Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 279 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 Ilość lekcji religii... 
Autor Wiadomość
Post Re: Ilość lekcji religii...
zepp napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Wszyscy płacą również za nauczanie etyki.

Nauczanie etyki to fikcja, na przysłowiowych palcach jednej ręki można policzyć, gdzie się odbywa .

Nawet gdyby to był tylko jeden przypadek, to i tak byłby opłacany ze wspólnego budżetu, na który składają się tak wierzący, jak i niewierzący.

Cytuj:
Cytuj:
Tylko widzisz: Nauczanie religii do szkół wróciło, a nie "uczyniono z niej kolejny przedmiot". Katechizacja odbywała się w szkołach do dawien dawna z przerwą na kilkadziesiąt lat za czasów PRL. Twoje przekonanie o "desakralizacji" wynika z przyzwyczajenia, a nie realnej oceny.

[i]Jak najbardziej z realnej oceny : jak są teraz traktowane lekcje religii, doskonale wiesz.

I wiem, że przyczyną nie jest to, iż lekcje religii są w szkole. Jestem bowiem z tej grupy uczniów, którzy zaliczyli obie wersje.

Cytuj:
Nie wszystko co wraca jest z założenia dobre : za czasów komuny w sytuacji przymusowej wypracowano świetnie funkcjonujący model nauczania religii, była cała infrastruktura ( całe wybudowane do tego celu obiekty, które teraz się kurzą), chodzili ci co naprawdę chcieli, było to też swego rodzaju wyznanie wiary. Teraz uczestnictwo to lekcje oportunizmu : bo co powie otoczenie, bo etyki nie ma...

Świetnie wypracowany model komuniści rozwalili. Model, który opracowano, akurat taki "doskonały" nie był, bo ja np. doskonale pamiętam salkę katechetyczną w mojej parafii: Zaadaptowany budynek gospodarczy. Ogrzewany tzw. kozą.

Cytuj:
Nie wiem, czy tylko ja mam problem z cytowaniem : wyrzuca mi komunikat że można "zagnieździć" tylko 3 cytaty...

Takie są ustawienia forum.


Cz lut 05, 2015 8:29
Post Re: Ilość lekcji religii...
JedenPost napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Wiesz, a ja uważam, że w szkołach powinno się wykładać także religię: Każdemu taką, jaką wyznaje.


Zdecyduj się, bo dopiero co pisałeś, że dziecko powinno uczęszczać na religię, którą wybiorą rodzice.

Jakoś nie słyszałem, aby ktoś z rodziców wybrał dla dziecka zajęcia z innej religii niż ta, w której wychowuje swoją pociechę...


Cz lut 05, 2015 8:38

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ilość lekcji religii...
To oczywiste. Zatem teraz zdecyduj: każdemu taką, jaką wyznaje, czy taką, jaką wyznają rodzice?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lut 05, 2015 8:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 17, 2014 14:18
Posty: 186
Post Re: Ilość lekcji religii...
Yarpen_Zirgin napisał(a):
[
Świetnie wypracowany model komuniści rozwalili. .




Ten model , w którym nauka religii była obowiązkowa ? No świetny model , zależy dla kogo oczywiście.
Zawsze można jednak zaznaczyć ,że Europa znała model jeszcze lepszy - frankistowski.


Cz lut 05, 2015 12:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: ilość lekcji religii...
leon999 napisał(a):
Duchowni, katecheci najczęściej nie posiadają wykształcenia pedagogicznego , nierzadko nie radzą sobie z dziećmi i młodzieżą, pobierają uposażenie dyplomowanego nauczyciela nie przechodząc stopniowej gradacji jak każdy nauczyciel stażysta.


Leon skąd ty bierzesz takie rewelacje? Zgodnie z polskim prawem oświatowym od 2006 w szkole nie może pracować ktoś kto nie posiada wykształcenia kierunkowego i przygotowania pedagogicznego. Dlatego proponuję skończyć studia teologiczne na kierunku nauczycielskim i wtedy będziesz miał obraz tego jakie wykształcenie posiadają katecheci.
Druga sprawa - awans zawodowy. Gdybyś zajrzał na stronę Ministerstwa Edukacji to znajdziesz tam między innymi listę ekspertów, którzy wchodzą w skład komisji dotyczących awansu zawodowego nauczycieli. Przy każdym nazwisku jest podany przedmiot dla którego może być ekspertem. Jeżeli katecheci przechodzą od razu na najwyższy stopień, to po jakie licho są tam eksperci z religii????? Na jakiej też podstawie dyrektor ma katechecie wypłacić pensję (ona zależy od stopnia awansu). Tak dla informacji - katecheta w szkole na takie same prawa i obowiązki jak każdy inny nauczyciel z tym, że w prawach jest ograniczony bo "nie przyjmuje funkcji wychowawcy klasy". Wydaje mi się, że czasami warto zajrzeć do źródeł niż pisać rewelacje z serii "Jedna baba drugiej babie powiedziała...."

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


N lut 08, 2015 9:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 20, 2015 21:51
Posty: 5
Lokalizacja: Rzeszów, Podkarpackie
Post Re: Ilość lekcji religii...
to musisz zgłosić do ministerstwa szkolnictwa ;) może rozpatrzy Twoją prośbę o większą liczbę religii

_________________
Pożyczki http://www.kredytyhipotecznewarszawa.pl są właściwie dostępne w ofercie kredytowej każdej firmy. Trzeba przyznać, że kredyty na wakacje czy na skompletowanie wyprawki dla dziecka cieszą się naprawdę sporą popularnością.


Pn kwi 20, 2015 22:00
Zobacz profil
Post Re: ilość lekcji religii...
Danka napisał(a):
Zgodnie z polskim prawem oświatowym od 2006 w szkole nie może pracować ktoś kto nie posiada wykształcenia kierunkowego i przygotowania pedagogicznego.
Katechetami mogą byc także księża. Nie muszą miec jakiegokolwiek wykształcenia pedagogicznego.


Pn kwi 20, 2015 23:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: ilość lekcji religii...
Kozioł napisał(a):
Katechetami mogą byc także księża. Nie muszą miec jakiegokolwiek wykształcenia pedagogicznego.


Kozioł, nie wiem jak w innych wyznaniach, ale w Kościele katolickim aby zostać księdzem trzeba ukończyć wyższe studia teologiczne, obronić pracę magisterską. Gwarantuję ci (sama jestem nauczycielem akademickim w jednym z seminariów), że w ramach programu studiów jest: psychologia, pedagogika, dydaktyka, katechetyka, ćwiczenia z katechetyki i praktyki katechetyczne. Nie policzę ci w tej chwili ile jest łącznie godzin ale z cała pewnością wystarczająca ilość by uznać, że absolwent ma przygotowanie pedagogiczne do prowadzenia religii.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Wt kwi 21, 2015 6:20
Zobacz profil
Post Re: Ilość lekcji religii...
Nie wszyscy księża zdobywają tytuły magistra.


Wt kwi 21, 2015 8:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: ilość lekcji religii...
Danka napisał(a):
Gwarantuję ci (sama jestem nauczycielem akademickim w jednym z seminariów), że w ramach programu studiów jest: psychologia, pedagogika, dydaktyka, katechetyka, ćwiczenia z katechetyki i praktyki katechetyczne. Nie policzę ci w tej chwili ile jest łącznie godzin ale z cała pewnością wystarczająca ilość by uznać, że absolwent ma przygotowanie pedagogiczne do prowadzenia religii.

A jeśli katechetą jest osoba zakonna?
Poza tym, przygotowanie przygotowaniem, ale to są naprawdę różni ludzie i niektórzy z nich po prostu nie powinni uczyć.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt kwi 21, 2015 9:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ilość lekcji religii...
Tym bardziej, że nie wszyscy mają na to ochotę, a mimo to po prostu zostają do takiego zadania oddelegowani.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt kwi 21, 2015 10:15
Zobacz profil
Post Re: ilość lekcji religii...
Kozioł napisał(a):
Danka napisał(a):
Zgodnie z polskim prawem oświatowym od 2006 w szkole nie może pracować ktoś kto nie posiada wykształcenia kierunkowego i przygotowania pedagogicznego.
Katechetami mogą byc także księża. Nie muszą miec jakiegokolwiek wykształcenia pedagogicznego.

Mają. W seminariach w ramach programu studiów jest również kurs pedagogiki.


Wt kwi 21, 2015 10:52
Post Re: Ilość lekcji religii...
JedenPost napisał(a):
Tym bardziej, że nie wszyscy mają na to ochotę, a mimo to po prostu zostają do takiego zadania oddelegowani.

Nie tak do końca "oddelegowani" - w ostatnich latach wchodzącego do szkół niżu demograficznego, pracę tracą świeccy katecheci (nawet ci obarczeni rodziną), a nie "oddelegowani" księża.


Wt kwi 21, 2015 11:41

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ilość lekcji religii...
Hmmm... obawiam sie, że albo ja nie rozumiem treści Twojego posta, albo Ty nie zrozumiałaś mojego :hmmm:

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt kwi 21, 2015 11:44
Zobacz profil
Post Re: Ilość lekcji religii...
JedenPost napisał(a):
Hmmm... obawiam sie, że albo ja nie rozumiem treści Twojego posta, albo Ty nie zrozumiałaś mojego :hmmm:

Możliwe - zrozumiałem, że pisząc "zostali do takiego zadania oddelegowani" masz na myśli duchownych.


Wt kwi 21, 2015 12:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 279 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL