Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 1:39



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
 Krytyka "nadczłowieka" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Krytyka "nadczłowieka"
Pisałem o tym, by nie robić z "ludzkości" bożka, ale muszę się się z jednej rzeczy wycofać. :(
Pisząc o tożsamościach, tożsamość jako człowieka umieściłem na dalekiej pozycji, jednak powinna być na początku, może nawet Tischner miał rację.
Jestem tylko i aż człowiekiem. "Tylko" bo są powody, aby nie zawsze być z tego dumnym, grzech pierworodny itp. Ale "aż" , bo istnieje pokusa pychy by się wywyższać nad ludzi. Przykładem jest Nietsche, twierdził że "Bóg umarł" aż zwariował od tego.
Nietscheański "nadczłowiek" to ktoś kto jest "ponad" normami moralnymi obowiązujących "zwykłych" ludzi. Innymi słowy, ten "nadczłowiek" to zwykły psychopata, jest kimś znacznie niższym a nie wyższym niż przeciętny człowiek.
Przykładem może być morderca nauczycielki, fan filmu "Milczenie owiec".

Przykładem, przyznajmy, o wiele, wiele mniej diabolicznym niż Nietsche jest Ayn Rand. Ale też w Buncie Atlasa przedstawiła coś w rodzaju NWO: grupa ludzi wywyższających się i mówiących "non serviam" wymusiła na reszcie planety posłuszeństwo.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr maja 01, 2019 8:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Andy72 napisał(a):
Nietscheański "nadczłowiek" to ktoś kto jest "ponad" normami moralnymi obowiązujących "zwykłych" ludzi. Innymi słowy, ten "nadczłowiek" to zwykły psychopata, jest kimś znacznie niższym a nie wyższym niż przeciętny człowiek.
Przykładem może być morderca nauczycielki, fan filmu "Milczenie owiec".


To że ktoś popełnił morderstwo, nie oznacza że jest gorszego rodzaju człowiekiem od ciebie "Andy72"

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 01, 2019 11:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Zero oceniania? Nie można już powiedzieć źle nawet o mordercy?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr maja 01, 2019 12:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Andy72 napisał(a):
Zero oceniania? Nie można już powiedzieć źle nawet o mordercy?


Chyba widzisz różnice pomiędzy tym, że ktoś cie skrytykuje, a tym że zostaniesz uznany za gorszy gatunek człowieka?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 01, 2019 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Sam Jezus dzieli na owce i kozły

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr maja 01, 2019 13:12
Zobacz profil
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Andy72 napisał(a):
Sam Jezus dzieli na owce i kozły

Jezus nikogo nie dzieli, to ludzie jedni w doczesności idą jak owce za Bogiem, a inni usiłują być lepsi do Boga czym stawiają się w szeregu kozłów...obarczonych grzechami Izraelitów i przegonionych na pustynię.


Śr maja 01, 2019 13:39

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Ja bym się nie obraził gdyby ktoś powiedział że jestem gorszy od Maksymiliana Kolbe. Więc jakim prawem ktoś kto uważa się za nadczłowieka i jest mordercą miałby obrażać się że nazwano że jest gorszy od niemordercy?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr maja 01, 2019 14:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Andy72 napisał(a):
Ja bym się nie obraził gdyby ktoś powiedział że jestem gorszy


Więc można cie nazwać "podczłowiekiem" i nic ci to nie przeszkadza? a skoro tobie nic to nie przeszkadza, to również dla innych ludzi, jest tutaj wszystko ok.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 01, 2019 16:17
Zobacz profil
Post Re: Krytyka "nadczłowieka"
Andy72 napisał(a):
Pisałem o tym, by nie robić z "ludzkości" bożka, ale muszę się się z jednej rzeczy wycofać. :(
Gdzie pisałeś? W jakim kontekście pisałeś? Dlaczego tego „wycofania” nie umieścisz w tamtym wątku, tylko zakładasz następny? Ostatnio zakładasz i porzucasz mnóstwo wątków. Proszę, abyś trzymał się dyskusji w tych już założonych i nie spamował forum.


Cz maja 02, 2019 8:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL