Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej 
Autor Wiadomość
Post 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Francja jak co roku w 14 Lipca, świętuje wybuch Rewolucji Francuskiej. Jest to o tyle ciekawe że rewolucjoniści w swoim okrucienstwie nie cofali się przed niczym. Mało tego, jaki pierwsi zaczęli używać piecy krematoryjnych. Rewolucja Francuska i osoby za nią odpowiedzialne odpowiadają za śmierć ponad 300 tyś ludzi. Unia Europejska jako ta którą tak bardzo interesuje praworządność w Polsce, powinna potępić fakt że we Francji ludziom winnym zbrodni ludobójstwa stawia się pomniki

A tak pisał generał Westermann, o ludności Wandei która stawiała opór Bandytom spod sztandaru "Wolności, równości i braterstwa"
Cytuj:
Nie ma już Wandei, obywatele republikanie. Wraz ze swymi kobietami i dziećmi zginęła ona pod naszą wolną szablą. Grzebię ją w bagnach i lasach Savenay. Zgodnie z rozkazami, któreście mi dali, miażdżyłem dzieci kopytami koni, masakrowałem kobiety. Tępiłem wszystkich (…) My nie bierzemy jeńców, trzeba by im było dawać chleb wolności, litość to zaś nie rewolucyjna sprawa


N lip 14, 2019 12:43

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
"Kto sieje wiatr zbiera burze".
Kilka wiekow nieprawdopodobnego wyzysku ludnosci przez Kosciol i monarchie w czasach monarchi absolutnej Bourbonow doprowadzilo do tego wybuchu i stad takie a nie inne jego skutki.
Ale tego jakos nie zauwazyles.
Czy moze uwazasz ze chlopom i mieszczanstwu za czasow Walezjuszy a potem Bourbonow zylo sie luksusowo ?
Podobna rewolucja przeciwko katolicyzmowi i monarchii absolutnej odbyla sie rowniez w Anglii ( choc bardziej rozciagnieta w czasie ) ale niemniej krwawa.
Czy to wiec przypadek ze te 2 kraje byly wiodacymi gospodarczo i politycznie w XIX i XXw w Europie ?


N lip 14, 2019 16:04
Zobacz profil
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Że niby co? Francja na początku XVIII wieku była najbogatszym krajem Europy. A co za tym idzie świata. Już pomijam całkowicie fakt że to właśnie Kościół i Król pomagał biedocie. Natomiast republikanie, biedocie której nie podobały się nowe rządy posylali kulę w łeb(jak ktoś miał szczęście). Jak ktoś miał pecha to dusił się pod wodą Loary. A przedtem(jak był dziewczynką) był gwałcony... Pragnę tylko przypomnieć że powstanie w Lyonie z 1793 roku było spowodowane tym że biedota płaciła podatki takie same jak klasa wyższa. Przez co wegetowała. Aha, jednym z powodów wybuchu powstania Wandejskiego było zmuszenie chłopów do zapisania się do armii przed zbiorami przez co nie mogli wyżywić rodziny

Nie ma to jak powtarzać bajki o złych rojalistach, i wspaniałych republikanach co to rzekomo walczyli w imię wolności i wspólnego dobrobytu. Prawda jest taka że rewolucję przeprowadzili nieudacznicy którzy w starym porządku nie dostaliby sie do czyszczenia kibli. A nawet jeśli, nawet jeśli przyjąć wersję że przyczyną rewolucji była bieda społeczna. To nikomu, żadnemu królowi nie przyszłoby do głowy żeby urządzić holocaust swoich poddanych. Tak jak to zrobił nierząd republikanski


N lip 14, 2019 17:27
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
A najbardziej pomagała królowa - chleba nie ma ją, to niech jedzą ciastka.


N lip 14, 2019 17:49
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Nigdy czegoś takiego nie powiedziała


N lip 14, 2019 18:46

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Będzie ciekawie, bo w dużej mierze zgadzam się z Quinque. Nie oznacza to, że uważam, że przed rewolucją było super, ale bilans wychodzi na niekorzyść rewolucjonistów i ośmielę się porównać bilans z ... rewolucją bolszewicką. To do czego dopuszczano się w imię wolności i równości trudno oceniać pozytywnie.

To co zacytowała Alus jest najprawdopodobniej prawdą, aż tak władza się nie orientowała, ale zamiast skracać o głowę można było kazać im żyć kilka miesięcy na poziomie biedoty, aby zrozumieli w czym problem i wprowadzili rozsądne zmiany.

Uważam, że zmiany były potrzebne, ale wybrano fatalną metodę.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lip 14, 2019 19:35
Zobacz profil
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Poprawka. Maria Antonina rzeczywiście wypowiedziała to zdanie, z tym że chodziło o to iż w wyniku nieurodzaju z lat 87-89 brakowało kwaśnego chleba, za to było pod dostatkiem chleba słodkiego, z którego robiło się ciastka. Poleciła więc ludziom jeść ciastka co by nie pomarli z głodu przez kilka dni, zanim nie przyjedzie dostawa

Bieda przedrewolucyjnej Francji to mit, rozpowszechniany na rzecz propagandy. Fakty natomiast są takie, Francja była najbogatszym krajem Europy. I każda warstwa społeczna bogaciła się(z wyjątkiem wiejskiej szlachty). Faktem jest to że szlachta i księża nie płacili podatków. Ale, ci pierwsi musieli odbywać obowiązkową służbę wojskową, a ci drudzy musieli utrzymywać prawie wszystkie szkoły i wszystkie szpitale

IrciaLilith napisał(a):
Uważam, że zmiany były potrzebne, ale wybrano fatalną metodę

A co za różnica? Zgodnie z tym w co wierzy IrciaLilith, każdy po śmierci zamienia się w nawóz. Co za różnica czy umrze w wieku 15 czy 80 lat?


N lip 14, 2019 20:06

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Quinque- skąd teoria, że jestem materialistką? Fakt- byłam ateistką i nadal nie jestem teistką w świetle standardowych definicji, ale to nie jest równoznaczne z materializmem. Więcej - nawet gdy byłam ateistką nie uważałam mojego ciała za mnie a za narzędzie.
Według mnie nasze ciała to cenne narzędzia i po prostu należy o nie dbać, bez znaczenia czy to Twoje ciało czy innej istoty. Tak samo z umysłem, to też cenne narzędzia i warto o nie dbać.

Quinque- widzę, że uczciwie zgłębiłeś temat, czym się różni obowiązek utrzymywania szkół i szpitali od podatku? No i czy te szkoły i szpitale były dostępne dla wszystkich?
Skoro znasz temat- dlaczego akurat wiejska szlachta się nie bogaciła?
Potrafisz przedstawić konkretne argumenty na rzecz tego, że bieda przedrewolucją to mit?
Chętnie zgłębię temat, bo pamiętam jakie zmiany w moich poglądach wywołało uczciwe przyjrzenie się np inkwizycji, kwestii krucjat, zacofania średniowiecza, itd i wyszło na to, że oświeceniowa propaganda nadal działa a prawda nie jest taka prosta i oczywista. Nadal nie popieram wielu akcji, bo w praktyce zawsze gdy zgłębię temat okazuje się, że i jedna strona i druga wpadła w błędy poznawcze.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lip 14, 2019 20:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Quinque napisał(a):
w wyniku nieurodzaju z lat 87-89 brakowało kwaśnego chleba, za to było pod dostatkiem chleba słodkiego, z którego robiło się ciastka

A ja, głupia, całe życie ciastka piekę z ziarna pszenicy zmielonej na mąkę :D Możesz mi wyjaśnić jak wygląda (mile widziane zdjęcie) i gdzie rośnie słodki chleb oraz jak z niego zrobić ciastka?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lip 14, 2019 21:22
Zobacz profil
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Użyłem skrótu myślowego. Chodziło o jakiś tam składnik. Nie chcę mi się teraz sprawdzać dokładnej nazwy. Ale co to ma do rzeczy? Świętowanie 14 Lipca. To promocja totalitaryzmów


N lip 14, 2019 21:38
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Jeżeli w wyniku nieurodzaju, to mogło brakować zboża, a nie jakiegoś tam składnika, bo oprócz mąki skłądnikami są woda i sól. Co się nie urodziło? Woda, sól? :D Chleb na zakwasie (nie kwaśny, a na zakwasie) jest pieczony zarówno z żytniej jak i pszennej mąki.
Określenie chleb kwaśny i słodki oraz, że z chleba robi się cioastka, to nie są skróty myślowe. To jest ... wyraz ignorancji/niechlujstwa?
Quinque napisał(a):
Ale co to ma do rzeczy? Świętowanie 14 Lipca. To promocja totalitaryzmów

Jeśli nie zauważyłeś, to oświadczam, że nie dyskutuję w temacie, a jedynie pragnę zwrócić uwagę na konieczność precyzyjnych wypowiedzi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lip 14, 2019 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
A monarchia absolutna nie byla totalitaryzmem ?


Pn lip 15, 2019 0:10
Zobacz profil
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Jak ktos jest przekonany, ze monarchia pochodzi od Boga, a demokracja od szatana, to zadna monarchia nie bedzie totalitaryzmem.majatk
Ta monarchia wydawala na siebie sama majatek, a reszta obywateli miala byc szczesliwa z "miski ryzu" (cytat z, przxznaje, wspolczesnego, klasyka). A ze tego ryzu na skutek chocby klesk nieurodzaju bylo coraz mniej, to chyba ... przeczekac mieli?

Ta super bogata Francja byla w glebokim kryzysie finansowym.
W 1781 upubliczniono fakty: 505 miliony wplywow, 620 milionow wydatkow, z czego polowa to byly splaty kredytow i odsetek dlugu panstwowego, 25% szlo na armie, 19% na administravje, a 6% na utrzymanie krolewskiego dworu
No i te liczby wywolaly skandal.
Cytuj:
w roku 1788 dług państwowy pochłonął aż 41% budżetu, podczas gdy dwór królewski 15%, wojsko i dyplomacja 27%, a inne wydatki 17%

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rewolucja_francuska

Sytuacja byla skomplikowana i tak naprawde, to sprawa Francuzow. Jezeli chca swietowac akurat zburzenie Bastylii, jako symbol wolnosci i poczatek tego, co maja dzis, to nikt im tego nie moze zabronic.

Wielu Polakow ciagle czci bezmyslnie Bonapartego, ktory tez zadnym zbawca nie byl.


Pn lip 15, 2019 5:22
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Oczywiście prawdą jest to, że Maria Antonina nigdy niczego takiego nie powiedziała. Nie rozumiem, dlaczego Quinque się z tego wycofał na rzecz jakiejś bredni o jakimś tajemniczym składniku chleba, którego nie ma w brioszkach. Swoją szosą nie jest to pierwszy przypadek, gdy Quinque okazuje totalny brak wiedzy o tym, skąd się bierze jedzenie, co sprawia, że zaczynam podejrzewać, że tylko udaje mieszkańca wsi.

Kael napisał(a):
Wielu Polakow ciagle czci bezmyslnie Bonapartego, ktory tez zadnym zbawca nie byl.
Dla Polski był. Tzn. sytuacja Polaków po wojnach napoleońskich była lepsza niż przed. Polacy mieli autonomiczne państwo z własną armią i parlamentem. A że potem Polacy postanowili to wszystko zaprzepaścić, to już inna bajka.


Pn lip 15, 2019 6:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Quinque napisał(a):
Bieda przedrewolucyjnej Francji to mit, rozpowszechniany na rzecz propagandy. Fakty natomiast są takie, Francja była najbogatszym krajem Europy. I każda warstwa społeczna bogaciła się(z wyjątkiem wiejskiej szlachty). Faktem jest to że szlachta i księża nie płacili podatków. Ale, ci pierwsi musieli odbywać obowiązkową służbę wojskową, a ci drudzy musieli utrzymywać prawie wszystkie szkoły i wszystkie szpitale

Na 25 mln Francuzów przypadało ok. 120 tys. duchowieństwa, które miało we władaniu jedną dziesiątą wszystkich ziem uprawnych we Francji. A poza tym dochodem duchowieństwa była dziesięcina, którą był opodatkowany każdy grunt. Pieniędzy było w bród, choć niższe duchowieństwo nie bardzo było zadowolone, że tylko wysocy dostojnicy mogli pławić się w luksusie.
Tadeusz Rydzyk, jako szeregowy redemptorysta, nie zrobiłby biznesu w przedrewolucyjnej Francji.


Pn lip 15, 2019 6:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL