Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Polityka i prawo w PRL kontra czasy obecne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: Polityka i prawo w PRL kontra czasy obecne
Jockey napisał(a):
U nas jest wciąż patologia bo jesteśmy państwem post kolonialnym i wciąż mamy podział na tych którzy współpracowali i tych którzy nie współpracowali z okupantem.
Nie jesteśmy państwem kolonialnym.

Kolonializm to polityka podboju i przejmowania obcych terytoriów oraz podporządkowywania sobie zamieszkującej tam ludności przez państwa europejskie. Trend kolonializmy przypadł historycznie na XV i XVI wiek i był nierozerwalny związany z odkryciami geograficznymi i dokonanym później podziałem globu ziemskiego między mocarstwa kolonialne. Celem kolonizacji było zdobycie i wprowadzenie różnych form eksploatacji terytoriów zamorskich, wzbogacenie się metropolii, poszerzenie strefy wpływów w świecie i wzmocnienie siły państwa kolonizującego. Kolonizacji podlegały państwa Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej. Po II wojnie światowej można było wyróżnić imperia kolonialne brytyjskie, francuskie, belgijskie, holenderskie, portugalskie.

Dla mnie zaś patologią jest myślenie, że Polska mogłaby być państwem kolonialnym.


N gru 22, 2019 14:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Polityka i prawo w PRL kontra czasy obecne
ga1robe napisał(a):
Dla mnie zaś patologią jest myślenie, że Polska mogłaby być państwem kolonialnym.

Na usprawiedliwienie @Jockey zauważę, że podobieństw jest sporo: eksploatacja (węgiel za przysłowiowe walonki), wzbogacenie kosztem Polski, poszerzanie wpływów ZSRR, wzmocnienie siły gospodarczej i militarnej tzw. bloku wschodniego. Posłuchaj retoryki odpowiednika prawicy w Rosji: przynieśli nam wyzwolenie i cywilizację.
Mówienie o PRL jako kolonii to ostra, przerysowana retoryka ale usprawiedliwiona.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 22, 2019 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Polityka i prawo w PRL kontra czasy obecne
Kozioł napisał(a):
Historycy po prostu zajmują się historią. Bardzo często są z sobą niezgodni, czasami idą po bandzie.
Kto ma rozsądzać którzy historycy mają główny, obowiązujący nurt budować?


Ministerstwo Prawdy. Historycznej. W PIS przekonanie, że kto panuje nad przeszłością panuje nad teraźniejszością, to oczywisty dogmat. Dlatego właśnie takie ministerstwo Prawdy PIS stworzył już dawno. I nie ma się co łudzić, że nawet po nauczce jaką im dali USA z Izraelem, wycofają się z represji wobec tych, którzy owej ustalonej przez Ministerstwo Prawdy prawdy przyjąć nie będą chcieli. :roll:

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn gru 23, 2019 14:45
Zobacz profil
Post Re: Polityka i prawo w PRL kontra czasy obecne
ga1robe napisał(a):
Dla mnie zaś patologią jest myślenie, że Polska mogłaby być państwem kolonialnym.


Polska aspirowała do posiadania kolonii. Chociażby Madagaskar. Ale nie tylko, inne krainy także.


Pn gru 23, 2019 14:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Polityka i prawo w PRL kontra czasy obecne
equuleuss napisał(a):
ga1robe napisał(a):
Dla mnie zaś patologią jest myślenie, że Polska mogłaby być państwem kolonialnym.


Polska aspirowała do posiadania kolonii. Chociażby Madagaskar. Ale nie tylko, inne krainy także.


Wynikało to z modnych ówcześnie prądów yntelektualnych, głoszących że handel międzynarodowy jest złem samym w sobie i że należy dążyć do autarkii gospodarczej - co wymagało właśnie posiadania kolonii i tym samym "rodzimych" "produktów kolonialnych"

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn gru 23, 2019 16:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL