Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
W ostatnich latach coraz więcej uczniów rezygnuje z lekcji religii. Im starsi uczniowie, tym chętniej i odważniej wypisują się z tych zajęć (w podstawówkach zazwyczaj i tak nie bardzo coś z tego rozumieją, więc robią to co im rodzice każą). W liceach są klasy, gdzie nie chodzi 85% uczniów. Są też takie, gdzie chodzą wszyscy. W mojej szkole podstawowej nie chodzi około 10%., nieco mniej w klasach komunijnych.



Prof. Baniak twierdzi, że lekcje zniechęcają, bo katecheci są słabo przygotowani do nauczania: - Wielu brakuje wiedzy historycznej, a często nawet teologicznej. Próbują ją zastąpić brzdąkaniem na gitarze. Kościół musi zmienić język i nastawienie, przestać zajmować się wojną ideologiczną. Powinniśmy wysłuchać młodzieży, tzn. katechezę jako ćwiczenie religijne przenieść do obiektów kościelnych. Natomiast w szkole prowadzić zajęcia z religioznawstwa i etyki. Taką potrzebę zgłaszają sami uczniowie w każdych badaniach socjologicznych. Młodzież dobrze wie, że szkoła nie jest odpowiednim miejscem dla katechezy jako ćwiczenia religijnego, a innej interpretacji tego zjawiska nie chce przyjąć. Jeśli tak się nie stanie, jeszcze bardziej zdecydowanie będzie kontestować miejsce katechezy w szkole publicznej, w której są też uczniowie innych orientacji religijnych i kulturowych, a także niereligijni.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,11268387,Rez ... z1nwMT6UTX

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt mar 02, 2012 8:03
Zobacz profil
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Katecheza w szkołach nie sprawdziła się. Powinno się zmienić system nauczania.
Powinno być religioznawstwo,wiedza o religiach w Polsce. Prowadziłby je (na przemian) ksiadz katolicki,pastor, pop prawosławny,rabin itp.
Co do nauczania religii (katechezy) - może być w szkole ale pod warunkiem że nie będzie finansowana z budżetu,nieobowiązkowa,nie być wliczaną do średniej oraz nie powinno być jej ocen na świadectwie. Ponadto jeśli ma być uczona w szkole to powinno byc nauczane katechezy nie tylko katolickiej ale każdej zarejestrowanej w Polsce religii


Pt mar 02, 2012 11:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Dlaczego tylko o religiach w Polsce? O islamie czy hinduizmie albo buddyzmie ani słowa? Przecież około połowy wierzącej ludności świata wyznaje właśnie te religie!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt mar 02, 2012 11:29
Zobacz profil
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Jajko napisał(a):
Dlaczego tylko o religiach w Polsce? O islamie czy hinduizmie albo buddyzmie ani słowa? Przecież około połowy wierzącej ludności świata wyznaje właśnie te religie!

O nich również. W Polsce istnieją również muzułmanie i buddyści


Pt mar 02, 2012 11:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Zgadzam się w większości z prof. Baniakiem.

W szkołach powinien powstać przedmiot mniej więcej taki: filozofia z elementami etyki i religioznawstwa. Do programu nauczania historii można wprowadzić elementy historii religii i Kościoła. Podobnie np. z polskim - elementy wiedzy o literaturze religijnej, WOS - elementy socjologii religii, roli Kościoła w społeczeństwie itp. Absurdalna jest sytuacja, kiedy w szkołach nauczana jest religia sensu stricto (w sensie pamięciowego katechizmu), a jednocześnie społeczeństwo w większości nie ma pojęcia ani o historii religii, ani o historii Kościoła, ani o tym, jak rzeczywiście wyglądają stosunki państwo-Kościół itp. i, zresztą, o samym katechizmie także nie ma pojęcia (bo na religii odrabia lekcje albo uczy się na sprawdzian z fizyki). Religia powinna być nauczana przez każdy związek wyznaniowy we własnym zakresie i we własnych pomieszczeniach.

Jajko napisał(a):
Dlaczego tylko o religiach w Polsce? O islamie czy hinduizmie albo buddyzmie ani słowa? Przecież około połowy wierzącej ludności świata wyznaje właśnie te religie!


Najwięcej ludzi na świecie mówi po chińsku, a mimo to nie ma masowej nauki chińskiego w szkołach. Oczywiste jest, że najwięcej należałoby mówić o chrześcijaństwie i Kościele katolickim, bo taka jest regionalna specyfika i potrzeba.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 02, 2012 11:32
Zobacz profil
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Johnny99 napisał(a):
W szkołach powinien powstać przedmiot mniej więcej taki: filozofia z elementami etyki i religioznawstwa.


Jestem za

Johnny99 napisał(a):
Do programu nauczania historii można wprowadzić elementy historii religii i Kościoła. Podobnie np. z polskim - elementy wiedzy o literaturze religijnej, WOS - elementy socjologii religii, roli Kościoła w społeczeństwie itp.

Popieram,pod warunkiem że to nie biskupi będą decydowali jakie mają byc podręczniki do tych przedmiotów. Ponadto o roli Kościoła w Polsce to niech nie będzie ona nauczana w punktu widzenia biskupów tylko z prawdy

Johnny99 napisał(a):
Absurdalna jest sytuacja, kiedy w szkołach nauczana jest religia sensu stricto (w sensie pamięciowego katechizmu), a jednocześnie społeczeństwo w większości nie ma pojęcia ani o historii religii, ani o historii Kościoła, ani o tym, jak rzeczywiście wyglądają stosunki państwo-Kościół itp. i, zresztą, o samym katechizmie także nie ma pojęcia (bo na religii odrabia lekcje albo uczy się na sprawdzian z fizyki).

Więc właśnie. Polscy katolicy mają znikomą wiedze na temat własnej religii. Dla nich np msza to degustacja wina :)
Johnny99 napisał(a):
Religia powinna być nauczana przez każdy związek wyznaniowy we własnym zakresie i we własnych pomieszczeniach.

Johny zaskakujesz mnie :)
Ja od dawna tak uważam.


Pt mar 02, 2012 11:41
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Bardzo polecam ten artykuł:

(proszę się nie zrażać, że to fronda, jest bardzo dobry)

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/ ... kosc_15645


Pt mar 02, 2012 11:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Johnny99 napisał(a):
Do programu nauczania historii można wprowadzić elementy historii religii i Kościoła.

Tak, ale wtedy trzeba zmienić cały program nauczania, bo jak wszyscy chyba wiemy, już teraz nie jest on realizowany zawsze i wszędzie, ale urywa się gdzieś około 1945 r.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt mar 02, 2012 12:20
Zobacz profil
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
WIST napisał(a):
Tak, ale wtedy trzeba zmienić cały program nauczania, bo jak wszyscy chyba wiemy, już teraz nie jest on realizowany zawsze i wszędzie, ale urywa się gdzieś około 1945 r.

Raczej około 1939. Wtedy zostają zachwiane struktury II RP.
Jak wiemy II RP była państwem arcykatolickim,wręcz wyznaniowym, wiec trudno o obiektywną ocenę Kościoła w ówczesnej edukacji


Pt mar 02, 2012 12:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Pisałem jedynie o tym, że o ile lekcje historii powinny kończyć się np na roku 1989, albo 2004, to realnie nauczyciele dociągają materiał do np roku 1945. Musimy pamiętać, że wszelkie propozycje, mogą pociągać za sobą daleko idące konsekwencje. Łatwo jest rzucić hasło, ale materiał już dziś bywa przeładowany. Wpierw trzeba zmienić podstawę programową, aby coś dodawać.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt mar 02, 2012 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
mykitos napisał(a):
Popieram,pod warunkiem że to nie biskupi będą decydowali jakie mają byc podręczniki do tych przedmiotów. Ponadto o roli Kościoła w Polsce to niech nie będzie ona nauczana w punktu widzenia biskupów tylko z prawdy


Programy nauczania powinny powstawać w środowiskach naukowych. Biskupi-naukowcy będą mieć w nich identyczne ze wszystkimi innymi prawo głosu.

Cytuj:
Johny zaskakujesz mnie :) Ja od dawna tak uważam.


Dziwne, bo ja tak uważałem zawsze i nieraz już o tym na forum pisałem.

WIST napisał(a):
Tak, ale wtedy trzeba zmienić cały program nauczania, bo jak wszyscy chyba wiemy, już teraz nie jest on realizowany zawsze i wszędzie, ale urywa się gdzieś około 1945 r.


Oczywiście, że trzeba go zmienić - bo absurdem jest także to, że dziś gimnazjaliści więcej słyszą na lekcjach o wojnach punickich niż o Okrągłym Stole.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 02, 2012 15:52
Zobacz profil
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Cytuj:
Łatwo jest rzucić hasło, ale materiał już dziś bywa przeładowany. Wpierw trzeba zmienić podstawę programową, aby coś dodawać.

Ależ sprawa jest prosta. Na wymianach europejczycy się dziwią, że u nas tak dużo nauki, bo u nich ogólnikowo się przerabia program z historii, a u nas to się przerabia historię świata. A prawda jest taka, że o historii świata nie trzeba się uczyć tak szczegółowo jak obecnie, a można okroić szczegóły z tego co się działo w Egipcie, Azji, Arabii Saudyjskiej, w Hiszpanii, Portugalii itp.
Myślę że lepiej, raz a pożądnie przerobić historię Polski, niż po łebkach całego świata.
Nie ma co się łudzić, że przeciętny uczeń zrozumie i zapamięta co się działo w Anglii za panowania Tudorów, bo mu zależy żeby zakuć i zapomnieć. A Historyk trudząc się z nadążaniem za materiałem stara się szybko mówić o poszczególnych faktach.

Tak sobie przypomniałam, że przez 2 lata miałam w ogólniaku historyka, który mówił z prędkością karabinu maszynowego i w 3 klasie maturalnej, gdy zmieniono nam nauczyciela zaczynaliśmy we wrześniu przerabiać I wojnę światową (!!!).
Ot poprzedni gość stawił sobie za misję, abyśmy byli obkuci i robił częste sprawdziany, przez co materiału było tak dużo do nauki, że z ulgą przyjęło się nowego nauczyciela, który to do czerwca zdążył przerobić połowę PRL.
Trzeba mu oddać, że może i wolno szło się z materiałem, ale potrafił tak kabaretowo i obrazowo opowiadać, że trudno było nie zapamiętać wielu faktów z XX wieku :D


Pt mar 02, 2012 16:09
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Val... czy ten historyk z dwóch lat nie miał przypadkiem na imię Bogdan? :D Brzmi tak znajomo ^^


Pt mar 02, 2012 16:12
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
Jego ksywa to JJ- imię i nazwisko na tą literę. Znak rozpoznawczy- równo z dzwonkiem na lekcję pobijał kolejne rekordy w biegu do sali lekcyjnej, która mieściła się na drugim piętrze. Wszak każda minuta historii jest cenna :D


Pt mar 02, 2012 16:17
Post Re: Dramatyczny spadek frekwencji na lekcjach religii kat.
to jednak nie on :D nasz zaczynał lekcje na przerwie i wstawiał na niej nieobecności osobom, które ejszcze nie przyszły do sali :D
widzę, że podobny typ ^^
(3,5 m-ca omawialiśmy 20-lecie międzywojenne...)


Pt mar 02, 2012 16:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL