Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:02



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy świątynia Opatrzności jest nam potrzebna? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post Czy świątynia Opatrzności jest nam potrzebna?
Czy potrzeba nam nowej świątyni - świątyni Opatrzności? Czy nie lepiej, zamiast inwestować w jej budowę, zorganizować chrześcijańską pomoc dla ubogich i zadłużonych rodaków?

(19) Rzekła do Niego kobieta: Panie, widzę, że jesteś prorokiem. (20) Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga. (21) Odpowiedział jej Jezus: Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. (22) Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. (23) Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. (24) Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie.

(Ew. Jana 4:19-24, Biblia Tysiąclecia)


So maja 08, 2004 21:15
Zobacz profil
Post 
Witam

Pytasz czy ta swiatynia jest potrzebna?
Skoro ludzie daja pieniadze na budowe, to znaczy, ze jest potrzebna.
Nikt przeciez nikogo nie zmusza do placenia, to wszystko dobrowolne skladki.
Nasi przodkowie budowali wspaniale swiatynie, mimo ze ich status spoleczny byl o wiele nizszy od dzisiejszego. Dlaczego po nas nie ma nic zostac?
Ubodzy zawsze byli i zawsze beda........chcialbym ci jednak przypomniec, ze Kosciol troszczy sie ciagle o ubogich. Nie robi tego dla rozglosu, ale robi to nieustannie.


pozdrowka


So maja 08, 2004 21:31

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Masz racje - ludzi nikt nie zmusza do placenia.

Jednak te zbierana po kosciolach calej Polski mamone mozna wykorzystac do innych, lepszych celow: chocby wyciagniecia z dlugow kogos, kto jest na krawedzi samobojstwa, kupieniu butow na zime dzieciom bezrobotnego sasiada.

Moze postepuje jak Judasz, ale chyba to mial na mysli Chrystus, kiedy mowil "pozyskujcie sobie przyjaciol niegodziwa mamona".

Poznaja zesmy uczniami Jezusa nie po stawianych Bogu kamiennych pomnikach, ale po wzajemnej milosci.

Rowniez pozdrawiam!


So maja 08, 2004 21:51
Zobacz profil
Post 
Mechatron

Nieuwaznie czytales moj post.
Napisalem ci przeciez, ze Kosciol wspiera ubogich......szczegolnie dzieci.
Dzialalnosc charytatywna ciagle trwa w Kosciele.

Nie wpadajmy jednak w przesade........najczesciej jest tak, ze ktos swoja wlasna bezmyslnoscia wpedza sie w okropne dlugi.
Przeciez nie o to chodzi by popierac bezmyslnosc i splacac kredyty za dluznikow.

pozdrowka


So maja 08, 2004 22:06
Post 
Mechatron przytoczył nam wypowiedź, którą znamy z Ewangelii. Otóż aby odpowiedzieć, także poślużę się tą samą Ewangelią wg św Jana:
Cytuj:
Maria zaś wzięla funt olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota: "Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?" Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to co składano. Na to Jezus powiedział: "Zostaw ją! Przechowała to aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie usiebie, ale Mnie nie zawsze macie"
[J 12,3-8].
Pokój i dobro!


N maja 09, 2004 18:17

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Drogi Teofilu,

dokladnie ten fragment Ewangelii mialem na mysli, kiedy pisalem "Moze postepuje jak Judasz...".

Przeczytaj relacje ze spotkania z ks. Guy'em Gilbertem oraz opinie jej towarzyszace:

http://tygodnik.onet.pl/1546,1161737,0, ... dzial.html

Nie jestem jedynym Judaszem...

Pozdrawiam!


N maja 09, 2004 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Witam ! Chce dodać swoje trzy grosze do tego temetu bo widzę , że ludzie na siłę chcą zdyskredytować Kościół . Dlaczego uważasz Mechatronie , że ta świątynia jest niepotrzbna ? Może uważasz ludzi za idiotów , którzy sami nie potrafią myśleć i jeżeli Kosciol rzuci hasło budujmy nową świątynie to wszyscy bez zastanowienia oddają swoje ostatnie grosze na ten cel . Ja uważam , że świątynia jest potrzebna , a to dlatego , żeby zostawić jakiś ślad przyszłym pokoleniom i aby w świecie w którym coraz bardziej liczy się tylko stawianie pomników pop kultury postawic pomnik Wiary , Nadziei i Miłości . Poza tym to my katolicy budujemy ten kościół i jeśli widocznie (przyjmuje , że ludzie mają swók rozum ) dajemy na ten cel pieniądze to jest on potrzebny i nie ma sensu tego negowac . Co do działalności charytatywnej to uważam , że obrażasz ludzi , którzy niejednokrotnie poświęcają życie aby nieść pomoc innym . Jeśli twierdzisz , że KK nie pomaga ubogim to jesteś ignorantem . I nie mów , że pomaga za mało bo takie stwierdzenia to tylko głupie frazesy , które niczemu nie służą bo nawet gdyby KK dawał 99% swoich pieniędzy na pomoc ubogim to i tak dla niektórych to będzie malo bo będą uważali , ze Kosciol powinien dawac 100% bo tylko wtedy będzie w pełni realizował prawo miłości , które dał nam Jezus. Pozdrawiam

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


Pn maja 10, 2004 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Wizard!

1. Nie uwazam ludzi za idiotow. Chyba, ze chodzi o ludzi chorych na idiotyzm, ktorzy maja odpowiednie orzeczenie lekarskie.

2. Jestem ignorantem, czego nie da sie ukryc, sadzac po ilosci pytan zadawanych przeze mnie na tym forum.

3. Bazylika sw. Piotra jest wspanialym pomnikiem wiary, nadziei i milosci, tyle, ze w niezamierzony sposob upamietnia tez Reformacje.

4. Swiatynia w Jerozolimie byla rowniez wspaniala, a mimo to Chrystus przepowiedzial, iz nie zostanie tam kamien na kamieniu, ktory by nie byl zwalony.

5. Twoja odpowiedz jest nieproporcjonalnie agresywna do tonu mojej wypowiedzi.

Rowniez pozdrawiam!


Pn maja 10, 2004 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
1. Bardzo sie ciesze , że nie uważasz ludzi za idiotów to już jeden pozytywny znak
2.Nie wiedzialem ze ignorantem jest ten kto dużo pyta
3,4. Nigdy nie użyłem slowa wspaniała , stwierdziłem tylko , że taka świątynia jest potrzebna i mam nadzieje, że będzie służyła dobru a co za tym idzie będzi pomnikiem Wiary , Nadziei i Miłości . dalej napisałem , że jest to świątynia tworzona przez nas katolików czyli to czy ludze będą uważać tą światynie za znak Wiary , Nadziei i Miłości zalezy tylko i wyłącznie od nas choć prosiłbym bardzo aby uwzględnić nasze słabości i błedy , które popelnialismy ( reformacja ) popelniamy i bedziemy popelniac . Poza tym Jezus mówiąc o świątyni w Jerozolimie miał na myśli ludzi którzy ją tworzą , a nie samą budowle bo budynek sam w sobie nie jest zły ani dobry.
5. Jeśli poczułeś się dotknięty moim zbyt ostrym tonem wypowiedzi to bardzo przepraszam .
Pozdrawiam

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


Pn maja 10, 2004 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 22, 2003 6:36
Posty: 474
Post 
Potrzebna to może i jest, ale ten projekt ...

Dlaczego nie zrobimy już czegoś, co byłoby też nową wartością artysyczną (tak jak wcześniejszy projekt, może z wyjątkiem kryształu na górze), a nie tylko - "kopuła i sześcian". Licheń już jest duży. Za duży...

_________________
Mikael - Któż jak Bóg!


Śr maja 26, 2004 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Panowie
zastanówmy się jaki kościół w Polsce pamięta czasy Bolesława Chrobrego..?
Za 1000 lat z Bazyliki Opatrzności nawet śladu nie będzie . Zakładając ze ludzkość będzie istnieć!!
Może dosć tych Arcydzieł..?

Jankowski kaplica bursztynowa
Licheń Największa bazylika w tej części Europy
Prymas nie może być gorszy , A jak.!!
No to czaśnie Bazylikę Opatrzności Bożej.
Ojciec Rydzyk też Coś tam Wielkiego W Toruniu zqamierza stworzyć..


Zakładając taki przyrost naturalny jak mamy obecnie (tendencja spadkowa) 2030 roku ubędzie Polaków ponad 3 miliony.. Bez wojny 2 Warszawy znikną z powierzchni ( w sensie ludnościowym).
To może jednak skupić się na ludziach a nie na budynkach..?
Gdyby Chrystusowi chodziło o pałace.. to nie taki by wybudował..?
Pozdrawiam
P.S.
Belizariuszu ludzie nie dlatego wpadają w biede bo zaciągaja bezsensowne kredyty.. ALe to jakby inny temat
Pozdrówka


Cz maja 27, 2004 13:26
Zobacz profil
Post 
Witam



Cytuj:
Może dosć tych Arcydzieł..?


Dlaczego dosc?
Godunowie....za Twoje pieniadze buduja?
Ja mam ochote dac na te swiatynie pieniadze i to calkowicie moja sprawa co ja robie z moimi pieniedzmi. Takiego samego zdania sa osoby, ktore wplacaja kase.
Bez obaw, na biednych takze daje.

Moje pieniadze.....moja sprawa, nic nikomu do tego.

pozdrowka :D


Cz maja 27, 2004 13:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Belizariusz napisał(a):
Witam



Cytuj:
Może dosć tych Arcydzieł..?


Dlaczego dosc?
Godunowie....za Twoje pieniadze buduja?

Ano właśnie !
Wszelkiego typu budowle sakralne np. Pominiki te wszytkie bazyliki te nowe.
Dostaja dotację czy to z budżetu lokalnego czy państwowego..
Czyli netto ja na to też płacę !!
Wbrew moje woli..!!

Czyli za moje!!
Z kasy podatnika to idzie..
Gdyby to szło tylko z tacy wiernych i to bez nawoływania robienia wielkiej kampanii w Tv (nawoływanie na ofiarę w Tv publicznej - czyli znowu z mojej kasy..!!) Słówka Bym Beli nie napisał..
Pozdrówka :-D


Cz maja 27, 2004 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 02, 2003 11:16
Posty: 381
Post 
Powiedz nam Godunov ile dostanie z kasy państwa świątynia Opatrzności Bożej. Daj jakieś wyliczenia , fakty, podaj ustawę na mocy której budowa tej świątyni moze liczyć na dofinansowanie z budżetu . Godunov żeby było jasne nie neguje tego co powiedziałeś jednak chciałbym jakieś konkrety! Zresztą nawet gdyby takie dofinansowanie budowa tej świątyni dostała to i tak to państwu sie szybko zwróci. Przykładem tu jest Licheń o którym nikt by nie słyszał gdyby nie bazylika ,a odwiedzający ją turyści zostawiają duże pieniądze w mieście czym pośrednio zasilają budżet państwa. Pozdrawiam

_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


Pt cze 04, 2004 16:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
U S T A W A z dnia 17 maja 1989 r.

o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej

(Dz.U.89.29.154 z dnia 23 maja 1989 r., zm.: Dz.U.90.51.297; Dz.U.90.55.321; Dz.U.90.86.504; Dz.U.91.95.425; Dz.U.91.107.459; Dz.U.93.7.34; Dz.U.94.1.3)


Artykuł 41
1. Kościół w Polsce i jego osoby prawne mają prawo realizacji inwestycji sakralnych i kościelnych.

2. Inwestycją sakralną jest budowa, rozbudowa, odbudowa kościoła lub kaplicy, a także adaptacja innego budynku na cele sakralne.

3. Inwestycją kościelną jest inwestycja kościelnej osoby prawnej nie wymieniona w ust. 2.

4. Inwestycje sakralne i kościelne podlegają ogólnie obowiązującym przepisom o planowaniu przestrzennym i prawa budowlanego, a w odniesieniu do budynków zabytkowych - również przepisom o ochronie dóbr kultury.

Artykuł 43
1. Inwestycje sakralne i kościelne są finansowane ze środków własnych kościelnych osób prawnych.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do inwestycji mających na celu stworzenie warunków do działania duszpasterstwa wojskowego oraz duszpasterstwa specjalnego w zakładach państwowych.

3. Na odbudowę i utrzymanie dóbr kultury stanowiących własność kościelnych osób prawnych będą udzielane dotacje państwowe na podstawie odrębnych przepisów.


Pn cze 07, 2004 17:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL