Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 2:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy istnieje prawicowe państwo? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Dalej nie rozumiem w jaki spsob wladza krola pochodzi od Boga, moze jasniej wytlumaczysz?
Czy jest jakis zapis, znak czy cokolwiek innego mowiacego o tym ze Bog tak stwierdzil?
Bo to ze krolowie czy papieze tak twierdzili nic dla mnie nie znaczy - po prostu nastepne klamstwo dla maluczkich. No i to co Bert podniosl, a co z reszta swiata? O wiele wieksza w wiekach srednich niz katolicka Europa?


Wt cze 30, 2020 14:49
Zobacz profil
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
subadam napisał(a):
Dalej nie rozumiem w jaki spsob wladza krola pochodzi od Boga, moze jasniej wytlumaczysz?
Czy jest jakis zapis, znak czy cokolwiek innego mowiacego o tym ze Bog tak stwierdzil?
Bo to ze krolowie czy papieze tak twierdzili nic dla mnie nie znaczy - po prostu nastepne klamstwo dla maluczkich. No i to co Bert podniosl, a co z reszta swiata? O wiele wieksza w wiekach srednich niz katolicka Europa?

W Księdze Samuela (8,5-22) lud żydowski prosi Samuela (ostatniego sędziego Izraela) o ustanowienie im króla. Bóg wyraża zgodę - Wysłuchaj ich żądania i ustanów im króla".


Wt cze 30, 2020 15:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Auto ciach

Rozumiem że w pewnych kręgach to nie do pomyślenia, że prawak i faszol Salazar mógł tak uważać no ale cóż. Raz, Salazar nie objął władzy w wyniku zamachu z 1926 roku(btw, zamachowcy inspirowali się przewrotem Majowym) tylko w 1928 roku. I dwa, Salazar w 1933 roku przeprowadził referendum ogólnokrajowe. Np Franco referenda nigdy nie przeprowadził bo nie uznawał legislacji demokratycznej


????

QQ, masz irytujący zwyczaj, że nie odpowiadasz na teksty interlokutorów, tylko mówisz sam ze sobą, z jakimś "wirtualnym oponentem". W powyższym poście stosujesz to wielokrotnie, ale wybrałem ten jeden przykład. Dla wyjaśnienia, <auto-ciach> oznacza, że sam wyciąłem tekst który tam wpisałem. Zauważyłem, że popełniłem tam błąd, czas edycji jest ekstremalnie krótki, więc tylko szybko skasowałem i nic nie wymyśliłem w miejsce. Tu powiem tyle, że nie odnosiłem się do Salazara, tylko do kwestii boskiego pochodzenia władzy, i tyle.

A Ty? Co "rozumiesz" pod kwestią <auto-ciach>? Jakie daty wyczytałeś z <auto-ciach>, że musisz mnie korygować? Może myślisz, że <auto-ciach> oznacza "<prawak-faszol>" Jakimi drogami podąża Twoje myślenie, że z tego drobnego <auto-ciacha> potrafisz wykrzesać tyle ciętej riposty?

Chciałem skomentować resztę, tekstu, ale nie ma sensu, więc tylko tyle. Tak jak prawica nie opiera się na monarchizmie, tak demokracja nie opiera się na referendach. Są to być może sprawy zbliżone, ale wcale nie tożsame. Pokazuje to choćby wynik:

https://en.wikipedia.org/wiki/1933_Port ... referendum

99,52% głosów. Takie wyniki to dziś tylko krynica demokracji, czyli Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Płn.) może wykazać. Salazar tak dobry jak Kim Ten Teges!


A co do reszty, moim jedynym komentarzem będzie:

<auto-ciach>

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 30, 2020 17:54
Zobacz profil
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
subadam napisał(a):
Czy jest jakis zapis, znak czy cokolwiek innego mowiacego o tym ze Bog tak stwierdzil?
Bo to ze krolowie czy papieze tak twierdzili nic dla mnie nie znaczy - po prostu nastepne klamstwo dla maluczkich. No i to co Bert podniosl, a co z reszta swiata? O wiele wieksza w wiekach srednich niz katolicka Europa?
No przecież było już cytowane. Pismo Święte naucza, że „władza pochodzi od Boga”. Naucza także, że należy się władzy ziemskiej podporządkować, o ile władza ta nie zmusza nas do sprzeciwienia się Bogu. Tylko że:
  • Zasada ta dotyczy wszelkiej władzy. Przede wszystkim dotyczy władz pogańskiego Cesarstwa Rzymskiego (bo tacy władcy byli ziemskimi zwierzchnikami Apostoła Pawła i adresatów jego listów). Nie ma żadnych podstaw, aby również władza demokratyczna nie była „pochodzącą od Boga”.
  • Zasada ta nie obiecuje, że jacykolwiek władcy ziemscy będą idealni. Doskonale ilustruje to przykład Alus – władza Saula pochodzi od Boga, ale Saul jest kiepskim władcą i domaganie się króla wychodzi Izraelitom bokiem.
  • Zasada ta skierowana jest do osób poddanych władzy. Ma ona nakłaniać ludzi do podporządkowania się władzy ziemskiej, jednocześnie prowadząc walkę duchową. Przeciwstawia się tendencjom rewolucjonistycznym. Quinque interpretuje ją dokładnie na opak – jako zasadę, która pozwala oceniać władców i domagać się osadzenia na tronie takiego władcy, który się Quinque podoba.


Śr lip 01, 2020 7:16

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Gzaze dziekuje za tlumaczenie, jeszcze pytanie ktora czesc Pisma Swietego naucza "ze wladza pochodzi od Boga"? Stary czy Nowy Testament?


Śr lip 01, 2020 13:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
subadam napisał(a):
Gzaze dziekuje za tlumaczenie, jeszcze pytanie ktora czesc Pisma Swietego naucza "ze wladza pochodzi od Boga"? Stary czy Nowy Testament?

Nowy Testament. List św. Pawła do Rzymian.


Śr lip 01, 2020 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Dzieki i dzieki Alus za ksiege Samuela.


Śr lip 01, 2020 19:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Wydaje mi się, że Watykan jest prawdziwym prawicowym Państwem


N lis 08, 2020 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Watykan jest teokratyczną, elekcyjną monarchią absolutną.

_________________
ksiądz


Pn lis 09, 2020 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Papież nie jest monarchą ani królem, więc z tą monarchią to bym tak nie przesadzał. Jest to państwo, które ma swoje granice , ma swoją stolicę , itp.


Pn lis 09, 2020 23:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
@IPW, proponuję metodę trzech kroków:
- sprawdź co oznacza słowo "monarcha"
- przeczytaj "konstytucję" Stolicy Apostolskiej
- przeczytaj Kodeks Prawa Kanonicznego o Stolicy Apostolskiej i władzy papieża.

Miłej lektury życzę. :)

_________________
ksiądz


Wt lis 10, 2020 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Sory, ale nie mam czasu.


So lis 14, 2020 23:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Czy istnieje definicja państwa prawicowego?

Moim zdaniem, balansujemy między dwoma systemami społecznymi: [post]feudalizmem a spuścizną socjalizmu (faszyzm i komunizm to jego odłamy). Między zmierzchem rynku liberalnego, a powoli zastępującym go rynkiem spekulatywnym.


N lis 15, 2020 8:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Jeżeli istnieją państwa prawicowe, to muszą też istnieć państwa lewicowe, no i chyba centrum.


N lis 15, 2020 23:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL