Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 2:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Następna strona
 Komunia. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
Skąd WIESZ, że chrześcijaństwo jest najlepszym sposobem życia, skoro NIE WIESZ jak dobre/złe są wszystkie inne sposoby życia? Gdybyś napisał "Chrześcijaństwo jest sposobem życia - w/g mnie najlepszym DLA MNIE!" - to bym się nie czepiał, ale Ty uogólniasz. A jeśli chodzi o zbawienie, to każdy system religijny ma jakąś swoją wyjątkową cechę; jedni mają zbawienie, inni nirwanę, jeszcze inni niebo z hurysami. Dla każdego coś miłego, do wyboru do koloru.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr lis 23, 2011 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 07, 2010 11:42
Posty: 728
Post Re: Komunia.
Ale tu chodzi o zbawienie! I ja jako chrześcijanin mam obowiązek o tym mówić każdemu (Tobie również), że poza Kościołem nie ma zbawienia! - bo to jest prawda.

Pozdrawiam Cię serdecznie jednocześnie dziękując za doprecyzowanie moich stwierdzeń. Nie jestem aż tak skrupulatny jak Ty ale myślę, że się doskonale rozumiemy.

_________________
Pozdrawiam! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

zsoborniki


Cz lis 24, 2011 9:58
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
zsoborniki napisał(a):
Ale tu chodzi o zbawienie! I ja jako chrześcijanin mam obowiązek o tym mówić każdemu (Tobie również), że poza Kościołem nie ma zbawienia! - bo to jest prawda.

A jak to rozumiesz? Bo wg Ratzingera to Jajko jest jak najbardziej w Kościele - w końcu Bóg nie jest mu obojętny, ciągle tu Jajko zagląda.


Cz lis 24, 2011 10:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Komunia.
Kozioł napisał(a):
zsoborniki napisał(a):
Ale tu chodzi o zbawienie! I ja jako chrześcijanin mam obowiązek o tym mówić każdemu (Tobie również),
że poza Kościołem nie ma zbawienia! - bo to jest prawda.

A jak to rozumiesz? Bo wg Ratzingera to Jajko jest jak najbardziej w Kościele - w końcu
Bóg nie jest mu obojętny, ciągle tu Jajko zagląda.
Jak z zainteresowania się koncepcją Boga ma wynikać przynależenie do Kościoła?
Katolicka eklezjologia nie uwzględnia takiej implikacji
(chyba że w inną stronę - jeśli dla katolika Bóg jest obojętny,
to wtedy można się zastanawiać, czy należy /w pełni/ do Kościoła).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz lis 24, 2011 10:51
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Jest bardzo zgrabny artykuł na "opoce" "POZA KOŚCIOŁEM NIE MA ZBAWIENIA" HISTORIA POJMOWANIA FORMUŁY. Polecam.
Znajdziesz tam tez moje stanowisko podobne do wniosku Rahnera.


Cz lis 24, 2011 11:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
zsoborniki napisał(a):
Ale tu chodzi o zbawienie! I ja jako chrześcijanin mam obowiązek o tym mówić każdemu (Tobie również), że poza Kościołem nie ma zbawienia! - bo to jest prawda.

Pozdrawiam Cię serdecznie jednocześnie dziękując za doprecyzowanie moich stwierdzeń. Nie jestem aż tak skrupulatny jak Ty ale myślę, że się doskonale rozumiemy.


Poza Kościołem kat. nie ma zbawienia, poza buddyzmem nie ma nirwany, poza islamem nie ma hurys w raju. I pytanie zasadnicze: która z tych dróg jest OBIEKTYWNIE najlepsza i skąd to WIADOMO? Bo to, że Ty wierzysz w A, a Kowalski w B, a Nowak w C bynajmniej nie przemawia za "lepsiejszością" któregokolwiek z rozwiązań.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lis 24, 2011 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2608
Post Re: Komunia.
To zależy co chcesz osiągnąć ; zbawienie duszy, nirwanę ( może okazać się skutkiem spożycia halucków), czy hurysy w raju ( mogą okazać się stare, brzydkie i z odzysku). A może po trochu wszystkiego? wiesz co? Ogłoś przetarg! To ostatnio bardzo na czasie! Pozdrawiam


Cz lis 24, 2011 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
Kiedy ja NIE WIEM co jest lepsze: zbawienie, nirwana czy hurysy. Masz jakąś WIEDZĘ w tym temacie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lis 24, 2011 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2608
Post Re: Komunia.
To poszukaj tej wiedzy.


Cz lis 24, 2011 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
Jak rozumiem, Ty jej nie masz.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lis 24, 2011 22:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2608
Post Re: Komunia.
Mojej wiedzy nie chcesz przyjąć, więc nie widzę sensu z tobą się dzielić. Może nie zacytuję.


So lis 26, 2011 19:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
Na razie żadnej WIEDZY mi nie przekazałaś.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lis 26, 2011 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 07, 2010 11:42
Posty: 728
Post Re: Komunia.
Jajko napisał(a):
...
Poza Kościołem kat. nie ma zbawienia, poza buddyzmem nie ma nirwany, poza islamem nie ma hurys w raju. I pytanie zasadnicze: która z tych dróg jest OBIEKTYWNIE najlepsza i skąd to WIADOMO? Bo to, że Ty wierzysz w A, a Kowalski w B, a Nowak w C bynajmniej nie przemawia za "lepsiejszością" któregokolwiek z rozwiązań.


Mam nadzieję, że wiesz kim jest bł. Jan Paweł II! Posiłkując się jego autorytetem, wspominając jak wielu Polaków się gromadziło, by słuchać Jego słów i jak wielu je aprobowało (ciągły aplauz - oklaski), nawiązuję do Jego stwierdzenia (rok 1979 Kraków):
"Człowiek, jako istota wolna, może powiedzieć Jezusowi "nie"".

Papież zaraz się zapytał: jakie argumenty można przedłożyć samemu sobie, rodakom, narodowi, by powiedzieć "nie" temu, czym żyliśmy przez tysiąc lat; co stworzyło naszą narodową tożsamość i stanowi jej podstawę. Odrzucenie Chrystusa to droga w stronę destrukcji człowieka w życiu indywidualnym i społecznym, a to prowadzi do społecznej katastrofy.

Ja uważam, że dla Polaka nie może być argumentem to, o czym piszesz odpowiadając mi kilka dni wcześniej. Chyba, że jesteś zbyt młody (nie pamiętasz czasu pontyfikatu Jana Pawła II) i jesteś już "przerobiony" na skutek tendencji w naszej polskiej rzeczywistości. Rzeczywistości, która jest z premedytacją tworzona przez tych, którym zależy na destrukcji człowieka, jego myśleniu tak, by był bezwolnym narzędziem w ręku tych, którzy uważają się za "panów tego świata" a skupiających w swojej dyspozycji potężne środki finansowe i używających je w celach burzenia chrześcijańskiej antropologii człowieka, by te środki ciągle pomnażać, pomnażać, pomnażać.... Tych, którzy od niedawna (od rewolucji francuskiej) taką ideologię utopijną wyznają i starają się innym ją wmówić.

Powyższe winno w nas (we mnie i w Tobie a także u wielu w tym wątku) wzbudzić refleksję, kim jestem? Do jakiego narodu przynależę i w kręgu jakiej kultury się narodziłem oraz żyję? I na koniec, czy mam moralne prawo otwarcie, publicznie głosić wśród Polaków obce kulturowo poglądy i do nich przekonywać? W imię czego lub kogo? I jakiemu celowi sianie wątpliwości ma służyć? Może na te pytania postarasz się dać odpowiedź!

Warto też zdać sobie sprawę, że poddawanie w wątpliwość naszej, kulturowo nam bliskiej wiary, przyczynia się do tego, co się już wokół nas obserwuje: traktowanie np. KOMUNII (tej pierwszej u dzieci) jako obrzędu, gdzie istotą jest impreza, prezenty, stroje a nie sam Jezus Chrystus.

Pomyśl!

_________________
Pozdrawiam! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

zsoborniki


Pn lis 28, 2011 4:50
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Robisz kilka błędów logicznych.
1) JP2 jest pewnym autorytetem dla polaka katolika lub związanego z KK choćby przez tradycję (tzw. czciciele świętego jaja - wspaniałe określenie), dla pozostałych autorytetem jest juz mniejszym, jeżeli w ogóle jest
2) Obywatele Rzeczypospolitej Obojga Narodów byli w większości prawosławni, w drugiej kolejności katolicy, a w następnej Żydzi, protestanci, wyznawcy islamu i inni. Zawsze Polska była otwarta dla ludzi myślących inaczej i owa otwartość, tolerancja powinna być naszą tradycją. Obraz polak-katolik był forsowany przez ugrupowania nacjonalistyczne, faszystowskie wzmacniany przez np. represjonowanie kościoła prawosławnego i przymusowego przyłączania do kościołów unickich (a np. pastorzy mojego kościoła byli w IIRP w latach 30-tych zamykani co sobotę na 48h aby nie móc odprawić nabożeństwa). Jeżeli odwołujesz się do obrazu polaka katolika, to odwołujesz się do faszystów.
3) Obwinianie innych wyznań, religii i światopoglądów o upadek wiary świadczy tylko o bezkrytyczności wobec KK. To KK zawalił sprawę, że w Pierwszej Komunii więcej jest dodatków niz Chrystusa, a w Wielkanoc znaczna część katolików obchodzi "święto świętego jaja" (określenie ks. Bonieckiego czy ks. Tischnera? Mi się wydaje, że Bonieckiego).
4) Odwołanie do kręgu kulturowego jest następnym złym argumentem, bo jezeli traktujemy go poważnie, to chrześcijaństwo nie powinno wyjśc poza judaizm, a jeżeli juz opanowało Europę, to do Afryki, Ameryki, Australii czy Azji wdarło się bez żadnego usprawiedliwienia gardząc i niszcząc jakiekolwiek inne kultury.


Pn lis 28, 2011 8:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
zsoborniki napisał(a):
Odrzucenie Chrystusa to droga w stronę destrukcji człowieka w życiu indywidualnym i społecznym, a to prowadzi do społecznej katastrofy.


Czy zauważyłeś jakąś katastrofę w krajach, gdzie JP2 nie jest autorytetem, a Jezus bogiem?

zsoborniki napisał(a):
Tych, którzy od niedawna (od rewolucji francuskiej) taką ideologię utopijną wyznają i starają się innym ją wmówić.


Innym udało się wmówić, że zbawienie jest lepsze od nirwany czy hurys...

zsoborniki napisał(a):
Powyższe winno w nas (we mnie i w Tobie a także u wielu w tym wątku) wzbudzić refleksję, kim jestem? Do jakiego narodu przynależę i w kręgu jakiej kultury się narodziłem oraz żyję? I na koniec, czy mam moralne prawo otwarcie, publicznie głosić wśród Polaków obce kulturowo poglądy i do nich przekonywać? W imię czego lub kogo? I jakiemu celowi sianie wątpliwości ma służyć?


Jestem, kim jestem, należę do narodu polskiego i żyję w kręgu kultury europejskiej. Pytasz czy mam moralne prawo głosić "obce" poglądy? Dlaczego mam go nie mieć? A sianie wątpliwości ma służyć m.in. intelektualnemu przebudzeniu się ludzi, by przestali być bezwolnym narzędziem w ręku tych, którzy uważają się za "panów tego świata" a skupiających w swojej dyspozycji potężne środki finansowe i używających je, by te środki ciągle pomnażać, pomnażać, pomnażać....


zsoborniki napisał(a):
Warto też zdać sobie sprawę, że poddawanie w wątpliwość naszej, kulturowo nam bliskiej wiary, przyczynia się do tego, co się już wokół nas obserwuje: traktowanie np. KOMUNII (tej pierwszej u dzieci) jako obrzędu, gdzie istotą jest impreza, prezenty, stroje a nie sam Jezus Chrystus.


Co to jest wiara bliska nam kulturowo? Czy to jest wiara, która została nam narzucona przemocą, która wywodzi się z innej kultury, która nie ma nic wspólnego z PRAWDZIWĄ wiarą naszych przodków? Czy to jest wiara, której kapłani zrobili wszystko (jak widać dosyć skutecznie), by zniszczyć, zamazać, a jak się nie da to przerobić na własną modłę wszystko, co związane było z już istniejącą, inną wiarą?

Niewątpliwie kontestowanie wiary chrześcijańskiej nie umacnia w niej ludzi wątpiących, letnich w wierze i myślących logicznie. No, ale chyba nic w tym złego nie ma, że ktoś wyrazi swoje wątpliwości czy zada pytanie nt wiary, prawda? Czy chciałbyś może tego zabronić??
A Komunia jest papierkiem lakmusowym wiary Polaków. Jak widać, wiara ta jest niezwykle słaba. Zresztą pokazują to też badania uczestnictwa w rytuałach, z których wynika, że ledwie 1/3 Polaków regularnie bierze w nich udział.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lis 28, 2011 10:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL