Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 7:45



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
 Spóźnienie na msze 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 22, 2011 18:25
Posty: 25
Post Spóźnienie na msze
Witam!
Przed Nowym Rokiem byłem na mszy "pożegnania starego roku" o 17:00 i normalnie przyjąłem Komunie Świętą, a w Nowy Rok spóźniłem się na msze (było odśpiewywana "Chwała na wysokości" /nie wiem jak się poprawnie nazywa/) i później normalnie przyjmowałem Komunie Świętą, bo pomyślałem że odprawiłem tą wigilię mszy św. Tutaj nasuwa się moje pytanie: Czy zgrzeszyłem? Jeżeli odpowiedź jest za trudna to proszę napisać, a ja zapytam się przy najbliższej spowiedzi księdza.

Przy okazji zapytam się o jeszcze jedno. W wielu filmach występują sceny stosunku płciowego. W tym wypadku także nie wiem czy mam grzech patrząc na takie rzeczy.


So sty 07, 2012 15:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Spóźnienie na msze
szk napisał(a):
Witam!
Przed Nowym Rokiem byłem na mszy "pożegnania starego roku" o 17:00 i normalnie przyjąłem Komunie Świętą, a w Nowy Rok spóźniłem się na msze (było odśpiewywana "Chwała na wysokości" /nie wiem jak się poprawnie nazywa/) i później normalnie przyjmowałem Komunie Świętą, bo pomyślałem że odprawiłem tą wigilię mszy św. Tutaj nasuwa się moje pytanie: Czy zgrzeszyłem? Jeżeli odpowiedź jest za trudna to proszę napisać, a ja zapytam się przy najbliższej spowiedzi księdza.

Przy okazji zapytam się o jeszcze jedno. W wielu filmach występują sceny stosunku płciowego. W tym wypadku także nie wiem czy mam grzech patrząc na takie rzeczy.


Co do drugiego.
Grzechem może to być w dwóch przypadkach

1. patrzysz by wywołać u siebie podniecenie płciowe
2. patrzysz mimo tego, że wywołuje to u Ciebie bardzo silne podniecenie płciowe, tak silne, ze zachodzi uzasadniona obawa, ze może pociagnąć to za sobą grzech nieczystości.

jeżeli patrzysz na to jak na element fabuły filmu to absolutnie nie ma grzechu

nawet jak pojawia się podniecenie a osiągnięcie go nie jest Twoim celem tylko skutkiem ubocznym - to też nie ma grzechu - chyba, że ... patrz pkt. 2

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So sty 07, 2012 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Spóźnienie na msze
viewtopic.php?f=15&t=20950 - kiedy dokładnie zaczyna się i konczy Msza Święta ?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So sty 07, 2012 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Spóźnienie na msze
Co do pierwszego. Podobno jest to tak, ze jeżeli msza św w wigilię święta odprawiana jest
wg. formularza tz tego swieta (odpowiednie modlitwy i czytania) to mozna ją uważać za tą "świateczną"
jeżeli wg formularza dnia powszedniego lub innego święta to nie.

Musiałbys wiedziec wg. jakiego formularza była odprawiana msza na zakończenie starego roku.
ja nie wiem (tzrebaby zapytac księdza, który odprawiał).

Ale chyba o grzechu nie może być mowy nawet jezeli mylnie uznałeś mszę na zakończenie roku za mszę Święta Bożej Rodzicielki to zrobiłeś to z niewiedzy czyli nie świadomie.

Poza tym uważa się, że Msza św. jest ważna jak przyszedłeś przed ofiarowaniem a tak było.
Więc spóxnienie to nie nieobecność na mszy św. - i najwyżej to grzech powszedni

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So sty 07, 2012 15:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL