Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 22:50



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
 Czy jedność jest możliwa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2004 9:28
Posty: 42
Post Czy jedność jest możliwa?
Istnieja ogromne różnice między protestantami, a katolikami, czy zjednoczenie jest możliwe i czy jest rzeczą włąściwą?
Przy okazji zapraszm
na www.judoslaw.webpark.pl
gdzie powstało forum

_________________
"lecz ja będę oczekiwał Pana, Boga mojego zbawienia" Micheasz 7.7


Cz kwi 08, 2004 12:11
Zobacz profil
Post 
Ja prostak nieuczony jestem, ale tak mi się zdaje, że polaryzowanie na dwie grupy: katolików i protestantów to jednak uproszczenie.
A nie jest tak, że istnieją też wielkie różnice pomiędzy samymi protestantami?
To, że żyjemy w kraju z dominującą religią - katolicyzmem rzymskim, powoduje że tutejsi protestanci być może widzą się w opozycji i wiecznej relacji w stosunku do KRzK. Jest jednak tak samo na całym świecie?


Cz kwi 08, 2004 12:36
Post 
Dla przeanalizowania różnic polecam:

Kościół katolicki
Przyjmuje Stary i Nowy Testament, Bóstwo i człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, Bóstwo Ducha Świętego i pełnię jego działania uświęcającego i jednoczącego w Kościele, tzn. posługę biskupa Rzymu ? następcy św. Piotra, Urząd Nauczycielski Kościoła, pełnię Sakramentów, rolę Matki Syna Bożego w dziele Zbawienia.

Kościoły Wschodnie prawosławne, tzw. kościoły narodowe, Bractwo św. Piusa X ? czyli wspólnota arcybiskupa Lefebvra


Różnią się od Kościoła Katolickiego nie przyjmowaniem pełni nauczającego i jednoczącego działania Ducha Świętego, które urzeczywistnia się i wyraża w posłudze biskupa Rzymu ? następcy Piotra Apostoła oraz kolegium biskupów.

Kościoły Wschodnie monofizyckie, nestoriańskie itd.
Pytania dotyczące zjednoczenia

dwóch natur: boskiej i ludzkiej w Chrystusie. Pozostawanie w oddzieleniu wskazuje na niepełne rozumienie Kościoła (problem działania Ducha Świętego).

Wspólnoty ewangelickie: Luteranie, wyznanie augsburgsko?reformowane, anglikanie, ogromna liczba różnorodnych wspólnot o charakterze ewangelicznym: baptyści, zielonoświątkowcy, itd. itd.
Przyjmując Objawienie Nowego Przymierza, nie przyjmują uświęcającego nauczającego i jednoczącego działania Ducha Świętego: roli Matki Zbawiciela w dziele Odkupienia i Zbawienia, widzialnego Kościoła, pełnej liczby sakramentów, Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, roli następcy św. Piotra itd. Za istotny dla swej wiary przyjmują autorytet określonego nauczyciela.

Arianie, antytrynitarze różnych denominacji, m.in. tzw. Badacze Pisma Świętego czyli Świadkowie Jehowy itd.
Przyjmując Objawienie Nowego Przymierza nie wierzą w Troistość Osób Jednego Boga, a w następstwie w nic z tego, co wynika i co wiąże się z prawdami o Bóstwie Jezusa Chrystusa, o udzieleniu Ducha Świętego Kościołowi.

Za:
http://www.mateusz.pl/czytelnia/km-trudna-droga.htm

Na temat różnic mięzy samymi Protestantami - może trochę poźniej.
Zgadzasz się na to, PTR ?

POzdrawiam :)


N kwi 11, 2004 20:12
Post 
Co nas łączy ??

"Nauka Jezusa z Nazaretu, wspólne przeżywanie Misterium Męki Pańskiej.
Dziesięcioro Przykazań Bożych plus 11 Chrystusowe Przykazanie Miłości Boga i bliźniego.
Wspólna, niezafałszowana Ewangelia.
Stary i Nowy Testament.
Głoszenie Dobrej Nowiny.
To są własnie podstawy działalności wszystkich Chrześcijan."
Ponadto:
Uznanie ważności Chrztu Św. z niektórymi z odłamów Protestantów

Mam nadzieję, że czegoś nie przeoczyłem.
Gdyby było inaczej - to proszę o uzupełnienie.

Pozdrawiam !

ddv


N kwi 11, 2004 21:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Posty z tego tematu znajdują się tutaj http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=14122#14122
Myślę, że nie ma sensu mnożenie bytów...
Stąd ten temat zostaje zablokowany

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz maja 06, 2004 10:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL