Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 0:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Eucharystia w Katechiźmie Kościoła Katolickiego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 11, 2008 15:20
Posty: 1
Post Eucharystia w Katechiźmie Kościoła Katolickiego
Witam!
Czy móglby ktoś mi pomóc w "przekładzie" ponizszych fragmentów tak,abo były one zrozumiałe dla młodziezy? Dotyczą one Eucharystii w Katechiźmie Kościoła Katolickiego.

EUCHARYSTIA W KATECHIŹMIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

Eucharystia jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”. „Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. W Najświętszej bowiem Eucharystii zawiera się całe duchowe dobro Kościoła, a mianowicie sam Chrystus, nasza Pascha. (KKK 1324)

„Eucharystia oznacza i urzeczywistnia komunię życia z Bogiem i jedność Ludu Bożego, przez które Kościół jest sobą. Jest ona szczytem działania, przez które Bóg w Chrystusie uświęca świat, a równocześnie szczytem kultu, jaki ludzie w Duchu Świętym oddają Chrystusowi, a przez Niego Ojcu”. ( KKK 1325)

Pielgrzymujący Lud Boży, nieustannie celebrując Eucharystię, głosząc Misterium Paschalne Jezusa, „aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), zmierza „wąską drogą krzyża” do niebieskiej uczty, gdzie wszyscy wybrani zasiądą przy stole Królestwa. ( KKK 1344)

Eucharystia jest więc streszczeniem i podsumowaniem całej naszej wiary. „Nasz sposób myślenia zgadza się z Eucharystią, a Eucharystia ze swej strony potwierdza nasz sposób myślenia.” ( KKK 13270)

Eucharystie powinniśmy więc pojmować:
- jako dziękczynienie i uwielbianie Ojca;
- jako pamiątkę ofiary Chrystusa i Jego Ciała;
- jako obecność Chrystusa dzięki mocy Jego słowa i Jego Ducha. ( KKK 1358)

Z góry bardzo dziękuję,gdyż niestety mam z tym probem,a zalezymi na tym,aby zaciekawić tym tematem moich rówieśników,którzy nie do końca rozumieją sens i istote Eucharystii...
Mój nr gg to 702100


Śr cze 11, 2008 17:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Nie żebym był bardzo mądry, ale myśle że to akurat jest pisane dość przystępnie. Kwestia dobrego wyłożenia kilku pojęć jak czym jest w istocie "życie chrześcijańskie", słowo Eucharystia, komunia, Pielgrzymujący lud Boży itd. A reszte już sama młodzież powinna wycisnąć, wszak najlepiej bazować na źródłach, niż otrzymywać zwalniające od myślenia tłumaczenia. Może nie o to Ci chodziło, natomiast to jest moja propozycja. Obawiam się też że z tych tekstów można bardzo dużo wycisnąć, a co za tym idzie oczekujesz sporej pracy pisemnej na ten temat, gdy może poptrzeba raczej rozumków młodzieży i tekstu przed nosem, no i gotowość na tłumaczenie tych sformułowan z którymi może być problem.


Śr sie 27, 2008 1:50
Zobacz profil
Post 
Chyba problem tkwi w tym, że jest to pisane językiem którego po dwóch linijkach już się nie chce czytać. Nie wiem czemu katolicy unikają pisania normalnym, prostym językiem, w którym nie ma "Boa w Chrystusie", "niebieskiej uczty" i tym podobnych kwiatków.


N wrz 14, 2008 11:26

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Te pojęcia są bardzo proste, wystarczy chcieć je zrozumieć.

1324 - Eucharystia jest najważniejszym sakramentem, Eucharystia zawiera Chrystusa, jest tu na ziemi szczytem doświadczenia Boga dla chrześcijanina

1325 - Eucharystia jednoczy człowieka z Bogiem, jednoczy też ludzi wierzących między sobą, tworząc Kościół

1344 - Eucharystia jest zadatkiem udziału zbawionych w uczcie niebieskiej (uczta jest metaforą zbawienia)

13270 (???) - Eucharystia jest podstawą naszej wiary, jej streszczeniem ("oto wielka tajemnica wiary! głosimy śmierć Twoją Panie Jezu wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale")

1358 -
*dziękczynienie (no od dziękować, Eucharystia jest modlitwą podczas której dziękuje się Bogu)
*pamiątka Ofiary - Ofiara to śmierć Chrystusa na krzyżu, dzięki Eucharystii możemy stać się uczestnikami tej ofiary jako świadkowie i jako Ci, którzy czerpią z niej owoce, będąc na Eucharystii to tak jakbyśmy stali na Golgocie i byli świadkami śmierci Chrystusa
*obcność Chrystusa - Chrystus jest obecny podczas Eucharystii w Najświętszym Sakramencie, w Słowie Bożym, w osobie kapłana, który sprawuje sakrament w Jego imieniu i w Kościele, Ludzie Bożym nazywanym również Ciałem Chrystusa, bo jednoczy się właśnie na Eucharystii
--------------------------
Żeby zrozumieć te fragmenty trzeba znać znaczenie podstawowych pojęć takie jak zbawienie, ofiara, uczta, komunia, Pascha, celebrować, dziękczynienie. Te pojecia są wyjaśniane na religii w szkole podstawowej. Jeżli ktoś nałogowo malował na religii zamiast słuchać i się uczyć to potem nie będzie takich podstawowych spraw rozumiał. Podobnie jak na matematyce, nie będzie znał podstaw to sobie z trygonometrią nie poradzi.


N wrz 14, 2008 11:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL