Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 17, 2024 17:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 395 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona
 MŁODZIEŻ WSZECHPOLSKA - DOBRA CZY ZŁA ? 
Autor Wiadomość
Post MŁODZIEŻ WSZECHPOLSKA - DOBRA CZY ZŁA ?
Przytaczam historię Młodzieży Wszechpolskiej z Wikipedii:

Początki Młodzieży Wszechpolskiej sięgają roku 1922. Po delegalizacji w 1946 roku, została odtworzona 2 grudnia 1989 roku, a od roku 2001 współpracuje z Ligą Polskich Rodzin.

Młodzież Wszechpolska, właściwie Związek Akademicki "Młodzież Wszechpolska" - powstała w 1922 roku jako ideowo-wychowawcza organizacja studencka o silnej orientacji narodowej, będąca największą organizacją akademicką w II Rzeczpospolitej.

W marcu 1922 roku odbył się Zjazd Założycielski Młodzieży Wszechpolskiej, Prezesem Honorowym wybrano Romana Dmowskiego.
Wikiźródła
Zobacz w Wikiźródłach tekst wciąż aktualnej deklaracji ideowej Młodzieży Wszechpolskiej z roku 1925

Przymiotnik "wszechpolska" wyraża dążenie do zjednoczenia i połączenia w jedną całość wszystkich ziem polskich, akcentuje więź narodową i równy status wszystkich obywateli narodowości polskiej - niezależnie od ich pochodzenia społecznego i poziomu zamożności. W okresie międzywojennym członkowie Młodzieży Wszechpolskiej czynnie uczestniczyli w życiu akademickim stając na czele wielu organizacji studenckich, m.in.: Bratnich Pomocy, Kół Naukowych, Korporacji Akademickich i Samorządu Akademickiego (Naczelny Komitet Akademicki) uczestniczyli w obronie automomii uczelni wyższych przed centralistycznymi dążeniami władz sanacyjnych, walczyli o obniżkę opłat za studia.

Opowiadali się także za bojkotem ekonomicznym Żydów i ograniczeniem ich dostępu do studiów wyższych (numerus clausus). Członkowie tej organizacji przeforsowali wprowadzenie na uczelniach tzw. getta ławkowego, choć należy zaznaczyć iż w czasie wojny całkowicie odrzucili nazistowską politykę wobec nich i udzielali w miarę możliwości pomocy. Podczas II wojny światowej wszechpolacy walczyli w szeregach Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Struktura Młodzieży Wszechpolskiej, tworzona w konspiracji na przełomie 1943/1944. Po wojnie w latach 1946/1947 została rozbita i zdelegalizowana w wyniku represji ze strony komunistycznych władz Polski. Do najbardziej znanych działaczy Młodzieży Wszechpolskiej przed wojną należeli: Wiesław Chrzanowski, Jan Mosdorf, Jan Matłachowski i Tadeusz Łabędzki (w 1946 zamordowany w czasie śledztwa przez funkcjonariusza UB Adama Humera).

Młodzież Wszechpolska została odtworzona w Poznaniu w 1989 z inicjatywy Romana Giertycha. Współczesna Młodzież Wszechpolska jako kontynuatorka przedwojennych tradycji, jest organizacją społeczną o charakterze ideowo-wychowawczym, działającą na terenie całej Polski i skupiającą młodzież licealną i akademicką.

Młodzież Wszechpolska liczy ok. 3 tys. członków. Organizacja ta jest uważana za młodzieżowe zaplecze Ligi Polskich Rodzin i jest przez tę partię wspierana. Wsparcie owo widoczne było podczas wyborów parlamentarnych w 2005 roku, gdy przewodniczący LPR w ostatniej chwili usuwał niektórych kandydatów z list wyborczych LPR do Sejmu, zastępując ich członkami Młodzieży Wszechpolskiej.


Cz cze 01, 2006 10:56
Post 

Naród nie jest cialem stalym :) Naród ma charakter plynny. Wyobraźmy sobie dużą misę wody. Do tej wody wrzucamy lyzkę czerwonego plynu. Przez jakiś czas ten plyn będzie wyraźnie się odróżnia od otoczenia. A potem się wyśmiesza.
2000 lat temu na ziemiach obecnej Polski nie bylo tego czym dziś określamy "naród polski". 1000 lat temu, gdy Polska dopiero co powstawala ludzie postrzegali samych siebie inaczej niż obecnie. Za 1000 lat również będzie inaczej.
Organizacje takie jak Mlodziez Wszchpolska nie chcą zaakceptować tego, że naród ma charakter plynny. Oczekiwalyby, że jest on trwaly i raczej niezmienny, że jest jakąś trwalaą wartością na której można się oprzeć.
Naród jednak rządzi się swoimi prawami i się zmienia, szybko. Tego narodowe ruchy nie potrafią znieść. Starają się zatem silą powstrzymać owe zmiany.

Tego typu ruchy narodowe nie są zle. Cóż trudno w sumie mi powiedzieć, że są zle. One tylko nie wiedzą na jakim świecie żyją. Jawią mi się jak dzieci, które sobie coś ubzdrzyly na temat świata i tuptają nóżkami, że nie jest tak jak myślaly.



Cz cze 01, 2006 11:56
Post 
Dziękuję PTRqwerty.


Cz cze 01, 2006 12:45

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
naród w idei polskiego ruchu narodowego nie jest pojęciem etnicznym, jest pojęciem narodu politycznego - demos. Naród nie jest tylko społecznością krwi ale także kultury, tozsamości a także identyfikacji. Polakiem nie jest tylko Polak z urodzenia, Polakiem może być z woli. Nie każdy urodzony z rodzciów Polaków będzie prawdziwym Polakiem a wielu urodzonych w innych społęcznościach wybierze Polskę.

Popieram MW mimo że mam zastrzezenia do niektórych działań, ale jak to powiedział Sł.B. kard. Wyszyński "naród to rodzina rodzin", dla mnie naród jest takim samym pojęciem jak rodzina tylko szerszym, tak jak można adoptować dziecko tak naród może adoptować ludzi. Naród to nie prymitywna koncepcja więzów krwi i rasy, ale ducha i tozsamości.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Cz cze 01, 2006 17:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
1. Wikipedia najlepszym źródłem nie jest - ogólnie.

2. "Dobra"/"zła" to może być zupa. W kontekście organizacji można zastanawiać się - czy robi więcej rzeczy pożytecznych, czy bardziej szkodzi.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz cze 01, 2006 17:34
Zobacz profil WWW
Post 
W moim odczuciu, MW jest organizacja negatywna. Nie ze wzgledu na statut np. Ale ze wzgledu na niektorych czlonkow. W dwoch tematach opisalem juz, jakich przedstawicieli tej organizacji spotkalem. Szczerbiec, glany, ogolone glowy, oczywiste odniesienia do faszyzmu. No, chyba, ze znaczek SS wpiety w kolniezyk koszuli znaczy cos innego.

Generalnie, odbieram ich jako bojowke, bojowke ktora naduzywa agresji, ma nacjonalistyczne poglady, do oktorych jesli ogolnie nic nie mam, to mam do tych w ich wykonaniu.

Nacjonalizm nie musi zakladac obrazania, nie musi zakladac nienawisci, nie musi objawiac sie tak, jak manifestuja sie poglady MW na ulicach.

Mam do nich zal, za to, ze nazywaja sie Polakami zaprzeczajac jednoczesnie odwiecznej wolnosci wyznania i pogladow jaka w naszym kraju panowala. Mam do nich pretensje, ze swoj nacjonalizm manifestuja agresja do mniejszosci. Mam do nich pretensje o nazywanie przedstawicieli ras negroidalnych pogradliwie "asfaltami". Za ogolny brak szacunku do innych. I nie mowie o takich sprawach jak kontrowersyjny dla wielu homoseksualizm. Mowie o wszelkich objawach innosci.


Crosis


Cz cze 01, 2006 17:46
Post 
Historia MW troszke inaczej pokazana niz na na Wikipedii.


http://www.wszechpolacy.pl/t.php?id=40



Crosis, rozni ludzie nosza w klapach rozne symbole, na podstwie takiego drobiazgu nie mozna ocenic ani tej osoby ani organizacji, z ktora on sie moze nawet nie utozsamia.


Cz cze 01, 2006 18:08
Post 
Lucyno - symbol to symbol.

Krzyz kojarzy i sie z chrzescijanstwem - to naturalne. Osoba naszaca krzyz jest przezemnie postrzegana jako chrzescijanin.

Osoba noszaca odznake SS, zbrodniazy i zwyrodnialcow - jest dla mnie niedouczonym glupcem.


Crosis


Cz cze 01, 2006 18:17
Post 
Crosis - mówisz, że "Nacjonalizm nie musi zakladac obrazania, nie musi zakladac nienawisci, nie musi objawiac sie tak, jak manifestuja sie poglady MW na ulicach."

Nacjonalizm jest z założenia czymś negatywnym, wiążącym się z działaniem na korzyść swojego narodu kosztem innych. Czym innym jest patriotyzm. Jan Nowak-Jeziorański określił Patriotyzm jako cnotę, nacjonalizm jako grzech. Polecam ten tekst ("Patriotyzm i nacjonalizm", czy jakoś tak.)


Crosis, rozni ludzie nosza w klapach rozne symbole, na podstwie takiego drobiazgu nie mozna ocenic ani tej osoby ani organizacji, z ktora on sie moze nawet nie utozsamia.

To można nosić znaczek SS w klapie ot tak ? I nic to nie znaczy ?
Nie chcę oceniać samej MW, ale niestety wpisuje się do niej wielu ludzi o takich poglądach...



[/i]


Cz cze 01, 2006 18:17
Post 
Nie no, nie przesadzajmy az tak. Umiarkowany nacjonalizm, czyli twierdzenie, ze np powinnismy dbac o to, zeby banki pozostawaly w naszych rekach, ale jednoczesnie nie zakladajacy tego, ze teraz zabiezemy je innym wlascicielom - jestem w stanie przyjac.


Crosis


Cz cze 01, 2006 18:29
Post 
Takie działanie nazywam jeszcze patriotyzmem :D


Cz cze 01, 2006 18:30
Post 
Crosis, wiele osob ze swiata muzyki nosi krzyze, nie wyznajac nauki Chrystusa.
A skad wiesz, ze ta osoba nalezala do MW?
Kompromitowac niektore organizacje to cel mediow, a MW zawsze ma prase lewicowa przeciw sobie ( to o czyms swiadczy).
Nalezac do MW nie mozna byc awanturnikiem, taka postawa zawsze prowadzi do wyrzucenia z tej organizacji.


Cz cze 01, 2006 18:32
Post 
Granica jest dosyc plynna. Wystepuje tez przeciez nacjonalizm gospodarczy, polegajacy na protekcjonizmie panstwa. Oczywiscie wiekszym niz stosowany teraz np w Polsce.



Crosis


Cz cze 01, 2006 18:32

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Zajrzyjcie tu

Co tu pisać, [przy takiej akcji propagandowej przeciwko Młodzieży Wszechpolskiej ja sie nie dziwię. Najlepiej samemu sie przekonać. MW na moim uniwersytecie ma koło naukowe, organizujemy konferencje, spotkania, zbieramy podręczniki dla polonii, etc. MW to też dzieło człowieka więc są też błedy ale tak jest wszedzie.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Cz cze 01, 2006 19:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 21, 2006 16:42
Posty: 28
Post 
Napiszę krótko

Młodzież Wszechpolska
:-( to organizacja niebezpieczna

moim zdaniem oczywiście
dlaczego?
jedym z ich poglądów jest
Cytuj:
dążenie do zbudowania „katolickiego państwa narodu polskiego”.


a ja nie chce państwa kościelnego :?
:-(
zgadzam sie z Crosis

_________________
.BIBLIA


Pt cze 02, 2006 17:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 395 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL