Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Wracając do tematu wątku - nie wiem, jak rozumieć owe "wartości europejskie" (swoją drogą ciekawe - "katolickie" z małej litery, "Europejskie" z wielkiej. Pokazuje to stan umysłu...).

Wartości europejskie są zupełnie inne niż "wartości" jakie usiłuje nam wcisnąć Unia Europejska.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 21, 2019 9:15
Zobacz profil WWW
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
bert04 napisał(a):
Alus, historia Kościoła w czasach PRL była zmienna, oscylowała między prześladowaniami za czasów stalinowskich a próbami układania się za Gierka. Może nie pamiętasz, jak aresztowano kopię obrazu NMP i zamiast niego same ramy pielgrzymowały po Polsce? Nie pamiętasz walki o obchody tysiąclecia? Ja wtedy jeszcze nie żyłem, ale pamięć tych wydarzeń była żywa.

Represje też nie dotyczyły wszystkich ani zawsze, znam relacje z tego samego czasu z różnych stron Polski, w jednym jeszcze w latach 80-tych komunizm był ideowy a lokalni działacze wdawali się w wojny z Kościołem, w innych już w latach 70-tych był tylko fasadą. Jak w dowcipie "Czy jesteś katolikiem? Tak, wierzący, niepraktykujący. A komunistą? Tak, praktykujący, niewierzący".

I jeszcze jedno, PZPR mogła akceptować co najwyżej jakąś autonomię Kościoła, dopóki nie wtrącał się on w sprawy władzy. Petycja, która zebrała 4 razy więcej podpisów, niż apel KOR-u to nie była bagatelka w tamtych czasach.

Dokładnie o tym piszę.
Nie będę przytaczała czasów stalinowskich, bo były okrutne, a mnie nie było na świecie.
Słabo pamiętam końcówkę lat 60-tych, ale już doskonale lata 70-80 -te, i o nich piszę.
Wędrówkę obrazu MB Częstochowskiej doskonale pamiętam - i to z obrazem. W diecezji szczeciński kamieńskiej, gdzie przebywałam na wakacjach u wujka i w szłam w asyście innych dziewczynek, ubrana w białą sukienkę z niebieską pelerynką i w swojej diecezji sandomierskiej.
Uwierz mi w latach gierkowskich zebranie 12 tys podpisów nie było lada wyczynem, prężnie działały Kluby Inteligencji Katolickiej, które opozycję zaczęły stanowić dopiero po 1976r, wydarzeniach w Radomiu i Ursusie.
Najczęściej za kombatantów mają sie ludzi w rodzaju mojej przyjaciółki (tej, która straszyła mnie konsekwencjami nieobecności na marszach 1 majowych) i która spać po nocach nie mogła, gdy w biurze gdzie obie pracowałyśmy zawiesiłam niewielki krzyż.
Zapewniałam ją, że wszelkie konsekwencję biorę na siebie, ale to ją nie uspokajało. Dopiero gdy po kilkunastu miesiącach nikt nie czepił sie zawieszonego krzyża, nie nakazał go usunąć, zaakceptowała sytuację i uspokoiła swe nerwy.
Cytuj:
Heeej! Słuchajcie... Morderstwa i pobicia przez nieznanych sprawców w PRL-u to dyrdymały! xDD

Znaj proporcje mocium Panie....nie dyrdymały, ale skala pobić i morderstw księży - jakbyś nie zauważył mówimy o sytuacji duchownych w PRL - jest porównywalna do aktualnej ilości duchownych pedofilów, których jedni zupełnie "nie dostrzegają", a inni wieszczą "każdy ksiądz to pedofil". Podobnie zresztą jak na tt napisał ksiądz każda kobieta to potencjalna prostytutka :placze:


Wt maja 21, 2019 9:34

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Jakby to powiedzieć - kto nie szurał, nie wie jak było.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 21, 2019 11:59
Zobacz profil WWW
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Marek_Piotrowski napisał(a):
Jakby to powiedzieć - kto nie szurał, nie wie jak było.

Bo Ty zapewne czynnie szurał i w okresie stalinowskim i po 1976r.


Wt maja 21, 2019 12:50

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
W okresie stalinowskim nie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 21, 2019 13:06
Zobacz profil WWW
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Praktycznie to w latach 70-80-tych XX w totalitarna władza PRL bała sie obywateli.
Tak w 1979r jak i w 1983r na spotkanie z papieżem św Janem Pawłem II, z Kielc do Częstochowy zostało uruchomionych kilka dodatkowych składów pociągów, wedle ilości przedsprzedaży biletów na 2 tygodnie przed wyjazdem.


Wt maja 21, 2019 13:12

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Alus napisał(a):
Praktycznie to w latach 70-80-tych XX w totalitarna władza PRL bała sie obywateli.
.
Jasne. Jak się jeszcze trochę pozastanawiasz, to nie zdziwię sie jeżeli napiszesz, że w gruncie rzeczy to mysmy biednych komunistów uciskali...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 21, 2019 13:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Alus napisał(a):
Praktycznie to w latach 70-80-tych XX w totalitarna władza PRL bała sie obywateli.


W Kielcach i w Szczecinie, być może, w pewnym sensie. W buntowniczym Gdańsku jakoś ten strach wyrażał się lufami karabinów. Lub gąsienicami czołgów. I w tych ponurych czasach to właśnie w murach kościołów czuło się lekki powiew wolności. Może trzeba było być wyczulony na jej brak?

Cytuj:
Tak w 1979r jak i w 1983r na spotkanie z papieżem św Janem Pawłem II, z Kielc do Częstochowy zostało uruchomionych kilka dodatkowych składów pociągów, wedle ilości przedsprzedaży biletów na 2 tygodnie przed wyjazdem.


Reżim, jak każdy reżim, miał swoje fazy słabości i pójścia na ugody. Gierek, ateista z przekonania, miał długą oficjalną rozmowę z Janem Pawłem II. Jaruzelski miał krótką, nieoficjalną. Oboje jakoś próbowali się układać, jak była potrzeba. A jak potrzeby nie było, spuszczali psy ze smyczy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 21, 2019 13:49
Zobacz profil
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
A Gomułka zdestalinizował kraj i odzyskał pieniądze za węgiel


Wt maja 21, 2019 13:57
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
bert04 napisał(a):
Alus napisał(a):
Praktycznie to w latach 70-80-tych XX w totalitarna władza PRL bała sie obywateli.


W Kielcach i w Szczecinie, być może, w pewnym sensie. W buntowniczym Gdańsku jakoś ten strach wyrażał się lufami karabinów. Lub gąsienicami czołgów. I w tych ponurych czasach to właśnie w murach kościołów czuło się lekki powiew wolności. Może trzeba było być wyczulony na jej brak?

W 1983r na placu przed Jasną Górą, czołgi i żołnierze z lufami karabinów wymierzonym w uczestników Mszy nie stali, ale cały plac otoczony był płotem z drutu kolczastego, za którym ramię przy ramieniu naprzemiennie stali milicjanci i żołnierze, oczywiście uzbrojeni.
Uziemieni, bez możliwości wyjścia do toalet, w strugach ulewnego deszczu, przez kilka godzin namacalnie poznaliśmy co oznacza totalitaryzm komunistyczny.
Martwiłam sie jedynie, żeby nie złapać jakiejś infekcji, bo 2 miesiące wcześniej urodziłam córkę
W przeciwieństwie do teoretyków, moje pokolenie poznało realia z autopsji.


Wt maja 21, 2019 13:58

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
To chyba ja jestem najstarszy, bo pamietam cukierki od wujka Bieruta w przedszkolu ( ale chyba juz w starszakach to bylo ), rozmowy rodzicow za zamknietymi drzwiami pokoju w 56 o sytuacji w Poznaniu,potem nadzieje zwiazane z przejeciem wladzy przez frakcje Gomulki i olbrzymie tlumy na placu Defilad sluchajace jego przemowienia, ciagle ploty i strachy o nastepnej wymianie pieniedzy ( ktora nigdy nie nastapila ) i plany matki wyjazdu do Australii, do brata, jako ze byla przekonana o wybuchu 3 wojny sw w najblizszym czasie ( no ale bylo to pokolenia ktore mialo 3 wojny za soba ).
Bylem tak maly ze nie zdawalem sobie sprawy z terroru jaki panowal, dopiero pozniej moglem go odtworzyc z publikacji o tych czasach. Mialem tylko wbite w glowe przez rofdzicow sparafrazowane haslo z czasu rozbiorow "chocby cie smazyli w smole nie mow co sie mowi ...w domu".
Lata 60-te to juz byla "mala stabilizacja", choc koncowka znowu burzliwa i w niej juz bralem udzial.


Wt maja 21, 2019 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
''Austria, podobnie jak Polska, była i jest krajem homogenicznym kulturowo, z silnym wpływem katolicyzmu. Może właśnie dlatego warto przykład działalności akcjonistów wiedeńskich pożytkować u nas.''

''Częścią polskiego społeczeństwa regularnie wstrząsają kontrowersje wokół sztuki współczesnej. Ostatni przypadek reakcji na Królewską Waginę na trójmiejskim Marszu Równości pokazał, jak bardzo silne pozostają w Polsce przedrozumowa, magiczna wiara w moc symbolu i lęk przed siłą obrazu.''


A lęk przecież nie pochodzi od Boga.


http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,251 ... 3-L.1.duzy

No właśnie, może to jest jakaś metoda, aby przyśpieszyć nastanie wartości europejskich w katolickiej, zacofanej Polsce.

Artysta tu umiejętnie połączył krzyż, nagość, Jezusa, krew, kopulację i siku. Nie sięgnął jednak po wszystkie środki wyrazu bo nie wykorzystano tu ludzkiego kału i wymiocin.
Jest to w końcu sztuka a najważniejszy jest tu przekaz,a Hermann Nitsch jest cenionym uznanym artystą choć trochę kontrowersyjnym, więc proszę o zrozumienie.
Jak chcesz krytykować to najpierw musisz obejrzeć to przedstawienie w całości.
Kiedy w Polsce?
https://www.youtube.com/watch?v=buVnoeamVxw&t=621s


Pn wrz 02, 2019 22:43
Zobacz profil
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Niezła próba prowokacji


Pn wrz 02, 2019 22:57

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
Alus napisał(a):
Praktycznie to w latach 70-80-tych XX w totalitarna władza PRL bała sie obywateli.

Tak nigdy nie było: owszem, władza bała się obywateli w sensie strachu przed masowymi protestami, rozruchami. W różnych okresach próbowano różnych polityk. Gdy Gierek brał pożyczki na zachodzie, musiał trochę poluzować politykę wewnętrzną, a gdy uznał że poszło to trochę za daleko, zaczęły się napaści i pobicia przez "nieznanych sprawców" ( Kisielewski, najścia na dom Kuronia itp.). Gdy sprawę nagłaśniała Wolna Europa, śrubę odkręcano, do czasu.W sumie i tak byliśmy najweselszym barakiem w obozie... ale barakiem.
Co do tematu wątku, nie bardzo widzę, jaka możne być sprzeczność pomiędzy takimi wartościami europejskimi jak demokracja, wolność mediów, swoboda wypowiedzi, tolerancja religijna itp. z wartościami katolickimi. Czy gdzieś w Unii KrK jest prześladowany ?

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt wrz 03, 2019 7:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Wartości katolickie a wartości Europejskie-sprzeczności
zepp napisał(a):
Co do tematu wątku, nie bardzo widzę, jaka możne być sprzeczność pomiędzy takimi wartościami europejskimi jak demokracja, wolność mediów, swoboda wypowiedzi, tolerancja religijna itp. z wartościami katolickimi. Czy gdzieś w Unii KrK jest prześladowany ?

A kto tu mówi o sprzecznościach w tym co Ty wymieniłeś?
Natomiast jest różnica w podejściu do tego czym jest przemoc i na czym ma polega wolność.

Aborcja to według tego co naucza Kościół jest zabijaniem, a według wartości europejskich pozbawianie prawa do aborcji jest przemocą wobec kobiet. Jest tu więc wyrazna sprzeczność.
Wystarczą same spoty dzieci z zespołem Downa(we Francji) aby kogoś to oburzało i należało to zakazać ponieważ drażni to sumienie i zle wpływa na zdrowie psychiczne kobiety. Troska o zdrowie kobiety jest tu więc najważniejsza.

Adopcja dzieci przez pary homo według wartości chrześcijańskich jest to krzywdzenie dzieci ponieważ takiemu dziecku brakować będzie matki czy ojca. W Europie Zachodniej nie ma to żadnego znaczenia.
We Francji już samo skłanianie homoseksualistów do zaprzestania kontaktów seksualnych może być już niedługo przestępstwem i podlegać karze ograniczenia wolności.


Wt paź 08, 2019 9:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL