Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 202 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Następna strona
 Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o filmie 
Autor Wiadomość
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
towarzyski_pelikan napisał(a):
Alus napisał(a):
Bo przecież piekarze, humaniści, lekarze, gangsterzy, złodzieje, kolarze niczym sie nie różnią od duchownych.

W oczach ateistów niczym, więc szczególnie oni nie powinni się przede wszystkim koncentrować na duchownych.

Nie wypowiadaj się za innych, chyba, że sam kiedyś byłaś ateistką i wiesz z autopsji o czym mówisz.
Ateizm nie pozbawia ludzi empatii, współczucia, miłości, mylisz ateizm ze zwyrodnieniem.


Kael napisał(a):
Osobiście uważam, że bierność to współwina.
Teraz powinien iść nacisk na biskupów o ujawnienie wszystkich faktów i ustąpienie, bądź procesy kanoniczne wszystkich, którzy chronili pedofilów. Jak wytłumaczyć młodzieży, że sakrament bierzmowania z rąk abp Głodzia to łaska a nie obrażanie Pana Boga? A to sprawa najbliższych dni.
Fałszywa pokora i milczenie to otwarcie drzwi do wyjścia z Kościoła głównie młodzieży, która zakłamania nie toleruje. Czyli tej najlepszej.

Ale kto może sprawić ten skuteczny nacisk - dziennikarze, biskupi, Stolica Apostolska.
Nie dokonam tego ja, czy inni wierzący, bo kto zechce wysłuchać naszego zdania?....marsze? - natychmiast zostaną wysłane zastępy "obrońców Kościoła" uzbrojonych po zęby. Natłuką komuś a władza uzna "sam sobie winieneś, bo po co tam szedłeś komunisto, złodzieju, ateisto"
I tak w praktyce wygląda walka dołów Kościoła z hierarchami trwającymi w sojuszu z dobrą zmianą.
W diecezji, gdzie mądry ordynariusz skompletował mądrych kurialistów, działanie jest od ręki - moja kuria kielecka zadziałała natychmiast po zgłoszeniu sprawy molestowań przez ks. Jana. Ksiądz już nie mieszka w domu księży emerytów zapewne został przeniesiony do jakiegoś domu opieki, a dokumentacja o pozbawienie kapłaństwa jest już w Watykanie.
Abp Głódzia nic nie ruszy, chyba jedynie odczułby coś gdyby go pozbawić zgromadzonych dóbr materialnych i flaszki - tego rodzaju biskupi to kompromitacja i środek na odpychanie ludzi od Kościoła :(
TW to ks Jan, Cybula, Jankowski, pozostali przedstawieni w dopuścili się czynów pedofilskich dopuszczali się w wolnej Polsce po 1989r.


Wt maja 14, 2019 7:43
Post Re: Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o fi
Owszem, możesz dokonać: rozmowami z proboszczem, (sensownymi) petycjami i ... ograniczeniem ofiar pieniężnych oraz wymogiem rozliczania się z nich i przez proboszcza i przez biskupa.
Poza tym uświadamianiem dzieci (w twoim wypadku wnuków), że wszelkie "tajemnice" przed rodzicami oznaczają, że coś jest niedobre, że nikt (nawet ciocia) nie ma prawa go dotykać bez jego zgody, że ma prawo krzyczeć i uciekać nie tylko przed obcym na ulicy ale i przed księdzem czy trenerem itd.
Limit ślepego zaufania się, moim zdaniem, wyczerpał.


Wt maja 14, 2019 8:24
Post Re: Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o fi
Kael napisał(a):
Owszem, możesz dokonać: rozmowami z proboszczem, (sensownymi) petycjami i ... ograniczeniem ofiar pieniężnych oraz wymogiem rozliczania się z nich i przez proboszcza i przez biskupa.
Poza tym uświadamianiem dzieci (w twoim wypadku wnuków), że wszelkie "tajemnice" przed rodzicami oznaczają, że coś jest niedobre, że nikt (nawet ciocia) nie ma prawa go dotykać bez jego zgody, że ma prawo krzyczeć i uciekać nie tylko przed obcym na ulicy ale i przed księdzem czy trenerem itd.
Limit ślepego zaufania się, moim zdaniem, wyczerpał.

Realnie i bez oporów to jedynie mogę zadbać o bezpieczeństwo wnuków i regulować kwestię ofiar finansowych.
Jesli chodzi o rozmowy z proboszczem - owszem, zdarzało mi się ingerować w sprawy parafii, ale trudno byłoby to określić mianem rzeczowej rozmowy. Proboszcz z uśmiechem starał się jedynie jak najszybciej się mnie pozbyć, co mu wcale nie ułatwiałam. Ale jestem przekonana, że gdybym chciał porozmawiać o kwestiach pedofilii pogoniłby by mnie bez pardonu.


Wt maja 14, 2019 8:41
Post Re: Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o fi
Alus, ty nie musisz z nim o pedofilii rozmawiać.
W Niemczech wprowadzono procedury, że każdy, kto ma kontakt z dziećmi musi obowiązkowo przejść szkolenie, na jakie zachowania może sobie pozwolić, na co musi uważać i gdzie ma się zwrócić, jeśli coś podejrzewa.
Dokładnie to samo powinno być w Oolsce. Każdy ksiądz (i nie tyljo) powinien szanować prywatność innych osób i wiedzieć, że wspólnota pilnuje i dzieci i jego.
Ale i w kwestii finansów, jawność i przejrzystość powinna być oczywista. Ludzie (jeszcze) powierzają swoje pieniądze proboszczom, ale to przecież ich pieniądze na całą parafię, a nie "zarobek" proboszcza do swobodnego wykorzystania.


Wt maja 14, 2019 8:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
akruk napisał(a):
Zaniechania? Przecież biskupi bronili i chronili tych zwyrodnialców.

Podobno w Polsce ponad 90% obywateli to katolicy, hierarchia ciągle się na to powołuje. Gdzie oni teraz są? Gdzie są pikiety przed kuriami? Gdzie są marsze sprzeciwu? Listy zbiorowe protestujące i żądające stanowczych, konkretnych rozliczeń? Wierni oburzają się na księży-pedofili na forum, na fejsiku, w prywatnych rozmowach. I nie robią NIC.
"Że wam się, k*wa*, chce poświęcić całą niedzielę, żeby Adama ścigać" [szyderczy śmiech księdza].

Te 90% katolików to mit. Ilu ludzi osobiście się nawróciło i oddało swoje życie Jezusowi? Ilu zna i rozumie nauczanie KK opisane w KKK? ITD
Może brakuje nam empatii? Jesteśmy może katolikami-indywidualistami. Skrzywdzono cudze dziecko - nie moje. Co mnie to obchodzi. Niech się tym policja i hierarchowie zajmą. Nie mam czasu na pikiety. Wielu ludzi nie wierzy, że biskupi mogli wierzyć i nic nie robić.


Wt maja 14, 2019 9:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o fi
Hmm... Kiedy tak z dekadę temu zaczynałem udzielanie się na podobnych forach, sprawa dotyczyła Ameryki, Irlandii, Meksyku. W Polsce był - zawsze błędnie zaliczany do pedofili - Paetz molestujący (dorosłych) kleryków i osławiony już proboszcz z Tyławy.

Wtedy, owszem, broniłem Kościoła, ale zasadniczo w kwestii pokazywania różnic między udokumentowanymi lub przynajmniej dobrze uzasadnionymi raportami a medialną relacją. Wprawdzie parę przypadków oskarżeń było, delikatnie mówiąc, mocno podejrzanych, jednakże nie podzielałem i nie podzielam opinii, że są tam same zmyślenia. Jakaś część oskarżeń będzie niesłuszna, z drugiej strony jakaś część pokrzywdzonych się nie zgłosi, szacuję, że to się gdzieś wyrównuje.

Ale, wracając do tematu, już wtedy twierdziłem, że pojawienie się takiej fali skandali w Polsce jest tylko kwestią czasu. Pamiętam, że wtedy nawet niektórzy co bardziej antyklerykalni ateiści nie wierzyli, że coś podobnego mogłoby mieć miejsce w Polsce. Bo w Polsce KRK był wywłaszczony ze szkół i sierocińców, że był pod kontrolą UB i tak dalej. A ze strony konserwatywnych katolików padał argument, że wszystkiemu jest winna zaraza rewolucji seksualnej 68, a ta do Polski dotarła trzy dekady później, więc nie ma co się bać, będzie dobrze. To na tym zgniłym zachodzie seminaria były infiltrowane przez homseksualistów / ateistów / masonów (niepotrzebne skreślić), w PL natomiast tych bezeceństw nie było, nie ma, i zapewne nigdy nie będzie.

Cóż, zarówno racjonalne jak i te "mniej racjonalne" argumenty okazały się błędne. A mój wrodzony pesymizm znowu miał rację. Pewne mechanizmy powstawania tych skandali są uniwersalne, zarówno po stronie przyczyn takowych zboczeń, obchodzenia się z nimi wewnątrz Kościoła, jak i reakcji społeczno-medialnej. I nie, nie lubię mieć racji w takich przypadkach.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 14, 2019 10:30
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Marek_Piotrowski napisał(a):
Pomyślec, że kiedyś Kościół sobie radził
No nie. Fakt, że były kanony nie dowodzi tego, że Kościół sobie radził lepiej, niż dzisiaj.
Cytuj:
Synod w Elwirze (306 r.) kanon 71: „Ci, którzy gwałcą chłopców, nie otrzymają komunii nawet w godzinie śmierci”
No to akurat jest kiepskawy przykład. Synod w Elwirze był sławetny przede wszystkim z tego, że był synodem ikonoklastycznym. Okazuje się, że także nowacjanistycznym.

akruk napisał(a):
@Marek_Piotrowski
Zamilcz. Milcz, obrońco haniebnych przestępstw i procedur kleru. Milcz, bo bronisz systemu chroniącego zbrodniarzy. Milcz, zanim cię nazwę wulgarnymi słowami.

Deszcz ognia i siarki na was wszystkich, którzy wyszukujecie usprawiedliwień. I zawołał donośnym głosem: Upadł, upadł Wielki Babilon i stał się siedliskiem demonów i schronieniem wszelkiego ducha nieczystego...
akruk – nie jesteś zbyt inteligentny na takie pretensjonalne tony? Gdzie niby Marek broni systemu chroniącego zbrodniarzy? Gdzie usprawiedliwia pedofilę, lub chronienie pedofilów?


Wt maja 14, 2019 10:33
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
zefciu napisał(a):
akruk – nie jesteś zbyt inteligentny na takie pretensjonalne tony? Gdzie niby Marek broni systemu chroniącego zbrodniarzy? Gdzie usprawiedliwia pedofilę, lub chronienie pedofilów?
Usiłuje przerzucać odpowiedzialność na rzekome homolobby i zwerbowanie pokazanych na filmie księży przez służby bezpieczeństwa oraz usprawiedliwia Crimen Solicitationis.

Przy okazji:
Wypowiedź biskupa Nycza w sprawie ks. Olejniczaka, porównana ze stwierdzeniami, jakie padają w filmie, ujawnia mataczenia i kłamstwa członków organizacji kościelnej.

Tylko nie mów nikomu napisał(a):
- Jest dalej kapłanem. Znajduje się w ośrodku misyjnym jako kapłan bez przydziału.
[...]
Wizyta w ośrodku misyjnym.
- Chodzi mi o księdza Olejniczaka.
- Ale go tutaj nie ma.
- Przecież jest tutaj na stronie diecezji, że jest tutaj.
- No i co z tego, że jest? On jest wędrownym.
- W jakim sensie wędrownym? Wędruje?
- A w jakim sensie pan pyta? Znalazł pan na stronie księdza Olejniczaka i co pan chce od księdza Olejniczaka?
- Chciałbym się go spytać, po prostu, jak to jest, że ma dożywotni zakaz pracy z dziećmi i zaraz mogę pani pokazać wyrok, a jeździ po rekolekcjach?
- Proszę pana, na pewno nie jeździ po rekolekcjach.
- To zaraz pani pokażę.
- Proszę pana, na pewno nie prowadzi rekolekcji dla dzieci.
- A byście wiedzieli o tym, że prowadzi? Na własną rękę jest możliwość, żeby on pojechał sobie sam gdzieś?
- Na pewno nie.

Tylko nie mów nikomu napisał(a):
Autorzy filmu, czekając na reakcję proboszcza, w której ks. Olejniczak prowadzi rekolekcje, między sobą, na podstawie odpowiedzi z ośrodka misyjnego:
- Bo jest pytanie, dlaczego jego przełożeni mu na to pozwolili? Przecież to nie jest tak, że ksiądz sobie wyjeżdża.
Proboszcz wraca i mówi:
- Kończymy tę rozmowę...
[...]
Do księdza proboszcza, który już wszedł na schody i umyka do budynku:
- Tylko... ja mam pytanie jedno. Jaki jest tryb, że taki człowiek przyjeżdża na rekolekcje? Tylko tego chciałem się dowiedzieć.
- Nie wiem, jaki jest tryb. Dzięki.

Reakcja zwierzchników, kiedy film ujawnił fakty; cytaty za TVN24.pl napisał(a):
Rzecznik [kurii] podkreślił jednocześnie, że "kuria nie wiedziała o tym, że ksiądz Dariusz prowadzi rekolekcje".
[...]
W rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że nikt księdzu Olejniczakowi nie zlecał prowadzenia rekolekcji. - Wręcz przeciwnie: miał zakazaną pracę z dziećmi. Ten zakaz - niestety - złamał. Proboszczowie sami sobie wybierają rekolekcjonistów. On też został wybrany przez tego proboszcza na północy Polski. Jego wina [księdza Olejniczaka - przyp. red.] teraz polega na tym, że złamał zakaz sądowy i mój zakaz wszelkiej pracy z dziećmi - zaznaczył metropolita. Według kardynała, do wygłaszania rekolekcji "szuka się księży, których się powszechnie zna".


Wt maja 14, 2019 11:37
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Co do samego Nycza, to naiwnością byłoby wierzyć w jego zapewnienia:
https://oko.press/ksiadz-pedofil-kardynal-nycz/


Wt maja 14, 2019 11:50
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
akruk napisał(a):
Usiłuje przerzucać odpowiedzialność na rzekome homolobby
A skąd wiesz, że rzekome? Z tego co na podstawie badań twierdzi Frederik Martel np. nie istnieje żadne scentralizowane homolobby, jednakże sieć ukrywania homoseksualizmu zazębia się w KRK z siecią ukrywania pedofilii.
Cytuj:
i zwerbowanie pokazanych na filmie księży przez służby bezpieczeństwa
No nie da się ukryć, że SB też mogła donieść właściwym organom.
Cytuj:
oraz usprawiedliwia Crimen Solicitationis
A co tutaj usprawiedliwiać? Walka z przestępstwem solicytacji (tak pedofilczej, jak i dorosłej) jest czymś, co należy usprawiedliwiać?


Wt maja 14, 2019 12:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o fi
akruk napisał(a):
Usiłuje przerzucać odpowiedzialność na rzekome homolobby i zwerbowanie pokazanych na filmie księży przez służby bezpieczeństwa oraz usprawiedliwia Crimen Solicitationis.


Crimen Solicitationis, gdyby było stosowane prawidłowo, mogłoby - być może - przyczynić się do wykrycia niektórych sprawców. Z bardziej znanych spraw przynajmniej u o. Maciela pedofilia była połączona z solicytacją (Jeżeli akruk nie zna różnicy, to mogę wyjaśnić).

Z badań z Irlandii (raport sędziny Murphy, źródła chwilowo pod ręką nie mam) wynikało, że większość kurii albo nie znała i nie stosowała C.S. wcale, albo tylko jego przestarzałą wersję z roku bodajże 1917.

Poza tym już od kilku lat przy podobnych pytaniach próbuję się dowiedzieć, czy znany jest choć jeden przypadek, przy którym ofiara molestowania została zmuszona do milczenia pod rygorem C.S. I nie, klauzula milczenia przy ugodzie pozasądowej to nie "praktycznie to samo" (I tu mogę na życzenie wyjaśnić różnicę). Więc nadal czekam.

________________________


akruk napisał(a):
Co do samego Nycza, to naiwnością byłoby wierzyć w jego zapewnienia:
https://oko.press/ksiadz-pedofil-kardynal-nycz/


Od kogo jak kogo, ale od akruka oczekuję, że rozróżnia pedofilię i molestowanie niepełnoletnich bez wyjaśniania.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 14, 2019 12:27
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
zefciu napisał(a):
akruk napisał(a):
Usiłuje przerzucać odpowiedzialność na rzekome homolobby
A skąd wiesz, że rzekome? Z tego co na podstawie badań twierdzi Frederik Martel np. nie istnieje żadne scentralizowane homolobby
Właśnie. Przeczytaj jeszcze raz, co sam napisałeś.

zefciu napisał(a):
jednakże sieć ukrywania homoseksualizmu zazębia się w KRK z siecią ukrywania pedofilii.
Nic dziwnego, że się zazębia, bo w KRK chroni się i broni "swoich" w różnych przypadkach. Nie ze względu na rodzaj przestępstwa przecież, ale ze względu na przynależność do tej samej grupy: kleru. Porównanie z mafią, jakie zaczęło się często pojawiać, w tym przypadku także jest trafne.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
i zwerbowanie pokazanych na filmie księży przez służby bezpieczeństwa
No nie da się ukryć, że SB też mogła donieść właściwym organom.
(Należałoby najpierw udowodnić, że SB wiedziała o pedofilii tych TW). A przede wszystkim to w żadnej sposób nie zmienia odpowiedzialności instytucjonalnego Kościoła za te przypadki.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
oraz usprawiedliwia Crimen Solicitationis
A co tutaj usprawiedliwiać? Walka z przestępstwem solicytacji (tak pedofilczej, jak i dorosłej) jest czymś, co należy usprawiedliwiać?
Walka za pomocą TAJNEJ instrukcji? Zobowiązującej składające doniesienie ofiary do milczenia, pod karą ekskomuniki?

Nawiasem mówiąc, instrukcja nie dotyczy tylko kościelnego przestępstwa solicytacji, czyli nakłaniania do seksu w związku podczas spowiedzi lub w związku z nią, ale również aktów homoseksualnych (p.71-72) lub obcowania z dziećmi bez względu na płeć (p.73).


Wt maja 14, 2019 12:34
Post Re: Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o fi
Bert04 napisał(a):
To na tym zgniłym zachodzie seminaria były infiltrowane przez homseksualistów / ateistów / masonów (niepotrzebne skreślić), w PL natomiast tych bezeceństw nie było, nie ma, i zapewne nigdy nie będzie


Bo były. W kraju Berta biskupi "nie czekając na decyzję Rzymu" będą zmieniać sobie nauczanie nt. Homo, rozwodów itd. To juz jawna schizma. Mam nadzieję że jak najszybciej będą ekskomunikowani razem z stukniętymi kardynałami, którzy na taki pomysł wpadli

Wynik 68, dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu


Wt maja 14, 2019 12:35
Post Re: Tomasz Sekielski, "Tylko nie mów nikomu" - dyskusja o fi
Od kogo jak od kogo, ale od berta04 oczekiwałbym odpowiedzialności za słowa, a nie insynuacji. Widocznie się pomyliłem.


Wt maja 14, 2019 12:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
akruk napisał(a):
Walka za pomocą TAJNEJ instrukcji? Zobowiązującej składające doniesienie ofiary do milczenia, pod karą ekskomuniki?


Każde zdradzenie tajemnicy spowiedzi prowadzi do automatycznej ekskomuniki. No a crmien solicitationis, jak nazwa (?) wskazuje, dotyczy tajemnicy spowiedzi.

Cytuj:
Nawiasem mówiąc, instrukcja nie dotyczy tylko kościelnego przestępstwa solicytacji, czyli nakłaniania do seksu w związku podczas spowiedzi lub w związku z nią, ale również aktów homoseksualnych (p.71-72) lub obcowania z dziećmi bez względu na płeć (p.73).


Oraz zoofilii, także w p. 73. I tylko jeżeli chodzi o skutki karne. Zresztą trudno oczekiwać, że w tym ostatnim przypadku obowiązuje przysięga tajemnicy od ofiary. Zresztą całe punkty 72-74 określają, na ile C.S. musi a na ile może być stosowane, w zależności od tego, czy crimen pessimum zachodzi równocześnie z crimen sollicitationis, a co, jeżeli nie.
___________

akruk napisał(a):
Od kogo jak od kogo, ale od berta04 oczekiwałbym odpowiedzialności za słowa, a nie insynuacji. Widocznie się pomyliłem.


Załączenie linku bez komentarza też się liczy jako insynuacja?

"Mają wtedy powyżej 15 lat, ale nie są jeszcze pełnoletni."

I tak, wiem, dotyczy to tylko pewnego wycinku sprawy, niemniej akurat tego, o którego chcesz tutaj podpiąć abpa jako, nie wiem, współwinnego co najmniej.


_______________
_______________

Quinque napisał(a):
Bo były. W kraju Berta biskupi "nie czekając na decyzję Rzymu" będą zmieniać sobie nauczanie nt. Homo, rozwodów itd. To juz jawna schizma.

... i murzynów też biją.
Cytuj:
Mam nadzieję że jak najszybciej będą ekskomunikowani razem z stukniętymi kardynałami, którzy na taki pomysł wpadli

Wynik 68, dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu


Jak dobrze więc, że w PL tego nie było, chyba że to reptilianie opanowali polskie seminaria i przez to teraz ta cała granda.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 14, 2019 12:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 202 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL