Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:51



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 od małpy czy Adama i Ewy ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 29, 2011 0:45
Posty: 49
Post od małpy czy Adama i Ewy ?
Witam ponownie. Nauka mówi ze człowiek pochodzi od małpy. Przez wiele lat przechodził ewolucje. Tak nas uczy historia.
Lecz my chrzescijanie mówimy i tak czytamy w Bibli, ze człowieka stworzył Bóg.
Dobrze ale potem jak to wszsytko sie potoczyło ?
Księga Rodzaju z imienia wymienia trzech synów Adama i Ewy: Kaina, Abla i Seta. To dalej skąt rodziło sie nowe potomstwo ?

Prosze nie zrozumcie mnie źle, jestem wierzacym człowiekiem tylko nie wiem jak na to pytanie sobie odpowiedzieć.


Pn lip 09, 2012 21:32
Zobacz profil
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
aknenormin napisał(a):
Witam ponownie. Nauka mówi ze człowiek pochodzi od małpy. Przez wiele lat przechodził ewolucje. Tak nas uczy historia.
Lecz my chrzescijanie mówimy i tak czytamy w Bibli, ze człowieka stworzył Bóg.
Dobrze ale potem jak to wszsytko sie potoczyło ?
Księga Rodzaju z imienia wymienia trzech synów Adama i Ewy: Kaina, Abla i Seta. To dalej skąt rodziło sie nowe potomstwo ?

Prosze nie zrozumcie mnie źle, jestem wierzacym człowiekiem tylko nie wiem jak na to pytanie sobie odpowiedzieć.

Prosto: - Adam - termin ten oznacza człowiek; Ewa - "budząca życie", czyli kobieta.
Jeśli jesteś wierzący to znasz na tyle biblijny opis zbrodni Kaina, który mówi każdy, kto mnie spotka będzie mógł mnie zabić (Rdz 4,14) - logiczne zatem, że Adam i Ewa i ich synowie nie byli jedynymi ludźmi na ziemi.


Pn lip 09, 2012 21:51
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
Na innym forum ktoś to zacytował ostatnio:

"Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka (Rz 5, 12 –19, Sobór Trydencki, seria V, kan. 1-4)"
http://biblia.wiara.pl/doc/423146.ENCYK ... -GENERIS/7

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 09, 2012 22:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
@aknenormin.
Wiara Twoja jest zaiste porażająca. Przykre jedynie troszeczkę, że jesteś w opozycji do uzgodnień Papieskiej Akademii Nauk i nauczania Kościoła, które nie mają nic przeciwko teorii ewolucji, a nawet ją aprobują.
Aha. I nie wiem na jakim uniwerku robiłeś magisterkę, ale za moich lat młodzieńczych o tym, że człowiek nie pochodzi od małpy, a ma z nią wspólnego przodka uczono już w podstawówce. No ale ja nie miałem do powszechnej alma mater pod górkę i pochodzę jeszcze z tego pokolenia, które nie przejawiało awersji do nauczycieli, że wbijają wiedzę w tępe łby dziatwy szkolnej.

A "skąt" rodziło się potomstwo? Najczęściej ludzie rozmnażają się i rodzą tak jak przystało na ssaki łożyskowe i najczęściej matkami zostają kobiety, których w przypadku córek prarodziców Biblia - po prostu - nie wymienia z imienia. (Takie zwyczaje patriarchalnych religii i społeczeństw).
Ale o seksownych szczegółach porozmawiamy za kilka lat i dopiero jak podciągniesz się z j. polskiego, biologii, historii i religii - bo podejrzewam, że raczej pełnoletni nie jesteś?

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Pn lip 09, 2012 23:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 29, 2011 0:45
Posty: 49
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
pełnoletni juz jestem.
po waszych wypowiedziach odczuwam takie wrazenie ze popełniłem grzech zadajac to pytanie.

ale nadal z tego nic nie rozumiem, jesli moglibyscie mi to wytłumaczyc jakis prostrzy w sposób.
Przeciez Adama stworrzył Ojciec, nastepnie Ewe, zostali wygnani z raju i mieli synów, piszecie o innych ludziach którzy zyli juz na ziemi. To Adama i Ewe jako pierwszych ludzi i pierwszy grzech przez zerwanie jabłka mamy traktowac jako porównanie do czegos?


Wt lip 10, 2012 0:22
Zobacz profil
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
aknenormin, nie jestem pewna czy ty się przypadkiem nie naigrawasz.. z nas tu...
ale ok. zaryzykuje i wejdę w ten dialog z tobą.
nikt ci nie napisał, ze popełniasz jakiś grzech, to po pierwsze.
przeczytaj sobie może, w Katechizmie Kościoła Katolickiego, co to dokładnie jest grzech ciężki i lekki,
bo nie pierwszy raz szamocesz się tutaj na forum z problemami zdefiniowania co to właściwie jest.

po drugie...czy jesteś pewien, ze powinieneś w tym momencie swoje drogi duchowej zgłębiać początki stworzenia? no ale może...
wszystko musiało zacząć się od kontaktu damsko męskiego...pierwszej kobiety i pierwszego mężczyzny.
dla mnie jest to logiczne jak dwa razy dwa :-)
na pewno byli ci, którzy byli pierwsi...ich właśnie nazywamy Adamem i Ewa.
rozmnożyli się, jak im to sam Pan Bóg przepowiedział i stali rodzicami wszystkich pokoleń ludzi na ziemi.
Czego wiec nie wiesz?
Jak się rozmnożyli? Czy jak ich dzieci się rozmnażały?
Kto z kim, tak? To cie gnębi?

ja wierze, ze Adam i Ewa, rzeczywiście byli pierwsi. O innych ludziach żyjących w tym samym czasie nic nie wiem i nie koniecznie mnie to obchodzi, myślę, ze ich nie było...ze był ten moment, gdzie pierwsi rodzice byli sami na ziemi. Ze nie było 2tys Adamów i 2tys Ew.
Jest to dla mnie w tej samym stopniu owiane mglą tajemnicy, jak wieczne Jeruzalem, o którym mowa w Apokalipsie. Wczoraj była dyskusja na forum, na ten temat.
Jest wieczne miasto - Jeruzalem, ale przecież nie ma wyraźnie napisane, ze w Królestwie Niebieskim jest tylko i wyłącznie to miasto. Tak samo jest z początkiem...
Wiemy to co mamy wiedzieć, aby dojść do zbawienia duszy.
W reszcie trzeba zaufać Bogu, a nie domagać się pełnej wiedzy na temat wszystkiego,
bo to kończy się popadnięciem w pychę i utrata wiary.


Wt lip 10, 2012 1:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 29, 2011 0:45
Posty: 49
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
mkb i wielkie dzieki Tobie za ta odpowiedz :)
tutaj tylko napisałas czy sie przypadkiem nie naigrywasz.. z nas tu...,
-- na mysl mi to nie przyszło

Cytuj:
nikt ci nie napisał, ze popełniasz jakiś grzech, to po pierwsze.

tak, ale gdzies po wczesniejszych odpowiedziach miałem takie wrazenie :) ale to jest tylko moje wrazenie na szczescie :-)

Cytuj:
Czy jak ich dzieci się rozmnażały?
Kto z kim, tak? To cie gnębi?

Dokładnie

Cytuj:
myślę, ze ich nie było...ze był ten moment, gdzie pierwsi rodzice byli sami na ziemi. Ze nie było 2tys Adamów i 2tys Ew.

to w jaki sposób narodziło sie dalsze potomstwo gdy oprócz synów Adama i Ewy nikogo nie było, a jesli byli to skat Ci ludzie sie wzjeli przeciez Bóg stworzył na poczatku Adama i Ewe nikogo wiecej np: drugiej Ewy aby mogła jednemu z synów urodzic dzieci.


Wt lip 10, 2012 1:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2011 16:12
Posty: 5
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
mkb napisał(a):
Jest to dla mnie w tej samym stopniu owiane mglą tajemnicy, jak wieczne Jeruzalem, o którym mowa w Apokalipsie.


mkb, wiesz dla kogo to nie jest owiane mgłą tajemnicy? Dla wszystkich myślących racjonalnie ludzi na tej planecie. Nie obraź się, nie twierdzę że ludzie dzielą się na racjonalistów i głupków. Można być bardzo mądrym człowiekiem wyznając irracjonalizm (wielu filozofów tak robiło).

Kościół Katolicki nie twierdzi że Księgę Rodzaju należy brać dosłownie, co jest akurat dość dogodne bo wszystkie dowody na niebie i ziemi wskazują że człowiek powstał od małpy (czy może pramałpy, bo raczej nie od żadnego gatunku małp obecnego teraz na Ziemii). Każdy rozsądnie (czyli racjonalnie) myślący człowiek wierzy w teorię ewolucji. Bycie katolikiem wcale temu nie przeszkadza. A taki "teistyczny irracjonalizm" według mnie, chociaż nie jest idiotyczny, to napewno jest:

a) szkodliwy dla opinii Kościoła
b) błędny (według mnie)

Amen. Pokój i dobro.


Wt lip 10, 2012 2:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
Cytuj:
to w jaki sposób narodziło sie dalsze potomstwo gdy oprócz synów Adama i Ewy nikogo nie było, a jesli byli to skąd Ci ludzie sie wzieli, przeciez Bóg stworzył na poczatku Adama i Ewe nikogo wiecej, np: drugiej Ewy aby mogła jednemu z synów urodzic dzieci.

Cóż, istnieje żydowska tradycja (średniowieczna, jak się zdaje) mówiąca o Lilith, pierwszej żonie Adama stworzonej jak on z gliny, która odmówiła mu posłuszeństwa i samowolnie opuściła raj, aby w końcu zostać kochanką Szatana. Podobno tradycja ta jest umocowana w Biblii: dopiero Rdz 2:22 mówi o stworzeniu Ewy, podczas gdy już w Rdz 1:27 jest mowa o jakiejś kobiecie u boku Adama. Z tym, że w księgach proroczych Starego Testamentu słowo "Lilith" występuje jako imię żeńskiego demona.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Wt lip 10, 2012 3:33
Zobacz profil
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
SpinningUni napisał(a):
A taki "teistyczny irracjonalizm" według mnie, chociaż nie jest idiotyczny, to napewno jest:

a) szkodliwy dla opinii Kościoła
b) błędny (według mnie)

ja nie widzę, aby to co napisałam kłóciło się jakoś z tym co głosi Kościół Katolicki.
jeśli tak jest, to będę szczerze wdzięczna za jakieś cytaty z dokumentów Kościoła w tej kwestii,
zestawie sobie to z moim 'widzi mi się' i na pewno skoryguje swoje myślenie.
tylko proszę nie pisać tak ogólnie, ze Kościół zgadza się z Darwinem,
bo takie coś nie jest dla mnie wiarygodne.

Lurker napisał(a):
Cóż, istnieje żydowska tradycja (średniowieczna, jak się zdaje) mówiąca o Lilith, pierwszej żonie Adama stworzonej jak on z gliny, która odmówiła mu posłuszeństwa i samowolnie opuściła raj, aby w końcu zostać kochanką Szatana.

to tradycja żydowska, a my tu próbujemy dotrzeć do tego co głosi Kościół Katolicki w tej kwestii.

Pierwsi rodzice na pewno byli, w liczbie - dwojga - ponieważ nie ma aktu poczęcia w wykonaniu trzech osób, lub większej,
tak wiec nie ma co nad tym dywagować.
Pismo św. nie zawiera informacji, ze Pan Bóg stworzył kilka par damsko-męskich,
a potem ich potomstwo, łączyło się miedzy sobą i dawało życie kolejnym pokoleniom.

Mam jednak silne odczucie, ze zastanawianie się nad tym wszystkim jest bezsensowne..
tak sobie gadamy.


Wt lip 10, 2012 3:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
No właśnie Kościół tę sprawę chyba... przemilcza. A może nie każe traktować tej opowieści z pełną dosłownością, tak jak opisu stworzenia świata? W każdym razie twardo obstaje przy stanowisku, że "grzech pierwszych rodziców" jest wydarzeniem historycznym, że coś takiego się wydarzyło, że to akurat mitem nie jest.

Cytuj:
Mam jednak silne odczucie, ze zastanawianie się nad tym wszystkim jest bezsensowne..
tak sobie gadamy.

Ale wiesz, o co tu chodzi - o tabu kazirodztwa.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Wt lip 10, 2012 4:46
Zobacz profil
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
Lurker napisał(a):
W każdym razie twardo obstaje przy stanowisku, że "grzech pierwszych rodziców" jest wydarzeniem historycznym, że coś takiego się wydarzyło, że to akurat mitem nie jest.

ufff...to chwała Bogu bo już się bałam..ze się nagiął :)

Cytuj:
Ale wiesz, o co tu chodzi - o tabu kazirodztwa.

przeszło mi to przez myśl, ale myślę, ze to i tak nie o to chodzi.
źle interpretujemy (włączając mnie) ta część Pisma sw.


Wt lip 10, 2012 4:51
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
Gdyby nie było innych ludzi poza rodziną Adama i Ewy, Kain nie obawiałby się zemsty, a Bóg nie dałby mu ochronnego znamiona - Dał też Pan znamie Kainowi, aby go nie zabił ktokolwiek go spotka. (Rdz 4,15).
A którz go mógł zabic gdyby żyli jedynie Adam i Ewa ?
Set urodził się po całym zajściu, a Kain zamieszkał w kraju Nog, zbliżył się do swojej żony i począł syna Henocha.
Bóg stworzył Adama i Ewę, czyli stworzył ludzkość - mężczyznę i kobietę.
Biblia nie ogranicza dzieła stworzenia do dwojga konkretnych ludzi.


Wt lip 10, 2012 9:02

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
Biblia mówi, że człowieka stworzył Bóg, co utrzymuje równie KK i wszyscy katolicy w to wierzą. Jednak ani Biblia ani KK nie mówią, czy stało się to poprzez ulepienie człowieka z gliny, dmuchnięcie na niego, wyeluowanie z małpy, słonia bądź krewetki, albo tez i z bożego smarku. Nie jest to przedmiotem zainteresowania ani Biblii ani Kościoła (od jakiego czasu, wcześniej miał z tym problemy). Tym, jak przebiegał proces stworzenia, interesuje się nauka. I ta, nie ma w tym względzie wątpliwości. Adama, żadnego na świecie zapewne nigdy nie było (kiedyś naukowcy twierdzili, że było ich sześciu, nie wiem jaka teraz jest wiodąca wersja). Adam znaczy człowiek, jak ktoś tu już napisał, czyli jest archetypem człowieka a nie postacią historyczną. Każdy z nas przechodzi ta samą historię co Adam.

Od 30 lat chodzę do kościoła i obracam się w sferach kościelnych. Żadnego kreacjonisty w tym kraju nie było, poza ministrem Giertychem, z którego to zresztą wszyscy raczyli się ostro nabijać. Raptem jakieś 4-5 lat temu, od kiedy to w kręgach polskiego, internetowego ateizmu popularny zrobił się Dawkins, i jego debaty z akwizytorami, ubranymi w świecące garnitury, udającymi teologów, przez internet przetoczyła się lawina kreacjonizmu. Chyba tylko po to, żeby zrobić ateista na złość, bo inaczej tego nie jestem w stanie zrozumieć :|


Wt lip 10, 2012 9:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2011 16:12
Posty: 5
Post Re: od małpy czy Adama i Ewy ?
mkb napisał(a):
SpinningUni napisał(a):
A taki "teistyczny irracjonalizm" według mnie, chociaż nie jest idiotyczny, to napewno jest:

a) szkodliwy dla opinii Kościoła
b) błędny (według mnie)

ja nie widzę, aby to co napisałam kłóciło się jakoś z tym co głosi Kościół Katolicki.
jeśli tak jest, to będę szczerze wdzięczna za jakieś cytaty z dokumentów Kościoła w tej kwestii(...)

Pierwsi rodzice na pewno byli, w liczbie - dwojga(...)


To co napisałaś wcale nie kłóci się z tym co głosi Kościół Katolicki, bo Kościół w tej materii nie głosi niczego. Kościół nie ma stanowiska co do powstania ludzkości/świata. Obowiązuje zasada "wierz sobie katoliku w co chcesz". Pierwszych rodziców na pewno nie było, w szczególności w liczbie dwojga. Wiesz co się dzieje gdy brat ma dziecko ze swoją siostrą? Ich dzieci mają dużą szansę na powikłania genetyczne. A wiesz co się dzieje gdy dzieci tego brata i siostry też mają dzieci ze sobą nawzajem? Szansa mutacji genetycznych kumuluje się (o ile te rodzeństwo kazirodczych rodziców jest w ogóle płodne). Po kilku takich pokoleniach kazirodczych związków rodzaj ludzki wymarłby wskutek:

a) bezpłodności
b) potwornych, sprzecznych z naturą mutacji i chorób

Dlatego właśnie Kościół (i zdrowy rozsądek) nie pozwala na małżeństwo bliskich krewnych.


Wt lip 10, 2012 17:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL