Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 19:17



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
 Pamiętaj abyś dzień święty święcił... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
W jednym z tematów poruszyła mnie uwaga że faktycznie czasem bardzo wiele uwagi poświęcamy pewnym tematom (jak choćby VI przykazanie) a o tak ważnej sprawie jak świecenie niedzieli niewiele się mówi! Jak przeżywacie święty dzień, co on dla was znaczy? W czasach kiedy tysiące Polaków w niedzielę wędrują po supermarketach i galeriach lub cąły dzień siedzą przed telewizorem, jak powinien wyglądać święty dzień dla katolika?

_________________
Ania


Cz sty 19, 2012 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
viewtopic.php?f=11&t=4182 - dokument JP2 o świętowaniu niedzieli
viewtopic.php?f=36&t=1467 - Dlaczego nie chodzisz w niedzielę do sklepu?
viewtopic.php?f=50&t=17625 - o kupowaniu w niedzielę
viewtopic.php?f=37&t=3807 - Handel w swieta
viewtopic.php?f=11&t=6683 - Praca w niedzielę.
viewtopic.php?f=50&t=27273 - Praca/nauka w święta nakazane
viewtopic.php?f=11&t=10162 - Praca w niedzielę (niezarobkowa)
viewtopic.php?t=17091 - Moralnosc katolicka, a wykonywany zawód
viewtopic.php?f=31&t=21416 - Praca w sobotę na 3cią zmianę...?? a praca w niedzielę??
viewtopic.php?f=9&t=6245 - Nauka w niedzielę
viewtopic.php?f=46&t=28886 - Czy chodzenie w niedziele na basen to grzech? Pilne!
//tak na wszelki wypadek :)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz sty 19, 2012 19:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Re: Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
Myślę że ze świętowaniem niedzieli jest coraz większy problem. Coraz więcej ludzi opuszcza podstawowy obowiązek uczestnictwa we mszy św. Wcale nie dlatego, że są ateistami albo innowiercami. Dlatego, że nie przywiązują do tego należytej wagi i się im nie chce. To są chyba owoce liberalnych trendów i wolnomyślicieli w Kościele.

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


Cz sty 19, 2012 21:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
Niedziela, dzień święty, dzień wolny. Będzie on faktycznie taki, jeśli my sami go uświęcimy, oraz uczynimy wolnym. Ale ludzie dziś potrzebują nieraz pracować, czy uczyć się w niedzielę. Moje osobiste przemyślenia są takie, że jak w wielu kwestiach trzeba szukać szerszego sensu. Tak się nad tym zastanawiam. Wielu ludzi mając wolny czas, np ferie wykorzystuje go nie na siedzenie bezczynnie, ale na coś na co praca, lub nauka im nie pozwalały. A zatem czy niedziela ma być bezczynna? Wpadło mi do głowy, że może właśnie nie. Może niedziela ma być dniem jak najbardziej czynnego odpoczynku, tzn zrobienia czegoś dla siebie. Mamy dzień wolny, ale nie wolny od działania, tylko do pracy na rzecz innych. Okazja aby pospać dłużej, na spokojnie przeżyć Mszę świętą, poczytać, albo jechać na strzelnice, co kto lubi. Nie chcę do końca powiedzieć, że zmienia się tylko charakter pracy. Chcę powiedzieć że to jeden dzień w tygodniu gdy możemy robić spokojnie i dla Boga, dla innych ludzi i dla siebie to, na co w tygodniu czasu tak nie mamy. A jeśli sytuacja nas zmusza do tego aby niedziela była pełna pracy i nauki to sami oceńmy czy naprawdę musimy, czy jest to naprawdę innym niezbędne. I jeszcze jedno, jeśli w ciągu tygodnia działamy to jest to efekt jakiegoś planu działania. Może po prostu potrzeba nam na spokojnie jednego dnia w tygodniu, aby resztę czasu zaplanować skoro to pierwszy dzień tygodnia, a zarazem na wzór Boga, podziwiać całotygodniową pracę i z jej efektów korzystać. Bóg daje nam przykład, bo choć nie musi odpoczywać to ośmiela nas swoją postawą, nas którzy potrzebują odpowczynku.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz sty 19, 2012 23:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Re: Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
No tak, nie zawsze praca albo nauka czy tez jakaś rekreacja w niedziele jest grzechem. Jednak nie zapominajmy, że dekalog i przykazania kościelne nakładają na nas "obowiązek" uczestnictwa we mszy św. I to jest fundament i tutaj nie może być żadnego kompromisu. Kiedy spełnię ten obowiązek, to dopiero wtedy mogę się zastanawiać czy praca, nauka, handel itd w niedziele jest właściwy.

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


Pt sty 20, 2012 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
Zgadza się Kruku. Msza św. jest fundamentem i warto faktycznie tak ją postrzegać. Z drugiej strony są zapewne ludzie, którzy nie mogą uczestniczyć ani w niedzielnej, ani sobotniej Mszy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 20, 2012 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 24, 2010 17:05
Posty: 36
Post Re: Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
A ja mam takie pytanie odnośnie niedzieli. Pewna znajoma mi osoba miała isc w niedziele na msze o 18 ponieważ rano wyjeżdżała. Jednak tak sie potoczyło, ze wyjechała w południe i nie zdążyła pójść na mszę. Czy w takim razie ta osoba popełniła grzech? Chciała pójść jednak tak sie stało, ze no nie mogła(jechała z rodzicami, którzy no z kościołem mają prawie nic wspólnego i może jakoś nie specjalnie sie spieszyli by zdążyć na 18. Rano również nie poszła bo założyła, ze pójdzie na 18 a po godzinie o ktotrej wstała nie było juz zadnych mszy św.) Czy osoba w takiej sytuacji może isc za tydzień na mszę ?


N sty 22, 2012 18:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Pamiętaj abyś dzień święty święcił...
MaciekDJ94, grzech jest wtedy, gdy za jakieś zło jesteś odpowiedzialny. To czy Twoja znajoma jest odpowiedzialna za taki przypadek, to powinna ona rozstrzygnąć w swoim sumieniu - nikt lepiej nie zna tej sytuacji.

Piszesz: "Czy osoba w takiej sytuacji może isc za tydzień na mszę ?". Na mszę może iść każdy. Rozumiem, że chodziło Ci o przyjęcie Komunii św. na mszy.

A szczegóły rozróżnienia grzechu śmiertelnego od powszedniego znajdziesz tutaj.

_________________
Piotr Milewski


Pn sty 23, 2012 18:04
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL