Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 11, 2024 14:15



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3503 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 234  Następna strona
 KONKURS BIBLIJNY 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
przeniesione:

Bronisław Kołodziej napisał(a):
wysłałem, reklamowałem :papa: na liście mnie nie ma
codzień wysyłam wiele listów ale jeszcze żaden się nie zgubił co robić? :(


Odpowiedź przesłałem Autorowi na PW


Śr gru 07, 2005 9:03
Zobacz profil
Post 
saxon napisał(a):
mamalgosia napisał(a):
Doczytałam w komentarzu do Biblii poznańskiej, Tysiąclatkę oczywiście też. Podpieram sie słownikiem wyrazów obcych i nadal twierdzę, że eklezjastes i eklezjasta to to samo:((
pytanie czy pytanie wyklucza taką ewentualność?


Może wykluczać. Spójnik " a" jest stosowany między innymi przy zdaniach złożonych współrzędnie przeciwstawnych :-D I tak to odczytuję - gdyby miało być to samo, właściwsze byłoby użycie spójnika "i" [ Kto to jest eklezjasta i eklezjastes.]

Za tezą, że chodzi o inną osobę, przemawia także powtórzenie pytania "kto" ...


Śr gru 07, 2005 10:12

Dołączył(a): Pn sie 15, 2005 11:10
Posty: 248
Post 
przymrużenie oka?:)


Śr gru 07, 2005 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 03, 2005 12:02
Posty: 5
Post 
Poszukaj dobrze, a znajdziesz drugą osobę ...


Śr gru 07, 2005 14:06
Zobacz profil
Post 
Abo rzecz :P
W Biblii występuje Eklezjastes ( = eklezjasta ) oraz Eklezjastyk ( dotyczy zarówno osoby, jak i rzeczy, niemniej jednak nie jest to eklezjasta ...)


Śr gru 07, 2005 15:24

Dołączył(a): Wt gru 06, 2005 18:07
Posty: 13
Post 
Uważam, że powinien być zakaz dyskusji podającej odpowiedzi na pytania w trakcie trwania danej tury. To wygląda jak rozmowy na szkolnej klasówce - jest nieuczciwe.
Co do dyskusji na temat poprawności stawianych pytań wydaje mi się, że saxon już od długiego czasu ma przygotowany komplet pytań i odpowiedzi i dlatego każde pytanie jest przemyślane - to z przymróżeniem oka jak i te z haczykiem
Nie mogę doczekać się trudnych pytań, które w znaczący sposób zróżnicują punktację pierwszych miejsc. Mam nadzieję że te setki osób na pierwszym miejscu to jest tylko haczyk na zachętę czytania Bibli.


Śr gru 07, 2005 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 03, 2005 12:02
Posty: 5
Post 
eee na pierwszym miejscu jest w arkuszu 112 osób, a to nie są setki ;)
Ja też uważam, że pytania są przemyślanie i trzeba szukać na nie odpowiedzi, a nie dziury w całym ;)


Śr gru 07, 2005 16:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 01, 2005 19:41
Posty: 15
Post 
baranek napisał(a):

W Biblii występuje Eklezjastes ( = eklezjasta ) oraz Eklezjastyk ( dotyczy zarówno osoby, jak i rzeczy, niemniej jednak nie jest to eklezjasta ...)


Z cała pewnością Eklezjastyk to nie jest osoba :)


Śr gru 07, 2005 16:06
Zobacz profil
Post 
cezarek napisał(a):
Uważam, że powinien być zakaz dyskusji podającej odpowiedzi na pytania w trakcie trwania danej tury. To wygląda jak rozmowy na szkolnej klasówce - jest nieuczciwe.


1. Gdzie ktoś podał odpowiedź ?? Jak dla mnie te rozważania przyczyniają się do jeszcze większego bałaganu w głowie
2. Nieuczciwym można także nazwać czytanie tychże "odpowiedzi" bez podawania swojej wersji ;)

cezarek napisał(a):
Nie mogę doczekać się trudnych pytań, które w znaczący sposób zróżnicują punktację pierwszych miejsc. Mam nadzieję że te setki osób na pierwszym miejscu to jest tylko haczyk na zachętę czytania Bibli.


1. Skala trudności jest kwestią względną
2. Masz nadzieję, że mniej osób poda dobre odpowiedzi, czyli .. mniej osób będzie dobrze znało Biblię ? :?

Kelonik - eklezjastyk to zarówno rzecz, jak i osoba ( skoro pisze "księga ... czyli Eklezjastyka " ;) ( w mianowniku to brzmi eklezjastyk :) )


Śr gru 07, 2005 16:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 01, 2005 19:41
Posty: 15
Post 
baranek napisał(a):
Kelonik - eklezjastyk to zarówno rzecz, jak i osoba ( skoro pisze "księga ... czyli Eklezjastyka " ;) ( w mianowniku to brzmi eklezjastyk :) )


Będę się jednak upierał przy swoim :) Otwórz wprowadzenie do np. Biblii Tysiąclecia (czy jakiegokolwiek innego wydania) i zobaczysz, że "Księga ... czyli Eklezjastyk" !!! Żadna "szanująca się" encyklopedia czy słownik biblijny nie podaje "Księga ... czyli Eklezjastyka" lecz trzyma się określenia "Eklezjastyk", podając że to jest "forma" księgi a nie osoba :D


Śr gru 07, 2005 18:52
Zobacz profil
Post 
Polecam spis treści ;) BT


Śr gru 07, 2005 18:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 01, 2005 19:41
Posty: 15
Post 
Zauważ, że słowo "Eklezjastyka" jest tu użyte w dopełniaczu a nie w mianowniku ... "Księga ... czyli Eklezjastyk" ale "Wtęp do (kogo? czego?) Księgi ... czyli (kogo? czego?) Eklezjastyka (lub mniej poprawnie "do Eklezjastyku"). Przed samą interesującą nas księgą i wstępem do niej konsekwentnie używa się słowa "Eklezjastyk" jako "formę" księgi a nie "osobę" :D


Śr gru 07, 2005 19:37
Zobacz profil
Post 
Jak również w dopełniaczu jest użyte imię osoby, od którego pochodzi nazwa księgi :D i mamy : Księga ( kogo: np. Piotrka ) czyli Eklezjastyka :D to czyli odnosi się do imienia - jest jakby drugą formą - a zatem eklezjastyk oznaczałby także osobę ;) ( a we wstępie masz rację - jest określeniem księgi :D )

I tak się czegoś uczymy ;)


Śr gru 07, 2005 19:49

Dołączył(a): Śr paź 12, 2005 13:48
Posty: 249
Post 
Eklezjastyk - pełna nazwa Liber Ecclesiasticus, czyli Księga kościelna. Dlaczego miano by nazywać jej autora "kościelnym", skoro jego imię jest dobrze znane i nie należał on do Kościoła?

_________________
"Oto czynię wszystko nowe" Ap 21,5


Śr gru 07, 2005 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 07, 2005 20:01
Posty: 27
Post 
A czy nikt z was nie ma żadnych wątpliwości odnośnie pytania 3?, tego o tym "proroku", bo ja nie mam pojęcia jak to znaleźć, żadnych skojarzeń :(


Śr gru 07, 2005 21:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 3503 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 234  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL