Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona
 Komunia. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Komunia.
Teraz mam drugą. W zeszłym roku moja córa teraz syn. Dziesiątki tekstów do nauczenia młody zdaje na religii i zapomina jeden, drugi, trzeci czterdziesty siódmy... Kiedy ja byłem w jego wieku owszem też się uczyliśmy ale parę znanych i potrzebnych rzeczy które nawet do dziś pamiętam. Teraz wciska się dziesiątki tekstów których i tak dziecko nie zapamięta. Jak zobaczyłem ile ma wkuć na pamięć to mi ciśnienie skoczyło. Normalnie ZZZ Zakuć Zdać Zapomnieć. Nie podoba mi się to. Klasa obok składa się na srebrna ikonę dla siostry prowadzącej do komunii. Zebranie szkolne zajęło 15 min sprawy szkolne, 40 min co kupić siostrze ? Propozycje... gitara za 1000 złotych bo tańsze są do niczego. Dla mnie paranoja. Czy my przypadkiem nie odchodzimy od religii na korzyść reli-komercji ? Teksty na pamięć i gotówą sypnij a będziesz w niebie. Bardzo mi to się nie podoba. Już nawet nie wspomnę o wynajmowaniu wypasionych lokali i deszczu prezentów który musi spaść być żeby komunia miała jakąś wartość. Ja przepraszam ale nie dostrzegam w tym wydarzeniu NIC duchowego.


Wt mar 31, 2009 12:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Mnóstwo bardzo niedobrych rzeczy się dzieje w związku z " pierwszymi Komuniami " w Polsce. To wydarzenie niemal całkowicie " zarosło " świeckimi obyczajami, spoza których nie bardzo już widać treść. Myślę, że powinniśmy coś z tym zrobić, i to w zdecydowany sposób.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt mar 31, 2009 12:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Samo "kucie" na pamięć zrównuje to wydarzenie raczej z egzaminem niż z przeżyciem duchowym. W momencie kiedy mażonka woła syna do nauki kolejnego tekstu on odpowiada ;
- nie nie chcę, znowu mam się tego uczyć ? Wolę nie iść do komunii.
I daje przykłady że ten czy ten nie idzie i nie musi wkuwać wierszyków (sic!)
To nie jest droga która prowadzi do pokochania Boga. Raczej wręcz przeciwnie. I potem zdziwienie że młodzież się odwraca od Kościoła.


Wt mar 31, 2009 14:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Johnny99 napisał(a):
Mnóstwo bardzo niedobrych rzeczy się dzieje w związku z " pierwszymi Komuniami " w Polsce. To wydarzenie niemal całkowicie " zarosło " świeckimi obyczajami, spoza których nie bardzo już widać treść. Myślę, że powinniśmy coś z tym zrobić, i to w zdecydowany sposób.
Najlepszym wyjściem jest podniesienie wieku, w którym dzieci przystępują do komunii.dla licealisty nie będzie najważniejszy już prezent, ale właśnie ta komunia. Moim zdaniem, część dzieci nie ma nawet zielonego pojęcia co w tym dniu się dzieje, i czekają tylko na imprezę w groni rodziny i na prezenty.

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Wt mar 31, 2009 14:39
Zobacz profil
Post 
Takie same problemy dotyczą chrztu (a właściwie chrzcin).

Według mnie wynika to z niemożności zrozumienia kwestii wiary, Boga i zbawienia przez każdego człowieka. Jakby nie patrzeć Jezus nauczał, że nie wszyscy są zapisani w Księdze Żywota, ze trzeba się narodzić na nowo itd.
Prawdy wiary głoszone przez KK są akceptowalne, natomiast cały trudny do zrozumienia obrządek, rytuał i tradycja obarczona niezrozumiałymi nazwami, zwyczajami i prawami prowadzą właśnie do takich sytuacji o jakiej pisze CzłowiekBezOczu.
Prosta sprawa:
Wystarczy zapytać kogokolwiek co to jest I komunia, albo bierzmowanie co oznacza to czy co innego w liturgii prawie nikt nie będzie wiedział.
KK poszedł za daleko w komplikowanie prostych prawd głoszonych przez Jezusa i pierwszych chrześcijan, stąd ludzie mają problem aby właściwie traktować sprawy ważne.


Wt mar 31, 2009 14:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Sareneth napisał(a):
Najlepszym wyjściem jest podniesienie wieku, w którym dzieci przystępują do komunii.dla licealisty nie będzie najważniejszy już prezent, ale właśnie ta komunia. Moim zdaniem, część dzieci nie ma nawet zielonego pojęcia co w tym dniu się dzieje, i czekają tylko na imprezę w groni rodziny i na prezenty.

Przyznaję rację. Moje dzieciaki nie łapią o co w tym chodzi tylko wiedza że większość tak robi. (Wszelkie dywagacje religijne są im obce bo po prostu nie wiedza o co chodzi) Mimo tłumaczenia w domu czy na religii nie trafia to do nich i traktują to jak kolejna kreskówkę z kartona czy disney channel tyle że przymusową którą trzeba "odbębnić" bo dorośli mówią że "tak być musi". Kto ma małe dzieci ten wie o czym piszę. MHO trzeba by się zastanowić jak (jeżeli już sie upieramy przy dzieciach) trafić do nich z wiarą inaczej niż "bo tak ma być".


Wt mar 31, 2009 16:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
jak trafić? Prosto. Moja kuzynka cały czas przygotowywała dzieci do komunii. Mówiła im co to jest komunia, kim był Jezus itd. Ale najważniejsze było to, żę nie zorganizowała ŻADNEJ wielkiej imprezy - tylko rodzice, wójkowie i chrzestni. I koniec. Żadnych prezentów w dniu komunii nie było. Dzieci wiedziały o tym, i same się na to zgodziły. Rower, który chrzestny przywiózł, dziecko dostało dopiero po białym tygodniu. Można?

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Wt mar 31, 2009 19:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Można ale co na to dzieci ? Dorośli sobie mogą działać według własnego widzimisię i wymuszać na zależnych od nich maluchach cokolwiek im się podoba.Natomiast w głowie dzieciaka pozostaje zawsze pytanie dlaczego inni maja a mnie mama nie pozwoliła. Ile ja już tego przerabiałem przy drobiazgach a co dopiero przy takim ważnym wydarzeniu. Wyobrażasz sobie drugi dzień kiedy wszyscy w klasie się licytują na dostane prezenty a Ty nie masz nic do powiedzenia ? Jesteś ten gorszy który nic nie dostał bo może mama/tata Cie mniej kocha niż twoich kolegów ? Dzieci właśnie tak kombinują.


Wt mar 31, 2009 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Dobrze, że ja nie miałem takich problemów...

Ale u mojej kuzynki również takie problemy się nie pojawiały. Na pytanie "co dostałeś" syn odpowiedział "komunię świętą". Tak zakończyła się dyskusja z nim o prezentach...

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Wt mar 31, 2009 20:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Śmiem wątpić (pozwolisz?) szczególnie kiedy obserwowałem dzieci z rocznika córy i rocznika mojego młodego (7-8 lat). Być może Twojej kuzynce się udało wychować ukształtowanego na jej wzór klona ale zwykłe dzieci są inne. Jak to mówią tak tak, nie nie. I gwarantuję Ci że jak coś jest nudne to bez przymusu tego nie zrobią. Robią z ochotą tylko to co ich ciekawi. Ja bardzo bym chciał (przenośnia) zobaczyć dzieciaka który w grupie rówieśników mówi o otrzymaniu Komunii Świętej podczas kiedy inni chwalą się komputerami i rowerami czy innymi tam playstationami. Dziecko to nie klon dorosłego tylko mały człowiek który musi istnieć w grupie i do niej się dopasować. Dzieci nie hamowane (bo za wcześnie)przez reguły dorosłych są okrutne dla tych którzy są odmienni.

Offtop się zrobił o mojszych dzieciach :D


Wt mar 31, 2009 22:18
Zobacz profil
Post 
Podstawowy problem jest taki, że dzieci nie czują potrzeby zbawienia w Jezusie jako, że sumienie ich nie oskarża, że grzeszą i potrzebują zbawienia przez miłość, śmierć i zmartwychwstanie.
Biblia jasno to przedstawia:
Łuk. 18 15-16

"15. A przynoszono do Nie­go i niemowlęta, aby się ich dotknął; widząc to ucznio­wie, gromili ich.

16. Lecz Jezus przywołał je i rzekł: Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, i nie zabraniajcie im; albowiem takich jest Królestwo Boże"

Człowiek musi narodzić się na nowo tak jak Jezus tłumaczył to Nikodemowi w ewangelii Jana, nie z musu i urodzenia w tej czy innej rodzinie ale z wyboru i świadomie.


Śr kwi 01, 2009 7:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Z całym uszanowaniem ale nic z tego nie rozumiem.


Śr kwi 01, 2009 10:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Kiedy mi opowiedziała, też nie byłem w stanie w to uwierzyć. Dopiero później stwierdziłem, że to możliwe.

Cytuj:
Robią z ochotą tylko to co ich ciekawi.
I właśnie. Gdyby komunia ich ciekawiła (TYLKO komunia nie prezenty) to niebyłoby problemu. A tak?[/quote]

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Śr kwi 01, 2009 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post 
Cytuj:
Robią z ochotą tylko to co ich ciekawi.
I właśnie. Gdyby komunia ich ciekawiła (TYLKO komunia nie prezenty) to niebyłoby problemu. A tak?[/quote][/quote] I tu właśnie jest pies pogrzebany. Niby Komunia a z wiarą ma mało wspólnego. Prezenty, wynajmowanie sal, odwdzięczanie się to wszystko ma mało wspólnego z duchowością. Może czas coś zmienić ?


Śr kwi 01, 2009 16:27
Zobacz profil
Post 
CzłowiekBezOczu napisał(a):
Z całym uszanowaniem ale nic z tego nie rozumiem.


No właśnie Ty tego nie rozumiesz, a jak mają to zrozumieć dzieci.

Czego obrazem ma być Pierwsza Komunia?

Szczerze to ja też nie do końca rozumiem co ma dla dziecka znaczyć Pierwsza Komunia.
Może ktoś to w logiczny sposób wyjaśnić?


Cz kwi 02, 2009 7:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL