Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:25



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
 czy to grzech czy skrupuły? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 12, 2022 20:21
Posty: 1
Post czy to grzech czy skrupuły?
Dzień dobry,
Na wstępie zaznaczam, że moje pytanie to nie żart ani żadna prowokacja – ta sprawa ostatnio naprawdę nie daje mi spokoju.
Jestem młodym mężczyzną. Jak zapewne inni faceci dobrze wiedzą czasem w miejscu publicznym zdarza mi się…mieć erekcję. Czasem dzieje się to mimowolnie a czasem wiem, że dane zachowanie ją spowoduje np. zwykła rozmowa, trzymanie Ukochanej za rękę, oglądanie jej zwykłych zdjęć w telefonie itp. Jednak ostatnio ciągle prześladuje mnie myśl, że ktoś to moje lekkie „pobudzenie” zauważy i się tym zgorszy i że ja mam wtedy grzech ciężki. Wiem, że raczej trudno to zobaczyć, gdy się jest normalnie ubranym, poza tym raczej nikt specjalnie nie patrzy innym w tamte okolice ale jednak mam jakąś taką schizę. Raz jeszcze powtarzam: to nie jest żaden kawał z mojej strony. Napiszcie proszę co o tym myślicie: naprawdę mogę być w takich sytuacjach odpowiedzialny za czyjeś zgorszenie i powinienem się bardziej pilnować czy jednak włączyła mi się przesada (tak, mam skłonności do skrupułów).
Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi, które coś wniosą do tematu i z góry wielkie dzięki.


Śr sty 12, 2022 20:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: czy to grzech czy skrupuły?
No to jeszcze raz powtórzę, że grzech ciężki, zgodnie z katechizmem, to świadome i dobrowolne naruszenie przykazań w ważnej materii.

http://www.kerygma.pl/katechizm-kkk/kkk ... -1849-1857
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-1.htm

Jak widać, ani świadomość ani dobrowolność nie mają miejsca. A co do zgorszenia, serio, są poważniejsze sprawy (przynajmniej co do potocznego, nie biblijnego rozumienia tego pojęcia).

Bert, nie musisz koniecznie wchodzic w szczegóły i robić za seksuologa. bramin

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz sty 13, 2022 9:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: czy to grzech czy skrupuły?
Jakub47, idź do seksuologa i do spowiednika.

_________________
ksiądz


Cz sty 13, 2022 11:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL