Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:19



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga.
bert04 napisał(a):
Palmer napisał(a):
Znaczenie dla Kościoła ma na pewno. Taki Św. Jan Bosko poprowadził ku świętości kolejne osoby... <3


Pytanie nie było o "znaczenie dla Kościoła", ale w tym kontekście warto przypomnieć słowa Jezusa o Janie Chrzcicielu. Najmniejszy w Królestwie Niebieskim jest większy.


Kościół jest Oblubienicą Chrystusową.


Śr cze 05, 2019 16:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga.
Palmer napisał(a):
Kościół jest Oblubienicą Chrystusową.


Nie na temat. Pytanie było o "popularność", nie zaś o charakter Kościoła.

By the way:

Mt 6: 1 Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. (...)

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=249

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr cze 05, 2019 16:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga.
Popularność świętych przekłada się na zwiększoną aktywność ich naśladowców, co umacnia Kościół, a ten jest oblubienicą Chrystusową, więc podoba się Bogu.
W skrócie: popularność świętych podoba się Bogu.

Czego tu można nie rozumieć przy założeniu, że to co wykłada Credo jest prawdą.


Cz cze 06, 2019 11:21
Zobacz profil
Post Re: Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga.
Palmer napisał(a):
Popularność świętych przekłada się na zwiększoną aktywność ich naśladowców, co umacnia Kościół, a ten jest oblubienicą Chrystusową, więc podoba się Bogu.
W skrócie: popularność świętych podoba się Bogu.
No tak. Ale tak samo podoba się Bogu np. daleko posunięta asceza. Podoba się Bogu praktyka saloityzmu. Ba – czy Fineasza też się Bogu podobał. To jednak nie znaczy, że każdemu chrześcijaninowi należy nakazać, aby jadł co drugi dzień, jurodstwował i kłuł dzidą wyznawców Belfegora.

Popularność jest mieczem obosiecznym. Jeśli ktoś ma serce ukształtowane tak, że nie ulegnie pokusie czczej sławy w wyniku popularności, to owszem – taki popularny święty może uczynić dużo dobrego. Jeśli zaś ktoś jest na ten grzech podatny, to lepiej dla niego, aby pozostał przez nikogo nie znany. W przeciwnym wypadku nie stanie się popularnym świętym, tylko będzie po prostu popularny.

No i pozostaje jeszcze ta kwestia, że to Bóg wywyższa kogo Mu się podoba, a poniża tego, którego poniżyć mu się podoba. Zgodnie ze swoim miłosierdziem. Poczucie „muszę wyrobić sobie dobry PR, bo jestem taki święty, że ludzkość na tym skorzysta” śmierdzi pychą.

W przypadku użytkownika chwałabogu jest jeszcze ten problem, że to drugi temat przez niego założony. I w każdym z tych tematów widać jakąś tendencję do szukania „lepszego zbawienia”. Jakieś zmartwienie, że nawet jeśli się zbawi, to może się zbawi „za mało” – trafi do jakiegoś „gorszego nieba”. Takie myśli z pewnością nie pochodzą od Boga.


Cz cze 06, 2019 11:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga.
Palmer napisał(a):
Popularność świętych przekłada się na zwiększoną aktywność ich naśladowców, co umacnia Kościół, a ten jest oblubienicą Chrystusową, więc podoba się Bogu.


A ja gdzieś czytałem, że bardzie podoba się jeden nawrócony niż dziesięciu sprawiedliwych. A nie, że sztuka jest sztuka...

Palmer napisał(a):
W skrócie: popularność świętych podoba się Bogu.


Ja tam śmiem twierdzić, że świętość świętych podoba się Bogu. Co do popularności i jej zagrożeniach, zefciu chyba wystarczająco zakreślił temat.

Palmer napisał(a):
Czego tu można nie rozumieć przy założeniu, że to co wykłada Credo jest prawdą.


W Credo o świętych bezpośrednio mowy nie ma. W nieco starszym, ale nadal używanym Składzie Apostolskim jest tylko zdanie o "świętych obcowaniu". Jeden święty kiedyś wręcz pisał o "świętym Kościele grzeszników", ale nie wiem, czy to w kontekście Credo było. Natomiast w Nowym Testamencie ilość ostrzeżeń przeciw "pokazowemu" wyznawaniu wiary jest prześcigana chyba tylko przez ostrzeżenia przeciw bogactwu.

Podsumowując, tak popularność jak i bogactwo same w sobie grzechem nie są, jednak nie są też czymś, o co święta osoba jakoś zabiegać powinna. Czasem może towarzyszyć świętości, czasem jej szkodzić, w zależności od osoby.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 06, 2019 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga.
Palmer napisał(a):
Popularność świętych przekłada się na zwiększoną aktywność ich naśladowców, co umacnia Kościół, a ten jest oblubienicą Chrystusową, więc podoba się Bogu.
W skrócie: popularność świętych podoba się Bogu.


Jakiś cytat gdzie Bóg mówi, że świety powinien być popularny?

No i na tej zasadzie co tutaj przedstawiasz, to Bogu podoba sie jak ludzie nie rodzą dzieci, w końcu nie ma dzieci, to i nie ma kto popełniać grzechów, a przecież Bóg nie lubi grzechów.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz cze 06, 2019 14:51
Zobacz profil
Post Re: Znaczenie popularności świętych dla Pana Boga.
Dziękuje wszystkim za komentarze temat może być do zamknięcia.


Cz cze 06, 2019 16:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL