Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 21:25



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Kult Maryi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Serafin napisał(a):
Bez komentarza...


I słusznie, źle zrozumiałem Twoje mętnie zadane pytanie - co tu komentować? Lepiej skomentuj marynistyczna twórczość świętych maksymiliana i Ludwika, a nie odwracaj od nich uwagę


Śr maja 19, 2004 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Już saxon Ci powiedział, żebyś pozostał na swoim poziomie. Nie będę dyskutował z kimś, kto wycina zdania z kontekstu i udaje, że nie wie, o co chodzi.


Śr maja 19, 2004 12:44
Zobacz profil
Post 
jo_tka napisał(a):
Nikt nie nazywa w żadnej modlitwie Maryi boginią.


Nie dam ci krwawej ofiary
Bo co mają srogie dary
U boginiej dobrotliwej
czynić i światu życzliwej
Ale dam kadzidła wonne
Które nam kraje postronne
(etc) (Jan Kochanowski - fragment)


Śr maja 19, 2004 15:12

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Serafin napisał(a):
Nie będę dyskutował z kimś, kto wycina zdania z kontekstu i udaje, że nie wie, o co chodzi.

Nic nie wycinam, modlitwę św. Maksymiliana zacytowałem w całości, od deski do deski.

Belizariusz napisał(a):
Skoro budzi obiekcje to moze z innej "beczki", sprobuje ci je rozwiac
(...)
Wystarczy to przeczytac i polaczyc. Skoro Maryja jest matka Pana, a Pan jest Bogiem.....to rozumujac logicznie Maryja jest MATKA BOGA.

Totez ja ani przez moment nie negowałem logiczności tego tytułu, więc przestań sie tym zajmować. No chyba, że nie masz argumentów przeciwko tezie o niefortunności tego tytułu.

"wystarczy połączyć" powiadasz?
to dość ryzykowne łaczyć oderwane i wybiórczo dobrane wersety... proponuje je połączyc jeszcze z np.:

Łk 1:38 Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.

Łk 1:46-47 Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.

Łk 2:49 Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?

Łk 8:21 Lecz On im odpowiedział: Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je.

...i juz obraz jest pełniejszy, prawda?


Tytuł Theotokos powstał nie w wyniku swobodnego poszukiwania prawdy, tylko pod presja konieczności zdyskredytowania przekonań przeciwników doktrynalnych, a w ten sposób zwykle wychodzą takie sformułowania, w których chodzi o coś innego, niż chodzi. Akcentując jedną prawde, przakcentowuje się niechcący inną.

Zimna logika to nie wszystko - słowo "matka" ma bardzo bogatą konotację, a do relacji między Marią a Bogiem nie sposób odnieść całego bogactwa aspektów macierzyństwa. Wręcz powiedziałbym, że mozna tylko ten najbardziej "techniczny" aspekt. Maria jest tą, której Bóg użył, by dać Wcielonemu Bogu cielesność - to wszystko. Dośc łądnie pokazuje to Paweł: ...z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. (Rz 9:5)


Cytuj:
" Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo."

"A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas."

Znasz to?


Znam - i gdzie tu jest podkreślona jakaś wielka zasługa Marii? Że spełniła wyjątkowa misję? Jan Chrzciciel też mógł być tylko jeden w historii, tylko jeden mógł być Mojżesz. Wszyscy są sługami...


Śr maja 19, 2004 15:22
Zobacz profil
Post 
Serafin napisał(a):
Nikt nie stawia Maryi obok lub ponad Chrystusem


Włącz RM:
"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica"

Czyż nie "obok"? :D


Śr maja 19, 2004 15:23

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Cytuj:
Nie dam ci krwawej ofiary
Bo co mają srogie dary
U boginiej dobrotliwej
czynić i światu życzliwej
Ale dam kadzidła wonne
Które nam kraje postronne
(etc) (Jan Kochanowski - fragment)


a to dopiero...

swoją drogą przypomina mi się takie kuriozalne słówko, jak "Bozia" nagminnie wciskane dzieciom, sam też pamiętam, że w dzieciństwie uwierzyłem w Bozię i rozumiałem, że jest gdzieś w niebie takie małżeństwo Bogów róznej płci...


Śr maja 19, 2004 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
techtavaniekatholiptica napisał(a):
Włącz RM:
"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica"

słucham RM dość regularnie... wielu słuchaczy zapomina napomknąć o Jezusie Chrystusie zadowalając się Zawsze Dziewicą... :(


Śr maja 19, 2004 15:29
Zobacz profil
Post 
Serafin napisał(a):
Gdyby Jezus chciał dać łotrowi jedynie obietnicę spotkania się w nim raju, powiedziałby: "Zaprawdę powiadam Ci: będziesz ze mną w raju". Ale Jezus podkreślił wyraźnie, że będzie z Nim w raju tego dnia jeszcze.


A może powiedział:
"Zaprawdę powiadam ci dziś: Będziesz ze mną w Niebie"?


Śr maja 19, 2004 16:24
Post 
" Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo."

"A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas."


Cytuj:
Znam - i gdzie tu jest podkreślona jakaś wielka zasługa Marii?


Wystarczy posluzyc sie rozumem by znalezc te zasluge. Wlasnie poprzez Maryje to "Slowo stalo sie cialem", Slowo ktore bylo Bogiem

Motek, zacznij wreszcie MYSLEC.....bo na razie to trzepiesz nam tu bezsensy.
Cytuj:
słucham RM dość regularnie... wielu słuchaczy zapomina napomknąć o Jezusie Chrystusie zadowalając się Zawsze Dziewicą...


Powiem prosto i jasno....Nie sluchasz, a tylko i wylacznie KLAMIESZ.
Tez slucham tej rozglosni (chociaz jej nie lubie). Nigdy nie slyszalem by ktokolwiek pomijal w tym radiu Jezusa.

Motek....Jestes zwyklym OSZCZERCA........nikim wiecej.

pozdrowka

P.S.
Teraz skumaj sie z agni i zapytaj sie w jaki sposob podac mnie do Sadu.....z niecierpliwoscia czekam na wezwanie......
Moje dane sa w posiadaniu portalu "wiara.pl", zloz donos do Prokuratury, wtedy zostana ci udostepnione. Zycze powodzenia....


Śr maja 19, 2004 16:56

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Belizariusz napisał(a):
Motek, zacznij wreszcie MYSLEC.....bo na razie to trzepiesz nam tu bezsensy.

miło posłuchać tak sensownej i merytorycznej argumentacji...

Belizariusz napisał(a):
Powiem prosto i jasno....Nie sluchasz, a tylko i wylacznie KLAMIESZ.
Tez slucham tej rozglosni (chociaz jej nie lubie). Nigdy nie slyszalem by ktokolwiek pomijal w tym radiu Jezusa.

...a ja słyszałem, widocznie słuchałeś innych audycji...

Podaj tytuły audycji z udziałem słuchaczy.

Belizariusz napisał(a):
Motek....Jestes zwyklym OSZCZERCA........nikim wiecej.

nadal trzymasz poziom... szanuję konsekwentnych...

Belizariusz napisał(a):
Teraz skumaj sie z agni i zapytaj sie w jaki sposob podac mnie do Sadu.....z niecierpliwoscia czekam na wezwanie......

wiem jak to zrobic bez pomocy jakiejś tam agni.... nie skorzystam, ale miło się dowiedzieć, ze nie tylko ze mna dyskutujesz tak sensownie - ponoc najważniejsze to miec swój rozpoznawalny styl :D


Śr maja 19, 2004 17:21
Zobacz profil
Post 
ale dyskutujecie...

9 stron mnie ominęło

zakładam że po 9 stronach temat wątku ewoluował

może mi ktoś jednym zdaniem powiedzieć jaki jest aktualny przedmiot debaty?
a w ogóle określiliście kryteria oceny jak chcecie dochodzić co jest prawdą na początku dyskusji?


Śr maja 19, 2004 17:26
Post 
Cytuj:
miło posłuchać tak sensownej i merytorycznej argumentacji...


Uscislijmy..........ta niby merytoryczna argumentacja, dotyczyla tylko i wylaczniej Twego klamliwego postu. Nie przeciagaj kolego struny i nie udawaj, ze nie wiesz o ktory post mi chodzilo.
Po prostu przyznaj sie do Klamstwa.
To samo sie dotyczy kolejnych cytatow mojego postu.
Zrozum kolego, ze odnioslem sie do jednego i tylko jednego postu ktory brzmi:


Cytuj:
techtavaniekatholiptica napisał:
Włącz RM:
"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica"

słucham RM dość regularnie... wielu słuchaczy zapomina napomknąć o Jezusie Chrystusie zadowalając się Zawsze Dziewicą...




...i dalej twierdze, ze jest to post klamliwy i oszczerczy.

Motku, zarzucasz mi brak sensownosci.........sam jednak nie majac argumentow, poslugujesz sie bredniami z FiM. Czy rzeczywiscie to jest Twoj poziom?
Jezeli tak.....to nie ma sensu z Toba dyskutowac......porozmawiaj sobie z agni.

Cytuj:
...a ja słyszałem, widocznie słuchałeś innych audycji...

Nadal klamiesz...........znizasz sie do poziomu FiM...szkoda :(
Myslalem, ze jestes madrzejszy


Śr maja 19, 2004 17:35

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Podaj tytuły audycji RM z udziałem słuchaczy.


Śr maja 19, 2004 17:50
Zobacz profil
Post 
Motku

Nie rozumiem co maja do rzeczy tytuly audycji RM do naszej dyskusji?

Starasz sie zmieniac temat?

Kolejny raz prosze cie bys odniosl sie do cytatow, ktore w jasny sposob wykazuja, ze Maryja jest Matka Boga (wcielonego, ale ...Boga)
" Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo."

"A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas."

Skoro Slowo bylo Bogiem i to samo Slowo stalo sie cialem i zamieszkalo wsrod nas.........to stalo sie tym cialem przy wspoludziale Maryji......logicznie rozumujac Maryja urodzila Slowo....Slowo ktore bylo Bogiem.... reasumujac : Maryja urodzila BOGA...jest BOGARODZICIELKA.

Czy to tak trudno zrozumiec???

pozdrowka


Śr maja 19, 2004 17:58
Post 
Belizariusz i Motek.

Jako wieloletni słuchacz i pasjonat Radia Maryja wypowiem się w podmiocie waszej kłótni.

Faktem jest co pisze Beli (ojej, zgadzamy się już 3 raz w ciągu tygodnia.... ), że przy powitaniu Jezus nie jest pomijany. Co najwyżej pomijana jest Maryja; inna część słuchaczy wita się tradycyjnym "Szczęść Boże".

Ale przy pożegnaniu - tu z kolej zgodzę się z Motkiem, zdarza się, że słuchacze, mówią różne formułki, czasem "z Bogiem", czasem "z Maryją", czasem "z Bogiem i Maryją"...
(co zresztą jest kolejnym przykładem na postawienie Maryi obok Boga)


Śr maja 19, 2004 22:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL