Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 20:31



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
 Produkcja sprzętu wojskowego a grzech? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lis 14, 2009 22:36
Posty: 2
Post Produkcja sprzętu wojskowego a grzech?
Starałem znaleźć odpowiedź na pytanie które mnie ciekawi szukałem ale nie znalazłem.


Bardzo interesuje mnie czy grzechem jest produkcja np elementów wyposażenia wojskowego. Załóżmy że ktoś produkuje kamizelki antyodłamkowe. Pomaga ludzkości - kamizelka może uratować komuś życie.
Może także pomóc komuś odebrać życie komu innemu. (Kamizelki patrolowe wojsk lądowych stworzone dla ochrony i nie tylko)

Produkcja broni ? Czy jest grzechem? Tworzyć maszyny z góry przeznaczone do zabijania czy ochrony ?

No i oporządzenie wojskowe - kamizelki taktyczne, pokrowce, ładownice na magazynki i inne elementy pomagające żołnierzom w codziennych zadaniach na misjach ?

Czy to grzech produkować takie elementy ? Czy grzechem jest produkować broń.

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam jeżeli trafiłem z pytaniem do złego działu - strasznie tu ciasno :)


So lis 14, 2009 23:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Wątek dość problematyczny... W Piśmie Świętym nie znajdziemy śladu pacyfizmu, czy zakazu służby wojskowej. Mamy taką sytuację, gdy do św. Jana Chrzciciela przyszli do chrztu żołnierze i pytali, co mają robić. Co odpowiedział św. Jan Chrzciciel? Czy zalecił im porzucić służbę wojskową? Nie... mieli nie uciskać słabych i mieli poprzestawać na swym żołdzie.

A teraz kwestia broni. Broń nie jest zła sama w sobie. Może jedynie zostać do zła wykorzystana lub nie. Może też zostać wykorzystana do dobra, np. do obrony przed niesprawiedliwym napastnikiem. Dlatego w produkowaniu broni grzechu bym nie upatrywał, chyba, że wie się, że broń ta będzie służyła do niegodziwości, do napaści na słabszych, do agresji. W przypadku np. pracy na rzecz Niemców w zakładach zbrojeniowych w czasie okupacji byłaby czymś niegodziwym, chyba, ze ktoś zajmowałby się tam sabotażem. Tych sądów nie uważam za kategoryczne i ostateczne, raczej jako przyczynek do dyskusji i jestem gotów to zweryfikować, jeżeli będą ku temu przesłanki.


N lis 15, 2009 1:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post 
Służba w wojsku nie jest grzechem, nawet prowadzenie sprawiedliwej (obronnej) wojny nie jest grzechem, więc dlaczego produkcja broni miałaby być?

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


N lis 15, 2009 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 14, 2009 22:36
Posty: 2
Post 
hmm ciekawe ... może jeszcze ktoś coś napisze?


N lis 15, 2009 16:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL