Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 18:16



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Prymat Piotrowy 
Autor Wiadomość
Post 
re jonasz

Cytuj:
Zacznijmy od tego: Piotr nie jest imieniem w Izraelu (oczywiście był Żydem), to jest przezwisko (ksywa) oznaczająca opokę, skałę. Apostoł zwany Piotrem miał na imię Szymon.


Ksywe to mozna otrzymac "pod cela" :)
Ten cytat, ktory przytoczylem....jest typowem objawem ignorancji i zlej woli piszacego tutaj jonasza.

Gdybys kolego mial chociaz troche szacunku dla tych ktorzy cie czytaja to nie pisalbys takich bzdetow.
Najpierw przeczytaj caly topic i wszystkie posty tutaj umieszczone....dopiero pozniej zabieraj glos.

Zauwaz moze laskawie......ze Jezus zwracal sie do Szymona po ARAMEJSKU....a nie po grecku czy tez po polsku. W j. aramejskim Jezus nazwal Szymona Kefa....co znaczy skala.
Zreszta...ilez razy mozna przytaczac jedno i to samo. Wystarczy, ze poczytasz posty wyzej.

Co do argumentow historycznych....hmmm.....do tego jeszcze wrocimy.....bo jak na razie to mieszasz i mieszasz, a malo ci z tego wychodzi :)

pozdrowka


Cz lut 05, 2004 12:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Belizariusz napisał(a):
re jonasz



Zauwaz moze laskawie......ze Jezus zwracal sie do Szymona po ARAMEJSKU....a nie po grecku czy tez po polsku. W j. aramejskim Jezus nazwal Szymona Kefa....co znaczy skala.


Witaj Belizariuszu !
Nie do końca masz tu racje co do formy tego zapisu.

Nieistnieje bespośredni stenogram tej rozmowy Piotra z Chrystusem.

A zapis w Ewangelii był pierwotnie dokonany po grecku i po aramejsku.. I to wiele lat później od tego wydarzenia !

Pytanie zasadnicze w jakim języku zostały one wcześniej zapisane.?
Mnie się wydaje że w greckim ale pewności co do tego nie mam.

I w zasadzie mieć nikt nie może.. Istnieje prawdopodobieństwo że ten jako pierwszy dialog zapisano w jężyku Aramejskim.
Co się jednak wydaje jednak mało prawdopodobne.
Zapisu tego diaslogu poraz pierwszy raczej dokonano jednak w języku greckim.
Ponieważ w tym czasie na terenie całego imperium rzymskiego do zapisu prawie wszystkiego używano greki.. .. łaciana była mniej popularna wtedy w piśmie
.. Prawie każdy obywatel Rzymski (w Tym I Pawełł) w mowie i pismie znał grekę
POzdrawiam


So lut 07, 2004 23:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Godunow - ale nie chodzi o to jak to zapisano po raz pierwszy i w jakim języku, tylko o to że Jezus do niewykształconego rybaka mówił w jego języku (bo niby jak miał mówić?)
A w Piśmie Św poza formą grecką zapisano i aramejską - Kefas. Tej używał Paweł. A znaczenie tej formy Beli podał...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N lut 08, 2004 1:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Jotka napisał
Cytuj:
Godunow - ale nie chodzi o to jak to zapisano po raz pierwszy i w jakim języku, tylko o to że Jezus do niewykształconego rybaka mówił w jego języku


Z zapisu w języki greckim by wynikałoby że : To tłumaczenie winno wyglądać następująco
[/b] Potrze powiadam Tobie. Ja jestem opoką . Na tej Opoce zbuduję kościół mój .. A bramy piekielne go nie przemogą..[/b]

Podobny sens ma tłumaczenie w Biblii prawosławnej (ten fragment) jak podałem wyżej..


Ja czyli Chrystus . Wiara w Chrystusa jest tą Opoką

Podejrzewam że w Aramejskim zapis ten ma ten sam sens co w greckim ..

Tak ten powyższy fragment Ewangelii rozumieją protestanci jak i też prawosławni chrześcijanie?

Pozdrawiam Serdecznie !!


N lut 08, 2004 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Godunow - to czemu protestanckie wydania tak nie tłumaczą?
Mat. 16:18
A Ja ci też powiadam, żeś ty jest Piotr; a na tej opoce zbuduję kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go; (Biblia Gdańska)
Tak samo ten fragment brzmi w Biblii wydanej przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne w 1949r.
A Jać też powiadam, żeś ty jest Piotr; a na tej opoce zbuduję kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go;
Po aramejsku brzmiało to Kefa - skała...

Zresztą - po co inaczej to nowe imię?
Żaden więcej z apostołów nie miał go zmienionego.
I czemu akurat imię - o takim znaczeniu?
Kefa - skała?
I dlaczego - w tym momencie, w tym zdaniu?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N lut 08, 2004 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Witam :)

Godunow
Pisząc o czekaniu na odpowiedź miałem na myśli pytanie o to czy wszystkie podane przez Ciebie cytaty pochodzą z Biblii Tysiąclecia :)
Zresztą obaj wiemy, że nie. Więc zostawmy już tę sprawę, bo jest w gruncie rzeczy marginalna – taka „wpadka” może się przypadkowo zdarzyć każdemu.

Napisałeś:
Cytuj:
Po zbudowaniu Kościoła Chrystusowego Wybrano Linusa na Pierwszego Biskupa ..
Tyle Dokument
Pytanie gdzie tu widzisz zapisz że wybrano Piotra..
Że wysuwasz przypuszczenie insynuacje. Naditerpretację . Mówiąc prościej manipulacje !

Problem w tym, że ja w swoim poście niczego takiego nie napisałem, nie wysuwałem przypuszczeń ani nie nadinterpretowałem :) Zauważ, że praktycznie w ogóle nie napisałem niczego od siebie o prymacie Piotrowym. Pokazałem jedynie, że odpowiedź na te zarzuty, które skopiowałeś – już jest zamieszczona w necie.
To dlatego stwierdziłem, że poniosły Cię emocje :)

Wyraźnie napisałem, że kopiuję z artykułu, który znajduje się pod jednym z podanych przeze mnie wcześniej linków. Wiedziałeś więc, że go znam, że podaje on kontrargumenty do tez Agnosiewicza – a mimo wszystko je skopiowałeś. Stąd mój wniosek, że potraktowałeś mnie jak średnio rozgarniętego uczniaka oraz że takie przerzucanie się wklejanymi fragmentami artykułów nie ma sensu i jest stratą czasu

Cieszy mnie natomiast, że podałeś własną interpretację tekstów Ireneusza i Euzebiusza – myślę, że od tego trzeba było zacząć – bo jest to krok do przodu w rozmowie, a nie powielanie istniejących już dyskusji. :)


Widzisz Godunowie, wydaje mi się, że jedną z największych przeszkód w porozumieniu i prowadzeniu dialogu jest pycha. Objawia się ona między innymi w tym, że ludzie próbują nawzajem sobie udowadniać swoje racje zamiast najpierw spróbować siebie zrozumieć, poznać sposób myślenia i patrzenia na daną sprawę przez drugą stronę. Niejeden raz widziałem osoby, które używały najprzeróżniejszych, niekiedy wręcz absurdalnych „argumentów” – byle tylko nie przyznać, iż nie mają racji – chociaż widoczne to było aż nadto wyraźnie.

Konkretyzując – możemy przerzucać się tutaj cytatami z Pisma Św. i fragmentami pism wczesnochrześcijańskich. Jednakże skoro specjaliści w tej dziedzinie nie potrafią sobie tego nawzajem udowodnić, to nie sądzę, aby nam akurat się to udało. Jeśli zatem nasza rozmowa ma mieć sens i wartość - to jedynie wtedy jeśli będzie oparta na otwartości, próbie wzajemnego zrozumienia i przyznania drugiej stronie prawa do odmiennego myślenia niż moje.

Poza tym, jak już pisałem wcześniej – proponuję omawianie tematu uporządkować – bo bałagan tu straszny i skaczemy „z kwiatka na kwiatek”.
Ja widziałbym mniej więcej taką kolejność omawiania prymatu Piotrowego:
W świetle:
1. Ewangelii
2. Dziejów Apostolskich i Listów
3. Wyodrębnionego fragmentu: Mt 16,18-19
4. Pism wczesnochrześcijańskich i dokumentów pierwszych Soborów i synodów
5. Historii Kościoła
6. Współczesności i kierunków jego rozwoju

Taka jest moja propozycja – jeśli uznasz ją za sensowną, to jak wrócę dzisiaj postaram się rozpocząć od pkt. 1.

Pozdrawiam :)


N lut 08, 2004 17:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Witam ponownie :)

W międzyczasie – bo Godunowa chyba nie było dzisiaj – zająłem się trochę punktem 1. Podzielmy to na 2 części.

CZĘŚĆ PIERWSZA

Najpierw zerknąłem na http://www.kulty.info/czytelnia/ks03/r18.htm skąd wyodrębniłem poniższe punkty (większość cytatów sprawdziłem – chociaż niestety nie dałem rady wszystkich)
Tak więc co między innymi czytamy w Ewangeliach o Piotrze?
Zobaczmy zatem:

1) Jego jako pierwszego wymieniają wszystkie spisy apostolskie (Mt 10:2, Mk 3:16, Łk 6:14, J 21:2) oraz, chociaż omawiamy obecnie Ewangelie, warto wspomnieć przy spisach również Dz 1:13
2) Jego NT wyróżnia spośród uczniów i Apostołów:
Mk 16:7 "Powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi".
Mk 1:36 "Pospieszył za Nim Szymon z towarzyszami".
Łk 9:32 "Piotr i towarzysze".
3) Jego pierwszego powiadomiono o Zmartwychwstaniu Pana (J 20:2).
4) Jemu, pierwszemu z Apostołów, ukazuje się Jezus Zmartwychwstały (Łk 24:34).
5) Jego dom jest pierwszym z domów apostolskich nawiedzonych przez Jezusa (Mk 1:29).
6) Z jego łodzi naucza Chrystus (Łk 5:2n.).
7) Jego najczęściej poucza i sprawdza Chrystus, przygotowując do pasterzowania (Mt 14:29, 26:34n., Łk 5:4n.).
8 ) Jemu nakazuje utwierdzanie braci w wierze i za niego szczególnie się modli (Łk 22:32).
9) Jemu nakazuje ponawianie "połowu" ludzi (Łk 5:4n., 10).
10) On w imieniu Apostołów zwraca się do Chrystusa, gdy mają wątpliwości (Mt 15:15, 19:27, 18:21, 16:15n., Łk 12:41, J 6:68 ).
11) On najczęściej odpowiada na pytania Chrystusa (kierowane do wszystkich) Mt 16:15n., Łk 8:45. Gdy Jezus stawia pytania dot. ogółu ludzi odpowiadają Apostołowie ("A oni odpowiedzieli" Mt 16:14) ale w imieniu Apostołów odpowiada Piotr ("Odpowiedział Szymon Piotr" Mt 16:16).
12) Do niego, a nie innych Apostołów przychodzą poborcy po podatek za Pana (Mt 17:24). Jezus płaci go za siebie i za Piotra (Mt 17:27).
13) On zawsze wymieniany jest z imienia, choć inni uczniowie występują anonimowo np. J 13:5n., 18:15, 20:2, 21:2, , Mk 1:36, 16:7,
14) Nazwanie Andrzeja "bratem Szymona Piotra" w J 1:40, choć Piotr wcześniej w tej Ewangelii nie występuje, wskazuje na wielki autorytet tego drugiego. Zawsze Andrzej zwany jest bratem Piotra, a nie odwrotnie (Mt 4:18, J 6:8 ).
15) Piotr z Jakubem i Janem byli uprzywilejowani u Pana, ale Piotr występuje w ich imieniu (Mt 17:1, Mk 5:37, 14:37, 9:2, 5, 13:3, 14:33, Łk 8:51, 9:28 ).
16) Jemu Jezus Najwyższy Pasterz przekazuje pasterzowanie (J 21:15nn.).
17) Od niego oczekuje Chrystus miłości większej niż od innych Apostołów (J 21:15).
18 ) Od niego szczególnie Chrystus domaga się czuwania (Mk 14:37).
19) Tylko o Piotrze imiennie powiedział Jezus, że jest błogosławionym i tylko jemu rzekł, że to co wie on o nim objawił mu Bóg (Mt 16:17).

CZĘŚĆ DRUGA
Kolejną rzeczą było wzięcie Konkordancji do Biblii Tysiąclecia i sprawdzenie jak często w Ewangeliach występują imiona Apostołów.
Otóż wygląda to tak:
Piotr – 116 razy (+ Kefas 1 raz + Szymon – patrz niżej)
Andrzej - 12 razy
Jakub syn Zebedeusza - zob niżej
Jan - 108 razy (z tym że łączy się to również z Janem Chrzcicielem)
Filip - 26 razy
Bartłomiej - 3 razy
Tomasz – 10 razy
Mateusz - 4 razy
Jakub syn Alfeusza – zob. niżej
Tadeusz - 2 razy
Szymon Gorliwy – zob. niżej
Judasz - 20 razy

Imię Szymon – wymienione jest 46 razy (z tym, że może dotyczyć Piotra lub Szymona Gorliwego)
Imię Jakub – wymienione jest 25 razy (z tym że może dotyczyć Jakuba syna Zebedeusza i Jakuba syna Alfeusz)

Nie miałem czasu sprawdzać do kogo odnoszą się dane cytaty – ale i tak pewne wnioski się nasuwają – osoba Piotra w Ewangeliach wymieniana jest najczęściej.

Wobec tego mam pytanie:
Godunowie, czy wobec powyższych faktów zawartych w Ewangeliach potrafisz przyznać, że osoba Piotra jest traktowana w sposób szczególny w porównaniu do pozostałych Apostołów? Czy też nadal twierdzisz że Ewangelie traktują ich wszystkich równorzędnie ? (a jeśli tak - to uzasadnij dlaczego Twoim zdaniem są takie dysproporcje widoczne wyżej)
I zaznaczam – nie chodzi mi tutaj o uznanie jakiegokolwiek prymatu – jedynie o stwierdzenie faktu pewnego wyróżnienia osoby Piotra przez Ewangelistów w porównaniu do innych Apostołów – chociażby w ilości fragmentów wymieniających Jego imię, w sposobie pisania o Nim w porównaniu z pozostałymi. Zostawmy na razie kwestie przyznawania uprawnień itp. które przytaczałeś – odpowiedz wpierw proszę na powyższe pytania.

Pozdrawiam :)


N lut 08, 2004 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Witaj jotka
Jotka napisała
Cytuj:
Godunow - to czemu protestanckie wydania tak nie tłumaczą


Nie ma nic takiego jak Biblia Protestancka


Wszystkie Biblie które wymieniłaś to bardziej lub mniej dokładne tłumaczenia z Wulgaty , Anie inne . Nawet Luter też przy tłumaczeniu Biblii na niemiecki korzystał z przekładu łacińskiego . Biblia Lutra nie uznaje kilku ksiąg starego testamentu za kanoniczne . A nowy testament niczym się nie różni od wydań katolickich?
Jedynie komentarze są różne np., katolicki .
Jedynie jakość tłumacznie może być różna i bywa różna .
Według mojej informacji najwyżej oceniane jest tłumaczenie ?:Biblii Gdańskiej?
To Wulgata jest tłumaczeniem z greckiego czy aramejskiego . I tam by należało szukać przekłamania w tłumaczeniu .. Czy też błędu podczas kopiowania.. Aż tego tak nie prześledziłem . na stronach internetowych można spotkać różne opracowania na ten temat..

Jotka napisała
Cytuj:
Zresztą - po co inaczej to nowe imię?


W Rozumieniu protestantów i moim
Co Chrystus powiedział do Piotra to dotyczy wszystkich Apostołów
Imię kamyk bo tak by to wynikało z tłumaczenie(greckiego) znaczy cząstka skały
Czyli te kamyki apostołowie będą budulcem opoki (skały ) kościoła Jezusowego ..

SAxon napisał
Cytuj:
Wobec tego mam pytanie:
Godunowie, czy wobec powyższych faktów zawartych w Ewangeliach potrafisz przyznać, że osoba Piotra jest traktowana w sposób szczególny w porównaniu do pozostałych Apostołów? Czy też nadal twierdzisz że Ewangelie traktują ich wszystkich równorzędnie ? (a jeśli tak - to uzasadnij dlaczego Twoim zdaniem są takie dysproporcje widoczne wyżej)
I zaznaczam ? nie chodzi mi tutaj o uznanie jakiegokolwiek prymatu ? jedynie o stwierdzenie faktu pewnego wyróżnienia osoby Piotra przez Ewangelistów w porównaniu do innych Apostołów ? chociażby w ilości fragmentów wymieniających Jego imię, w sposobie pisania o Nim w porównaniu z pozostałymi. Zostawmy na razie kwestie przyznawania uprawnień itp. które przytaczałeś ? odpowiedz wpierw proszę na powyższe pytania.


Oczywiście Saxonie o wszystkim można dyskutować bez emocji zacietrzewienia.
Ale wracajmy do tematu.
Widzę wykonałeś kawał dobrej roboty .
Moim zdaniem Piotr Apostoł został powołany przez Boga na kierowanie pierwszym kościołem Chrystusowym na Ziemi .. Wybrał go z pośród apostołów . Tak jak właściciel wybiera majstra na budowie w celu poprowadzenia robót. Z możliwością odwołania jeżeli ten coś zrobi nie po jego myśli.
A jak jest w tym przypadku. Majster w Kościele Chrystusowym . Przewodzi wypełnia polecenia swojego Mistrza i kieruje apostołami.. Jest to też ukazany model jak winien funkcjonować w kościołach Chrystusowych ( mowa potem o siedmiu kościołach potwierdza jakby te zasadę).
To w tym sensie jest to wyróżnienie Piotra
I przychodzi Wielki Piątek Piotr Trzy razy się zapiera Chrystusa..
Chrystus mu wybacza Piotr żałuje . I też inne zostają powierzone zadania Piotrowi .
I Zaczynają się Dzieje Apostolskie gdzie rola Piotra nie jest tak eksponowana.
To bardziej dopatrzyłbym się prymatu Pawłowego niż Piotrowego . Jeżeli byśmy się mieli doszukiwać prymatu.
POzdrawiam


Pn lut 09, 2004 9:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Witam :)

Czyli jeśli dobrze rozumiem punkt 1 możemy uznać za zakończony stwierdzeniem:

Cytuj:
Moim zdaniem Piotr Apostoł został powołany przez Boga na kierowanie pierwszym kościołem Chrystusowym na Ziemi


Z tym zdaniem w pełni się zgadzam - o tym dają świadectwo Ewangelie i to chciałem wykazać . Czy zatem możemy przejść do punktu drugiego tzn. Dziejów Apostolskich i Listów?

Pozdrawiam również :)


Pn lut 09, 2004 9:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2003 15:46
Posty: 358
Post prymat Piotrowy
:-D
Tylko do Apostoła Piotra -Jezus powiedział,
"ty jestes Skałą - i na tej Skale zbuduję Kościół:
Tobie dam klucze królestwa niebieskiego....
Odtąd ludzi bedziesz łowił......
i trzykrotne Jezusa polecenie skierowane do Piotra: pas owce moje ,paś baranki moje....


Do zadnego swego ucznia w ten sposób Jezus nie mówił i nie zlecił zadania pasterzowania jak tylko Piotrowi. Swym pozostałym uczniom w tym również Piotrowi przekazał podczas rozesłania inne zadania, chrzest, uzdrawianie ,odpuszczanie grzechów,..

Pismo św . w dość jasny sposób przedstawia nam rolę Piotra w Kościele apostolskim. Apostołowie traktowali Piotra jako swojego przedstawiciela.

1. Piotr najczęściej odpowiadał na pytania Jezusa,które były kierowane do wszystkich Apostołów. np.(Mt 16,15)

2.Piotr w imieniu wszystkich Apostołów zwracał się do Jezusa gdy mieli jakieś watpliwości. np (Mt 16,15)

3.Piotr jest wymieniany przez ewangeliste Jana z imienia choć inni uczniowie wystepują anonimowo(J 18,15)

4. spisy Apostołów wymieniają Piotra na pierwszym miejscu(mt 10 2-4

5.autorzy Nowego Testamentu po imieniu Jezusa najczęściej wymieniaja imie Piotra.

6.Po Wniebowstapieniu Jezusa św Piotr przewodził młodemu Kosciołowi- co ukazuja Dzieje Apostolskie

7.Piotr decydował o wyborze dwunastego Apostoła( Dz 1, 15-22)

8. W imieniu Kościoła Piotr przemawiał w dzień Pięćdziesiątnicy (Dz 2,14; 3,12)

9.Piotr nadzorował zwyczaje pierwotnego Kościoła (Dz 5 3-9)

10. Piotr bronił Wspólnoty przed Sanchedrynem (Dz 4,8 )

11. Piotr kierował pierwszym soborem Jerozolimskim (Dz 15,7)

12.do Piotra skierował sie Paweł po swym nawróceniu (Ga1.18 )

Mimo iż dzielą nas setki lat od czasów Piotra, róznice kulturowe i cywilizacyjne to jasno widać ,że papież dzis w Kościele pełni podobną rolę , jaka pełnił Piotr w pierwszej wspólnocie.

Pozdrawiam
awe :-D

_________________
.. „Szatan w ciemnościach łowi. Jest to nocne zwierzę.
Kryj się przed nim w światło, tam cię nie dostrzeże.” A. Mickiewicz


Pn lut 09, 2004 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Awe napisał
Cytuj:
7.Piotr decydował o wyborze dwunastego Apostoła( Dz 1, 15-22)


Ano zobaczmy co na to Dzieje Apostolskie ( za Biblią Tysiąclecia)
23 Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja.
24 I tak się pomodlili: Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś,
25 by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą.
26 I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu apostołów.

Gdzie tu widzisz decyzję Piotra ..?

Awe napisał :
Cytuj:
8. W imieniu Kościoła Piotr przemawiał w dzień Pięćdziesiątnicy (Dz 2,14; 3,12)


Ano zobaczmy co na to Dzieje Apostolskie ( za Biblią Tysiąclecia)

Dzieje Apostolskie 2:14 Wtedy stanął Piotr razem z Jedenastoma i przemówił do nich donośnym głosem: Mężowie Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, przyjmijcie do wiadomości i posłuchajcie uważnie mych słów.
3:14 Na ten widok Piotr przemówił do ludu: Mężowie izraelscy! Dlaczego dziwicie się temu? I dlaczego także patrzycie na nas, jakbyśmy własną mocą lub pobożnością sprawili, że on chodzi?

No właśnie Wtedy stanął Piotr razem z Jedenastoma i przemówił jako jeden z nich a nie w ich imieniu.!!

Awe napisał
Cytuj:
9.Piotr nadzorował zwyczaje pierwotnego Kościoła (Dz 5 3-9)


Ano zobaczmy co na to Dzieje Apostolskie ( za Biblią Tysiąclecia)

3 Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię?
4 Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu.
5 Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki strach.
6 Młodsi mężczyźni wstali, owinęli go, wynieśli i pogrzebali.
7 Około trzech godzin później weszła także jego żona, nie wiedząc, co się stało.
8 Powiedz mi - zapytał ją Piotr - czy za tyle sprzedaliście ziemię? Tak, za tyle - odpowiedziała.
9 A Piotr do niej: Dlaczego umówiliście się, aby wystawiać na próbę Ducha Pańskiego? Oto stoją w progu ci, którzy pochowali twego męża. Wyniosą też ciebie.
10 A ona upadła natychmiast u jego stóp i skonała. Gdy młodzieńcy weszli, znaleźli ją martwą. Wynieśli ją więc i pochowali obok męża.
11 Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli.
12 Wiele znaków i cudów działo się przez ręce Apostołów wśród ludu. Trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomo


O jakim nadzorowaniu obyczajów tu mowa..?
Mowa o kłamstwie wobec Boga Ananiasza?.
Awe napisał:
Cytuj:
10. Piotr bronił Wspólnoty przed Sanchedrynem (Dz 4:8 )


Ano zobaczmy co na to Dzieje Apostolskie ( za Biblią Tysiąclecia w podanym przez Ciebie rozdziale (Dz 4:8)

8 Wtedy Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział do nich: Przełożeni ludu i starsi!
9 Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie,
10 to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka - którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy.
11 On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła.
12 I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.


Jasno i wyraźnie mówi kto jest Kefas.!!

Awe napisał
Cytuj:
11. Piotr kierował pierwszym soborem Jerozolimskim (Dz 15,7)


Ano zobaczmy co na to Dzieje Apostolskie ( za Biblią Tysiąclecia w podanym przez Ciebie rozdziale (Dz 15:7)



7 Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli?

Przemówił do nich Piotr jako apostoł . Bo apostołowie byli i są powoływani do głoszenia słowa Bożego po dzień dzisiejszy..!! O tym ten fragment.!!

No i Awe napisał
Cytuj:
Mimo iż dzielą nas setki lat od czasów Piotra, róznice kulturowe i cywilizacyjne to jasno widać ,że papież dzis w Kościele pełni podobną rolę , jaka pełnił Piotr w pierwszej wspólnocie.


Moim zdaniem te fragmenty jasno ukazują że Piotr pełnił całkiem inną rolę w Kościele niż czynią to papieże..

Pozdrawiam Serdewcznie


Pn lut 09, 2004 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Echhhhhhh - a odpowiedź na moje pytanie?

Przechodzimy do pkt. 2 czy jest jeszcze coś do omówienia w pkt. 1?


Pn lut 09, 2004 17:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
saxon napisał(a):
Echhhhhhh - a odpowiedź na moje pytanie?

Przechodzimy do pkt. 2 czy jest jeszcze coś do omówienia w pkt. 1?


Drogi Saxonie przszedłem do 2 punku.. z Ave nie odpowiadałem na cytaty z Ewngelii tylko z godnie z punktem 2
Tyle tylko
Z tym ze mogą być małe utrudnienia z mojej strony .

Na szybkie odpowiedzi nie ma co liczyć.z mojej strony.!
Napewno w miarę wolnego czasu odpowiem na Twoje Pytania
Serdecznie Pozdrawiam


Pn lut 09, 2004 20:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 04, 2004 20:21
Posty: 19
Post 
skala - Chrystus
skalka - Piotr
Dobrze jest przetlumaczyć z orginalnego tekstu.
Piotr powiedzial: Ty jesteś Chrystus, Syn Boga Żywego. A Pan potem mówi: Ty jesteś skalka (Piotr), i na tej opoce=skale (czyli po prostu na objawieniu, które otrzymal Piotr) zbuduję swój Kościól. Kościól jest zbudowany na objawieniu Jezusa Chrystusa, nie na żadnym czlowieku.


Pt mar 05, 2004 19:20
Zobacz profil
Post 
Akj

.....cos mi sie widzi, ze nie przeczytales calego tematu, a jedynie posty z ostatniej strony.


pozdrowka


Pt mar 05, 2004 23:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL