Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Fizycy chcą stworzyć nowy Wszechświat. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 21, 2006 16:50
Posty: 11
Post Fizycy chcą stworzyć nowy Wszechświat.
New Scientist / Onet.pl napisał(a):
Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat, koncentrując możliwie dużo energii w jednym miejscu - informuje "New Scientist".
Jeśli przyjąć, że nasz Wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu, powinno być możliwe powtórzenie takiego zjawiska. Zdaniem fizyków teoretycznych kolejna generacja wielkich akceleratorów pozwoli znaleźć bozon Higgsa, który miałby być praźródłem wszelkiej masy. Mogą nawet powstawać miniaturowe czarne dziury. Jednak Nobuyuki Sakai i jego koledzy z japońskiego uniwersytetu Yamagata planują coś większego - cały wszechświat.

Sakai ma zamiar wykorzystać do tego zjawisko monopolu magnetycznego - coś jak magnes z jednym biegunem. Po dostarczeniu odpowiedniej energii - na przykład za pomocą akceleratora - monopol zacząłby się rozszerzać bez końca.

Gdzie trzymać nowy wszechświat? Zdaniem Sakaia zjawisko odkształciłoby przestrzeń w taki sposób, że rosnący wszechświat wypączkowałby z naszego wymiaru, połączony z nim tylko wąskim tunelem, który z czasem zostałby zerwany. Wszechświat pozostałby zamknięty w niewielkiej czarnej dziurze, z pozoru nie zwiększającej swoich rozmiarów. Dziura ta stosunkowo szybko by wyparowała, a wszechświat nadal rósłby we własnej czasoprzestrzeni. Dla nas zniknąłby tak szybko, że trudno byłoby w ogóle zaobserwować jakiś ślad.

Jak na razie nie zaobserwowano monopolu magnetycznego, nie ma też dostatecznie potężnego akceleratora. Być może monopol dałoby się wytworzyć w laboratorium, zderzając elektrony z pozytonami.


Co o tym myślicie? Ja trzymam kciuki i mam nadzieję, że się uda! To wciaż fizyka teoretyczna, ale biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologicznego i fakt, że LHC zostanie wkrótce ukończony może to się zdarzyć już w niedalekiej przyszłości. :)


Pt sie 25, 2006 11:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post Re: Fizycy chcą stworzyć nowy Wszechświat.
Nadrin napisał(a):
Co o tym myślicie? Ja trzymam kciuki i mam nadzieję, że się uda! To wciaż fizyka teoretyczna, ale biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologicznego i fakt, że LHC zostanie wkrótce ukończony może to się zdarzyć już w niedalekiej przyszłości. :)

Ja bym te kciuki rozluźnił - nie tylko z powodu na złe krążenie.
Ryzyk fizyk.
Jak się nie uda, to wszystko efektownie [...]

Zarówno jak się uda, jak i nie uda rzeczywiście może zostać stworzony nowy "wszechświat".

Ciekawe czy ten naukowiec wierzy w reinkarnację. Jeśli tak to wszystko by wyjaśniało. Jemu nic nie grozi.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt sie 25, 2006 12:26
Zobacz profil WWW
Post 
Powoli to co robią i mówią niektórzy fizycy zaczyna przypominać mamrotania średniowiecznych alchemików...


Pt sie 25, 2006 14:11

Dołączył(a): Pt lip 21, 2006 16:50
Posty: 11
Post 
zefciu napisał(a):
Powoli to co robią i mówią niektórzy fizycy zaczyna przypominać mamrotania średniowiecznych alchemików...
Widzisz zefciu, fizyka kwantowa i model relatywistyczny opisują rzeczy o których człowiekowi nawet się nie śniło! Wydają się bardzo nieprawdopodobne, ponieważ są sprzeczne w wielu punktach z modelem klasycznym (czyli tym czego uczą w szkole na lekcjach fizyki). Przykładowo: naukowcom udało już się przeteleportować wiązkę światła oraz doprowadzić do superpozycji (bilokacji) przedmiotu na tyle dużego, że można go było dostrzeć gołym okiem (już nie pamiętam co to było). Staruszek Asimov miał 100% rację mówiąc:
Isaac Asimov napisał(a):
Dostatecznie zaawansowana technologia jest nie odróżniala od magii.
Niektórzy okultyści (szczególnie magowie chaosu) twierdzą nawet, iż fizyka kwantowa jest naukowym dowodem na istnienie magii (ale to już temat na inną dyskusję).


Pt sie 25, 2006 14:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Nadrin napisał(a):
Widzisz zefciu, fizyka kwantowa i model relatywistyczny opisują rzeczy o których człowiekowi nawet się nie śniło!

Czyli od "opisów" czas przejść do czynów. By w ostateczny sposób zaspokoić ciekawość i/lub eksperymentalnie potwierdzić teorię-hipotezę.
Tylko kto stwierdzi potwierdzalność hipotezy po eksperymencie anihilacji tego "wszechświata" ?

Nadrin napisał(a):
Przykładowo: naukowcom udało już się przeteleportować wiązkę światła oraz doprowadzić do superpozycji (bilokacji) przedmiotu na tyle dużego, że można go było dostrzeć gołym okiem (już nie pamiętam co to było).

Wszechświat jest trochę większy. Ale bądźmy dobrej myśli. Naukowcy nie raz pokazali co potrafią. Więc i tu mają spore szanse. Nie dziś to jutro.

Nadrin napisał(a):
Staruszek Asimov miał 100% rację mówiąc:
Isaac Asimov napisał(a):
Dostatecznie zaawansowana technologia jest nie odróżniala od magii.

Ach ci staruszkowie. Z wieku i nadmiaru wiedzy - bywa - w głowach im się miesza.

Nadrin napisał(a):
Niektórzy okultyści (szczególnie magowie chaosu) twierdzą nawet, iż fizyka kwantowa jest naukowym dowodem na istnienie magii (ale to już temat na inną dyskusję).

To prawda, okultyści każde odkrycie naukowe interpretują jako ostateczny dowód słuszności okultystycznego widzenia świata.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt sie 25, 2006 15:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Nadrin napisał(a):
Widzisz zefciu, fizyka kwantowa i model relatywistyczny opisują rzeczy o których człowiekowi nawet się nie śniło! Wydają się bardzo nieprawdopodobne, ponieważ są sprzeczne w wielu punktach z modelem klasycznym (czyli tym czego uczą w szkole na lekcjach fizyki).

Sprzeczne to chyba za dużo powiedziane. Każde przybliżenie będzie niedoskonałe, ale żeby od razu sprzeczne?

Nadrin napisał(a):
Przykładowo: naukowcom udało już się przeteleportować wiązkę światła oraz doprowadzić do superpozycji (bilokacji) przedmiotu na tyle dużego, że można go było dostrzeć gołym okiem (już nie pamiętam co to było).

Możesz podać jakieś źródła tych informacji? Bo ja prawdę mówiąc zatrzymałam się na pojedynczych fotonach - a to jednak co innego niż "wiązka światła". No i dotychczas stosowana metoda nie niesie ze sobą wielkich nadziei na teleportowanie większych obiektów.

Nadrin napisał(a):
Staruszek Asimov miał 100% rację mówiąc:
Isaac Asimov napisał(a):
Dostatecznie zaawansowana technologia jest nie odróżniala od magii.
Niektórzy okultyści (szczególnie magowie chaosu) twierdzą nawet, iż fizyka kwantowa jest naukowym dowodem na istnienie magii (ale to już temat na inną dyskusję).

Okultyści może tak twierdzą. Fizycy już raczej nie ;-)

A co do tematu - niech najpierw odkryją Higgsa. Bo są w tyle ci praktycy, hehe :-D

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pt sie 25, 2006 15:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Teraz np. okazało się, że moja wiedza o tym, że w naszym układzie słonecznym jest 9 planet - jest nieaktualna :lol: Bo przecież - wg nowoutworzonej definicji planety - Pluton się już nie załapuje :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt sie 25, 2006 15:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
ToMu napisał(a):
Teraz np. okazało się, że moja wiedza o tym, że w naszym układzie słonecznym jest 9 planet - jest nieaktualna :lol: Bo przecież - wg nowoutworzonej definicji planety - Pluton się już nie załapuje :)

A widzisz. Wszystko jest kwestią definicji.

Jak się nie zdefiniuje Wszechświata to Wszechświata nie ma.
Jak się nie zdefiniuje ToMu, to ToMu nie ma.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt sie 25, 2006 17:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A ja jestem przeciwny. To za bardzo przypomina historie z Wieżą Babel - jest nawet śmielsze


Pt sie 25, 2006 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 21, 2006 16:50
Posty: 11
Post 
angua napisał(a):
Możesz podać jakieś źródła tych informacji? Bo ja prawdę mówiąc zatrzymałam się na pojedynczych fotonach - a to jednak co innego niż "wiązka światła". No i dotychczas stosowana metoda nie niesie ze sobą wielkich nadziei na teleportowanie większych obiektów.
O teleportacji przeczytałem kiedyś w Świecie Nauki (może faktycznie to była "wiązka fotonów" a nie "wiązka światła" :?), a co do superpozycji obiektów materialnych to szczerze nie pamiętam źródła.
angua napisał(a):
Okultyści może tak twierdzą. Fizycy już raczej nie
No tak. Ja też nie do końca się z tym zgadzam. Zresztą, aby to ocenić, trzeba by mieć rozległą wiedzę w obu dziedzinach, a takowej nie posiadam. ;)
Kamyk napisał(a):
A ja jestem przeciwny. To za bardzo przypomina historie z Wieżą Babel - jest nawet śmielsze
A dlaczego mielibysmy się hamować? Nie chcę od razu wykrzykiwać "Deus ex Humana!", ale jeżeli coś jest w zasięgu możliwości człowieka to jaknajbardziej warto by tego spróbować. :)

A jeśli już omawiamy kontekst religijny, to ciekaw jestem co powiedzą księża/rabini/mnisi (niepotrzebne skreślić) różnych religii jeżeli im się uda. Hi hi. Ale będą mieli zdziwione miny. :D Człowiek - twórca Wszechświata. Ok - zaczynam fantazjować więc kończę. ;)


Pt sie 25, 2006 19:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Nadrin napisał(a):
O teleportacji przeczytałem kiedyś w Świecie Nauki (może faktycznie to była "wiązka fotonów" a nie "wiązka światła" :?), a co do superpozycji obiektów materialnych to szczerze nie pamiętam źródła.

No, jeśli w Świecie Nauki to tam była mowa o całkiem pojedynczym fotonie. Od niego do wiązki wbrew pozorom daleka droga.
A światło to właśnie wiązka fotonów, więc tu się nie czepiałam ;-)

Nadrin napisał(a):
A jeśli już omawiamy kontekst religijny, to ciekaw jestem co powiedzą księża/rabini/mnisi (niepotrzebne skreślić) różnych religii jeżeli im się uda. Hi hi. Ale będą mieli zdziwione miny. :D Człowiek - twórca Wszechświata. Ok - zaczynam fantazjować więc kończę. ;)

Najpierw powiedzmy sobie, że w tej chwili stworzenie takiego wszechświata jest zupełnie nierealne. To, że ktoś chciałby to zrobić, nie znaczy jeszcze, że mu się uda. Chwilowo ma żadne szanse...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pt sie 25, 2006 20:36
Zobacz profil
Post 
Chwilowo, czy nie chwilowo. Najpierw niech mi ktoś wyjaśni co to znaczy "stworzyć inny wszechświat". Wszechświat jest jeden i to jest zbiór dostępnej naszym obserwacjom materii i energii. Natomiast inne wszechświaty wycina nam brzytwa Ockhama. Wizje jakiejś nadprzestrzeni, w których bąbelkują wszechświaty to malownicze obrazki tworzone przez teoretyków. Ale ani toto nie poparte doświadczeniem, ani potrzebne.


Pt sie 25, 2006 21:57

Dołączył(a): Pt lip 21, 2006 16:50
Posty: 11
Post 
Mały disclaimer: Mam świadomośc tego, że to o czym tutaj dyskutujemy to wciąż fizyka TEORETYCZNA, którą BYĆ MOŻE uda się dowieść (lub nie) w przyszłości.

zefciu napisał(a):
Natomiast inne wszechświaty wycina nam brzytwa Ockhama.
Mógłbyś coś więcej powiedzieć o tej brzytwie i w jaki sposób wycina nam ona teorię istnienia wielu wszechświatów? Z góry dziękuję. :)
zefciu napisał(a):
Ale ani toto nie poparte doświadczeniem, ani potrzebne.
Dlaczego uważasz, że niepotrzebne?


Pt sie 25, 2006 22:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 21, 2006 16:50
Posty: 11
Post 
Już sobie znalazłem o tej brzytwie w Wikipedii. W sumie nie jestem przekonany, iż tylko dlatego, że ktoś sformułował taką zasadę (choć w wielu przypadkach logiczną) oznacza, że teoria wielu wszechświatów jest na 100% mylna (nie wiemy jeszcze przecierz czy tak jest). Wielu fizyków teoretycznych opiera swoje spekulacje na gruncie tej teorii i są oni jej gorącymi zwolennikami. Jako, że to profesjonaliści w swojej dziedzinie, myślę że znają się na rzeczy i gdyby ta teoria nie była chociaż w bardzo małym stopniu prawdopodobna nie miałaby w ogóle uznania w środowiskach naukowych.


Pt sie 25, 2006 22:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
zefciu
Cytuj:
Wizje jakiejś nadprzestrzeni, w których bąbelkują wszechświaty to malownicze obrazki tworzone przez teoretyków.


Ja bym powiedział, że raczej artystów malarzy.Bardzo modnych dzisiaj zresztą.


Nadrin
Cytuj:
Jako, że to profesjonaliści w swojej dziedzinie, myślę że znają się na rzeczy i gdyby ta teoria nie była chociaż w bardzo małym stopniu prawdopodobna nie miałaby w ogóle uznania w środowiskach naukowych.


Wiesz, ale na świecie jest pełno takich co "znaja się" na swoich zawodach, a jednak dochodzi do... [dokończ sobie]

Nadrin
Cytuj:
oraz doprowadzić do superpozycji (bilokacji) przedmiotu na tyle dużego, że można go było dostrzeć gołym okiem (już nie pamiętam co to było).


Ja wczoraj przefrunąłem z Nowego Jorku do Warszawy na własnych łapkach, ale tez tego nie pamiętam...
Ech, ta zdradziecka pamięć.

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


So sie 26, 2006 3:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL