Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Matura z religii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Matura z religii
Tylko, że to coś więcej dookreśla MEN, odmiennie niż w wypadku religii. Dalej zatem nie rozumiem: co by Wam (tj. KRK) szkodziło zorganizować sobie po Waszemu ogólnopolski egzamin sprawdzający wiedzę i postawy ukształtowane w ramach programu określonego przez Was, który to egzamin byłby następnie honorowany przez Wasze palcówki (bo kogo innego może matura z religii interesować) ? Proste i logiczne rozwiązanie. Do czego właściwie potrzebna wam matura zawiadywana przez CKE, ktoś mógłby mi to wytłumaczyć?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 12, 2013 18:16
Zobacz profil
Post Re: Matura z religii
Nauka religii jest w szkole. I tam sa warunki do "zorganizowania ogólnopolskiego egzaminu sprawdzającego wiedzę i postawy ukształtowane w ramach programu" (jak to ladnie napsiales).
Religia jest uczona w szkole i w szkole powinien byc poziom wiedzy sprawdzany.

Nie rozumiem, dlaczego tego nie potraficie przyjac do wiadomosci.


Śr cze 12, 2013 18:33
Post Re: Matura z religii
Kael napisał(a):
Nauka religii jest w szkole. I tam sa warunki do "zorganizowania ogólnopolskiego egzaminu sprawdzającego wiedzę i postawy ukształtowane w ramach programu" (jak to ladnie napsiales).
Religia jest uczona w szkole i w szkole powinien byc poziom wiedzy sprawdzany.
Jeżeli KRK chce aby religia była realizowana przez szkołę i w szkole, to niech kontrolę nad programem i osobami ją prowadzącymi. Jak na razie jest prowadzona w ramach zajęć szkolnych, we współpracy ze szkołą. Ta współpraca ma swoje granice i widzi to zarówno MEN, jak i większość katolików.


Śr cze 12, 2013 18:40
Post Re: Matura z religii
JedenPost napisał(a):
...Do czego właściwie potrzebna wam matura zawiadywana przez CKE, ktoś mógłby mi to wytłumaczyć?
Juz to tłumaczyłem. KRK chce się podpiąc pod prestiż matury dobrze przypuszczając, że osobny egzamin miałby niewielkie zainteresowanie. Ma przy tym kompletnie w nosie zasady oddzielności kościoła od państwa, czy zasadę równości.


Śr cze 12, 2013 18:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Matura z religii
Moje zdanie jest proste: skoro już religia jest przedmiotem szkolnym, to zupełnie naturalne jest, że można z niego zdawać maturę. Jest to dla mnie proste logiczne wynikanie, nic więcej.

Osobiście jestem przeciwny lekcjom religii w szkołach, więc reszta pytań już nie do mnie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 12, 2013 18:49
Zobacz profil
Post Re: Matura z religii
Alez przeciez metodysci tez by sie mogli "podpiac pod prestiz matury w szkole". Chyba tez macie lekcje religii w szkole (dzieki KK - nota bene)? I skad wiesz, co widzi "wiekszosc katolikow"? Jakies ankiety przeprowadzales?

Nie wiem, jaka tu zasada rownosci jest naruszana? Chyba taka, ze nie mozna zdawac matury z przedmiotu nauczanego legalnie w szkole publicznej, z ktorego wystawiane sa oceny na swiadectwie.

I calkowicie zgadzam sie z Johnny99. Jednak ktos to zrozumial.


Śr cze 12, 2013 18:54
Post Re: Matura z religii
Kael napisał(a):
Alez przeciez metodysci tez by sie mogli "podpiac pod prestiz matury w szkole".
Po co? To jest potrzebne tylko biskupom katolickim. My prowadzimy katechezę, głosimy Ewangelię, a nie nauczamy formułek i modlitw na pamięć.
Kael napisał(a):
Chyba tez macie lekcje religii w szkole (dzieki KK - nota bene)?
Ani to nas grzeje, ani ziębi. To nie jest żadna wartość. Druga sprawa, że religia w szkole mozliwa jest Tylko w KRK, miejscami w prawosławnym i jeszcze rzadziej w KEA. Pozostałe wyznania są zbyt rozproszone.
Kael napisał(a):
I skad wiesz, co widzi "wiekszosc katolikow"? Jakies ankiety przeprowadzales?
65% społeczeństwa jest przeciwna, a 28% jest za. w społeczeństwie 90% deklaruje sią jako katolicy...
Najmocniej pomysł biskupów KRK popiera elektorat PiS: 52% za i 44% przeciw.
Badania przeprowadziła Homo Homini 7 czerwca na probie 1100 osób.
Kael napisał(a):
Nie wiem, jaka tu zasada rownosci jest naruszana? Chyba taka, ze nie mozna zdawac matury z przedmiotu nauczanego legalnie w szkole publicznej, z ktorego wystawiane sa oceny na swiadectwie.
To kłamliwy argument. Przedmiot tylko odbywa się w szkole i jest opłacany przez szkolę, prowadzony jest przez KRK.


Śr cze 12, 2013 20:04
Post Re: Matura z religii
Johnny99 napisał(a):
Moje zdanie jest proste: skoro już religia jest przedmiotem szkolnym, to zupełnie naturalne jest, że można z niego zdawać maturę. Jest to dla mnie proste logiczne wynikanie, nic więcej.
Religia nie jest przedmiotem szkolnym. To katecheza prowadzona przez KRK w szkole i za pieniądze szkoły. Nic po za tym.


Śr cze 12, 2013 20:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Matura z religii
Sofistyka. Religia jest przedmiotem szkolnym, odnotowywanym na świadectwie. I niech Kozioł nie udaje, że nie wie, iż prawo do niej ma nie tylko KRK i nie tylko KRK prowadzi w szkołach lekcje religii. Żenujący antyklerykalizm.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 12, 2013 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Matura z religii
Kael napisał(a):
Religia jest uczona w szkole i w szkole powinien byc poziom wiedzy sprawdzany.


A jakiś argument?

W szkole wykładane są przedmioty, których program aprobuje MEN i logiczne jest, że podlegająca MEN komisja sprawdza opanowanie tych programów. Wykładana jest także religia, na której program MEN nie ma wpływu, nie ma więc logicznego powodu, by podlegająca MEN komisja miała opanowanie tego programu sprawdzać. Logiczne jest natomiast, by sprawdzali je tych programów autorzy.

Johnny99 napisał(a):
(...) i nie tylko KRK prowadzi w szkołach lekcje religii.


... co stanowi kolejną przesłankę za rezygnacją z pomysłu matury z religii pod patronatem MEN i CKE, bo istotną cechą egzaminu maturalnego jest jego identyczność w całym kraju. Jak by to miało wyglądać w wypadku "Religii"? W zależności od tego, co było pod tą nazwą wykładane uczniowie zdawaliby różne matury? Absurd.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 12, 2013 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Matura z religii
Kael napisał(a):
Chyba taka, ze nie mozna zdawac matury z przedmiotu nauczanego legalnie w szkole publicznej, z ktorego wystawiane sa oceny na swiadectwie.

Matury nie można zdawać także z etyki, PDŻ, edukacji ekologicznej, języka łacińskiego i wychowania fizycznego. Mimo że są nauczane legalnie.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Śr cze 12, 2013 22:12
Zobacz profil
Post Re: Matura z religii
Johnny99 napisał(a):
Sofistyka. Religia jest przedmiotem szkolnym, odnotowywanym na świadectwie.

Ocena z religii ani nie zalezy od szkoły, ani nie zalezy od niej promowanie do następnej klasy. Religia nie jest w systemie nauczania opracowanego i firmowanego przez MEN ale obok niego i MEN nie ma na ten przedmiot żadnego wpływu. Religia nie jest więc przedmiotem szkolnym, bo szkoła nie ma zadnego wpływu na nia, ani nauczanie religii nie ma zadnego wpływu na szkołę, na promocję, a nawet na ocenę z zachowania.
Co więcej nauka religii moze być prowadzona poza szkoła, a ocena na świadectwo jest wpisywana na podstawie zaswiadczenia katechety. Jednak w takim punkcie katechetycznym musi byc co najmniej troje dzieci, czego osiągnięcie nie jest wcale takie oczywiste (duże rozproszenie wiernych).

W szkołach katechezę masowo prowadzi tylko KRK, miejscami na wschodzie Polski PAKP, a w kilku miejscach KEA. Pozostałe Kościoły prowadza katechezę poza szkołami, a zainteresowanym wydaja zaswiadczenia na podstawie którego wpisywana jest ocena do świadectwa.

Jak widac powyzej religia jest przedmiotem szkolnym tylko w mentalności uczni i to ze szkodą dla katechezy.


Cz cze 13, 2013 0:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Matura z religii
Rojza Genendel napisał(a):
Matury nie można zdawać także z etyki, PDŻ, edukacji ekologicznej, języka łacińskiego i wychowania fizycznego. Mimo że są nauczane legalnie.

Że xhejn co?!

Proszę mnie wpisać na listę zwolenników łaciny na maturze. Natychmiast!

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Cz cze 13, 2013 0:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Matura z religii
Rojza Genendel napisał(a):
Kael napisał(a):
Chyba taka, ze nie mozna zdawac matury z przedmiotu nauczanego legalnie w szkole publicznej, z ktorego wystawiane sa oceny na swiadectwie.

Matury nie można zdawać także z etyki, PDŻ, edukacji ekologicznej, języka łacińskiego i wychowania fizycznego. Mimo że są nauczane legalnie.
'Język łaciński i kultura antyczna' - to jest jeden z przedmiotów do wyboru na maturze.
http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000000000_matura_2013/zal_1a_deklaracja.pdf
Innymi "legalnymi przedmiotami", których nie można zdawać na egzaminie maturalnym, poza wymienionymi powyżej są:
podstawy przedsiębiorczości, edukacja dla bezpieczeństwa (dawniej PO),
edukacja czytelnicza i medialna, edukacja europejska, edukacja filozoficzna, edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie,
//por.: http://www.men.gov.pl/index.php?view=article&id=292%3Aliceum-ogolnoksztacce-l..
//i: http://www.cke.edu.pl/aktualnosci/egzamin-maturalny-728-maja-2013-r.html
czy retoryka (elementy retoryki i edukacji teatralnej).
//por.: http://www.xlogdynia.pl/files/pso/PSO%20retoryka.pdf

Lurker napisał(a):
Proszę mnie wpisać na listę zwolenników łaciny na maturze. Natychmiast!
"W 2009 roku maturę z łaciny i kultury antycznej zdawało 187 osób w całej Polsce,
z czego 48 na poziomie podstawowym, a 139 na rozszerzonym."
http://lacina.info.pl/index.php?dzial=teksty&opcja=matura

W 2013:
"Z kolei egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej chce zdawać 208 abiturientów, czyli 0,06 proc.;
więcej niż połowa z nich - 115 osób - zdecydowała się na egzamin na poziomie podstawowym."
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/898598,matura-2013-z-cke-fizyka-i-astronomia-lacina-i-kultura,id,t.html


Kozioł napisał(a):
Jak przeprowadzić maturę z religii mniejszości wyznaniowej/religijnej żyjącej w diasporze?
Pewnie wyglądałoby to podobnie jak przeprowadzenie matury z języka mniejszości narodowej,
języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz cze 13, 2013 4:53
Zobacz profil
Post Re: Matura z religii
Elbrus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Jak przeprowadzić maturę z religii mniejszości wyznaniowej/religijnej żyjącej w diasporze?
Pewnie wyglądałoby to podobnie jak przeprowadzenie matury z języka mniejszości narodowej,
języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego.
To raczej nie to samo. Mniejszości wyznaniowe zyja w większości w diasporze, mniejszości etniczne są dość skoncentrowane. Niektóre liczą kilkudziesięciu, a większość od kilkuset do kilku tysięcy członków. Języki i kultura mniejszości etnicznych sa studiowane poza ta mniejszością, a np. zaden katolik nie będzie studiował teologii i duchowości metodystów, a juz na pewno nie Jednoty Braci Polskich (a jeżeli się taki trafi to będzie malo wiarygodny).
I teraz sobie wyobraź, jak kilkoro dzieci z całej Polski musi odbyć kilkuset kilometrową podróż aby się zebrac i zdac maturę.


Cz cze 13, 2013 5:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL