Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:58



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 626 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Następna strona
 eucharystia a związki niesakramentalne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post eucharystia a związki niesakramentalne
Kilka słów o Eucharystii
Od kilkunastu lat mam problem z tym ,w jaki sposób kościół katolicki traktuje ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. Nie mogą tego pogodzić z obrazem Boga jaki mam w swoim sercu Ostatnio podczas mszy świętej podczas rekolekcji przyszła do mnie myśl ,że Pan Jezus podczas ostatniej wieczerzy umył nogi Judaszowi i dał mu Swoje Ciało do spożycia. Skoro Pan Jezus nie wykluczył Judasza to nikt nie ma prawa pozbawiać grzesznika tego pokarmu dającego życie. Rozmawiałem w tej sprawie z proboszczem sąsiedniej parafii to mi powiedział ,że Pan Jezus dał mu zwykły kawałek chleba. To ja się pytam – dlaczego Jan opisujący tą sytuację napisał „po spożyciu kawałka chleba wszedł w niego szatan” Jeśli by to był zwykły kawałek chleba to dlaczego akurat w tym momencie miałby w niego wchodzić szatan? Myślę ,że to jest dostateczny dowód na to ,że Judasz dostał tak jak inni uczniowie Ciało Pana. Inny ksiądz tłumaczył mi ,że Judasz podczas ostatniej wieczerzy jeszcze nie zdradził. Jeśli Pan Jezus wyjawił swojego zdrajcę to również ujawnił jego grzech i ten grzech jest obecny na ostatniej wieczerzy. Jeśli to jest kwestionowane to można również zakwestionować słowa Pana Jezusa „to jest Moje Ciało” skoro Pan Jezus jeszcze ofiary nie złożył ,a słów tych nikt przecież nie kwestionuje. Właśnie dlatego Pan Jesus ujawnił swojego zdrajcę aby nam pokazać ,że nie pozbawia żadnego grzesznika prawa do składania ofiary przebłagalnej za grzechy. Załóżmy ,że Judasz jeszcze nie zdradził i przyszedł na ostatnią wieczerzę jako człowiek niewinny. Pan Jezus przed obmyciem nóg uczniom mówi do Piotra „jesteście czyści ale nie wszyscy”. Jeśli Judasz w tym momencie jest czysty to z tego wynika ,że Pan Jezus kłamie. Jeśli Judasz w tym momencie jest niewinny to Pan Jezus oskarża niewinnego o zdradę ,a Judasz na podstawie prawa żydowskiego „oko za oko ma prawo do zemsty i wydaje Jezusa z zemsty. Stąd wynika ,że Pan Jezus jest sam sobie winien ,a Judasz jest usprawiedliwiony. Nie da się udowodnić tezy ,że Judasz dopóki nie wydał Pana Jezusa to jest niewinny nie wywracając ostatniej wieczerzy do góry nogami. Kto z Was idąc na śmierć przebaczył by swojemu zdrajcy i podał by mu rękę aby go ocalić. Pan Jezus obmywając nogi Judaszowi przebaczył mu ,a dając mu Swoje Ciało do spożycia próbuje go ratować. Jego ofiara jest dostateczna aby ocalić każdego grzesznika. Myślę ,że pan Jezus chce tylko ,żeby człowiek przyznał się do swojego grzechu ,jak dobry łotr ,i prosił o pomoc w walce z szatanem. Dzisiejszy kościół katolicki podzielił ludzi na godnych Eucharystii i tych gorszych niegodnych. Ci lepsi zaczynają traktować eucharystię jako nagrodę za swoje święte życie i widzą w lustrze aureolę nad swoją głową. Spożywając Pana karmią swoją pychę ,a przecież to jest ofiara przebłagalna za grzechy – taka ostatnia deska ratunku dla grzesznika zniewolonego przez szatana. Pan Jezus chce ratować każdego grzesznika . Im większy grzesznik tym bardziej szalona miłość Boga ,a kościół mówi –ulecz się sam ,a jak będziesz zdrowy to przyjdź. Od kilkunastu lat codziennie przyjmuję Pana i traktuję eucharystię jako ostatnią deskę ratunku. Nie czuję się lepszy od tych ,którym nie wolno ,bo jestem pełen grzechu. Nad jeziorem Pan Jezus powiedział „jeśli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego nie będziecie mieli życia w sobie” Pozbawiając ich tego pokarmu skazuje się ich na śmierć. To nie jest ich wybór ale zasadzka szatana i każdy kto kocha Boga powinien ich ratować. Pan Jezus w przypowieści o uczcie (Mt 22) mówił tak : „Wyjdźcie więc na ulice i zaproście na wesele wszystkich, których spotkacie”. 10 Poszli więc i przyprowadzili z ulic wszystkich napotkanych ludzi – zarówno złych, jak i dobrych. W ten sposób sala biesiadna zapełniła się gośćmi. 11 Gdy władca wszedł,aby ich zobaczyć, zauważył człowieka, który nie miał na sobie weselnego ubrania. 12 „Przyjacielu!” – zwrócił się do niego. – „Jak się tu znalazłeś, nie mając weselnego ubrania?”. On jednak nic nie odpowiedział. 13 Wówczas władca rozkazał sługom: „Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności, gdzie panuje lament i rozpacz!”. 14 Wielu jest bowiem zaproszonych, ale mało wybranych.”
Król nie miał do niego pretensji ,że był zły ale o to ,że nie przywdział szaty weselnej. A dlaczego nie przywdział szaty? On nie przyszedł ucztować ale tylko chciał się popatrzeć. Kto przychodzi na mszę świętą ,a nie przystępuje do stołu pańskiego stawia się właśnie w takiej sytuacji. Strój weselny jest tylko znakiem uczestnictwa w uczcie ,a kto nie przystępuje do Stołu Pańskiego jest tylko obserwatorem. Rozproszyły się owce Pana ,bo pasterze karmią tylko te owce ,które im jedzą z ręki. Inne owce zostały wykluczone ze stada i zostały wydane na pastwę wilków. Pasterze chcą je strzyc ale karmić nie mają zamiaru. Chrześcijanie pierwszych wieków codziennie spożywali Pana i właśnie po to się zbierali często ryzykując życie. Pan Jezus stał się chlebem ,bo chce żebyśmy spożywali Go codziennie. Kościół w pierwszych wiekach tak dynamicznie się rozwijał dzięki codziennej eucharystii oraz temu ,że uczniowie Pana nie sprawowali władzy ale byli sługami. W kolejnych wiekach przyszli ludzie władzy. Zaniechano codziennej eucharystii a chrześcijaństwo zaczęto wprowadzać siłą. Takie postępowanie skutkowało zahamowaniem dynamicznego rozwoju chrześcijaństwa. Szatan robi wszystko żeby pozbawić człowieka Ciała i krwi Pana. Wszystkie przepisy ,które skutkują tym ,że człowiek nie przystępuje do Komunii św. to są podszepty szatana. Może jest tak ,że( EZ 34) o pasterzach ,którzy sami siebie pasą dotyczy dzisiejszych czasów ,a wiatr ,który ożywia kości z (EZ 37) to Ciało i Krew Pana ,skoro Pan Jezus powiedział nad jeziorem „jeśli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego nie będziecie mieli życia w sobie”. Człowiek który nie spożywa Ciała i krwi Pana według tych słów jest trupem ,a wróci do niego życie jeśli zacznie spożywać Pana. Codzienna Eucharystia jest lekiem na całe zło tego świata ale ci co spożywają muszą mieć świadomość ,że jest to ofiara przebłagalna za nasze grzechy a nie nagroda za święte życie.
Czy Judasz podczas ostatniej wieczerzy żałował swojego grzechu – nie, albo obiecywał poprawę –nie ,ale Pan Jezus nie odmówił mu prawa do udziału w ofierze przebłagalnej za grzechy. To dlaczego Kościół wymaga od niektórych grzeszników aby najpierw wypełnili prawo i od wypełnienia prawa uzależniają prawo do uczestnictwa w ofierze przebłagalnej za grzechy?
Ostatnio oglądałem program TV Trwam o wysłannikach Papieża w roku Bożego Miłosierdzia. Ksiądz był dumny z kompetencji odpuszczania grzechów zastrzeżonych biskupom oraz papieżowi. Przy nim to Duch Święty w zwykłym konfesjonale to niewiele może. To ja się pytam dlaczego zwykły człowiek ma większe kompetencje odpuszczania grzechów od Ducha Świętego. Pan Jezus na ten temat powiedział tak „weźmijcie Ducha Świętego ,którym grzechy odpuścicie są im odpuszczone ,a którym zatrzymacie są im zatrzymane” stąd wynika ,że to Duch Święty odpuszcza grzechy a nie ksiądz. Ksiądz ma się tak przygotować do spowiadania aby nie być przeszkodą dla Ducha Świętego. Nikt nie ma prawa do ograniczania Duchowi Świętemu swobody odpuszczania grzechów. Jeśli ktoś waży się to robić to jest to grzech przeciw Duchowi Świętemu. To jest świętokradztwo czyli zawłaszczanie tego co należy do Boga. Duch Święty odpuszcza grzechy w konfesjonale. Poza konfesjonałem Duch Święty nie odpuszcza grzechów. Poza konfesjonałem Duch Święty nie zabrania odpuszczania grzechów ,bo to by znaczyło ,że ogranicza sam siebie.


Pn sie 22, 2016 14:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Nie będę się odnosił do kwestii dopuszczania grzeszników do Eucharystii, bo to już zostało sto razy wyjaśnione. A dalsze rozważania nic nie zmienią, bo nie do nas ta władza należy.
Krótko tylko o tym Judaszu. Tradycja przyjmuje, że Judasz jednak nie spożywał Ciała Pańskiego.
Św. Jan w ogóle nie opisuje Ostatniej Wieczerzy w kluczy eucharystycznym. Z prostego powodu: jak dla synoptyków Ostatnia Wieczerza odbywała się w czasie Paschy, tak dla Jana dzień przed. Pascha dokonywała się na krzyżu.

Choć są też głosy, że mógł uczestniczyć, są one w zdecydowanej mniejszości. Zasadniczo narracja synoptyków jest taka, że opuścił on zebranie przed ustanowieniem Eucharystii. Ciekawie to wyjaśnił Cz. Bartnik. On nie rozstrzygał czy był obecny czy nie podczas ustanowienia, ale nawet jeśli był to i tak "nie przyjął istoty Eucharystii". Czyli nie osiągnął skutków sakramentu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sie 22, 2016 17:23
Zobacz profil
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Nie chodzi o wypelnienie prawa, ale o osobiste nawrocenie i zerwanie z grzechem.
Co grzechem jest, ustanowil Bog, a Jezus osobiscie potwierdzil, ze wspolzycie poza oficjalnym (zatwierdzonym) zwiazkiem malzenskim jest grzechem. Pana Jezusa Kosciol nie ma wladzy “poprawiac“.


Pn sie 22, 2016 17:29

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Wiesz Szumi czytałem wszystkie cztery ewangelie czy razem czy każdą z osobna i nie da się udowodnić ,że Judasz wyszedł przed eucharystią. Łukasz pisze chronologicznie ,że eucharystia była przed ujawnieniem zdrajcy. Jestem pewien ,że jeśli by Pan Jezus wykluczył Judasza z eucharystii to każdy ewangelista by ten fakt odnotował. Jan pisał ,że po zjedzeniu kawałka chleba wszedł w niego szatan. pisał to po wielu latach.
Przecież nie widział jak w niego wchodzi szatan ale wiedział co dostał Judasz.
Jak myślisz czy Pan Jezus chce ratować każdego grzesznika ,czy tylko niektórych?
Kto wymyślił żeby nie dopuszczać grzesznika do składania ofiary przebłagalnej za grzechy?
Komu zależy na śmierci grzesznika?
Ofiara przebłagalna za grzechy ,którą Pan Jezus za nas złożył to jedyna nasza nadzieja
Pasterze ,którzy nie chcą karmić owiec obchodzą się z nimi w sposób okrutny i będą winni ich śmierci.
Tylko Bóg może nas wyrwać z ręki szatana .Dajmy Mu szansę aby mógł ratować grzeszników.


Pn sie 22, 2016 20:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
No tak, Łukasz podaje, że po.

Marek i Mateusz, że przed. I co?

Jan w ogóle nie ma ustanowienia Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.
Zjedzony kawałek chleba nie musi (i zapewne nie był) Eucharystią. Podczas tej wieczerzy jedzono i pito zwykły chleb i win i dopiero w pewnym momencie nastąpiło to, co do dziś uobecniamy podczas Mszy.

Warto mieć na uwadze, że niedopuszczenie grzesznika do Eucharystii jest wyrazem miłosierdzia, a nie surowości.
Czy nie czytałeś: "Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało Pańskie, wyrok sobie spożywa i pije" (1 Kor 11, 27-29)?

Gdyby nierozważnie dopuszczać do Stołu Pańskiego każdego, jakże tragiczne skutki by to mogło mieć.
Ja rozumiem, że lepiej by było żyć łatwo, lekko i przyjemnie. Ale Jezus mówi, by wchodzić przez ciasną bramę. On stawia wymogi.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sie 23, 2016 6:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 10, 2016 8:24
Posty: 27
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Właśnie, wchodzić przez ciasną bramę!
Dzisiaj panuje tendencja dopuszczania do Eucharystii- nawet w Kościele Katolickim- osób rozwiedzionych, albo takich żyjących w związku niesakramentalnym, czyli rozluznienie moralne nastaje:-(


Wt sie 23, 2016 8:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Rozumiem Szumi ,że jesteś z tymi ,którzy uważają ,że Judasz nie dostał Eucharystii. Ja spróbuję Cię przekonać ,że jednak dostał ,a ty przedstaw swoje kontrargumenty.
Według ewangelii Łukasza dostał i z tym się chyba zgodziłeś.
Według Marka i Mateusza Judasz był obecny na ostatniej wieczerzy i nic nie wspominają ,że wychodził. Według tych trzech ewangelii z osobna należy uznać ,że otrzymał eucharystię. Wątpliwości powstają po przeczytaniu dodatkowo ewangelii Jana ,bo opisuje ,że wyszedł trochę wcześniej od innych. Zacznijmy rozpatrywać ewangelię Jana oddzielnie. Jan opisuje jak Pan Jezus obmywa nogi uczniom co jest oczywistym odwołaniem do dzisiejszej spowiedzi (obmycie z grzechów)Jak myślisz Pan Jezus obmył Judaszowi nogi? Jeśli tak to po co to zrobił? Ujawnienie zdrajcy było dopiero później. Właśnie po to obmył go z grzechów aby dać mu Swoje Ciało do spożycia. Kościół dzisiejszy boi się Judasza bo go drażni jak ość w gardle albo zadra w oku. Myślę ,że w seminariach niewiele się o nim mówi ,bo wśród księży jest kilka wersji na ten temat.
Nie pojmiemy miłosierdzia Bożego jak nie zrozumiemy stosunku Pana Jezusa do Judasza. Miłosierdzie Pana jest dużo większe jak się Wam wydaje.


Wt sie 23, 2016 15:10
Zobacz profil
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Pan Bóg jest miłosierny względem tych, którzy za swój grzech żałują i chcą się od niego odwrócić. Jeżeli ktoś się nie odwraca od grzechu, tylko w nim trwa i nie żałuje za niego, to nie ma miłosierdzia. Zaś co do Judasza, to Zbawiciel jasno powiedział, że lepiej było by dla niego, gdyby się nigdy nie narodził.


Wt sie 23, 2016 15:15
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
krzysiekniepieklo napisał(a):
Rozumiem Szumi ,że jesteś z tymi ,którzy uważają ,że Judasz nie dostał Eucharystii. Ja spróbuję Cię przekonać ,że jednak dostał ,a ty przedstaw swoje kontrargumenty.
Według ewangelii Łukasza dostał i z tym się chyba zgodziłeś.
Według Marka i Mateusza Judasz był obecny na ostatniej wieczerzy i nic nie wspominają ,że wychodził. Według tych trzech ewangelii z osobna należy uznać ,że otrzymał eucharystię. Wątpliwości powstają po przeczytaniu dodatkowo ewangelii Jana ,bo opisuje ,że wyszedł trochę wcześniej od innych. Zacznijmy rozpatrywać ewangelię Jana oddzielnie. Jan opisuje jak Pan Jezus obmywa nogi uczniom co jest oczywistym odwołaniem do dzisiejszej spowiedzi (obmycie z grzechów)Jak myślisz Pan Jezus obmył Judaszowi nogi? Jeśli tak to po co to zrobił? Ujawnienie zdrajcy było dopiero później. Właśnie po to obmył go z grzechów aby dać mu Swoje Ciało do spożycia. Kościół dzisiejszy boi się Judasza bo go drażni jak ość w gardle albo zadra w oku. Myślę ,że w seminariach niewiele się o nim mówi ,bo wśród księży jest kilka wersji na ten temat.
Nie pojmiemy miłosierdzia Bożego jak nie zrozumiemy stosunku Pana Jezusa do Judasza. Miłosierdzie Pana jest dużo większe jak się Wam wydaje.


Nad tym nie ma sie co duzo zastanawiac, odpowiedz jest prosta.
Judasz spozyl Eucharystie swietokradzko, a dokladniej, przyjmujac eucharystie ciagle mial zamiar zdrady, bo Eucharystia wymazuje grzechy lekkie ktorych sie zaluje i stara nie powtarzac.
Przyjal Eucharystie na pokaz aby inni sie niczego nie domyslili jakie ma plany, ktore postanowil zrealizowac.


Wt sie 23, 2016 15:41

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Sapper dlaczego piszesz świętokradzko skoro Sam Bóg mu dał ,więc nie mógł nic Bogu ukraść.
Pan Jezus obmywając mu nogi obmył go z wszystkich grzechów. Właśnie na tym polega niepojęte Miłosierdzie Boga. Chociaż jest Rok Miłosierdzia Bożego to mi się wydaje ,że hierarchowie o Bożym Miłosierdziu nie mają bladego pojęcia.


Wt sie 23, 2016 17:48
Zobacz profil
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
krzysiekniepieklo napisał(a):
Pan Jezus obmywając mu nogi obmył go z wszystkich grzechów.

Przyznam Ci rację pod jednym warunkiem: Wskaż mi fragment Ewangelii, w którym zapisano, że obmycie apostołom nóg przez Chrystusa "obmyło ich z wszystkich grzechów".


Wt sie 23, 2016 18:00

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Nie wiem Yarpen ale wydaje mi się ,że się ze mną droczysz.
Czy chodziło panu Jezusowi o brudne nogi uczniów czy o stan ich duszy?
Dlaczego powiedział do Piotra "jeśli cię nie obmyję nie będziesz miał udziału ze mną"
Myślisz ,że z brudnymi nogami nikt nie wejdzie do Królestwa Bożego?
a jak mówił "I wy jesteście czyści ale nie wszyscy " to miał na myśli Judasza ,który kilka dni się nie mył.
Jeśli oczekujesz ,że w ewangelii znajdziesz wszystko jasno wytłumaczone to się zawiedziesz.
Często Pan Jezus mówił w przypowieściach . Tym co są blisko Boga tłumaczy Duch Święty ,a pozostałym szatan


Wt sie 23, 2016 18:46
Zobacz profil
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie wiem Yarpen ale wydaje mi się ,że się ze mną droczysz.

Pytam na serio. Wskaż miejsce, w którym Apostołowie przekazali naukę, że w tym obmyciu chodziło o obmycie z grzechów*. Twoje przekonania, przykro mi, to za mało, abym przyjął taką interpretację.

Cytuj:
Jeśli oczekujesz ,że w ewangelii znajdziesz wszystko jasno wytłumaczone to się zawiedziesz.
Często Pan Jezus mówił w przypowieściach .

I wyjaśniał ich sens. W przypadku obmycia nóg jakoś tak "zapomniał" wyjaśnić, że chodzi o to, iż było to obmycie z ich grzechów. Dlatego też, niestety, teksty, że obmycie nóg zmyło grzechy Apostołów, to jest Twoja nauka, a nie przekazana nam przez Apostołów.

Cytuj:
Tym co są blisko Boga tłumaczy Duch Święty ,a pozostałym szatan

Ten tekst na mnie nie działa. Tak możesz "uzasadniać" przed sobą samym, że prawidłowo rozumiesz Biblię, ale dla mnie to nic nie znaczy. Bo niby dlaczego miałbym przyjąć, że to Tobie, a nie Kościołowi w ciągu prawie dwóch tysiącleci, Duch Święty objawił prawidłowe znaczenie obmycia nóg apostołom?


*Aby Ci ułatwić: Może być również takie nauczanie Kościoła.


Wt sie 23, 2016 18:54

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
Słuchaj Yarpen ja ci wytłumaczyłem jak ja to rozumiem. Może spróbuj mi wytłumaczyć jak ty to rozumiesz.
I jak to się ma do nauczania kościoła.


Wt sie 23, 2016 20:32
Zobacz profil
Post Re: eucharystia a związki niesakramentalne
O, i tu jest problem, bo to, że coś tam jakoś rozumiesz, to jeszcze nie oznacza, że masz rację. Stworzyłeś sobie wizję, że ew. grzechy Judasza zostały zmyte przez obmycie wodą stóp przez Chrystusa i na tym budujesz sobie teologię, która ma w efekcie doprowadzić do tego, że osoba mająca na sumieniu nieodpuszczony grzech ciężki możne przystąpić do Komunii Świętej i korzystać z łask, które są z nią związane. Nic z tego.

Po pierwsze, obmycie nóg nie było odpuszczeniem grzechów, a po drugie, nawet gdyby było, to Chrystus i tak powiedział, że Judasz nie jest czysty (por. J 13,10-11). To, czy Judasz spożył Ciało i Krew Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy (relacje synoptyków nie są identyczne), nie ma tu znaczenia, ponieważ... osoba, która żyje w konkubinacie i dopuszcza się cudzołóstwa (ew. nierządu), "może" przystąpić do Komunii. Chociażby dlatego, że nikt nie jest w stanie takiej osoby powstrzymać, bo wystarczy pojechać do sąsiedniej parafii, w której ksiądz nie zna tej osoby. Ma to jednak konsekwencje, bo mamy do czynienia ze świętokradztwem, który to grzech dorzuca sobie do rachunku taki człowiek. Zamiast jednego, ma już dwa ciężkie grzechy na sumieniu, a w miejsce łask od Boga mamy pogłębianie się upadku.


Wt sie 23, 2016 20:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 626 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL