Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 5:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Następna strona
 Konfederacja - czy warto poprzeć? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Wg K.Karonia, prawicowego znawcy marksizmu w Polsce, Manifest z Ventotene to program do stworzenia komunistycznej Europy :o https://www.youtube.com/watch?v=W9vROz8VtI8


Wt paź 22, 2019 15:08
Zobacz profil
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
I co to zmienia w treści manifestu?
Nadal jest zgodny z neomarksizmem.


Wt paź 22, 2019 15:14
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
A wiecie, że bym zrobił coś, co Jockeyowi nigdy do głowy nie wpadło?;Mianowicie wziąłbym ten cały manifest i przeczytał. Leży gdzieś na Sieci polskie tłumaczenie, oczywiście nieprawicowe, bo wierzyć w prawdomówność polskiej prawicy to koncepcja odrobinę samobójcza?


Wt paź 22, 2019 15:19
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Przeczytaj. Ja czytałem wersje angielska


Wt paź 22, 2019 15:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Jockey napisał(a):
I co to zmienia w treści manifestu?
Nadal jest zgodny z neomarksizmem.

Ciekawe, czy propagują go lewaccy naukowcy na polskich uczelniach? :? Może w końcu Konfederacja przedstawi nagrania pokazujące spisek lewacki, gdzie studenci są indoktrynowani i zmuszani do wiary w marksizm.


Wt paź 22, 2019 15:32
Zobacz profil
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
A to pytanie do Konfederacji. Wbrew temu co próbują tu mi imputować ja nie zgadzam się we wszystkim z Korwinowcami. Wręcz uważam ze z korwinizmu się wyrasta. Z tezami narodowców tym bardziej się nie zgadzam. Chociaż niektóre tezy narodowców są OK. Ale co do neomarksizmu w UE to się z nimi zgadzam. A co do promocji na uczelniach polskich to ciężko mi powiedzieć. Od zakończenia studiów nie byłem na uczelni żeby słuchać wykładów. Czasami jakieś kursy zawodowe robiłem ale to nie wykłady z neomarksizmu.


Wt paź 22, 2019 15:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Jockey napisał(a):
I co to zmienia w treści manifestu?
Nadal jest zgodny z neomarksizmem.


A co to jest "neo-marksizm"? Czy to tylko taki pojemny wór, jak "lewactwo"? Czy są jakieś wymierne kryteria, które pozwalają go identyfikować i odróżnić od, przykładowo, socjaldemokracji, chrześcijaństwa socjalnego* czy socjalliberalizmu?

Czy to wszystko też i tak neo-marksizm?


*taka konserwatywna partia w Niemczech, CSU, się z tym identyfikuje.
_____________________

Na uzupełnienie sprawdziłem szybkim guglem, co tam internet pisze o "komunistycznym manifeście". Będą tylko dwa linki, ale reszta jest do, pardon, wyrzygania wtórna.

https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PS/ni ... ksizm.html

"Przez wiele lat unijny włoski polityk i główny inspirator manifestu – Spinelli był komunistą, który za swoje radykalne i skrajne poglądy został usunięty z partii komunistycznej."

Został wyrzucony, bo sprzeciwiał się poparciu komunistów dla stalinizmu. Co w owych czasach wśród komunistów określano "trockizmem" (aż dziw, że kato-prawicowe portale biorą te oskarżenia za dobrą monetę). A wrócił do włoskich komunistów w roku 1973, jak ci odcięli się od poparcia dla ZSRR a zmienili politykę na tzw. eurokomunizm.

Zauważmy, że o komunizmie Rossiego ani słowa. Po prostu, wespół w zespół, wiadomo. O Colornim nawet wspomnienia nie ma.

"W „Manifeście z Ventotene” jego komunistyczni autorzy"

Wiadomo, jeden autor nie starczy. Liczba mnoga działa lepiej na wyobraźnię.
__

http://wgospodarce.pl/informacje/62431- ... ropejskiej

"Od zapomnianego komunisty do ojca europejskiej integracji

Manifest z Ventotene nie zdobył nigdy nadmiernej popularności a sam Spinelli nigdy nie znał się szczególnie znanym intelektualistą."

Trochę dziwne, że najbardziej znana postać z tej trójki jest określana jako "zapomniany / nie-szczególnie-znany". W latach 1970-76 był członkiem Komisji Europejskiej, gdzie najpierw zawiadywał resortem badań i gospodarki, a potem resortem handlu. Przez cały czas od 1946 opracowywał też różne projekty przekształcenia luźnej konfederacji gospodarczej w ściślejszą federację polityczną. Owszem, za życia był cały czas przegłosowywany przez "konfederatów", niemniej jego idee były stale podstawą ideową frakcji "federalistów".

" Podczas pobytu na wyspie poznał innego lewicowego intelektualistę, Ernesto Rossiego."

Rossi miał na koncie epizod w gazecie wydawanej przez Mussoliniego. Po opuszczeniu jego poglądy nie dają się jednoznacznie umiejscowić, dopiero po napisaniu manifestu przystępuje do socjaldemokratycznej Partito d’Azione.

"Rossi zrezygnował wtedy ze swoich ambicji. Wstąpił w 1955 roku do skrajnie antyklerykalnej włoskiej Partii Radykalnej. Aż do swojej śmierci w 1967 zajmował się głównie walką z Kościołem Katolickim."

Do śmierci Rossiego Partia Radykalna była niewiele znaczącą partyjką we włoskim planktonie, dopiero w 1976 miała pierwsze sukcesy wyborcze. Pierwsza znana "antykościelna" inicjatywa polityczna, czyli Lega Italiana per il Divorzio (liga włoska za rozwodami) powstała z inicjatywy tej partii w roku 1969. Szczerze mówiąc nie znam więcej detali z życiorysu tego gostka, ale jeżeli gdzieś-tam walczył z Kościołem, to nie pozostawiło to po sobie jakiegoś znaczącego śladu.

____________


EDIT: Link do polskiej strony jest na oficjalnych stronach UE, nie trzeba używać jakichś autorskich tłumaczeń:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 8203863476

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt paź 22, 2019 15:45
Zobacz profil
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Odżizas, ale się musieli nudzić w tym więzieniu. Also, pora mi iść po receptę na okulary.

Ale przyznaj-no się, Jockey: nie chodzi Ci wcale o żadne marksizmy i inne idee, tylko o to, że narodowi spadkobiercy dumnych jak cholera panów braci Sarmatów muszą teraz kołatać po prośbie do jakiejś Unii Europejskiej, która ma ich za nic. Przecież słuszniej by było, gdyby było na odwrót - c'nie?


Wt paź 22, 2019 15:56
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Pudło. Nie jestem narodowcem. U Dmowskiego tylko niektóre idee popieram. I tak zgodność z narodowcami mam na około 10%. Już mi bliżej do Korwina chociaż tylko wybiórczo. Ogólnie uważam ze jest utopista.


Wt paź 22, 2019 17:22
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Mhm. No, mnie chodziło o naród w sensie - my, Naród Polski. Taka wspólnota ludzi w Odrowiślu, ostatnio chyba coraz bardziej teoretyczna, bo dzieląca się na dwa narody potomne.


Wt paź 22, 2019 17:48
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Hmn ja nie zaliczam się do żadnego z nich. Jeśli masz na myśli PO i PiS
A co do my Naród. To nigdy czegoś takiego nie było.


Wt paź 22, 2019 17:59
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Jockey napisał(a):
Wręcz uważam ze z korwinizmu się wyrasta.
Ba! Nawet Korwin wyrósł ostatnio z korwinizmu. I w ogóle swoimi działaniami Korwin doprowadził do tego, że jacykolwiek polscy korwiniści zostali równo rozsmarowani na kilka kanap ostatecznie wchłoniętych przez różnorakie partie. Najsmutniejsze jest to, że rolę korwinizmu, jako ideologii dla młodych gniewnych zajął nacjonalizm.
Cytuj:
Ale co do neomarksizmu w UE to się z nimi zgadzam.
Zgadzasz się, zgadzasz, ale nie potrafisz tej tezy nijak uzasadnić. A gdy tę tezę próbuje się zakwestionować, zachowujesz się agresywnie i nerwowo.


Śr paź 23, 2019 8:17
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Jockey napisał(a):
Hmn ja nie zaliczam się do żadnego z nich. Jeśli masz na myśli PO i PiS

Nie, mam na myśli konflikt między kulturą dobrotliwej życzliwości i kulturą trzymania sumienia za mordę.

Jockey napisał(a):
A co do my Naród. To nigdy czegoś takiego nie było.

Ciekawe. To co było, jak nie było niczego?


Śr paź 23, 2019 12:31
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Nie było jedności Narodu. Mówię o takim tworze do jakiego odwołuje się wielu narodowców tworząc jakieś dziwne mitologie. Wybielając Polaków i tworząc jakieś dziwne mity. Zawsze były jakieś grupy. Jeśli myślisz o Sarmatach czy ogólnie o Szlachcie to oni między sobą oczywiście tworzyli coś na kształt narodu. Ale dolne warstwy społeczne były w pogardzie. Chłopi pańszczyźniani to można powiedzieć niewolnicy. Zaczęło coś się zmieniać po rozbiorach.


Śr paź 23, 2019 13:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konfederacja - czy warto poprzeć?
Jockey napisał(a):
Nie było jedności Narodu. Mówię o takim tworze do jakiego odwołuje się wielu narodowców tworząc jakieś dziwne mitologie


Po prostu pojęcie narodu było inne w wieku XVI i inne w wieku XIX, w dobie kiełkujących nacjonalizmów, które przeorały tak nasz kontynent, jak i parę innych. Taki Kopernik podczas studiów mógł się zapisać do "nacji niemieckiej", żeby po powrocie do kraju iść na służbę polskiego króla i bronić kraju przed najazdami rycerzy "domu niemieckiego".

Jockey napisał(a):
Chłopi pańszczyźniani to można powiedzieć niewolnicy.


Oj nie przesadzajmy z tą "Tokarszukowszczyzną". Z Rosji do Rzeczypospolitej zbiegło około 1 milionów chłopa*, z Prus uciekało (m.in. do Rz-plitej) ćwierć miliona, ok. 1/3 populacji.

*gra słów zamierzona.

Cytuj:
Zaczęło coś się zmieniać po rozbiorach.


Zaczęło się zmieniać w czasie rozbiorów. Przed rozbiorami był już epizod z mieszczaninem Kilińskim, jak i chłopem Wojciechem Bartosem, później Głowackim. Ale już udział chłopów w Powstaniu Styczniowym był więcej niż sporadyczny. A od 1895 działa już Stronnictwo Ludowe, protoplasta, wiadomo.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr paź 23, 2019 14:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL