Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Soul33 napisał(a):
Poza tym samo zdarzenie, o którym wspomniałem miało miejsce kilkanaście lat temu, więc nie było tylu ułatwień.
Piszemy w rzeczywistości: tu i teraz. w takiej funkcjonujemy i w takiej widzimy, oceniamy Świat.
Soul33 napisał(a):
Ale generalnie to nie jest kwestia nauce nieznana i na pewno można to znaleźć w jakimś wiarygodnym źródle. Poza tym jest jeszcze kwestia zdolności odczuwania bólu (choć bez świadomości to raczej odruchy, ale niech będzie), która zaczyna się po 16. tygodniu - według mojej pamięci i AI.
Czyli osoby w pewnym okresie swojego życia niezdolne do odczuwania bólu przestają być ludźmi? Dlaczego :twisted: ?
Przepraszam ciebie ale to bzdurne kryterium. Kiedyś uważano, ze noworodki są niezdolne do odczuwania/rejestracji bólu i nie stosowano w operacjach znieczulenia ... ale nie zmieniało to postrzegania ich jako ludzi.

Soul33 napisał(a):
Uważam też, że uznawanie zygoty za równorzędną z dorosłym człowiekiem prowadzi do paradoksów choćby z punktu widzenia etyki katolickiej. Oba wynikają z faktu, że naturalnie część zarodków się nie zagnieżdża albo jest odrzucana, jeśli są uszkodzone. Kiedyś widziałem badania, według których było to 60%, ale gdyby nawet było 20%, to takie prawdopodobieństwo śmierci dziecka też jest nieakceptowalne dla żadnego normalnego człowieka.
Każdy czlowiek umiera nawet gdy to dla ciebie mało akceptowalne. Akceptacja śmierci dziecka jest szczególnie trudna dlatego, ze bezbronne dzieci zawsze były pod specjalna ochroną społeczności. Używanie argumentu, że zbyt duzo smierci, trudno to znieść i w z związku z tym nie mozna uznac je za ludzi (a skoro tak, to można je zabijać jak kleszcze) jest bardzo przewrotne.
Nie przeszkadza to, że taka zygota ma te same prawa spadkowe co narodzone juz potomstwo (i to praktykuje sie od tysiacleci).
Na marginesie: jak ocenisz aborcję w celu przejęcia przez matkę całości spadku i uatrakcyjnienia się na rynku matrymonialnym jako wdowa z pełnym portfelem (i bez dzieci!)?
Soul33 napisał(a):
Gdy już metody in vitro osiągną wyższą skuteczność zagnieżdżania zarodków niż dzieje się to naturalnie
Nie osiągalnie. Po kilku sekundach namysłu sam do tego dojdziesz.

bramin napisał(a):
Ten artykuł moze być małym podsumowaniem dotychczasowej dyskusji.
https://info.wiara.pl/doc/8660211.Aborc ... kiem-TK-ws
Obecni decydenci kompletnie oderwali się od rzeczywistości. Tabletka "po" bez recepty dla piętnastolatek i bez kontroli rodziców.
W tym wieku nie można kupić alkoholu, energetyków, papierosów ale tabletkę "po" można. To jest dopiero logika.
Wspominałem juz, że wg wpołczesnych badań socjologicznych dzisiejsi nastolatkowie w swym rozwoju społecznym i emocjonalnym sa w porównaniu z odpowiednikami sprzed kilku dekad cofnięci o 2-3 lata? Podróżowałem ostatnio kilka godzin z grupą 18-latków (tylko przypuszczenie: okazali dowody konduktorowi, a nie byli jeszcze studentami) i wg mnie mentalnie stali na poziomie moich synów, gdy mieli po 15 lat (a było to ca najmniej dekade temu). Taka 15 latka, to mentalnie 12-13 letnie dziecko wrzucone w swiat wszechobecnych sygnałów erotycznych (juz nawet makaron tak jest sprzedawany). Zostawię to bez dalszego komentarza ...

Soul33 napisał(a):
Po prostu badania nie wykazują, aby przyjęcie takiej tabletki było szkodliwe w jakiś istotny sposób.
Poza zakłóceniami dość wrażliwego układu hormonalnego (wrazliwego szczegolnie w mlodym wieku) to poważnym powikłaniem jest ciaża pozamaciczna, a to juz jest zagrożenie życia.
Soul33 napisał(a):
Jedyne przeciwwskazanie, jakie widzę polega na tym, że ktoś może stosować takie tabletki często i bezrefleksyjnie traktując je niemal jak klasyczną formę antykoncepcji.
Bardzo powaznym przeciwskazaniem jest ... ciaża. Inne jakos mniej poważne, bo mogą doprowadzić "tylko" do wykrwawienia.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt lut 16, 2024 14:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Kozioł napisał(a):
Podróżowałem ostatnio kilka godzin z grupą 18-latków
Ja aż tak długo pociągiem nie jechałem, ale zaobserwowałem, jak młodzi, którzy się znają, siadają albo stoją i każdy nos wsadza w swój telefon (czy co tam ma) i jest w swoim świecie... Zabawne to było, gdy dwaj tacy siedzieli koło siebie ale w ogóle nic nie rozmawiali - byli sobie obcy zapewne, bo tylko zajmowali się swoimi telefonami...
Buuuu... błąd!
Nie byli sobie obcy, bo jeden, wysiadając podał rękę temu, koło którego siedział i się pożegnali, jak na znajomych przystało...
Co za zwariowany świat z tą wirtualną "rzeczywistością"... :shock:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 16, 2024 15:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Między ustawą aborcyjną a Kościołem nie ma żadnego konfliktu, zabijać może kto chce.
Zabijać , niszczyć, likwidować, unicestwiać każdy może to robić, ani ustawa, ani człowiek ani Bóg nikomu tego nie zabrania, jak chcesz jak masz motywację i odwagę, jak masz złość to sobie coś tam zabijesz i już.
Problem pojawia się dopiero później, kiedy trzeba będzie za to zapłacić, bo ani ustawa , ani człowiek , ani Bóg nie uwalnia od odpowiedzialności.
Jako pierwsze odezwie się sumienie i zażąda zadośćuczynienia, później zażąda zapłaty, a na końcu zażąda śmierci i umierać będziemy przez wieki wieków bez końca.


So lut 17, 2024 12:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Kozioł napisał(a):
Czyli osoby w pewnym okresie swojego życia niezdolne do odczuwania bólu przestają być ludźmi? Dlaczego :twisted: ?
Przepraszam ciebie ale to bzdurne kryterium.

Gdy przyjmuje się, że tylko funkcjonalny mózg pozwala na bycie osobą, to na początkowych etapach nie ma mowy o żadnej osobie. Kryterium odczuwania bólu przyjmuje się w tym przypadku dlatego, aby uniknąć etycznych wątpliwości.

Kryterium mózgu jest na tyle obiektywne, że praktycznie wszyscy zgadzają się co do uznania śmierci mózgu za granicę życia ludzkiego. Ale z jakiegoś powodu tylko w jedną stronę.

Cytuj:
Używanie argumentu, że zbyt duzo smierci, trudno to znieść i w z związku z tym nie mozna uznac je za ludzi (a skoro tak, to można je zabijać jak kleszcze) jest bardzo przewrotne.

Ja nie używam argumentu, że skoro jest tyle śmierci, to trzeba uznać, że ktoś nie jest człowiekiem. Stwierdzenie faktu wysokiej umieralności zygot było tylko wstępem do dalszych rozważań.

Cytuj:
Nie przeszkadza to, że taka zygota ma te same prawa spadkowe co narodzone juz potomstwo (i to praktykuje sie od tysiacleci).

Prawo zwykle musi przyjmować jakieś kryteria, aby dało się stosować. A kwestia przekazywania praw spadkowych na człowieka od poczęcia wynika z faktu, że ta zygota może się rozwinąć do stopnia, w którym posiadanie owego spadku można wyegzekwować. Nijak nie odnosi się to do kryterium bycia osobą.

Trochę mnie dziwi ten argument ze starożytności. Tysiące lat temu nikt nie wiedział, że istnieje jakaś zygota, która musi się gdzieś zagnieździć. Bez wiedzy z biologii, dziecko może np. wyrastać w brzuchu. I nie jestem pewien, od kiedy wiadomo, czym jest macica, ale chyba jak zwykle - od czasu robienia sekcji zwłok.

Cytuj:
Na marginesie: jak ocenisz aborcję w celu przejęcia przez matkę całości spadku i
uatrakcyjnienia się na rynku matrymonialnym jako wdowa z pełnym portfelem (i bez dzieci!)?

Aborcję oceniam negatywnie wtedy, gdy jest późna. Poza tym brzmi to żałośnie.

Cytuj:
Soul33 napisał(a):
Gdy już metody in vitro osiągną wyższą skuteczność zagnieżdżania zarodków niż dzieje się to naturalnie
Nie osiągalnie. Po kilku sekundach namysłu sam do tego dojdziesz.

Nie mam pojęcia. W końcu in vitro u osób z problemem niepłodności już osiąga wyższe prawdopodobieństwo zagnieżdżenia niż naturalne. Dlaczego nie można tego wyniku jeszcze poprawić?

Cytuj:
Poza zakłóceniami dość wrażliwego układu hormonalnego (wrazliwego szczegolnie w mlodym wieku) to poważnym powikłaniem jest ciaża pozamaciczna, a to juz jest zagrożenie życia.

Skąd wiadomo, że tabletka "dzień po" zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej? W każdym razie na szybko tego nie znalazłem.

Cytuj:
Bardzo powaznym przeciwskazaniem jest ... ciaża. Inne jakos mniej poważne, bo mogą doprowadzić "tylko" do wykrwawienia.

Co może prowadzić do wykrwawienia? Z tego, co czytam, problemy z krzepnięciem krwi nie są przeciwwskazaniem do jednorazowego przyjęcia antykoncepcji awaryjnej.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So lut 17, 2024 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Soul33 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Czyli osoby w pewnym okresie swojego życia niezdolne do odczuwania bólu przestają być ludźmi? Dlaczego :twisted: ?
Przepraszam ciebie ale to bzdurne kryterium.

Gdy przyjmuje się, że tylko funkcjonalny mózg pozwala na bycie osobą, to na początkowych etapach nie ma mowy o żadnej osobie. Kryterium odczuwania bólu przyjmuje się w tym przypadku dlatego, aby uniknąć etycznych wątpliwości.
Chciałes raczej powiedzieć: aby miec pretekst by spraw etycznych nie rozpatrywać.
Soul33 napisał(a):
Kryterium mózgu jest na tyle obiektywne, że praktycznie wszyscy zgadzają się co do uznania śmierci mózgu za granicę życia ludzkiego. Ale z jakiegoś powodu tylko w jedną stronę.
Nie bez powodu dziala w jedną stronę. Chcesz porównać martwy mózg z rozwijającym sie w lonie matki człowiekiem.

Soul33 napisał(a):
Cytuj:
Używanie argumentu, że zbyt duzo smierci, trudno to znieść i w z związku z tym nie mozna uznac je za ludzi (a skoro tak, to można je zabijać jak kleszcze) jest bardzo przewrotne.

Ja nie używam argumentu, że skoro jest tyle śmierci, to trzeba uznać, że ktoś nie jest człowiekiem. Stwierdzenie faktu wysokiej umieralności zygot było tylko wstępem do dalszych rozważań.
I w konsekwencji do takich wniosków to prowadzi.

Soul33 napisał(a):
Cytuj:
Nie przeszkadza to, że taka zygota ma te same prawa spadkowe co narodzone juz potomstwo (i to praktykuje sie od tysiacleci).

Prawo zwykle musi przyjmować jakieś kryteria, aby dało się stosować. A kwestia przekazywania praw spadkowych na człowieka od poczęcia wynika z faktu, że ta zygota może się rozwinąć do stopnia, w którym posiadanie owego spadku można wyegzekwować. Nijak nie odnosi się to do kryterium bycia osobą.

Trochę mnie dziwi ten argument ze starożytności. Tysiące lat temu nikt nie wiedział, że istnieje jakaś zygota, która musi się gdzieś zagnieździć. Bez wiedzy z biologii, dziecko może np. wyrastać w brzuchu. I nie jestem pewien, od kiedy wiadomo, czym jest macica, ale chyba jak zwykle - od czasu robienia sekcji zwłok.
I byli na tyle spostrzegawczy, że zauważyli pewien związek pomiedzy ciązą, a narodzinami nowego czlowieka. Tak na marginesie: my miastowi jestesmy bardzo odrealnieni ale wystarczy pomieszkać troszke bliżej natury by sie takiej wiedzy u starozytnej nie dziwić.

Soul33 napisał(a):
Cytuj:
Na marginesie: jak ocenisz aborcję w celu przejęcia przez matkę całości spadku i uatrakcyjnienia się na rynku matrymonialnym jako wdowa z pełnym portfelem (i bez dzieci!)?
Aborcję oceniam negatywnie wtedy, gdy jest późna. Poza tym brzmi to żałośnie.
Dałem ci konkretny przykład do oceny etycznej i nawet gdy nie chcesz odpowiadać, to proszę o chwile refleksji.

Soul33 napisał(a):
Cytuj:
Poza zakłóceniami dość wrażliwego układu hormonalnego (wrazliwego szczegolnie w mlodym wieku) to poważnym powikłaniem jest ciaża pozamaciczna, a to juz jest zagrożenie życia.
Skąd wiadomo, że tabletka "dzień po" zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej? W każdym razie na szybko tego nie znalazłem.
Szukaj dalej. Przeciwskazania to m.in.
1) ciąża (także ta o której 15latka nie wie, bo myslała, ze w zeszłym tygodniu "zdażył")
2) zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (np. krwawienia z dróg rodnych)
3) astma oskrzelowa
4) podwyższone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej (o czym 15latka się dowie, gdy juz w taką zajdzie)
A przeciwskazania sa m.in. takie, bo:
ad 1) może doprowadzić do poronienia
ad 2) może doprowadzić do krwotoku
ad 3) może doprowadzic do utrudnienia w oddychaniu
ad 4) zwiększa ryzyko ciazy pozamacicznej
To tak w wielkim skrócie. Więcej znajdziesz jak poszukasz cos więcej niz ulotki sprzedażowe.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn lut 19, 2024 0:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Przypomne ze Soul33 kiedys napisal: ratowania życia ma wartość nadrzędną nad wszystkimi innymi zasadami


Pn lut 19, 2024 18:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Nie che mi się tego szukać, czy ktoś może mi powiedzieć o co poszło z tą Agatą?


Śr lut 28, 2024 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Nie che mi się tego szukać, czy ktoś może mi powiedzieć o co poszło z tą Agatą?

W 2008 roku 14-latka (znana Polakom pod fałszywym imieniem "Agata") zaszła w ciąże ze swoim 15letnim chłopakiem. Ponieważ była to formalnie ciaża z czynu zabronionego (nie miała 15 lat, więc prokuratura od razu zaczeła śledztwo; formalnie seks z 14latka to gwałt) dostała zgode na aborcję, taka zgode wyraziła tez matka (opiekun prawny), jak i sama "Agata". Niestety okaząło sie to prawie nie wykonalne, bo sama dziewczyna kilkukrotnie zmieniała zdanie, termin ostateczny zaczal sie zblizac, a sprawa została nagłośniona (chyba przez GW). Wywołała ogólnopolska dyskusję, wręcz histerię, ataki na szpitale (które pod naciskiem gawiedzi odmawiały aborcji - klauzula sumienia), pikiety, chciane i niechciane wizyty księży, a nawet prześladowanie rodziny "Agaty" (nie porzed wszystkimi udało sie ukryc tożsamość "Agaty"). Próbowano wszelkimi sposobami utrudnić, uniemożliwić, opóźnić aborcje. Cała Polska sledziła jak sie to skończy (Przez wiele dni był to główny temat wszelkich wiadomości telewizyjnych), rozgorzała na nowo dyskusja o aborcji, o klauzuli sumienia, a na forach byl to główny temat jeszcze długo po rozwiązaniu sprawy.
Skończyło to się interwencja Ewy Kopacz (ówczesny minister zdrowia), która to osobiscie znalazła szpital i osobiście wywiozła "Agatę" razem z rodziną z okupowanego szpitala w Warszawie do 3miesta, gdzie dzień przed, czy nawet w ostatnim dniu dozwolonym prawem aborcja stała sie faktem.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So mar 02, 2024 0:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Chmm
A ciekawe co by było gdyby się nie udało i dziecko się urodziło?
Ciekawe czy " Agata " o tym myśli?
Jak by teraz wyglądało życie z tym dzieckiem. Dziecko to znane by było w Polsce np pod kryptonimem " ..." ? No właśnie trudno to sobie nawet wyobrazić.
Szkoda że nie było takiej nagonki na matkę Hitlera kiedy była z nim w ciąży.
No cóż " Agacie" się udało, kłopot zniknął, zabawa z chłopcem w lekarza była, co prawda nagonka też a strachu ile, wszyscy Agatę za to znają, nawet my tutaj o niej rozmawiamy.
Jako 15 latka była by matką, koleżanki by jej pewnie zazdrościły, może dziecko by było zdrowe kto wie , w Afryce 15stki normalnie rodzą i dzieci są zdrowe dlaczego w środku cywilizowanej Europy miało by to się nie udać?


N mar 03, 2024 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Była też Alicja 1000. Urodziła. Dostała odszkodowanie. Nie wiej, jak czuje się teraz jej córka będąc świadomą, że mamusia robiła wszystko co się da, aby ją zabić w okresie prenatalnym. Zabić z powodu obawy o pogorszenie wzroku.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N mar 03, 2024 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Ciekawe czy " Agata " o tym myśli?
O ile nie było poważnych komplikacji, to prawdopodobnie ani troche ... i bardzo dobrze.
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jako 15 latka była by matką, koleżanki by jej pewnie zazdrościły, może dziecko by było zdrowe kto wie , w Afryce 15stki normalnie rodzą i dzieci są zdrowe dlaczego w środku cywilizowanej Europy miało by to się nie udać?
Może dlatego, ze w "cywilizowanej" Europie dziewczęta dojrzewały fizycznie, psychicznie i społecznie dwa lata później niz na Czarnym Lądzie, miały dłuższe dzieciństwo. Dzisiaj jest jeszcze większa przepaść: nastoletnia europejska młodzież jest pod względem dojrzałości psychicznej, społecznej dwa lata do tyłu w stosunku do pokolenia "Agaty".

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn mar 04, 2024 17:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
:|
Za prawdziwych szczęściarzy mogą się uważać wszyscy zwolennicy aborcji, bo... zdążyli się narodzić!

Tak napisałem, bo podam link do wiadomości:
Historyczna decyzja we Francji. Prawo do aborcji wpisane do konstytucji. "Uniwersalne przesłanie"
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,30763306,historyczna-decyzja-we-francji-aborcja-zostala-wpisana-do-konstytucji.html

Cytat:
    Zmiany zostały przegłosowane zdecydowaną większością głosów (780 za, 72 przeciw) cztery dni przed Międzynarodowym Dniem Kobiet. "Francuska duma, uniwersalne przesłanie" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Emmanuel Macron. To właśnie prezydent Francji był inicjatorem zmian. Jeszcze w 2022 roku Macron ogłosił, że projekt ustawy konstytucyjnej zostanie przesłany do Rady Stanu i przedstawiony rządowi do końca 2023 roku.
    Jak podaje "Le Devoir", wpisanie aborcji do konstytucji popiera 80 proc. Francuzów.

Kiedyś Francja przodowała w promowaniu ateizmu - czasy rewolucji francuskiej - a teraz przoduje w takim antyludzkim prawie... :cry:
Ktoś pod ww. wiadomością dał komentarz:
Francuzi zupełnie tracą kontakt z bazą.

Nie wiem, jaką "bazę" miał piszący na myśli, ale ja bym taką "Bazą" określił Boga i Biblię.
Wspomniałem o rewolucji francuskiej
Zapytałem ChatGPT:
Jak w czasie rewolucji francuskiej traktowano Biblię?
Odpowiedź:
    W czasie rewolucji francuskiej, zwłaszcza w okresie najbardziej radykalnych działań, Biblia oraz Kościół katolicki były obiektem ataków i represji ze strony rewolucyjnych władz oraz niektórych grup społecznych.

    1. Konfiskata i niszczenie: W ramach polityki antyklerykalnej i laicyzacyjnej, rewolucyjne władze francuskie konfiskowały i niszczyły egzemplarze Biblii oraz inne religijne przedmioty. Działo się to głównie w kontekście represji wobec Kościoła katolickiego i duchowieństwa.

    2. Zastępowanie kultu religijnego: W niektórych przypadkach, zwłaszcza podczas okresu radykalnych eksperymentów rewolucyjnych, Biblia była zastępowana nowymi formami kultu, takimi jak kult Rozumu czy Kult Najwyższej Istoty. Miały one na celu zastąpienie tradycyjnych praktyk religijnych rytuałami świeckimi, a Biblia traktowana była jako symbol starego porządku, który należało obalić.

    3. Próby ustanowienia kultu Rozumu: W 1793 roku, podczas okresu tzw. Rządów Terroru, podjęto próbę ustanowienia kultu Rozumu jako oficjalnej religii republikańskiej. W ramach tego ruchu Biblia oraz inne religijne teksty były odrzucane na rzecz świeckich form kultu, które miały na celu gloryfikację rozumu, nauki i ludzkiej racjonalności.

    Warto jednak zaznaczyć, że traktowanie Biblii w czasie rewolucji francuskiej było zróżnicowane i zależało od konkretnych okoliczności oraz zmieniającej się polityki rewolucyjnej. Nie wszyscy uczestnicy rewolucji mieli wrogie podejście do Biblii, a niektóre grupy społeczne czy jednostki mogły nadal traktować ją z szacunkiem lub wręcz używać jako argumentu w swoich działaniach. Jednakże, w ogólnym kontekście, Biblia i Kościół katolicki były często przedmiotem ataków i represji w czasie rewolucji francuskiej.

W artykule prasowym czytamy też:
    Zdaniem zagranicznych mediów to pierwsza taka decyzja na świecie. "Jest jeden kraj, który próbował formalnie zagwarantować w swojej konstytucji prawo do dobrowolnego przerwania ciąży: Chile w 2022 roku. (...) Teraz jednak projekt nowej konstytucji został odrzucony przez Chilijczyków w referendum i nie ma już mowy o tym zapisie dotyczącym aborcji".

Chile 2 lata temu... - nie zrobiono tego, co Francji "się udało"...
Ciekawe, ile czasu upłynie, i wzorem Francji jeden, może więcej krajów pójdzie?...
Macie jakich "faworytów" w tym możliwych naśladowaniu bardzo złego przykładu?
Osobiście dziwię się, że typowo ateistyczne kraje nie mają takiego zapisu w swojej Konstytucji (no, chyba że nie mają takiej ustawy).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt mar 05, 2024 7:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Kozioł
Ja myślę że Agata a i nie tylko Agata ale i jej rodzice oraz pani Minister bez względu na to jak to się skończyło będą wspominać ten incydent do końca życia .
Ludzka pamięć nie jest tak ułomna jak nam się wydaje wspominamy nawet sny z dzieciństwa a cóż dopiero taką historię jak aborcją. Ja myślę że ona będzie po latach żałować tego że nie urodziła mimo wszystkim i mimo wszystko, będzie zastanawiać się jak piękne było by to dziecko.
Wierz mi Kozioł że natura nikogo nie obdarowuje inaczej, czy to dziewczęta z Afryki czy z Europy jeżeli miesiączkują to mogą mieć już dzieci, i tak było w tym przypadku dziewczynka ( "dziewczynka" ale tylko z naszego punktu widzenia) naj naturalniej w świecie zaszła w ciążę i miała by dziecko, jedynie nasze standardy europejskie które notabene nie są naturalne nie są w zgodzie z naturą i przeszkodziły naturalnemu biegu sprawy.


Pt mar 08, 2024 6:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wierz mi Kozioł że natura nikogo nie obdarowuje inaczej, czy to dziewczęta z Afryki czy z Europy jeżeli miesiączkują to mogą mieć już dzieci
Mogą, podobnie jak wiele 50latek. Przy czym u 50latek szanse na zdrowe dziecko spadaja drastycznie, a spójrz na biodra 9-co latki (tak, taki bywa wiek przy pierwszej miesiączce i jest to uważane za normalne, a zdarzaja sie przypadki jeszcze wczesniejsze). Średni wiek pierwszej miesiączki dziś to okolo 12-12.5 roku. Tu UWAGA!!: 100 lat temu było to 16 lat (sic!). Jak nie masz kontaktu z młodzieżą, słabą spostrzegawczość lub pamięc, to idz pod podstawówkę spójrz na uczennice klas 4-tych - to wg ciebie dojrzałe samice rodzaju ludzkiego?
Twoja teza, za sam fakt miesiączkowania świadczy o dojrzałości organizmu do ciąży jest nieco płaska, nie uwzględnia innych aspektów ludzkiego ciała.
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
notabene...
Tak, zgadzam się: to dobra wiadomość, ze europejskie (chrześcijańskie) standardy są takie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt mar 08, 2024 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3795
Post Re: Aborcja. Projekt ustawy lewicy, powrót dylematu "Agaty"
A więc Kozioł zgadzamy się co do tego że ciąża została przerwana w sposób nienaturalny?


So mar 09, 2024 8:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL