Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 16:12



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Świątynia Boga 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świątynia Boga
proteom napisał(a):
krzysiekniepieklo

Cytuj:
A co do Pawła, to uważam, że historycznie nie było takiego człowieka.

:o Żartujesz, czy kpisz?
Cytuj:
Ta cała historia (Ewangelia Łukasza, Dzieje Apostolskie i listy Pawła) były napisane dużo później (nawet około sto lat po Chrystusie)

Ewangelia Łukasza, Listy pawłowe to 2 wiek? Św. Paweł jest autorem trzynastu listów zamieszczonych w Nowym Testamencie. Co do siedmiu z nich egzegeci są zupełnie pewni autorstwa – nazywamy je zatem protopawłowymi (Rz, 1-2 Kor, Ga, Flm, Flp, 1 Tes). Musiały więc powstać w 1 wieku.


"musiały" - jest dość cienkim argumentem, a opinia egzegetów, to żaden dowód. Nie znaleziono żadnych kopii ani oryginału, który byłby datowany na pierwszy wiek. To byłby dowód. Określano datę powstania oryginałów tylko na podstawie treści tych znalezionych dokumentów. No a treść nie jest dowodem na określenie najwcześniejszej daty. Późniejszą datę można określić na podstawie treści, jeśli się odnosi do faktycznego wydarzenia historycznego.


proteom napisał(a):
Cytuj:
Od pewnego czasu podważam nauki Pawła zawarte w listach ale na poważnie nikt nad tymi zarzutami nie chce się zastanowić. No a jak brak Wam argumentów, to staracie się mnie dyskredytować. No ale wtedy, to dyskusja przestaje być poważna. Jeszcze raz przypomnę. Prawda kłamstwa się nie boi i Prawda sama potrafi się obronić. No, jeśli nie potraficie obronić tego, co uważacie za prawdę, to ta Wasza prawda jest jakaś kulawa.
Moze używasz kiepskich argumentów?


No, ja czekam na Twoje argumenty odnośnie tematu ale doczekać się nie mogę. Jeśli moje są kiepskie, to bez trudu powinieneś znaleźć takie, które je obalą.
No a tutaj masz z listu Pawła do Rzymian, w którym sam kwestionuje to, że Duch Święty przebywa w jego ciele:

Rz 7
21 A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło. 22 Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. 23 W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach. 24 Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli z ciała, [co wiedzie ku] tej śmierci?


Skoro grzech mieszka w jego członkach, to chyba nie tak wyobrażasz sobie świątynię Ducha Świętego?


Wt sty 19, 2021 23:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Świątynia Boga
Krzysiek, weź sobie jakąś konkordancję NT i wyszukaj wszystkie wypowiedzi w listach Pawlowych na temat świątyni, co mówi Paweł posługując się obrazem świątyni.

Po drugie weź do ręki jakiś komentarz lub wygoogluj sobie poglądy różnych biblistów, tych konfesyjnych (katolickich, prawosławnych, protestanckich itp.) oraz niezwiązanych z żadną konfesją na temat autorstwa i datowania listów Pawła.
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie znaleziono żadnych kopii ani oryginału, który byłby datowany na pierwszy wiek.

Jak i z czego sporządzano w tym czasie dokumenty? No właśnie, dlaczego nie ma kopii z pierwszego wieku? :)

Jeśli chcesz żeby traktowano Cię poważnie to szanuj swoich rozmówców i ich czas, posługując się argumentami a nie swoją fantazją.

krzysiekniepieklo napisał(a):
opinia egzegetów, to żaden dowód.

No oczywiście, ze żaden dowód. Ty masz bardzo twarde argumenty i rzucasz wszystkich na kolana. :D

_________________
ksiądz


Śr sty 20, 2021 11:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świątynia Boga
bramin:
Ja szanuje twój sztywny rzymski pragmatyzm. No ale Ty spróbuj zrozumieć mnie. Piłat też był bardzo pragmatyczny i zrobił to, co było dla niego najwygodniejsze. Raczej Prawdą się nie kierował.
A co do fantazji, to ludzie z dużą fantazja pchają ten świat naprzód i odkrywają prawidła natury, zbliżając się do Prawdy. Przecież ci egzegeci też na dowodach się nie opierali ale na swojej fantazji. Na postawie dociekań przedstawiali swoje stanowisko. Ja robię dokładnie tak samo. Przedstawiam świat taki, jak go widzę. No a na forum nie przedstawiam żadnych dowodów ale swoje spojrzenie na sprawy. No i po to to robię żeby inni przedstawiali swoje spojrzenie i kontrargumentowali do tego, co ja widzę. Każdy, jakiś wycinek rzeczywistości może widzieć lepiej ode mnie i go przedstawić. Już nie raz zmieniałem swoje spojrzenie na skutek tego, że ktoś opisał rzeczywistość spoglądając na nią z innej strony


Śr sty 20, 2021 12:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świątynia Boga
krzysiekniepieklo
Cytuj:
Przedstawiam świat taki, jak go widzę. No a na forum nie przedstawiam żadnych dowodów ale swoje spojrzenie na sprawy.
W poważnej biblistyce, a nie gimbobiblistyce przedstawia się argumenty na rzecz swoich tez. Nie znalazłem tego np.:
Cytuj:
A co do Pawła, to uważam, że historycznie nie było takiego człowieka.
,
Cytuj:
Ta cała historia (Ewangelia Łukasza, Dzieje Apostolskie i listy Pawła) były napisane dużo później (nawet około sto lat po Chrystusie)


Śr sty 20, 2021 19:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świątynia Boga
proteom napisał(a):
krzysiekniepieklo
Cytuj:
Przedstawiam świat taki, jak go widzę. No a na forum nie przedstawiam żadnych dowodów ale swoje spojrzenie na sprawy.
W poważnej biblistyce, a nie gimbobiblistyce przedstawia się argumenty na rzecz swoich tez. Nie znalazłem tego np.:
Cytuj:
A co do Pawła, to uważam, że historycznie nie było takiego człowieka.
,
Cytuj:
Ta cała historia (Ewangelia Łukasza, Dzieje Apostolskie i listy Pawła) były napisane dużo później (nawet około sto lat po Chrystusie)


No ale Jezus też przedstawił im taką gimbobiblistykę z którą cały naukowy żydowski świat nie chciał się zgodzić. Czy myślisz, że jak by dzisiaj Jezus przyszedł ze swoimi naukami, to by Go przyjęli inaczej?
Tego, co wymaga wiary, nie da się udowodnić. Egzegeci też nie udowodnili tego, że było tak, jak piszą. Jakoś nie potraficie obronić nauk Pawła z listów, które kwestionuję. No, może niekoniecznie to były słowa Boga?


Śr sty 20, 2021 19:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Świątynia Boga
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i to, co Paweł tutaj napisał, prawdą nie może być. No bo jeśli nasze ciało jest świątynią Ducha, to dlaczego niby Duch Święty miałby opuszczać swoją świątynię? Czy starość albo jakiś wypadek mógłby być dostatecznym powodem do tego żeby Duch Święty opuszczał swoją świątynię? To grzech skutkuje śmiercią. No ale nie ten, którego zabijają, popełnia grzech ale ten, który zabija. Skoro grzech powoduje śmierć, to ten, który zabija umiera, a nie ten, którego zabijają.
No więc ta śmierć nie może dotyczyć ciała ale dotyczy duszy człowieka. No a stąd tylko jeden wniosek jest. To nasza dusza jest świątynią Boga, a nie nasze ciało.
A na jakiej podstawie Paweł doszedł do takich wniosków, to nie wiem. No, może z Was ktoś wie?

A Duch Boży czasem nie "wchodził" i "wychodził" z ludzi w Starym Testamencie? Czy Bóg cały czas przesiadywał w ziemskich świątyniach? Czy Bóg przebywał cały czas w świętym Przybytku, czy tylko kiedy chwała Boża schodziła nad Przybytek?


Śr lut 10, 2021 16:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świątynia Boga
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i to, co Paweł tutaj napisał, prawdą nie może być. No bo jeśli nasze ciało jest świątynią Ducha, to dlaczego niby Duch Święty miałby opuszczać swoją świątynię? Czy starość albo jakiś wypadek mógłby być dostatecznym powodem do tego żeby Duch Święty opuszczał swoją świątynię? To grzech skutkuje śmiercią. No ale nie ten, którego zabijają, popełnia grzech ale ten, który zabija. Skoro grzech powoduje śmierć, to ten, który zabija umiera, a nie ten, którego zabijają.
No więc ta śmierć nie może dotyczyć ciała ale dotyczy duszy człowieka. No a stąd tylko jeden wniosek jest. To nasza dusza jest świątynią Boga, a nie nasze ciało.
A na jakiej podstawie Paweł doszedł do takich wniosków, to nie wiem. No, może z Was ktoś wie?

A Duch Boży czasem nie "wchodził" i "wychodził" z ludzi w Starym Testamencie? Czy Bóg cały czas przesiadywał w ziemskich świątyniach? Czy Bóg przebywał cały czas w świętym Przybytku, czy tylko kiedy chwała Boża schodziła nad Przybytek?


No ale dlaczego świątynia jerozolimska w proch się obróciła? czy dlatego, że Bóg ją na chwilę opuścił?
czy może z innego powodu?
Zważ też, że w SP nigdzie nie było napisane, że człowiek jest świątynią Boga i takie teksty są dopiero w NP. Więc analogii w SP nie należy szukać. Człowiek staje się świątynią Boga dopiero jak wejdzie w NP.


Śr lut 10, 2021 19:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Świątynia Boga
krzysiekniepieklo napisał(a):
Zważ też, że w SP nigdzie nie było napisane, że człowiek jest świątynią Boga i takie teksty są dopiero w NP. Więc analogii w SP nie należy szukać. Człowiek staje się świątynią Boga dopiero jak wejdzie w NP.

Udowodnij.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lut 10, 2021 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świątynia Boga
Andy72 napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Zważ też, że w SP nigdzie nie było napisane, że człowiek jest świątynią Boga i takie teksty są dopiero w NP. Więc analogii w SP nie należy szukać. Człowiek staje się świątynią Boga dopiero jak wejdzie w NP.

Udowodnij.


To ja mam Tobie udowadniać, że nigdzie w Starym Przymierzu nie jest napisane, że człowiek jest świątynią Boga? Chyba Tobie by było łatwiej udowodnić, że się mylę. (oczywiście w przypadku, że tak naprawdę jest). Do roboty Andy. Przedstaw fragment SP, gdzie jest o tym mowa. No bo że w NP to jest, to chyba udowadniać nie trzeba, bo o taki fragment się sprzeczamy.


Śr lut 10, 2021 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Świątynia Boga
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale dlaczego świątynia jerozolimska w proch się obróciła? czy dlatego, że Bóg ją na chwilę opuścił?
czy może z innego powodu?

Jedno nie ma z drugim wspólnego, czyli nie jest zależne.

Zarówno można świątynię Boga zniszczyć:
"; (9) I spalił dom PANA i dom króla; wszystkie domy Jerozolimy i wszystkie wielkie budowle spalił ogniem. "
Tysiąclecia:
" (9) Spalił świątynię Pańską, pałac królewski i wszystkie domy Jerozolimy - wszystkie wielkie domy spalił ogniem....... (13) Chaldejczycy połamali kolumny z brązu w świątyni Pańskiej, podstawy oraz "morze" z brązu w świątyni Pańskiej, a brąz z nich przenieśli do Babilonu. (14) Zabrali również kotły, łopatki, nożyce, czasze i wszystkie przedmioty z brązu, których używano do służby Bożej. (15) Dowódca straży przybocznej zabrał także popielnice i kropielnice, które były całe ze złota i całe ze srebra. (16) A brązu z dwóch kolumn, jednego "morza" i podstaw, które Salomon sprawił dla świątyni Pańskiej - z tych wszystkich przedmiotów niepodobna było zważyć. ...."(2Krl25)"

Jak i zanieczyścić:
"(4) Budował również ołtarze w świątyni Pańskiej, o której Pan powiedział: W Jeruzalem kładę moje Imię. (5) Budował ołtarze całemu wojsku niebieskiemu na obydwóch dziedzińcach świątyni Pańskiej. " ..... " (7) Posąg Aszery, który sporządził, postawił w świątyni, o której Pan powiedział do Dawida i do syna jego, Salomona: W świątyni tej i w Jeruzalem, które wybrałem ze wszystkich pokoleń Izraela, kładę moje Imię na wieki." (2Krl21)

"(4) Następnie król wydał rozkaz arcykapłanowi Chilkiaszowi, kapłanom drugiego rzędu oraz strażnikom progów, aby usunęli ze świątyni Pańskiej wszystkie przedmioty sporządzone dla Baala Aszery i całego wojska niebieskiego. Kazał je spalić na zewnątrz Jerozolimy, na polach nad Cedronem, a popiół z nich zanieść do Betel. "(2Krl23)

krzysiekniepieklo napisał(a):
Zważ też, że w SP nigdzie nie było napisane, że człowiek jest świątynią Boga i takie teksty są dopiero w NP. Więc analogii w SP nie należy szukać. Człowiek staje się świątynią Boga dopiero jak wejdzie w NP.

Jest wręcz tego zapowiedź:
" (25) pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. (26) I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. (27) Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. ..... (29) Uwolnię was od wszelkiej nieczystości waszej i przywołam urodzaj zboża, i pomnożę je, i żadnej klęski głodu już na was nie ześlę. "

"(33) Tak mówi Pan Bóg: W dniu, w którym oczyszczę was ze wszystkich win waszych,..... "(Ez36)

Ducha swojego Bóg tchnie w nas....... i oczyści z wszelkiego grzechu.
Taki rodzaj oczyszczenia: "ze wszelkiej nieczystości" czy "wszystkich win waszych" był dokonywany tylko w świątyni Boga. Teraz Duch Boga tchniony w nas tego dokona dla każdego indywidualnie. Taki rodzaj oczyszczenia można przyrównać tylko do świętości Bożej, czyli takiej jaka była w świętych miejscach jak w świątyni Boga.


Śr lut 10, 2021 20:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świątynia Boga
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale dlaczego świątynia jerozolimska w proch się obróciła? czy dlatego, że Bóg ją na chwilę opuścił?
czy może z innego powodu?

Jedno nie ma z drugim wspólnego, czyli nie jest zależne.

Zarówno można świątynię Boga zniszczyć:
"; (9) I spalił dom PANA i dom króla; wszystkie domy Jerozolimy i wszystkie wielkie budowle spalił ogniem. "



Nie wiem Przeemek, co tutaj chcesz udowodnić. Według mnie, to w chwili, kiedy Bóg przebywa w świątyni, to nikt w tym momencie świątyni nie może tknąć. No a jak człowiek sobie obecności Boga nie życzy, to wtedy Bóg opuszcza świątynię i taka opuszczona świątynia może dopiero być zniszczona. Tak ja rozumiem te sprawy. Jak Izrael grzeszył, to Bóg opuszczał światynię i Izraela i wtedy świątynia i Izrael podlegały rujnacji. Tak samo i my. Jesteśmy świątynią dopuki nie grzeszymy. No a grzech doprowadza nas do rujnacji i powoduje to, że Bóg opuszcza nas jako swoją światynię. No i już pisałem, że nie nasze ciało jest świątynią Boga ale nasza dusza.

Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Zważ też, że w SP nigdzie nie było napisane, że człowiek jest świątynią Boga i takie teksty są dopiero w NP. Więc analogii w SP nie należy szukać. Człowiek staje się świątynią Boga dopiero jak wejdzie w NP.

Jest wręcz tego zapowiedź:
" (25) pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. (26) I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. (27) Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. ..... (29) Uwolnię was od wszelkiej nieczystości waszej i przywołam urodzaj zboża, i pomnożę je, i żadnej klęski głodu już na was nie ześlę. "

"(33) Tak mówi Pan Bóg: W dniu, w którym oczyszczę was ze wszystkich win waszych,..... "(Ez36)
.


No i te proroctwa dotyczą właśnie Nowego Przymierza. Jak ktoś nie chce przystąpić, to nie będzie miał w Nim udziału.


Śr lut 10, 2021 21:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Świątynia Boga
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie wiem Przeemek, co tutaj chcesz udowodnić. Według mnie, to w chwili, kiedy Bóg przebywa w świątyni, to nikt w tym momencie świątyni nie może tknąć. No a jak człowiek sobie obecności Boga nie życzy, to wtedy Bóg opuszcza świątynię i taka opuszczona świątynia może dopiero być zniszczona. Tak ja rozumiem te sprawy. Jak Izrael grzeszył, to Bóg opuszczał światynię i Izraela i wtedy świątynia i Izrael podlegały rujnacji. Tak samo i my. Jesteśmy świątynią dopuki nie grzeszymy. No a grzech doprowadza nas do rujnacji i powoduje to, że Bóg opuszcza nas jako swoją światynię. No i już pisałem, że nie nasze ciało jest świątynią Boga ale nasza dusza.

To ja nie wiem za bardzo, co Ty chciałeś wykazać w poprzednim poście. Więc napisałem "domyślając" się o co mogło Tobie chodzić.
Widzę, że tutaj masz biblijne zrozumienie - "Eureka!". Jednak w końcu czegoś nie pomieszałeś, albo przekręciłeś.....
Tak Bóg daje nam swojego Ducha, który jest w nas. A, że człowiek składa się z ciała, ducha i duszy: "(23) A sam Bóg pokoju niech was w pełni uświęci, a cały wasz duch, dusza i ciało niech będą zachowane bez zarzutu na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa. "(1Tes5) jednocześnie, to nie będę się spierał o to, w czym dokładnie mieszka ten Boży Duch.

Natomiast niesłusznie zarzuciłeś Pawłowi fałszerstwo lub kłamstwo - oczywiście wiadomo dlaczego - każda okazja jest dobra dla Ciebie by podważyć Pawła (i Łukasza).....
O tuż poraz kolejny się zapędziłeś.... jak zwykle(tradycyjnie dla Krzysia...) albo nie masz wiedzy, albo się nie zapoznałeś dobrze z tekstami Pawła, albo zwyczajnie nie chciałeś - zignorowałeś, bo masz już z góry określony pogląd który trzeba teraz tylko narzudzić Biblii - czyli znaleźć go w niej.

Wyrwałeś rozumienie Pawła na bazie tylko jednego wersetu, ale Paweł pokazuje nam, że rozumie tą kwestię dobrze, tak jak opisuje to Stary Testament.
Wyrwałeś tylko jedno twierdzenie Pawła:
- 1 Kor 6; 19 Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego

Ale Paweł miał ich więcej, również powiedział:
"(16) Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży w was mieszka?" (1Kor3)

" (11) Bo kto z ludzi wie, co jest w człowieku oprócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo i tego, co jest w Bogu, nikt nie zna, oprócz Ducha Bożego. (12) My zaś nie przyjęliśmy ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, żebyśmy wiedzieli, które rzeczy są nam od Boga darowane. "(1Kor2)

"(23) A sam Bóg pokoju niech was w pełni uświęci, a cały wasz duch, dusza i ciało niech będą zachowane bez zarzutu na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa. "(1tes5)

"(11) A jeśli Duch tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, mieszka w was, ten, który wskrzesił Chrystusa z martwych, ożywi i wasze śmiertelne ciała przez swego Ducha, który w was mieszka.'(Rz8)

"(23) A nie tylko ono, ale i my, którzy mamy pierwsze plony Ducha, i my sami w sobie wzdychamy, oczekując usynowienia, odkupienia naszego ciała. "(Rz8)


Co potwierdzają Ewangelie, że ciało też może być do odratowania(oczywiście inne fragmenty pokazują na czym to będzie polegać):
"(28) Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy. Bójcie się raczej tego, który może i duszę, i ciało zatracić w piekielnym ogniu.(Mt10)

Pawłowe twierdzenia nie odbiegają od rozumeinia ST, Żydów i ich tradycji:
"(22) Lecz oni upadli na twarz i powiedzieli: O Boże, Boże duchów wszelkiego ciała!"(Lb16)
"(16) Niech PAN, Bóg duchów wszelkiego ciała, ustanowi męża nad zgromadzeniem;"(Lb27)

"(8) Ale to duch jest w człowieku i tchnienie Wszechmogącego daje rozum. "(Hiob 32)

Wygląda na to, że duch i ciało są nierozerwalne, a "tchnienie" - nazwane tchnieniem życia w (Rdz3: 7), daje rozum. Więc życie to jest połączenie duszy z rozumem, z kolei rozum zawiera cielesny mózg.

Więc zarzucanie Pawłowi kłamstw jest zwykłym niezrozumieniem jego tekstów. W Twoim przypadku szukanie na niego haka, bo musisz wszystko co się tylko da przylepić Pawłowi, żeby mieć tylko spójność ze swoimi poglądami.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No i te proroctwa dotyczą właśnie Nowego Przymierza. Jak ktoś nie chce przystąpić, to nie będzie miał w Nim udziału.

A co za różnica, fragment się znalazł, a twierdziłeś, że w ST go nie ma.


Śr lut 10, 2021 23:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Świątynia Boga
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i już pisałem, że nie nasze ciało jest świątynią Boga ale nasza dusza.

Ważniejsze jest co święty Paweł pisze.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lut 11, 2021 6:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1471
Post Re: Świątynia Boga
Andy72 napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i już pisałem, że nie nasze ciało jest świątynią Boga ale nasza dusza.

Ważniejsze jest co święty Paweł pisze.

Jakiej to "wagi" używasz, do odmierzania tego co ważniejsze? Ma homologację?


Cz lut 11, 2021 8:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Świątynia Boga
Powiem Ci Przeemek, dlaczego to, co poruszyłem we wpisie, jest takie ważne.
No bo jeśli Ten Boży Duch zamieszkiwał by nasze ciało, to niektórzy by mogli sądzić, że jak już Go dostaliśmy, to dożywotnio. (dopóki ciało żyje, to dotąd jest Świątynią Ducha). No i takie rozumienie nie pozwala nam później zrozumieć nauki Jezusa co do Komunii. No bo jest taki fragment:
J 6
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.

No i jak teraz zrozumieć ten fragment jeśli Paweł pisze, że Duch mieszka w ciele?
Jeśli ktoś nie spożywa, to mimo tego jego ciało żyje i ma się dobrze. No a Jezus pisze, że taki w sobie Życia nie ma. No a tutaj dokładnie chodzi o to, że nie ma w sobie Tego Bożego Ducha, który ożywia duszę. No i druga sprawa, co się dzieje jeśli ciało umiera? No, skoro jest świątynią Ducha, to nie powinno umierać. No a jednak umiera. Jeśli jednak dusza jest świątynią, to wszystko wygląda inaczej. Po prostu dusza nie umiera i w dalszym ciągu jest świątynią. To dlatego nasze ciało zmartwychwstanie do Życia, bo w chwili śmierci mieliśmy w sobie Życie. Te zalecenia Jezusa żebyśmy czuwali, dotyczą właśnie dbania o to, żeby nasza dusza miała cały czas w sobie Życie. Aby cały czas była świątynią Ducha Świętego. No bo trupa nie wpuszczą.

Przeemek napisał(a):

krzysiekniepieklo napisał(a):
No i te proroctwa dotyczą właśnie Nowego Przymierza. Jak ktoś nie chce przystąpić, to nie będzie miał w Nim udziału.

A co za różnica, fragment się znalazł, a twierdziłeś, że w ST go nie ma.


Najwyraźniej Przeemek nie rozumiesz, jaka jest różnica miedzy słowem "jest", a "będzie"
Pisałem wyraźnie, że w Starym Przymierzu nie było nigdzie opisu, że dusza jest świątynią Boga. Czyli w czasie trwania Starego Przymierza tak nie było. No a w proroctwie dotyczącym Nowego Przymierza w naturalny sposób jest to opisane, co dotyczy Nowego Przymierza.


Cz lut 11, 2021 10:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL