Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 12:16



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 A jak inaczej? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post A jak inaczej?
Ja bym nie potrafiła... Abstrakcyjna wiara w Boga którego miałabym nie poznawać, nie widzieć, nie spotykać... także w Sakramentach...? Podobno 1000 razy powtórzone kłamstwo staje sie prawda, a świat mówi wiele kłamstw - jak miałabym ją zachować? I jak zrozumieć ból, cierpienie, nieszczęścia? Wiara nie jest przedmiotem w szufladzie, który można schować i cześć, po prostu jest. Wiara to roślina, nie pielegnowana usycha. I jeszcze jedno... ja kiedyś próbowałam sama przerwać zło na początku... ze względu na wiarę... pokonał mnie ból samotności... ale wtedy będąc jakoś w Kościele de facto byłam juz dość daleko... od lat bez Sakramentów, np... Nie wyobrażam sobie zachowania wiary w życiu poza Kościołem...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt maja 16, 2003 7:07
Zobacz profil
Post 
A jak wierzyli Abraham, Mojżesz i inni? Czyżby wtedy tez był Kościół? Wiara jest osobistym spotkaniem z Bogiem.


Pt maja 16, 2003 12:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Zgadzam się, jest zawsze osobistym spotkaniem z Bogiem... Ale przecież chcieli Go szukać i spotykać, słuchać, bez tego nie byłoby wiary, nie da się uwierzyć własnymi siłami. To dlaczego miałabym do nie słuchać, nie spotykać dzisiaj? Właśnie w Kościele? W Słowie, Sakramentach, ludziach... Tam można najpełniej, nie zamierzam się z tego odzierać...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt maja 16, 2003 13:19
Zobacz profil
Post 
Człowiek nie ejst w murach kościoła ale we wspólnocie zwanej Kościołem. Bez ludzi nie da radu wytrwać w wierze. Oczywistym jest fakt, ze ktoś przeżywa swoją modlitwę osobiście, na swój własny sposób.
Z resztą w piśmie Św. jest wyraźnie napisane, że dzie dwóch lub trzech gromadzi sie w imie Jezusa tam i On jest wśród nich...

...tak więc - modlitwa osobista jak najbardziej, ale nie zapominajmy nigdy, że jesteśmy częścia wspólnoty :!:


So maja 17, 2003 16:14
Post 
Gosc napisal, ze do niego bardziej przemawia Bog pojedynczego czlowieka.

Gosciu prosze wytlumacz mi to pojecie. Co to znaczy "Bog pojedynczego czlowieka" ??? Czyzby wedlug Ciebie kazdy czlowiek mial swojego Boga?? czy moze kazdy bog ma swojego czlowieka?? :D Sprecyzuj troszke swoja wypowiedz.

Jezeli chodzi o to czy Kosciol jest potrzebny?? Mysle ze dyskusja na ten temat nie ma zbyt wielkiego sensu. Najpierw niech kazdy odpowie sobie na pytanie KTO stworzyl Kosciol??. Jezeli ktos ma watpliwosci to odpowiedz brzmi jednoznacznie - Jezus Chrystus!!!!!!
Jezus gdy zaczal nauczac, powolal 12 apostolow, tworzac podwaliny obecnego Kosciola. Co wiecej to Jezus wyznaczyl "ziemskiego szefa" nad innymi, dajac mu klucze do Krolestwa. Dlatego dyskusja nad tym czy Kosciol jest potrzebny czy nie ? jest dyskusja niestosowna.
Odrzucajac Kosciol odrzucamy samego Jezusa, ktory jest jego glowa.

Co do Mojzesza to o ile wiem wierzyl on w Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba. Nie byl to jakis wymyslony przez niego Bog. Nie bylo wtedy takiego Kosciola jak jest teraz, ale tez i Pismo sie jeszcze wtedy nie wypelnilo. Ten czas wypelnienia nadszedl dopiero w momencie przyjscia Mesjasza - Jezusa


Pozdrowka


N maja 18, 2003 14:18
Post 
re Gosc

Nie Gosciu (tak nawiasem moglbys sie wreszcie zalogowac) Nie jestem tak madry by znac prawde. Prawde zna moj Kosciol i ta Prawda jest zawarta w Pismie Swietym. Jestem tylko dlatego madry bo staram sie sluchac Kosciola i czytac to Pismo. Kiedy przestane to bede zwyklym glupcem

Natomiast nie uznaje zadnych dziwacznych nowoczesnych "ideologii" okreslajacych Boga jakby to byl jakis wytwor ludzkiego umyslu lub dziwna nieokreslona kosmiczna sila. Ktorej zasady ustala indywidualnie kazdy czlowiek i stosuje sie do nich tylko wtedy gdy jest mu to na reke.

Takiego "prywatnego" Boga to ja nie znam

Pozdrowka


N maja 18, 2003 19:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Cytuj:
Takiego "prywatnego" Boga to ja nie znam

Prywatenego może nie, ale z pewnościa można powiedzieć, że Bóg jest pojmowany na tyle sposobów ile jest na tym świecie ludzi!

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


N maja 18, 2003 19:14
Zobacz profil WWW
Post 
re Skaja

Masz racje Skaju, kazdy inaczej pojmuje Boga i tak szczerze mowiac to nikt Go do konca nigdy nie pojmie (przynajmniej na tym swiecie).
Pojedynczy czlowiek nie wie nic!!!!!!!! Natomiast wszyscy ludzie na calym swiecie wiedza wszystko!!!!!!!!
Dlatego to wlasnie Bog powolal do zycia swoj Kosciol, aby ludzie zyjac we wspolnocie, mogli Go lepiej poznac
Indywidualnie nie ma na to zadnych szans.
Poza tym to sam Bog poprzez Bibllie i swoj Kosciol ukazuje nam siebie.

W tym sensie wlasnie myslalem o nieznajomosci "prywatnego" Boga.
Mozemy i powinnismy zwracac sie do niego indywidualnie, ale nie moga to byc glosy oderwane od wspolnoty, ktora jest Kosciol. Bo wtedy dojdziemy prosta droga do absurdu.
Przykladem takiego absurdalnego pojmowania Boga jest mnozaca sie liczba roznego rodzaju sekt - od Swiadkow Jehowy poczawszy poprzez roznych nawiedzonych szarlatanow na satanistach skonczywszy.

Pozdrowka


N maja 18, 2003 19:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Beli zgadzam się oczywiście - bez Kościoła nie da rady!

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


N maja 18, 2003 19:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
jak wygląda wiara dzis a wiara ta co była , widocznie bardo sie różnią gdyż i tak w polsce wierzyc zaczęto od 966 r gdy Mieszko I przyjoł chrzest własny i Polski


Pn maja 19, 2003 0:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Pharisee - data 966 jest bardzo symboliczna! chjyba nie wyobrażasz sobie, ze ludzie tak na 3, 4 za swoim władcą zaczeli wierzyć w Boga... Spokojnie mozna powiedzieć, ze cały proces ewangelizacji trwał o wiele dłużej... i trwa do tej pory :!:

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Pn maja 19, 2003 11:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Skaja syboliczny ten rok jest i jest początkiem przejścia z Poganinów na w Wierzenie w Boga

a i tak wcześniej wierzono w byle co i byle jak
(w dzisiejszych czasach tez idzie zaopserwować wierzenia w formie Pogańskiej)


Pn maja 19, 2003 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Pharisee... nasi przodkowie wierzyli w wilkołaki :!: Wiedziałes o tym :?: :!:

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Pn maja 19, 2003 12:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Skaja to mało istotne co było wcześniej wierzone, faktem jest że chrześcijańskim państwem Poski jest rok 966 zapoczątkowane


Pn maja 19, 2003 12:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
wiem... drocze się tylko...

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Pn maja 19, 2003 12:38
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL