Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 11:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Ewentualna matura z religii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Ewentualna matura z religii
Od kilku dni słychac pogłoski o przymierzaniu się do wprowadzenia matury z religii.Mowił o tym Kotlinowski z LPR,w ypowiadał się biskup Życiński.[url]
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1371,wid,8157677,wiadomosc.html
na tym forum wypowiadają sie katecheci i uczniowie mam wiec do was pytanie co wy myślicie o tym projekcie?
Oczywiscie pierwszym krokiem ku temu byłoby wliczanie do średniej oceny z religii.
Zdaniem posłów z LPR, praktyka taka wpłynie na podniesienie rangi przedmiotu oraz na lepszy przebieg katechezy w szkołach.
Czy rzeczywiscie ?[/url]


Śr sty 18, 2006 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Jak dla mnie to jest głupi pomysł. Może jeszcze mature z w-fu zrobimy co? :?

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Śr sty 18, 2006 23:04
Zobacz profil
Post 
SIC. To raz. Po perwsze: po co komu matura z religii? Nie potrafi inaczej pokazac swojej przynaleznosci religijnej?

Po drugie: na jakie studia bedzie wstepem taka matura?

Po trzecie: kto kompetentny bedzie ja prowadzil?

I po czwarte: w takim razie powinno sie dac zdac mature z islamu itd. Skoro religie sa w Polsce rowne wobec prawa.

I najwazniejsze:
Oczywiscie pierwszym krokiem ku temu byłoby wliczanie do średniej oceny z religii.

Przeciez to chore. I w oczywisty sposob zwiazane z promowaniem w szkole katolicyzmu. A wyznawcy innych religii?

To pierwszy krok stworzenia z Polski panstwa wyznaniowego, w ktorym kazdy, kto nie bedzie katolikiem, bedzie juz na starcie dostawal od zycia po tylku.


Crosis


Cz sty 19, 2006 0:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 26, 2005 19:19
Posty: 57
Post 
Crosis napisał(a):
Po drugie: na jakie studia bedzie wstepem taka matura?


Teologiczne :!:

Cytuj:
Po trzecie: kto kompetentny bedzie ja prowadzil?

Np. Katecheci...

Cytuj:
I po czwarte: w takim razie powinno sie dac zdac mature z islamu itd. Skoro religie sa w Polsce rowne wobec prawa.


Inne religie też mogą... Ale narazie sięnie starają


Gazeta Wyborcza napisał(a):
Kilka dni temu kolejny powód do rozważań w sprawie religii w szkołach dali ministerstwu biskupi z Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. - Skoro można zdawać egzamin maturalny z wiedzy o tańcu, to dlaczego nie z religii? - takie pytanie postawił w wypowiedziach dla Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Stanisław Wielgus, przewodniczący Rady. Brak religii wśród przedmiotów maturalnych nazwał "niedowartościowaniem, spychaniem na margines". - Kto nie zna Biblii, nie rozumie malarstwa, nie rozumie literatury, która jest pełna biblijnych odniesień - powiedział. Biskup Wielgus zaznaczył, że pomysł wprowadzenia religii do kanonu maturalnych przedmiotów ma być jeszcze konsultowany z całym Episkopatem.

- My stanowiska biskupów jeszcze nie znamy. O wprowadzeniu religii do matury władze kościelne i świeckie będą musiały zdecydować jednak wspólnie - mówi wiceminister Zieliński. - Religia jest nauczana w szkołach w oparciu o prawo oświatowe i postanowienia konkordatu, to Kościół katolicki decyduje o doborze podręczników i sposobie nauczania. Władze kościelne musiałyby więc również doprecyzować sposób egzaminowania z religii na maturze. Wyobrażam sobie, że byłby to jeden z kilkunastu przedmiotów do wyboru. Być może należałoby wtedy wprowadzić na maturę także egzaminy dotyczące innych wyznań.

Resort zastrzega, że na razie rozważa obie propozycje dotyczące nauczania religii w szkołach. - Dyskusja w sprawie religii dopiero się zaczyna. Gdy przeanalizujemy konsekwencje prawne, podejmiemy ostateczne decyzje - mówi Zieliński.


Religia byłaby do wyboru :!: A nie obowiązkowa.. :)[/b]

_________________
Obrazek
"Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia."


Cz sty 19, 2006 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Jak jest matura z wiedzy o tańcu to czemu z religi nie miała by być?? religia gorsza od tańca? nie mówie, że tylko Chrześcijanie mogliby ją mieć; nie mam nic przeciwko żeby mature o swojej religi mieliby Muzułmanie, Żydzi, Buddyści...


Śr lut 01, 2006 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Bo ta matura nie jest sponsorowana przez Jedynego. To nie jest tylko decyzja na poziomie czy coś jest gorsze, czy lepsze. To trzeba by było jeszcze opłacić wydrukowanie, rozesłanie, opłacenie komisji, opłacenie osób sprawdzających, dodatkowy dzień bez zajęć dla młodszych klas, rozsyłanie tego. Poza tym musi być komisja, która układałaby pytania i klucze odpowiedzi, przeszkoleni do tego ludzie.
Druga sprawa to samo "robienie sobie jaj z religii" i choćby dlatego zapewne Żydzi, Muzułmanie i inni nie będą robili matury ze swojej religii. To dla mnie jest takie jakieś niefajne, zamykanie religii w ramy, trzasnąć tu, trzasnąć tam i wszystko razem zbite. Do tego jakie miałyby być zadania? Sprawdzanie wiedzy ze znajomości biblii? Czy może jeszcze zawężenie do katolicyzmu? I co wtedy np. z prawosławnymi? Trzebaby było inne arkusze wymyślać? Innych sprawdzających? I rozumiem, że jeszcze podręczniki do religii? A jeśli jednak inne religie by też chciały maturę, to rozumiem, że naukę Islamu przewidujecie w szkołach?

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Śr lut 01, 2006 20:54
Zobacz profil
Post 
Idąć tokiem myślenia A. to po co w ogóle jakieś studia teologiczne?! Przecież to bez sensu! :?


Cz lut 02, 2006 7:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Oczywiście, że są bezsensu. Bo co po tym robisz? Zastanawiasz się ile aniołów zmieści się na główce szpilki(dla mnie rozwiniętych umysłowo-to jest przenośnia). Nic pożytecznego nie wnosisz tym w sumie. Albo jesteś księdzem i wtedy m.in. się tego uczysz, albo co chcesz potem robić? :? zresztą uczelnie mogą same dla siebie wprowadzić takie testy wstępne, a nie na mature.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Cz lut 02, 2006 13:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 10, 2006 12:56
Posty: 86
Post 
A. napisał(a):
Oczywiście, że są bezsensu. Bo co po tym robisz? Zastanawiasz się ile aniołów zmieści się na główce szpilki(dla mnie rozwiniętych umysłowo-to jest przenośnia). Nic pożytecznego nie wnosisz tym w sumie. Albo jesteś księdzem i wtedy m.in. się tego uczysz, albo co chcesz potem robić? :? zresztą uczelnie mogą same dla siebie wprowadzić takie testy wstępne, a nie na mature.
Jako myśliciel arystotelesowski Święty Tomasz jest podstawą filozofii. Znam wiele osób które pokończyły zdawało się bardzo praktyczne kierunki i nie mają co robić.
Fragment wywiadu w Nowinach Jeleniogórskich
Cytuj:
- Religia na maturze, patriotyczne Walentynki, kupuj polskie produkty?

- Tak. Poziom wiedzy religijnej w Polsce jest kiepski. Ze środowisk pokolenia JP II w Szczecinie wyszła inicjatywa, poparcia pomysłu by religia stała się przedmiotem, który – z wyboru, oczywiście - można by zdawać na maturze. Jest to przedmiot tak samo ważny jak inne choćby filozofia czy etyka i również ma wpływ na wychowanie młodego człowieka, jego uwrażliwienie. Byłoby, to też ułatwienie dla wielu młodych ludzi, którzy wybierają się na świeckie studia teologiczne jak na przykład nasza koleżanka z koła studiująca obecnie na PFT we Wrocławiu. Pod tą inicjatywą zamierzamy zbierać podpisy poparcia wśród uczniów. Nie obawiamy się większych trudności z uzyskaniem poparcia społecznego dla tej akcji.

_________________
I szły za nim wojska niebieskie na białych koniach, przyobleczone w czysty, biały bisior.


Wt lut 07, 2006 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
Jako myśliciel arystotelesowski Święty Tomasz jest podstawą filozofii.

Tja. Mam nadzieje wiesz co ten myśliciel uważał o kobietach.

Cytuj:
Znam wiele osób które pokończyły zdawało się bardzo praktyczne kierunki i nie mają co robić.

To po teologii tym bardziej nie będziesz miał co robić. Dla mnie taka matura jest idiotyczna, dlaczego?

Cytuj:
Bo ta matura nie jest sponsorowana przez Jedynego. To nie jest tylko decyzja na poziomie czy coś jest gorsze, czy lepsze. To trzeba by było jeszcze opłacić wydrukowanie, rozesłanie, opłacenie komisji, opłacenie osób sprawdzających, dodatkowy dzień bez zajęć dla młodszych klas, rozsyłanie tego. Poza tym musi być komisja, która układałaby pytania i klucze odpowiedzi, przeszkoleni do tego ludzie.
Druga sprawa to samo "robienie sobie jaj z religii" i choćby dlatego zapewne Żydzi, Muzułmanie i inni nie będą robili matury ze swojej religii. To dla mnie jest takie jakieś niefajne, zamykanie religii w ramy, trzasnąć tu, trzasnąć tam i wszystko razem zbite. Do tego jakie miałyby być zadania? Sprawdzanie wiedzy ze znajomości biblii? Czy może jeszcze zawężenie do katolicyzmu? I co wtedy np. z prawosławnymi? Trzebaby było inne arkusze wymyślać? Innych sprawdzających? I rozumiem, że jeszcze podręczniki do religii? A jeśli jednak inne religie by też chciały maturę, to rozumiem, że naukę Islamu przewidujecie w szkołach?

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt lut 07, 2006 22:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 10, 2006 12:56
Posty: 86
Post 
A ja mam nadzieję, że Ty wiesz co Jan Paweł II myślał o kremówkach.

_________________
I szły za nim wojska niebieskie na białych koniach, przyobleczone w czysty, biały bisior.


Wt lut 07, 2006 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
hmm... ale nie licytujmy się kto co wie na jakiś temat ;)

Wiecie ja jestem zdania, że jeśli można mieć maturę z (dla mnie) tak absurdalnego przedmiotu jak "wiedza o tańcu" to czemu nie z religii katolickiej. Tak samo jak nie widzę powodu dla którego z innych wyznań nie miałoby być takiego egzaminu o ile byliby na niego chętni i mieliby rzeczywistą wiedzę w danej dziedzinie.

A. po maturze z tańca chyba też człowek nie ma co za bardzo robić ;) chyba teraz człowiek ma pracę jeśli umie lepiej sprzedać własne umiejętności niż inni, a nie zależnie od kierunku ukończonych studiów ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt lut 07, 2006 22:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
SWD Dominika napisał(a):
A ja mam nadzieję, że Ty wiesz co Jan Paweł II myślał o kremówkach.


Oj dzieco, zauważ, że ja się nie powołuje na JPII więc wiedza na ten temat mi nie potrzebna. Wiesz, miło jak rozmówca ma drobne pojęcie o czym mówi.

Cytuj:
A. po maturze z tańca chyba też człowek nie ma co za bardzo robić

Zgadza się, też jest zupełnie zbędne, tak samo jak matura z greckiego, czy włoskiego, czy czegoś w tym stylu. W całej polsce zdawały 4 osoby. Koniec końców 3 nie przyszły.


Cytuj:
Tak samo jak nie widzę powodu dla którego z innych wyznań nie miałoby być takiego egzaminu o ile byliby na niego chętni i mieliby rzeczywistą wiedzę w danej dziedzinie.

Czyli rozumiem zgadzasz się na wprowadzenie do szkół osobnych lekcji Islamu, Judaizmu, itd.? Zgadzasz się dawać na to pieniądze, opłacać tych nauczycieli, opłacać egzaminatorów, druk i rozprowadzenie i potem zwiezienie i ponowne rozwiezienie, sprawdzenie itd.? Jeśli tak to ok, niech będzie matura z religii, choć uważam to za idiotyzm.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt lut 07, 2006 23:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Widzisz A. ja w ogóle jestem przerażona reformą edukacji (ostatnio mam przyjemność trochę pracować z dziećmi ze szkoły podstawowej)... ale jak już się dopuściliśmy takich absurdów jak matura z wiedzy o tańcu, czy tak jak Ty napisałeś o 4(!) osobach zdających jakiś przedmiot w skali kraju, to czemu nie puścić wodzy fantazji i wyrzucać dalej w błoto pieniądzy? Gdyby nasz kraj byłoby na to stać to czemu nie? jestem za, ale w obecnych warunkach muszę się z Tobą zgodzić, że to wszystko bez sensu.

Matura z religii o tyle jest "uprzywilejowana", że nauka trwa od pierwszych lat szkoły podstawowej, nie trzeba właściwie budować całej bazy a jedynie opracować testy i przeszkolić kilku egzaminatorów... moim zdaniem ma to większy sens niż wiedza o tańcu... ale to tylko moje prywatne zdanie a nie ministerstwa, które zainwestowało w jakieś "novum"

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt lut 07, 2006 23:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 10, 2006 12:56
Posty: 86
Post 
Cytuj:
Oj dzieco, zauważ, że ja się nie powołuje na JPII więc wiedza na ten temat mi nie potrzebna.
Wybacz potraktowłam cię zbyt ostro. Wytłumaczę. Jeżeli powołujesz się na Świętego Tomasza i sprowadzasz jego myśl do bzdur to jest to co najmniej na rowni ze sprowadzeniem pontyfikatu JPII do kremówek.

Cytuj:
Wiesz, miło jak rozmówca ma drobne pojęcie o czym mówi.
Zauważyłam.

_________________
I szły za nim wojska niebieskie na białych koniach, przyobleczone w czysty, biały bisior.


Wt lut 07, 2006 23:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL