Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 2:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Zwierzęta też mają duszę! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
R27 napisał(a):
Nie musimy wchodzić w umysł psa, wystarczy zwykła obserwacja. Psy tak jak większość zwierząt nie mają poczucia własnego ja, nie posiadają samoświadomości , postępują instynktownie i nie podejmują decyzji. Obca jest im moralność i uczucia wyższe.


Czekaj - jak definiujesz samoświadomość i co decyduje o tym czy jakaś istota ją ma czy nie? Skąd wiesz co jest wynikiem działania instynktownego a co świadomej decyzji? Po czym poznajesz że ktoś ma uczucia wyższe? Co zaliczasz do uczuć wyższych?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 10:47
Zobacz profil
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
R27 napisał(a):
Nie musimy wchodzić w umysł psa, wystarczy zwykła obserwacja. Psy tak jak większość zwierząt nie mają poczucia własnego ja, nie posiadają samoświadomości , postępują instynktownie i nie podejmują decyzji.
Nie musimy wchodzić w umysł R27, wystarczy zwykła obserwacja. R27 tak jak większość zwierząt nie ma poczucia własnego ja, nie posiada samoświadomości, postępuje instynktownie i nie podejmuje decyzji.

Ciekawym bardzo, jak R27 udowodniłby, że jest samoświadomy.


Śr wrz 26, 2018 10:51

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Akruk - ja już od dawna mam świadomość że nie udowodnię nawet tego że istnieję, a co dopiero tego że mam świadomość, a już tym bardziej samoświadomość...
Wyniki badań naukowych wskazują bardziej że ludzie nie mają wolnej woli, że działają według programu jaki jest generowany w mózgach na podstawie doświadczeń opartych na pierwotnych instynktach, niż że świadomie podejmujemy jakiekolwiek decyzje. Zwierzaki też się uczą, ich mózgi też są neuoplastyczne, też mają emocje, uczucia, wyrażają je inaczej, chociaż jak się obejrzy choćby dokument pokazujący zachowania słonic czy małpich matek po śmierci dziecka to jest to do bólu ludzkie i jeśli to uznamy za instynkt to całe nasze zachowania, okazywanie uczuć, relacje też należy uznać za instynktowne i automatyczne.
Wszelkie opracowane testy na samoświadomość oblewają małe dzieci i przechodzą pewne gatunki zwierząt, jeszcze nie ma takiego jaki zaliczyłby każdy człowiek i żadne inne zwierze.
Między nami a małpami różnica jest w IQ ( ale mamy ludzi o niskiej inteligencji), możliwości mowy ( ale mamy też ludzi którzy posługują się migowym, którego można nauczyć małpy), tempie rozwoju ( nasze wielkie głowy i niezdarność nieproporcjonalnie długo, ale czy to serio jakiś super atut?), jedyną prawdziwą różnicą jest to że ludzie potrafią formułować pytania całkiem od zera, a małpy używają tylko pytań jakich się nauczyły ( eh, ale są też ludzie upośledzeni intelektualnie).
Zresztą wątek jest o duszy, a udowodnić że ludzie mają duszę to dopiero wyzwanie :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 11:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Cytuj:
Nie musimy wchodzić w umysł R27, wystarczy zwykła obserwacja. R27 tak jak większość zwierząt nie ma poczucia własnego ja, nie posiada samoświadomości, postępuje instynktownie i nie podejmuje decyzji.

Ciekawym bardzo, jak R27 udowodniłby, że jest samoświadomy


zarejestrowałbym się na forum i bym ci o tym opowiedział ;)


Śr wrz 26, 2018 11:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Ale ja Ci nie wierzę i twierdzę że nawet nie jesteś istotą żywą a tylko zaawansowanym botem - udowodnij że się mylę. Powodzenia! Aha, aby było ciekawiej ja nie jestem człowiekiem a przybyszem z innej planety gdzie osiągnęliśmy znacznie przewyższający istoty Ziemskie poziom samoświadomości i próbuję zbadać czy jakieś zwierzęta powoli się zbliżają do osiągnięcia tego stanu, szczególnie że jeden gatunek naczelnych jest przekonany że tak jest, a w żadnym punkcie ich samoświadomość nie przekracza poziomu innych zwierząt, a w wielu jest nawet znacznie niższa, bo mylą rozwój technologiczny i lingwistyczny z rozwojem duchowym ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
na tej samej zasadzie ty udowodnij że kamień nie ma samoświadomości


Śr wrz 26, 2018 12:00
Zobacz profil
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
R27 napisał(a):
Cytuj:
Ciekawym bardzo, jak R27 udowodniłby, że jest samoświadomy
zarejestrowałbym się na forum i bym ci o tym opowiedział ;)
Mówienie, że jest się samoświadomym, nie oznacza, że faktycznie jest się samoświadomym -- oznacza tylko, że się potrafi mówić, bocie!
https://www.youtube.com/watch?v=Y7EQaNlsEFs


Śr wrz 26, 2018 12:07

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
jeżeli ktoś potrafi mówić to oznacza że jest samoświadomy... mowa to nie tylko wydawanie dżwięków


Śr wrz 26, 2018 12:41
Zobacz profil
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
R27 napisał(a):
jeżeli ktoś potrafi mówić to oznacza że jest samoświadomy...
Doprawdy? Dzwoniłeś kiedyś na zegarynkę?
____
* Mam nadzieję, że wiesz, co to takiego, i miałeś możliwość skorzystać...


Śr wrz 26, 2018 13:17

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
samo wydawanie dźwięków to nie jest jeszcze mowa... rozmawiać mogą ze sobą samoświadome istoty
http://poradnik-logopedyczny.pl/profila ... dniki.html


Śr wrz 26, 2018 13:24
Zobacz profil
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
R27 napisał(a):
samo wydawanie dźwięków to nie jest jeszcze mowa...
Ależ to jest mowa. Zegarynka mówi! Nie tylko wydaje dźwięki, ale mówi sensownie. Mianowicie podaje czas.
R27 napisał(a):
rozmawiać mogą ze sobą samoświadome istoty
Masz mnie za głupka czy sam głupka strugasz? Twierdziłeś, że "jeżeli ktoś potrafi mówić, to oznacza, że jest samoświadomy". A teraz zmieniasz swoją tezę na "rozmawiać ze sobą".


Śr wrz 26, 2018 13:33

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
zegarynka nie potrafi mówić... to jest mechaniczne urządzenie z którego wydobywają się dźwięki... by rozmawiać należy umieć mówić... czyli posługiwać się mową...


Śr wrz 26, 2018 13:40
Zobacz profil
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
R27 napisał(a):
zegarynka nie potrafi mówić... to jest mechaniczne urządzenie z którego wydobywają się dźwięki...
Tak samo jak R27 -- jest mechanicznym urządzeniem, z którego wydobywają się dźwięki. Takie dźwięki, zgodne z pewnymi wzorcami, nazywamy mową ludzką, identycznie jak w przypadku zegarynki. Ona też mówi: "trzynasta dwadzieścia sześć" albo "piąta piętnaście". Te dźwięki w obu przypadkach to mowa.


Śr wrz 26, 2018 13:46

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
widzę że nie przeczytałeś tego krótkiego tekstu o tym czym jest mowa który podlinkowałem i brniesz w głupotę.... wydawanie dźwięków to nie jest mowa...zegarynka nie mówi...nie artykułuje swoich myśli...a tym jest właśnie mowa/rozmowa.... jak zegarynka będzie myśleć i opowiadać nam o swoich myślach to wtedy uznamy że mówi, a póki tego nie robi to jest tylko "dźwiękową książką"


Śr wrz 26, 2018 13:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
R27 podaj jak definiujesz mowę, świadomość i samoświadomość skoro Tobie wychodzi że w tych kategoriach masz jakąś przewagę nad robotami i zwierzętami innych gatunków niż człowiek, bo np z definicji jakie obowiązywały na studiach wychodziło że zwierzęta posługują się mową, choć nie ogarniają powyżej pewnego pułapu intencjonalności ( ale niektórzy ludzie także wymiękają na wyższych poziomach ), mają świadomość i niektóre samoświadomość.

Wydawanie dźwięków to nie mowa - tu się zgadzam, ale zauważ że współczesne roboty całkiem nieźle się komunikują, mówią o swoich uczuciach - popisz sobie z jakąś sztuczną inteligencją to zrozumiesz o czym mówię, rozpoznanie czy to robot czy człowiek jest mega trudne, szczególnie od kiedy dograli im ludzkie błędy poznawcze, bo długo się wykładały na zbytniej poprawności i logice, ale z tego wynika po prostu że ludzie są bardziej irracjonalni od robotów.

Do tego temat był o duszy, a jej istnienia czy też nieistnienia nikt jeszcze nie udowodnił, nawet trudno o jednoznaczną definicję, więc twierdzenie że ludzie ją mają a inne zwierzęta nie jest bezpodstawne, szczególnie że inne religie uznające istnienie nieśmiertelnej duszy nie są tak antropocentryczne, w niektórych duszę mają nie tylko zwierzęta ale i rośliny oraz kamienie...

Generalnie mam mały problem ze zrozumieniem czemu niektóre istoty szukają powodów dla których są lepsze niż inne, fakt faktem się różnimy, jedne są lepsze w tym inne w tamtym, ale nie świadczy to o tym że jedne są obiektywnie bardziej wartościowe niż inne, to że niektórzy ludzie uznają że Bóg ich jakoś wywyższył świadczy tylko o tym że potrzebują takiego wywyższenia bo mają problem z własną wartością i muszą się dowartościować - oczywiście to tylko taka opinia kogoś kto nawet nie planuje podjąć się udowodnienia że istnieje tak naprawdę, bo za długo kombinował z obaleniem solipsyzmu i za dobrze rozumie adwajta wedante. Gatunek człowiek ma pewne cechy wyjątkowe tak samo jak każdy inny gatunek, bo w końcu czymś się różnimy ale serio nie ma czegoś tak na maxa wyjątkowego co ma każdy człowiek a żadne zwierzę, chociaż może przerośnięte ego i poczucie że nie jest się zwierzęciem mimo że biologicznie oczywiście że tak, ale może taki jeleń też sobie myśli że jelenie są wyjątkowe i nie zaliczają się do zwierząt bo mają duszę , a kto im zabroni ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 14:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL