Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:00



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
 Czy spowiedź była ważna? I jeszcze zapytanie. 
Autor Wiadomość
Post Czy spowiedź była ważna? I jeszcze zapytanie.
Przystąpiłam dziś do Sakramentu Pokuty. W momencie, gdy kapłan do mnie mówił, przypomniały mi się jeszcze pewne grzechy, lecz w końcu ich nie wyznałam. Sama nie wiem dlaczego, nie miałam w tamtym momencie intencji zatajenia i zamierzam przy następnej okazji spowiedzi wyznać je. Przyjęłam po wszystkim Komunię i staram się ufać, że spowiedź była ważna oraz Komunia godnie przyjęta. Czy tak jest?

Nie daje mi spokoju pewna kwestia (o którą zapomniałam zapytać kapłana). Mianowicie jestem osobą, która w przeszłości doznała wielu krzywd, w tym próby gwałtu. Kiedy sobie także ogólnie przypomnę inne krzywdy, bądź przykre sytuacje, wobec tych osób odczuwam gniew ale nie szukam żadnej okazji do jakiejkolwiek zemsty. Ponadto, kiedy przypomnę sobie (bądź samo mi się przypomni) próba gwałtu, potrafię jednoznacznie twierdzić, że tego, kto mi to zrobił nienawidzę. Jednakże w takich chwilach odczuwam przypływ emocji i sądzę, że to one są za to odpowiedzialne. Czy grzeszę ciężko? Bóg przecież mnie zna i na pewno rozumie moje krzywdy oraz wszelkie emocje z tym związane. Do tego uczęszczam na psychoterapię.


N paź 06, 2019 11:37
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy spowiedź była ważna? I jeszcze zapytanie.
Klaudia9995 napisał(a):
Przystąpiłam dziś do Sakramentu Pokuty. W momencie, gdy kapłan do mnie mówił, przypomniały mi się jeszcze pewne grzechy, lecz w końcu ich nie wyznałam. Sama nie wiem dlaczego, nie miałam w tamtym momencie intencji zatajenia i zamierzam przy następnej okazji spowiedzi wyznać je. Przyjęłam po wszystkim Komunię i staram się ufać, że spowiedź była ważna oraz Komunia godnie przyjęta. Czy tak jest?

Jeśli sumienie Cię dręczy idź do spowiedzi i wyznaj sytuację. Z pewnością spokój sumienia (a przy okazji i wyznanie tych grzechów, które zapomniałaś wcześniej) wart jest tej chwili w konfesjonale. Księdza tym nie zszokujesz, a sama otrzymasz pewność (płynącą z pouczenia kapłańskiego, jak i z łaski sakramentalnej), że wszelkie wyrzuty nie mają podstaw.

Co do drugiej kwestii, to z pewnością Bóg wie, co w Tobie jest (nawet lepiej niż Ty sama). Zna te emocje i ich źródło. Nie jest winą moralną odczuwanie emocji (są one niezależne od nas). Jeśli nie idzie za tą "emocją nienawiści", myśl dążąca do podtrzymania tej emocji, ani żaden czyn motywowany emocją nie jest to grzech śmiertelny. A próba poradzenia sobie z tymi kwestiami od strony psychologicznej jest wskazaniem właściwej postawy.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N paź 06, 2019 21:53
Zobacz profil
Post Re: Czy spowiedź była ważna? I jeszcze zapytanie.
Dziękuję za odpowiedź. Przy kolejnej spowiedzi wrócę do tej sytuacji. Mam jeszcze problem z tym, iż jakiś czas temu złożyłam nieprawdziwe oświadczenie. Wyznałam to kapłanowi i usłyszałam, że jest to wg niego poważny grzech. Z początku nie chciałam się zgodzić, aby złożyć to oświadczenie (byłam pod wpływem rodziny) ale z czasem sama się na to zgodziłam i dostałam laptopa na podstawie tego oświadczenia. Czy mogę tego laptopa już zatrzymać skoro "mleko się rozlało"? Byłam w rodzinie zastępczej i co prawda napisałam na tym oświadczeniu nieprawdę ale sumienie mnie gryzie (wiem, że nie było to uczciwe ale nie wiem czy to grzech ciężki) a sprzęt już mam i sądzę, że każdemu kto wychował się w rodzinie zastępczej (biologicznej czy też nie) powinien liczyć na pomoc..

Ogółem odeszłam też od Boga, czuję w sercu ogromną potrzebę spotkania z Nim. Chciałabym bardzo tego dokonać i przestać się bać, że jestem "złym człowiekiem". Przecież wszyscy jesteśmy grzeszni i tego nie unikniemy..


N paź 20, 2019 17:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL