 20 km od niego.
Co do paliwa, jest wielu producentów/krajów, z gwarancją odbioru wypalonego.
<Proszę o pisanie po polsku, poprawiłem błędy>

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pn paź 29, 2018 13:19
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
No więc ja też nie chcę się chwalić ale w kwestii elektrowni, w tym atomowych, mam też wiedzę zawodową a do tego 2 elektrownie w promieniu 20 km i być może skład odpadów też w takiej odległości w nieokreślonej pruyszłości. Dlatego znam ten problem od dwóch stron: teorii i praktyki.

Na dzisiejsze czasy, do momentu rozwiązania problemu stabilności sieci i magazynowania energii odnawialnych, największy sens mają elektrownie gazowo-parowe.


Pn paź 29, 2018 16:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kael napisał(a):
zepp, naprawdę uważasz, że elektrownia atomowa z jej wszystkimi niebezpieczeństwami


Z jakimi niebezpieczeństwami? Aktualnie w sensie technologicznym niebezpieczne są już właściwie wyłącznie elektrownie wybudowane przez komuchów (z powodu użycia technologii mającej na celu produkcję broni jądrowej, a nie energii). Wypadki spowodowane przez zdarzenia losowe - takie jak Fukushima - niemal za każdym razem okazywały się dużo mniej niebezpieczne, niż się początkowo obawiano (dotyczy to zresztą również np. Czarnobyla, którego skutki, im dłużej są badane, tym mniej katastroficzne się okazują). Z całą pewnością budowa w Polsce JEDNEJ elektrowni według technologii zachodniej w żaden istotny sposób nie zagrażałaby nikomu. Problem składowania odpadów oczywiście istnieje, ale znowu, mając jedną elektrownię, z pewnością dalibyśmy radę.

Cytuj:
Mieszkałbyś chętnie 5 km od takiej elektrowni?


Oczywiście. Zresztą, gdyby powstała w Żarnowcu, mieszkałbym niewiele dalej ;)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn paź 29, 2018 18:44
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Której technologii zachodniej?
Francuskiej jak w Fessenheim, gdzie wszyscy sąsiedzi żądają wyłączenia?
Beznau wedlug technologii Westinghouse, która jest podobno pod względem zagrożenia na trzecim miejscu w świecie?
Leibstadt wedlug GE, gdzie rdzewieją pręty paliwowe?

Elektrownie atomowe byłyby super, gdyby nie dwa punkty:
- składowanie odpadów niebezpiecznych przez setki tysięcy lat,
- skutków jakielkowiek awarii, na skutek trzęsienia ziemi, zalania, ataku terrorystycznego czy też zmęczenia materiału (w ścianach wielu reaktorów są rysy) bądź głupoty pracowników szczególnie firm zewnętrznych (przewiercenia ścian zbiorników bezpieczeństwa.

Nie wiem dlaczego Johnny99 uważa, że skutki w Fukushimie i Czarnobylu są niewarte uwzględnienia? W nadze okolice od lat przyjeżdżają dzieci z Białorusi, z rejonów skażonych po Czarnobylu. Dla nich i ich rodzin skutki są jak najbardziej aktualne i dramatyczne.
No, ale cynik powie, że każdy musi kiedyś umrzeć.


Pn paź 29, 2018 19:16

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Ale wiecie oczywiscie ze Japonia po Fujuszimie zdecydowala wylaczyc wszystkie swoje elektrownie atomowe ?
Oczywiscie Polska jest w innej sytuacji ( chocby brak trzesien ziemi ), ale mieszkajac 50 km od naszej wlasnej elektrowni atomowej w Pickering ( obecnie wygaszonej ) zawsze o tym pamietalismy :).


Pn paź 29, 2018 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kael napisał(a):
W nadze okolice od lat przyjeżdżają dzieci z Białorusi, z rejonów skażonych po Czarnobylu. Dla nich i ich rodzin skutki są jak najbardziej aktualne i dramatyczne.
No, ale cynik powie, że każdy musi kiedyś umrzeć.

Czekałem na ten argument, tzn. o Czarnobylu... Nie wszyscy chcą przyjąć do wiadomości, że ten typ reaktora (RBMK) budowano tylko w byłym Związku Sowieckim. Nie spełniał on żadnych standardów bezpieczeństwa stosowanych w EJ na zachodzie. Niestety, na to co się dziej za wschodnią granicą nie ma nikt wpływu. Większość tych reaktorów wygaszono, te które były w budowie, nie dokończono. Na pracujących zmodyfikowano systemy bezpieczeństwa (Kursk, Leningrad, Smoleńsk) , i też w zasadzie czekają na wyłączenie.
Problem z EJ jest taki, że by o nich konkretnie dyskutować, trzeba wejść w fizykę jądrową, a ta wiedza jest dość hermetyczna.
Jeśli pytasz o technologię, jest ich kilka III generacji, m.in europejski EPR, amerykański ABWR, a w perspektywie zaawansowane reaktory IV generacji (prędkie, wysokotemperaturowe).
[color]<Poprawiłem, ponawiam prośbę o pisanie po polsku>[/color]

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt paź 30, 2018 8:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
zepp napisał(a):
Czekałem na ten argument, tzn. o Czarnobylu... Nie wszyscy chcą przyjąć do wiadomości, że ten typ reaktora (RBMK) budowano tylko w byłym Związku Sowieckim.


Osobiście nie znam się na tym zupełnie, ale widziałem kiedyś program, w którym przystępnie tłumaczono, dlaczego ten reaktor zachowywał się odwrotnie niż normalny, tj. nagrzewał się i przyspieszał tempo reakcji w sytuacji kryzysowej, w której ten normalny (zachodni) zacząłby się automatycznie wyłączać.

Tak było?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt paź 30, 2018 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
JedenPost napisał(a):
zepp napisał(a):
Czekałem na ten argument, tzn. o Czarnobylu... Nie wszyscy chcą przyjąć do wiadomości, że ten typ reaktora (RBMK) budowano tylko w byłym Związku Sowieckim.


Osobiście nie znam się na tym zupełnie, ale widziałem kiedyś program, w którym przystępnie tłumaczono, dlaczego ten reaktor zachowywał się odwrotnie niż normalny, tj. nagrzewał się i przyspieszał tempo reakcji w sytuacji kryzysowej, w której ten normalny (zachodni) zacząłby się automatycznie wyłączać.

Tak było?

Te reaktory były trudne w regulacji/sterowaniu, rozbudowany rdzeń składający się z ponad 1600 kanałów ( wszystko dlatego, że Rosjanie nie umieli wtedy budować dużych reaktorów zbiornikowych, znacznie bezpieczniejszych), no i jako reaktor wrzący na naturalnym uranie z moderatorem grafitowym miał tę niebezpieczną cechę, że w sytuacji odparowania wody w rdzeniu, następował wzrost reaktywności ( grafit lepiej spowalnia neutrony). Przyczyną katastrofy był fatalnie przeprowadzony eksperyment, który wymknął się spod kontroli, a efekt o którym piszesz dodatkowo wzmocniono tym, że w pewnym momencie, próbując ratować sytuację, dodano do rdzenia zimnej wody ( ratowano sytuację, bo odsłonił się rdzeń), co przy ujemnym współczynniku temperaturowym ( normalnie działającym jak samoczynny wyłącznik w razie przegrzania rdzenia) spowodowało dodatkowy wzrost reaktywności ( i mocy) przy słabej skuteczności prętów regulacyjnych i bezpieczeństwa ( na potrzeby eksperymentu wyłączono automatyczne systemy bezpieczeństwa). Temat samego przebiegu katastrofy obszerny i pasjonujący, zapraszam do poczytania w necie...

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt paź 30, 2018 9:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kael napisał(a):
- składowanie odpadów niebezpiecznych przez setki tysięcy lat


Jestem pewien, że ten problem rozwiążemy dużo szybciej, niż za setki tysięcy lat - choćby wywożąc je w kosmos.

Cytuj:
- skutków jakielkowiek awarii, na skutek trzęsienia ziemi, zalania, ataku terrorystycznego czy też zmęczenia materiału (w ścianach wielu reaktorów są rysy) bądź głupoty pracowników szczególnie firm zewnętrznych (przewiercenia ścian zbiorników bezpieczeństwa.

Nie wiem dlaczego Johnny99 uważa, że skutki w Fukushimie i Czarnobylu są niewarte uwzględnienia? W nadze okolice od lat przyjeżdżają dzieci z Białorusi, z rejonów skażonych po Czarnobylu. Dla nich i ich rodzin skutki są jak najbardziej aktualne i dramatyczne.
No, ale cynik powie, że każdy musi kiedyś umrzeć.


No właśnie chodzi o te skutki. Liczbę udowodnionych ofiar śmiertelnych katastrofy w Czarnobylu - przypominam, do dzisiaj największej i najtragiczniejszej katastrofy elektrowni atomowej w historii - szacuje się obecnie na 30-40, przy czym większość z nich (jeśli nie wszystkie) zginęła na skutek czy to niedostatków technologicznych, czy to absurdalnej i chaotycznej akcji ratunkowej. Dalszych 130 do 200 zapadło na chorobę popromienną (nie wszystkie przypadki skończyły się śmiertelnie). Nie ma do dzisiaj dowodów na jakiekolwiek dalsze skutki katastrofy (w szczególności w postaci chorób genetycznych). Oczywiście, każda ofiara to o jedną za dużo, ale biorąc pod uwagę fakt, że większości z nich zapewne by uniknięto, gdyby nie żyły i pracowały w warunkach sowieckiego bardaku, nie są to liczby oszałamiające, zwłaszcza jak na skalę społecznego strachu przed "atomem". Odnośnie Fukushimy, właśnie akurat we wrześniu tego roku potwierdzono PIERWSZĄ ofiarę śmiertelną katastrofy - mężczyzna, który zajmował się usuwaniem skutków katastrofy w 2011 r., siedem lat później zmarł na raka płuc i udowodniono związek jego choroby z promieniowaniem (choć pamiętajmy, że choroba to nie zawsze śmierć). Dalszych czterech pracowników choruje i już otrzymało odszkodowania, kolejnych kilkunastu aktualnie się o nie procesuje. I to na razie wszystko. Znowu - oczywiście, lepiej by było, gdyby wszyscy byli cali i zdrowi, ale to po prostu jest ryzykowna praca, tak jak wiele innych. Nie wydaje się, by ryzyko było większe, niż np. w górnictwie. Moim zdaniem, jak dotąd nic nie wskazuje na to, by skala ryzyka przekraczała dopuszczalny poziom.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lis 01, 2018 12:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Niby tak, ale..., ale po katastrofie w Czarnobylu diameralnie zwiekszyła się liczba chorych na tarczycę. Dotyczy to głównie pokolenia, które wówczas były osobami dorosłymi i dziećmi, także w Polsce. I co ciekawsze, nie tylko na wschodzie, ale i zachodzie kraju.
I zeby nie było: mówię o sowieckim reaktorze i tej konkretnej katastrofie. Nie wypowiadam się na temat reaktorów zachodnich i ewentualnego zbudowanego w Polsce.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lis 01, 2018 12:20
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Pomijając drobiazg w postaci długoletniego spożywania żywności ze skażonego gruntu, oczekuje sie klikutysięcy przypadków raka tarczycy po Czarnobylu. Przypomnę, że te tereny nie są gęsto zaludnione.
http://m.aerzteblatt.de/app/print.asp?id=52005

W Fukushimie ludnosc została ewakuowana wcześniej, było mniejsze skażenie radioaktywne i poszło głównie do oceanu. Zresztą skażona woda wycieka i dziś.
Co nie oznacza, że jakikolwiek odpowiedzialny rodzic wróciłby bez problemu do Fukushimy.

Za to większość europejskich elektrowni atomowych stoi na obszarach gęsto zaludnionych i częściowo aktywnych sejsmicznie. Silnego trzęsienia ziemi bezpośrednio pod płytą reaktora raczej żadna nie wytrzyma. Wiadomo też, że wiele elektrowni po Fukushimie musiało zmienić systemy awaryjne, bo np pompy awaryjne były tak umieszczone, że mogły zostać zalane.

A co do odpadów, to może za 100-200lat, ludzkość problem rozwiąże, choć i 50 lat temu już tak naiwnie myślano, ale my i nasze dzieci żyjemy teraz a ilość odpadów rośnie.
Tak, tych z elektrowni węglowych też.
Tylko dlaczego nie wspiera się elektrowni odnawialnych?


Cz lis 01, 2018 13:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL