Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Krytyka ludzkości 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka ludzkości
Kiedyś uważałem Anglików za świetnych, teraz bardziej tak uważam Irlandczyków (i mają świetną muzykę ludową), z drugiej strony nie wiem, czy przypadkiem to Anglicy nie mieli racji walcząc ze zbuntowaną kolonią.
Okazuje się że koloniści płacili wręcz śmieszne podatki, ale każdy pretekst jest dobry.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 26, 2019 8:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Krytyka ludzkości
Andy72 napisał(a):
... lepiej być patriotą niż kosmopolitą, ...

Zdecydowanie tak. Patriotyzm to przywiązanie do własnej społeczności. To działanie na rzecz jej dobra. I nie ma tu znaczenia, że pojęcie narodowości jest stosunkowo świeże. To ino nowa forma tworzenia społeczeństwa. Elementem wiążącym może być mowa, wiara, zwierzchnictwo. Tak, to ostatnie było jeszcze 300 lat temu podstawowym pojęciem państwowotwórczym. Jeszcze w połowie ubiegłego wieku zdarzały się wsie, w których żyli "tutejsi", dla których pojęcie narodowości nie miało żadnego znaczenia.
Ale tak jak kiedyś lojalność w stosunku do suwerena, tak teraz lojalność w stosunku do narodu jest czynnikiem tworzącym naród i świadomość państwową. I to jest patriotyzm.


Pt kwi 26, 2019 8:23
Zobacz profil
Post Re: Krytyka ludzkości
A kto należy do narodu? Jakie są kryteria? Język? Miejsce urodzenia? Wychowania? Pochodzenie rodziców? Wygląd? Obchodzenie Lanego Piniedziałku?


Pt kwi 26, 2019 8:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Krytyka ludzkości
Kael napisał(a):
A kto należy do narodu? Jakie są kryteria? Język? Miejsce urodzenia? Wychowania? Pochodzenie rodziców? Wygląd? Obchodzenie Lanego Piniedziałku?

Takie pytania to prowokowanie do rasizmu, czy szowinizmu. Wyszukiwanie różnic i ich podkreślanie.
A naród to wspólnota ludzi dbających o dobro społeczne. Com wyjaśnił w przedostatnim zdaniu poprzedniego postu.


Pt kwi 26, 2019 8:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka ludzkości
Kryterium może być Historia. Czy identyfikujemy się z nią. Tak więc bolszewicy nie byli Rosjanami.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 26, 2019 8:32
Zobacz profil
Post Re: Krytyka ludzkości
andej, czyli Ukrainiec, Syryjczyk i Grek z urodzenia, dbający o dobro społeczne tam gdzie mieszkają (np w Polsce) są częścią polskiego narodu? Odważna teza.


Pt kwi 26, 2019 8:46

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka ludzkości
Andy72 napisał(a):
Kryterium może być Historia. Czy identyfikujemy się z nią. Tak więc bolszewicy nie byli Rosjanami.

Co nie znaczy popierając historię że Niemiec ma traktować Hitlera jako swoją historię, Hitler to była rakowata narośl, a przykładem niemieckiego patrioty może być von Stauffenberg.
Zauważyłem ostatnio wybielanie Hitlera: JKM twierdzi że nie wiedział o zagładzie Żydów, a film Machulskiego Ambassada w żartobliwy sposób tez wybiela.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 26, 2019 9:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Krytyka ludzkości
Andy72 napisał(a):
Jestem dumny (i mam do tej dumy powody) z tego że jestem Polakiem, jestem dumny że jestem katolikiem, ale wstyd mi że jestem człowiekiem patrząc na ludzkość.

Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam.


Pt kwi 26, 2019 9:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka ludzkości
SweetChild napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Jestem dumny (i mam do tej dumy powody) z tego że jestem Polakiem, jestem dumny że jestem katolikiem, ale wstyd mi że jestem człowiekiem patrząc na ludzkość.

Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam.

Tylko ja nie pisałem o sobie, tylko o katolicyzmie (mam nie być dumny z Jezusa i apostołów?) i polskiej historii, z której jestem dumny.
Czy zamiast tego proponujesz szowinizm gatunkowy?
Czy to że jestem Polakiem to dzieło przypadku, czy też było to zaplanowane przed stworzeniem świata? A z drugiej strony, dlaczego nikt nie uważa za przypadkowe że jest człowiekiem, a mógł być jakimś zwierzęciem?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 26, 2019 9:33
Zobacz profil
Post Re: Krytyka ludzkości
Andy72 napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Jestem dumny (i mam do tej dumy powody) z tego że jestem Polakiem, jestem dumny że jestem katolikiem, ale wstyd mi że jestem człowiekiem patrząc na ludzkość.

Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam.

Tylko ja nie pisałem o sobie, tylko o katolicyzmie (mam nie być dumny z Jezusa i apostołów?) i polskiej historii, z której jestem dumny.
Czy zamiast tego proponujesz szowinizm gatunkowy?
Czy to że jestem Polakiem to dzieło przypadku, czy też było to zaplanowane przed stworzeniem świata? A z drugiej strony, dlaczego nikt nie uważa za przypadkowe że jest człowiekiem, a mógł być jakimś zwierzęciem?

Mickiewicz członek sekty "Koło Sprawy Bożej" był zdecydowanie mądrzejszy od św Pawła nauczającego chrześcijan: nie masz Greka, ani Żyda, nie masz niewolnika, ani wolnego, nie masz mężczyzny, ani kobiety: albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie(Ga).


Pt kwi 26, 2019 9:41

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Krytyka ludzkości
Andy72 napisał(a):
Tylko ja nie pisałem o sobie, tylko o katolicyzmie (mam nie być dumny z Jezusa i apostołów?) i polskiej historii, z której jestem dumny.

Jak czytałem Twojego posta, to przypomniał mi się ten cytat, ale może niesłusznie.


Pt kwi 26, 2019 9:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka ludzkości
A Jezus mówił do Faustyny : "Polskę szczególnie umiłowałem".
Polsce nie grozi nacjonalizm, widać raczej przegięcie w drugą stronę - mamy wstydzić się że jesteśmy Polakami.
Przypomina mi się fragment z Misia ale odnośnie wykształcenia, celnicy pytają się "jakie ma pan wykształcenie", - wyższe - odpowiada ze wstydem :D
https://www.youtube.com/watch?v=h04UBP-179s

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 26, 2019 9:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka ludzkości
Bo jak się zbytnio przegina, to wreszcie się odgina: :D
Moje ulubione drzewo - W. Młynarski
https://www.youtube.com/watch?v=q9nzOUE6hBw

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 26, 2019 9:56
Zobacz profil
Post Re: Krytyka ludzkości
Andy72 napisał(a):
A Jezus mówił do Faustyny : "Polskę szczególnie umiłowałem".
Polsce nie grozi nacjonalizm, widać raczej przegięcie w drugą stronę - mamy wstydzić się że jesteśmy Polakami.
Przypomina mi się fragment z Misia ale odnośnie wykształcenia, celnicy pytają się "jakie ma pan wykształcenie", - wyższe - odpowiada ze wstydem :D
https://www.youtube.com/watch?v=h04UBP-179s

Polskę szczególnie umiłowałem ja jeżeli posłuszna będzie wywyższę ja w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra która przygotuje świat na ostateczne Moje przyjście.
Istota w jeżeli - czyli przyjmie całą naukę Chrystusa, nie dzielą ją na kawałki pasujące do poglądów poszczególnych grup.
A "iskra", którą wielu utożsamia ze św Janem Pawłem II, tak wiele w swoim przekazie wskazywała na zagrożenia wynikające z nacjonalizmów.


Pt kwi 26, 2019 10:05

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka ludzkości
Polsce akurat nie grozi nacjonalizm,lepiej nie pisać jakim narodom grozi ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 26, 2019 10:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL