Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 pytanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 29, 2011 11:53
Posty: 2
Post pytanie
Witam. Nie wiem czy w dobrym dziale zamiescilam, no ale trudno..
Mam pewny problem. Otóż mam 15 lat. W szkole na religii ksiądz mowil nam, ze post w piatek obowiązuje od 16 roku zycia ale wg prawa post obowiązuje do 14 roku życia( o czym dowiedzialam sie dzisiaj). Zawsze przestrzegam tego postu, ale dzisiaj zjadlam salatkę, w której znajdowalo się mięso.
Czy popelnilam wobec tego grzech cięzki?
Prosze o szybką odpowiedz..
Pozdrawiam ;)


Pt lip 29, 2011 11:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 27, 2010 14:27
Posty: 224
Post Re: pytanie
Witaj.

Skoro dowiedziałaś się dopiero dzisiaj, że post obowiązuje od 14-ego roku życia to nie byłaś świadoma tej sytuacji, a więc nie popełniłaś grzechu ciężkiego.


Pt lip 29, 2011 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 06, 2011 14:38
Posty: 350
Post Re: pytanie
W piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a nie post. Przekroczenie przypadkowe nie jest grzechem. Notoryczne , świadome łamanie wstrzemięźliwości może być, ale to już na spowiedzi trza wyznać. Nie trzeba być księdzem, żeby znać prawo;)

Wojwek, ma oczywiście rację.


Śr wrz 21, 2011 4:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 11, 2011 16:54
Posty: 178
Post Re: pytanie
A czy nie lepiej po prostu nie zamartwiać się tego typu rzeczami? Nawet jeśli wierzysz w Boga i wiara ta obecnie wymusza na Tobie tego typu poważne dywagacje - to czy nie sądzisz, że ten nieskończenie miłosierny Bóg przejmuje się na poważnie tym, czy zjadłaś dziś odrobinkę mięsa, czy też nie? O ile mi wiadomo dzisiejsi wierzący nie uznają już tych fragmentów Biblii w których Bóg kazał zabijać ludzi tylko dlatego, że na przykład zebrali troszkę drewna na opał w czasie szabatu.

_________________
Niektórzy chrześcijanie, niczym ludzie, którzy po pijanemu działają na własną zgubę, zmienili trzy, cztery czy więcej razy tekst Ewangelii i sfałszowali go, aby mieć odpowiedź na stawiane zarzuty.

Celsus, "Prawdziwe słowo"


Pn paź 17, 2011 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 05, 2011 18:22
Posty: 109
Post Re: pytanie
Grzech ciężki- świadome i dobrowolne złamanie prawa bożego w poważnej materii . Twoja wypowiedź jest mało czytelna . Napisałaś , że masz 15 lat. Dzisiaj dowiedzialaś się , że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje od 14 roku życia ludzi zdrowych . Kiedyś tam na katechezie dowiedziałaś się że wstrzemieźliwość obowiązuje od 16 roku życia . Potem mówisz, że zawsze przestrzegasz wstrzemiężliwości w piątki .


Śr paź 19, 2011 11:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 16, 2011 22:53
Posty: 13
Post Re: pytanie
A czy Jezus nie powiedział, że to co wchodzi do człowieka, jest trawione i opuszcza ciało - nie czyni nieczystym? Powiedział jednak, że to, co z serca ludzkiego wychodzi - to czyni człowieka nieczystym. Wszystko Jasne? :)


Śr paź 19, 2011 17:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: pytanie
aquila no bo wiesz, jakby ci to powiedzieć, my czyli chrześcijanie generalnie wogóle uznajemy naukę Jezusa a nie starotestamentalne przepisy... zacytuj ten o zabijaniu za pracę w czasei szabatu, bardzo cię proszę bo sobie nie mogę przypomnieć. Jezus jak zapewne wiesz uzdrowił w szabat czym wzbudził nerwa u faryzeuszy :) Poza tym my chrześcijanie wogóle nie swiętujemy szabatu wiesz? Tylko niedzielę na pamiątkę Zmartwychwstania. Więc wogole jest u nas inaczej. A jak jest u wspólczesnych Żydów nie powiem ci bo nie siedzę w nakazach ich religii :)

_________________
Ania


Wt lis 01, 2011 18:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: pytanie
Z zasadami judaizmu generalnie jest tak, że rozpatruje się je w kontekście historycznym- znając realia czasów gdy powstały. Są oczywiście różnice między judaizmem ortodoksyjnym, konserwatywnym, a reformowanym- ale bardziej zwraca się uwagę na to, czemu dany przepis ma służyć.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt lis 01, 2011 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 11, 2011 16:54
Posty: 178
Post Re: pytanie
32 Gdy Izraelici przebywali na pustyni, spotkali człowieka zbierającego drwa w dzień szabatu. 33 Wtedy przyprowadzili go ci, którzy go spotkali przy zbieraniu drew, do Mojżesza, Aarona i całego zgromadzenia. 34 Zatrzymali go pod strażą, bo jeszcze nie zapadło postanowienie, co z nim należy uczynić. 35 Pan zaś rzekł do Mojżesza: «Człowiek ten musi umrzeć - cała społeczność ma go poza obozem ukamienować». 36 Wyprowadziło go więc całe zgromadzenie poza obóz i ukamienowało według rozkazu, jaki wydał Pan Mojżeszowi.
Lb 15, 32-36


Cytuj:
aquila no bo wiesz, jakby ci to powiedzieć, my czyli chrześcijanie generalnie wogóle uznajemy naukę Jezusa a nie starotestamentalne przepisy


17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
Mt 5, 17-19


To ciekawe jak Kościół od 2000 lat działa wbrew słowom Jezusa...

_________________
Niektórzy chrześcijanie, niczym ludzie, którzy po pijanemu działają na własną zgubę, zmienili trzy, cztery czy więcej razy tekst Ewangelii i sfałszowali go, aby mieć odpowiedź na stawiane zarzuty.

Celsus, "Prawdziwe słowo"


Wt lis 01, 2011 18:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: pytanie
post jest o wodzie i chlebie
i maryja prosi o taki post mówi w Medjugorie
by pościc w piątki i środy


Wt lis 01, 2011 18:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 06, 2011 14:38
Posty: 350
Post Re: pytanie
"Aż do Jana sięgało Prawo i Prorocy, odtąd głosi się dobrą nowinę o królestwie Bożym" (Łk 16, 16). "Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana" (Mt 11, 13)

Tak więc Kościół działa zgodnie z wolą Jezusa.

Natomiast teksty ST już wypełnione, nadal są aktualne. Ewangelie ukazują śmierć jako życie bez Boga. Tak więc każdy, kto nie wypełnia przykazań skazuje sam siebie na odejście od Boga a zatem śmierć.


Wt lis 01, 2011 19:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 14, 2009 19:18
Posty: 55
Post Re: pytanie
tak się zastanawiam gdzie w Biblii jest zakaz spożywania mięsa w jakiś dzień tygodnia czy też roku.


N gru 18, 2011 14:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post Re: pytanie
jeśli chodzi o piątkowy post to myślę, że ten fragment jest odpowiedni
Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą? Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.
Mt 9,14-16

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Wt gru 20, 2011 21:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 14, 2009 19:18
Posty: 55
Post Re: pytanie
Pozwolę sobie ponowić pytanie, bo widzę kastor, żeś mnie nie zrozumiał.

Cytuj:
gdzie w Biblii jest zakaz spożywania mięsa w jakiś dzień tygodnia czy też roku.

Z Twojej wypowiedzi wynikałoby raczej, że powinniśmy pościć całe życie.


Śr gru 21, 2011 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post Re: pytanie
hmmm, no przyznam, że nie rozumiem,
że chodzi o niejedzenie mięsa w piątek?
jeśli tak to przytoczony fragment jak najbardziej pasuje - właśnie w piątek "zabrano pana młodego"

jeśli chodzi o poszczenie całe życie to osobiście nie widzę przeciwskazań, nie mniej apostołowie na codzień jedli mięso

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Śr gru 28, 2011 23:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL