Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy istnieje prawicowe państwo? 
Autor Wiadomość
Post Czy istnieje prawicowe państwo?
No właśnie, czy istnieje takie państwo? Istotę prawicy określił pewnien ekskomunikowany biskup w 1815 roku, co ciekawe biskup ten z pochodzenia Francuz wystąpił przeciw królowi i monarchii Burbonów w 1791 roku, i przeszedł do stanu świeckiego. A więc istotą prawicy jest legitymizm polityczny(lewica powstała właśnie w opozycji do przedstawicieli tego nurtu. Choć wtedy pojęcie nie funkcjonowało). O czym mówi ten nurt polityczny? ano o tym że jedyną legalistyczną władzą jest władza monarchiczna i dziedziczona(władza z nadania boskiego). Czy więc istnienieje takie państwo? Otóż nie, i dawno państwa prawicowe upadły(wszystkie w XIX wieku oprócz Austro-Węgier). Co prawda np. Istniały monarchie jak w Hiszpanii czy Portugalii, ale nie były to monarchia legitymistyczne. Np. Prawowity dziedzic tronu Portugalii nie został koronowany w 1830 roku. A monarchia Hiszpnaska była monarchią liberalną. Zresztą, jeden z Hiszpańskich myślicieli mówił o królowej Izabelli "ani z niej królowa ani katoliczka". Ostatecznie monarchia ta upada w 1931 roku A król zostaje wygnany. Jedynym prawicowym(a przynajmniej najbliższym prawicy) krajem było państwo Franco. Mówię najbliższym Gdyż nie zrestaurował on monarchii za co był krytykowany przez karlistów. Państwo to dogorywało już w latach 60'tych aż ostatecznie upadło w 1975 roku. Od tamtej pory żadnego państwa nie można nazwać prawicowym. Pomijam tu Portugalię Salazara bo ani on nie przywrócił monarchii, ani nie nadal religii katolickiej uprzywilejowanego statusu


Pn cze 29, 2020 12:14
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
A co to wedlug ciebie jest "prawicowe" panstwo?


Pn cze 29, 2020 13:11
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Kael napisał(a):
A co to wedlug ciebie jest "prawicowe" panstwo?
Napisał przecież. Państwo prawicowe to państwo legitymistyczne. A legitymizm to jest taka ideologia, która wzięła tezę iż „każda władza od Boga pochodzi” i na jej podstawie dowodzi, że jednak nie każda.

Po co nam dwa terminy „prawicowość” i „legitymizm”, gdy oba znaczą to samo, nie wiemy.


Pn cze 29, 2020 13:18
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Ok, nie dotyczatalam.
Mam wrazenie, ze takie panstwa sa i dzis na Polwyspie Arabskim.

Ale ani nie pojmuje, dlaczego monarchia mialaby miec nadludzkie pochodzenie (biorac pod uwage i jej powstanie i pochodzenie krolow tudziez ich niemoralne zycie) ani po co komu wlasnie takie "prawicowe panstwa".


Pn cze 29, 2020 13:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Quinque napisał(a):
No właśnie, czy istnieje takie państwo? Istotę prawicy określił pewnien ekskomunikowany biskup w 1815 roku, co ciekawe biskup ten z pochodzenia Francuz wystąpił przeciw królowi i monarchii Burbonów w 1791 roku, i przeszedł do stanu świeckiego.


A czemu tak mało informacji? Ten były biskup przeszedł do stanu świeckiego i dobrowolnie zadeklarował się członkiem trzeciego stanu w 1789. Był zwolennikiem nacjonalizacji (!?) posiadłości kościelnych. W 1791 został ekskpmunikowany przez Piusa VI za przysięgę na konstytucję, poddającą Kościół państwu. W porę ewakuował się z kraju, żeby potem być ministrem spraw zagranicznych u Napoleona. A jak czas Napoleona się skończył, sprawował tę samą fuchę u restaurowanych Burbonów. Panie i panowie, o to "człowiek o sześciu głowach", Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord.

Obrazek

Zaiste doskonała postać żeby oddać dzisiejsze "rozczłonkowanie" prawicy. Trochę konserwatyści, trochę rewolucjoniści. Trochę za Kościołem, ale czasem trochę przeciw. I jak przy tym jesteśmy, określenie "prawica" i "lewica" zostało ukute w czasach Rewolucji Francuskiej właśnie. Zgodnie z moimi informacjami wywodzi się z głosowania nad wetem królewskim 27 sierpnia 1789, kiedy zwolennicy przyjęcia weta (czyli stronnicy króla) stanęli po prawej stronie sali a zwolennicy odrzucenia weta - po lewej. I tak z prostego procesu głosowania ukuły się terminy, które do dziś straszą w politycznych dyskusjach, tak samo nieprecyzyjne wtedy jak i dziś.

Cytuj:
A więc istotą prawicy jest legitymizm polityczny(lewica powstała właśnie w opozycji do przedstawicieli tego nurtu. Choć wtedy pojęcie nie funkcjonowało). O czym mówi ten nurt polityczny? ano o tym że jedyną legalistyczną władzą jest władza monarchiczna i dziedziczona(władza z nadania boskiego).


Jak już zauważył gzaze, jest mocna różnica między stwierdzeniem "każda władza od Boga pochodzi" a "tylko władza pochodząca od Boga jest legalna". O ile pamiętam uwagi Jezusa do instytucji cesarstwa czy św. Pawła do władzy ogólnie, nie było tam takich zastrzeżeń. Ogólnie kwestia "boskiego pochodzenia" władzy Tyberiusza będzie ciężka do uzasadnienia, ja się tam nie podejmuję.

Cytuj:
Czy więc istnienieje takie państwo? Otóż nie


Prawdziwi Szkoci też nie istnieją, howgh.

Cytuj:
Np. Prawowity dziedzic tronu Portugalii nie został koronowany w 1830 roku.


A w Polsce Piastowie wyparli Popielidów i tak się wszystko zaczęło.

Cytuj:
Ostatecznie monarchia ta upada w 1931 roku A król zostaje wygnany. Jedynym prawicowym(a przynajmniej najbliższym prawicy) krajem było państwo Franco. Mówię najbliższym Gdyż nie zrestaurował on monarchii za co był krytykowany przez karlistów.


W końcu zrestaurował. I tym samym zrobił już nie gwóźdź ale i kompletną trumnę dla hiszpańskiej prawicy.

Cytuj:
Pomijam tu Portugalię Salazara bo ani on nie przywrócił monarchii, ani nie nadal religii katolickiej uprzywilejowanego statusu


A skąd teraz religia katolicka? Gdzie w powyższym wywodzie o legaliście, który sutannę biskupią zrzucił, była mowa o uprzywilejowanym statusie czegokolwiek?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 29, 2020 14:02
Zobacz profil
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Bert04 napisał(a):
A czemu tak mało informacji?

Bo szersze przedstawianie tej postaci nie ma sensu. Gdyż żaden monarchista nie będzie stawiał za wzór przyzwoitości Charla Morasa
Cytuj:
I tak z prostego procesu głosowania ukuły się terminy, które do dziś straszą w politycznych dyskusjach, tak samo nieprecyzyjne wtedy jak i dziś

Przecież nie raz pisałem kiedy to powstały te terminy, i wielokrotnie podkreślałem że prawica to byli sympatycy króla
Cytuj:
Jak już zauważył gzaze, jest mocna różnica między stwierdzeniem "każda władza od Boga pochodzi" a "tylko władza pochodząca od Boga jest legalna"

Bez znaczenia, mówię jak te sprawę widzi prawica. A widzi tak że tylko władza pochodząca od Boga jest prawdziwa. Reszta to uzurpatorstwo i wywrócenie ładu. Zresztą, jak już wspomniałem hasło karlistów brzmiało "należy przywrócić sprawom ich właściwe miejsce" a to jeszcze XIX wiek

Btw, proszę o przedstawienie mi jednego państwa z monarchią katolicką
Cytuj:
"boskiego pochodzenia" władzy Tyberiusza będzie ciężka do uzasadnienia, ja się tam nie podejmuję.

Ani ja. Który papież potwierdził swoim autorytetem ważność władzy Tyberiusza? Jeżeli żaden, to Tuberiusz był takim samym Uzurpatorem jak cesarz Japonii, Abraham Lincoln czy Józef Piułsudzki
Cytuj:
A w Polsce Piastowie wyparli Popielidów i tak się wszystko zaczęło

Być może. Natomiast z punktu widzenia prawicy królowie Portugalii od 1837(poprawka, w tym roku Ferdynand II zmarł. Pomulyliło mi się z Hispzanią)do 1908 byli nieprawowici
Cytuj:
W końcu zrestaurował. I tym samym zrobił już nie gwóźdź ale i kompletną trumnę dla hiszpańskiej prawicy.

Tylko reprezwntatywną. Nie jest to monarchia o jakiej chodziło karlistom. Natomiast Przyczyny upadku frankizmu (szerzej hiszpańskiej prawicy) były dwie. A przynajmniej dwie najważniejsze. Pierwszą przyczyną była zdrada ze strony posoborowego Kościoła. Kościół usprawiedliwiał władze Franco przez wiele lat, aby następnie przyczynić się do jego upadku. A druga, to czarny pijar tworzony przez lewice której to Franco dał za dużo swobód. Społeczeństwo była tak zmanipulowane że Frankizmu nie było komu robić
Cytuj:
A skąd teraz religia katolicka?

Jako nieodłączny element ładu konserwatywnego i prawicowego
Cytuj:
Gdzie w powyższym wywodzie o legaliście, który sutannę biskupią zrzucił, była mowa o uprzywilejowanym statusie czegokolwiek?

W miejscu gdzie wspominam że legityzmim opiera się na władzy króla pochodzącej od Boga. A Salazar uznawał legislację demokratyczną


Pn cze 29, 2020 15:23

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
W jaki sposob wladza moze pochodzic od Boga?
IMHO to jakas bzdura do kwadratu.


Pn cze 29, 2020 16:26
Zobacz profil
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Normalnie, król jest jednym z przedstawicieli Boga na Ziemii i ma dbać o to żeby państwo prowadziło się zgodnie z Bozymi prawami


Pn cze 29, 2020 17:13
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Jak w Wlk Brytanii?

I jest ci obojetne po jakich trupach krol zostal krolem?

Czy tobie to "prawicowe psnstwo" jest do czegos potrzebne?


Pn cze 29, 2020 17:56
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Po co zadajesz mi głupie pytania? W Anglii królowa wyznaje heretycką religię zatem nie reprezentuje "interesów Boga"


Pn cze 29, 2020 18:08
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Nie ma glupich pytan tylko sa glupie odpowiedzi.

Powtorze: prawicowe panstwo jest ci do czegos potrzebne, czy tylko szukasz z ciekawosci?

Bo Watykan tez sie nie lapie: krol jest wybierany w wolnej elekcji. Nie wiem czy o to ci chodzi?


Pn cze 29, 2020 18:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Quinque napisał(a):
Bert04 napisał(a):
A czemu tak mało informacji?

Bo szersze przedstawianie tej postaci nie ma sensu. Gdyż żaden monarchista nie będzie stawiał za wzór przyzwoitości Charla Morasa


Po pierwsze, znowu przesunięcie definicji. Najpierw nawijasz o "prawdziwej prawicy" a teraz wyjeżdżasz z monarchistami. To nie są zbiory tożsame, choć bywało, że miały sporo wspólnego.

Cytuj:
Przecież nie raz pisałem kiedy to powstały te terminy, i wielokrotnie podkreślałem że prawica to byli sympatycy króla


Już wtedy to była tylko wspólnota interesów. Król był gwarantem ustroju, który konserwował przywileje stanu pierwszego i drugiego. Już wtedy też prawica była podzielona wewnętrznie na "frakcję kontrrewolucyjną", która chciała, żeby było tak jak było; i frakcję modernizacyjną, która chciała dokonać zmian wewnątrz starego ustroju. Poniżej przedstawiciel tej ostatniej frakcji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean_Joseph_Mounier

Cytuj:
Bez znaczenia, mówię jak te sprawę widzi prawica.


A kiedy dokładnie zostałeś wybrany na "rzecznika prasowego prawicy"?

Cytuj:
A widzi tak że tylko władza pochodząca od Boga jest prawdziwa. Reszta to uzurpatorstwo i wywrócenie ładu. Zresztą, jak już wspomniałem hasło karlistów brzmiało "należy przywrócić sprawom ich właściwe miejsce" a to jeszcze XIX wiek


Karliści, jak zauważyłeś, to monarchiści. Tę grupę łatwo zdefiniować - zwolennicy monarchii. Choć nawet tak grupa nie jest jednorodna, patrz wyżej. Zazwyczaj jest tak, że jeżeli król wspiera arystokrację, to arystokracja jest monarchistyczna, a jeżeli burżuazję, to kapitaliści śpiewają "God save the King or Queen"

Cytuj:
Btw, proszę o przedstawienie mi jednego państwa z monarchią katolicką


Watykan.

Cytuj:
Ani ja. Który papież potwierdził swoim autorytetem ważność władzy Tyberiusza?


Jezus w osławionym epizodzie kazał płacić podatek temu, kto jest "wydrukowany" na monecie. W owym czasie był to Tyberiusz właśnie.

Cytuj:
Być może. Natomiast z punktu widzenia prawicy królowie Portugalii od 1837(poprawka, w tym roku Ferdynand II zmarł. Pomulyliło mi się z Hispzanią)do 1908 byli nieprawowici


Nie wiem, co mnie obchodzą problemy Portugalii to, że tamtejsi monarchiści uważają siebie za "ostatnich prawdziwych prawicowców".

Cytuj:
Kościół usprawiedliwiał władze Franco przez wiele lat, aby następnie przyczynić się do jego upadku. A druga, to czarny pijar tworzony przez lewice której to Franco dał za dużo swobód. Społeczeństwo była tak zmanipulowane że Frankizmu nie było komu robić


Wypisz wymaluj już widzę, jak obecnie niemiłościwie panująca partia ma zamiar uzasadniać swoją - ewentualną - porażkę. Za mało wsparcia ze strony Kościoła i za dużo swobód dla opozycji.

Cytuj:
Cytuj:
A skąd teraz religia katolicka?

Jako nieodłączny element ładu konserwatywnego i prawicowego


Bo?

Cytuj:
Cytuj:
Gdzie w powyższym wywodzie o legaliście, który sutannę biskupią zrzucił, była mowa o uprzywilejowanym statusie czegokolwiek?

W miejscu gdzie wspominam że legityzmim opiera się na władzy króla pochodzącej od Boga. A Salazar uznawał legislację demokratyczną


<auto-ciach>

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 29, 2020 20:56
Zobacz profil
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
bert04 napisał(a):
Cytuj:
Btw, proszę o przedstawienie mi jednego państwa z monarchią katolicką


Watykan.


Monako moze tez.


Wt cze 30, 2020 6:01
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Quinque napisał(a):
Po co zadajesz mi głupie pytania? W Anglii królowa wyznaje heretycką religię zatem nie reprezentuje "interesów Boga"

Bo interes Boga to jedynie katolicy, całą pozostała resztę ludzkości przekazał demonowi.


Wt cze 30, 2020 6:57
Post Re: Czy istnieje prawicowe państwo?
Bert04 napisał(a):
Najpierw nawijasz o "prawdziwej prawicy" a teraz wyjeżdżasz z monarchistami. To nie są zbiory tożsame

Dla mnie są. A przynajmniej władza królewska jest ważną składową tego czym jest prawica
Cytuj:
Już wtedy to była tylko wspólnota interesów. Król był gwarantem ustroju, który konserwował przywileje stanu pierwszego i drugiego

Najpierw to trzeba zdominować to czym były stany, albo czym był lud, czym byli francuzi itd. Wbrew pozorom Rewolucjoności nie mieli jasnych definicji kategoryzujących klasy społeczne. I np. Tak według jednych patriotami byli tylko ci co płacili podatki i im należały się prawa. Itd.
Cytuj:
A kiedy dokładnie zostałeś wybrany na "rzecznika prasowego prawicy"?

No tak, rozumiem ze gdyby dotarło do ludzi to że prawica to skrajny konserwatyzm to ciężko by było wyzywać każdego kogo się nie lubi, od prawaków faszystów
Cytuj:
Karliści, jak zauważyłeś, to monarchiści

Ale nie pierwszą lepszą monarchię. Tylko katolicką z nadania papieża
Cytuj:
Watykan

Co ma liberalny posoborowy Watykan z liberalnym papieżem do władzy monarchicznej? Skoro po soborze właśnie z inicjatywy Watykanu usuwano z państw katolickich zapisy konstytucji mówiące o uprzywilejowanej pozycji religii katolickiej. Jak było w Hiszpanii czy Chile
Cytuj:
Jezus w osławionym epizodzie kazał płacić podatek temu, kto jest "wydrukowany" na monecie. W owym czasie był to Tyberiusz właśnie.

A co, miał zachęcać do buntu? Przecież to i dziś jest niemożliwe przywrócenie starego ładu więc i my sympatycy monarchii tolerujemy ten ustrój
Cytuj:
Nie wiem, co mnie obchodzą problemy Portugalii to, że tamtejsi monarchiści uważają siebie za "ostatnich prawdziwych prawicowców".

Pewnie się nie uważają. Gdyż w Portugalii nigdy nie było silnej sympatii do króla
Cytuj:
Auto ciach

Rozumiem że w pewnych kręgach to nie do pomyślenia, że prawak i faszol Salazar mógł tak uważać no ale cóż. Raz, Salazar nie objął władzy w wyniku zamachu z 1926 roku(btw, zamachowcy inspirowali się przewrotem Majowym) tylko w 1928 roku. I dwa, Salazar w 1933 roku przeprowadził referendum ogólnokrajowe. Np Franco referenda nigdy nie przeprowadził bo nie uznawał legislacji demokratycznej


Wt cze 30, 2020 12:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL