Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 17:43



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
 Czy dzisiejszy świat potrzebuje jeszcze kapłanów? 
Autor Wiadomość
Post Czy dzisiejszy świat potrzebuje jeszcze kapłanów?
Zapraszam do "gadania dalej..." na temat poruszany na wczorajszym czacie :p


Pt cze 06, 2003 10:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Jak mówi stare polskie przyslowie - "Dobry ksiądz nie jest zły" ;)

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Pt cze 06, 2003 13:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 14:31
Posty: 930
Post 
A więc mówie to czego nie zdążyłam na czacie... :lol:

Księże pytałes sie czy "ksiądz'" to zawód?
"Kapłaństwo to zawód błaznów i klaunów mówiących wszystkim, którzy mają uszy do słuchania i oczy do patrzenia, że życie nie jest problemem do rozwiazania, ale tajemnicą w która trzeba wkroczyć".
Współczesny kapłan powinien być przede wszystkim człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli wrażliwym, otwartym i czułym na drugiego człowieka. Kapłan to taki mąż, który potrafi drugiemu towarzyszyć na wszystkich etapach jego życia, wtedy, gdy człowiekowi jest bardzo trudno, źle, smutno ale też powinien wczuwać się sytuację ludzi przeżywających wielka radość, czyli kapłan to ktoś, kto zawsze jest z drugim człowiekiem.

Temat brzmiał "czy współczesny świat potrzebuje księży?". Ja moge odpowiedzieć za siebie... Tak potrzebuje ale ważna jest dla mnie szczerość intencji księży, którzy podejmują się jakichś działań, oraz pokora w działaniu (według zasady: "słudzy nieużyteczni jesteśmy, zrobiliśmy to, co mieliśmy zrobić").
Chciałabym tu jednak zaznaczyc pewien byc może dla niektórych szczegół.Ksiądz bez świeckich to samotna wyspa!
Ksiądz przede wszystkim powinien gromadzić ludzi. Jakże w zgromadzeniu liturgicznym można nauczać, jeżeli tam nie zgromadzą się słuchacze. Jakże uświęcać, gdyby nie było tych, którzy mają być uświęcani. Kim kierować, gdy nie ma wokół ludzi otwartych na duchowe kierownictwo. Jezus obiecuje swoją obecność tam, gdzie są zgromadzeni Jego wyznawcy: Gdzie dwaj lub trzej są zgromadzeni w imię moje, tam ja jestem pośród nich. Woła: Pójdź za mną! Łodzie kolebią się na falach. Zaczyna się łowienie ludzi. Nad jeziorem Genezaret wokół Niego tłumy: Pięć tysięcy, kilkudziesięciu uczniów, a wśród nich dwunastu apostołów. Zaprasza wielu, ale mało wybiera. Przed aresztowaniem modli się i pragnie, aby Jego uczniowie stanowili jedno. To pragnienie wzmacnia zasadą miłości wzajemnej. Jedność i miłość uczniów będzie znakiem prawdziwości i skuteczności ich działania. W tych znakach świat pozna Jezusa.
Zastanówmy się więc ile my dajemy z siebie, a potem oceniajmy księży... Mądra Ewangelia mówi o belce, której nie dostrzegamy we własnym oku, a widzimy drzazgę w oku cudzym. Jakie to życiowe!




SzB


So cze 07, 2003 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 17:54
Posty: 42
Post O kapłanach
Czy wyobrażacie sobie grupę owieczek bez pasterza? Od razu zapanowałby chaos, a grupa nie przynosiłaby właściwych efektów. Owieczki potrzebują pasterza, ludzie w Kościele potrzebują kapłanów. Dlaczego? Musi być ktoś kto poprowadzi - czasem powie nudne kazanie, zniechęci gadaniem o kasie, ale też da właściwą pokutę, dobre słowo. Jak wyobrazić sobie kogoś, kto ciągnie wspólnotę Kościoła, a ma na karku swe prywatne (rodzinne) życie. Wspólnota Kościoła potrzebuje ludzi ogromnie oddanych, gotowych oddać całkowicie życie dla Chrystusa i jego oblubienicy - Kościoła. Czy ksiądz to zawód? W moich oczach nie! Oczywiście wielu kapłanów stawarza wrażenie, że chodzi im bardziej o przymioty ziemskie, ale to nie powinno nam przysłaniać prawdy - do kapłaństwa jest powołanie, łaska bycia kimś dla innych i co najważniejsze przez ręce kapłana Bóg daje nam sakramenty, czyli kapłaństwo jest cudownym naśladowaniem Chrystusa. Można stwierdzić: to posługa, a nie zawód.

"Pokój i dobro"

_________________
13_Apostoł


N lip 06, 2003 13:57
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL